Knihy
E-knihy

Perzské listy

Okamžitý download
PDF

Ďalšie formáty

Kniha
8,27 €

Keď mladý, dovtedy takmer neznámy predseda Kráľovského súdu v Bordeaux vydal v roku 1721 Perzské listy, ukázalo sa, že dielo napísal ozajstný majster...

Čítaj viac

Ďalšie formáty

5,80 €

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Keď mladý, dovtedy takmer neznámy predseda Kráľovského súdu v Bordeaux vydal v roku 1721 Perzské listy, ukázalo sa, že dielo napísal ozajstný majster. Parížania rozchytali niekoľko vydaní a podnikaví vydavatelia pridali ešte zopár napochytro vyrobených napodobenín. A hoci Montesquieu svoj „preklad z perzštiny“ vydal anonymne, stal sa hneď slávnym. Obdobie, v ktorom autor žil, naskrze nebolo také, že by na ňom nebolo čo kritizovať. Lenže útočiť vždy nemožno alebo neradno priamo: musíte hovoriť vážne, a pritom žartovať, váš bič môže šľahať, nie však vážne zraniť. Túto ťažkú úlohu brali na seba cudzokrajní návštevníci, ktorí prišli do Francúzska a opisovali, čo tu videli. Cudzinec si mohol dovoliť povedať všetko, aj to, čo si sami Francúzi len tajne mysleli – a pritom ho nemuseli brať vážne. Tak sa stal orientálny cestovateľ obdobou stredovekých múdrych šašov na kráľovskom dvore. Túto novú formu neobjavil Montesquieu. Mal veľa predchodcov. Forma tu bola, lenže nedokonalá. Montesquieu jej dal švih, ľahkosť a rafinovane presné dávkovanie vážnych úvah a šteklivých poviedok, žánrových obrázkov a háremových dobrodružstiev, vážnych kritík i nenáročných anekdot.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

8,27 €

Posielame do piatich dní

E-knihy a audioknihy

E-kniha
PDF
5,80 €

Okamžite na stiahnutie

Ďalšie
Kúpte spolu
Perzské listy - Charles de Secondat Montesquieu
Zlo - Jorn Lier Horst
13,70 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
248
Vydavateľstvo
Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
242218
Rok vydania
2010

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,6 / 5

5 hodnotení

4
0
1
0
0
Čítaj viac
Kúpte spolu
Perzské listy - Charles de Secondat Montesquieu
Zlo - Jorn Lier Horst
13,70 €

„Čitateľ, ten sa má... on si môže svojich autorov vyberať.“

Kurt Tucholský