Rozviazané jazyky - Jozef Tancer
Rozviazané jazyky
14,95 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
14,95 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Kniha Rozviazané jazyky prináša spomínanie obyvateľov medzivojnovej Bratislavy na jazykové prostredie, v ktorom vyrastali. Aké jazyky používali bratislavské rodiny v domácnosti? Ako komunikovali obyvatelia mesta na verejnosti? Aké jazyky sa učili bratislavské deti v škole, v jazykových kurzoch či u súkromných učiteľov? Pätnásť rozhovorov s Bratislavčanmi predstavuje prierez pestrým jazykovým, etnickým a náboženským prostredím mesta. Nemci, Maďari, Slováci, Chorváti, Židia alebo jednoducho starí Prešporáci, či Bratislavčania, ročníky narodenia od roku 1916 do roku 1930, približujú množstvo konkrétnych každodenných situácií, v ktorých sa vytvárali priaznivé podmienky na rozvíjanie jazykových znalostí alebo naopak situácie, v ktorých sa jasne uprednostňoval jeden jazyk pred ostatnými. Ich spomienky ukazujú, že tzv. typická bratislavská viacjazyčnosť vôbec nebola taká samozrejmá, ako si dnes myslíme. A naopak: tá existujúca viacjazyčnosť mala omnoho viac podôb, než je známe. Rozhovory sú doplnené o autentické historické pramene – rodinné fotografie, osobné dokumenty, denníkové záznamy atď. Rozprávanie o jazykoch tak predstavuje špecifický pohľad na dejiny každodennej komunikácie a kultúry typicky stredoeurópskeho mesta.

Koho môže kniha zaujať: Ak sa niekedy zamýšľate ako sa do nášho slovníka dostali slová ako frištik, firhang či fusakle, táto kniha vám odpovie na všetky otázky.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

4 hodnotenia

4
0
0
0
0

3
29.8.2020
úžasná kniha!
Úžasná kniha! Už predtým som vedela, že v minulej Bratislave sa hovorilo oveľa viac po nemecky a po maďarsky, ale netušila som, do akej miery. Že to bolo skutočne multikultúrne mesto a pre jej obyvateľov bolo normálne dohovoriť sa tromi jazykmi. Pripomína to dnešný Brusel, kde je bežnou rečou väčšiny obyvateľstva francúžština, ale služby (čašníci, predajcovia atď.) musia ovládať ešte minimálne holandštinu (resp. flámštinu -flemish) a ako tretí jazyk angličtinu.
Zdá sa, že Bratislava bola podobná- s tým rozdielom, že v Bratislave sa prechádzalo z jedného jazyka do druhého oveľa plynulejšie a prirodzenejšie, aj sa na ulici zdravilo v poradí podľa toho, ktoré jazyky pozdravujúci ako ovládal.

Veľmi cenné dielo dokladujúce, ako vyzerala naša skutočná história a že by sme sa mohli prestať ako Slováci až tak vyhraňovať voči všetkým ostatným, ktorý nevedia plynulo používať slovenčinu len kvôli "na Slovensku po slovensky" (to moja rodina začala používať položartom aj voči mne, keď sa mi do reči priplietli anglické slovíčka)

No, každopádne, v starej Bratislave to muselo vyzerať úžasne!
Čítaj viac
Dagmara Ľahká
26.11.2017
Viacjazyčnosť a jej podoby
Kniha rozhovorov s ľuďmi, ktorí žili v starej Bratislave (najmä medzi vojnami) a hovorili/žili rôznymi jazykmi. Veľmi dobre napísaná, veľmi čítavá - stačí sa prehrýzť cez trochu vedeckejší úvod (autor je síce vedec, ale rozpráva sa najmä ako človek, ktorý má rád jazyky). Čítaj viac
Iveta Ondriová
3.7.2017
Zaujímavá kniha
Veľmi zaujímavá a pútavým spôsobom napísaná kniha. Zobrazuje prehľadne dejiny Uhorska a je vhodnou pomôckou pre študentov dejepisu. Je výborné že obsahuje aj mapy , ktoré pomáhajú lepšie sa orientovať v Uhorsku. Čítaj viac
Jozef, mladší Bratislavčan
21.1.2017
Veľmi zaujímavá kniha
Skutočné, často zložité životné príbehy neraz obsahujú veci, aké sa nevmestia do učebníc dejepisu. Autor sa neobmedzil na mechanické uverejnenie svojich rozhovorov so starými Bratislavčanmi, ako vedec takisto odhaľuje širšie súvislosti používania viacerých jazykov. V knihe vidím cennú pamiatku na pestrý svet, ktorý už, žiaľ, stihol zaniknúť. Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Človek, ktorý nečíta dobré knihy, nemá žiadnu výhodu oproti človeku, ktorý čítať nevie.“

Mark Twain