Muž menom Ove

Smutnosmiešne rozprávanie o láske, neporiadnych susedoch, kvalitnom náradí a aute značky Saab

Ove dovŕšil päťdesiatdeväť rokov. Je to muž pevných zásad, neochvejných princípov a nemenných pravidiel – a večne nevrlý, zatrpknutý frfloš, v ktorom len ťažko odhalíte dobré... Čítať viac

4,7 224 hodnotení
Vydavateľstvo
Ikar, 2015
336 strán
5-6 hodín čítania

Ove dovŕšil päťdesiatdeväť rokov. Je to muž pevných zásad, neochvejných princípov a nemenných pravidiel – a večne nevrlý, zatrpknutý frfloš, v ktorom len ťažko odhalíte dobré srdce. Milovaná žena mu umrela, stal sa z neho... Čítať viac

  • EPUB MOBI
  • Slovenčina

9,70 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Málovravný človek len málokedy povie sprostosťSpoznajte ho a neprestanete sa smiať.

Román Fredrika Backmana o starom frflošovi humorne stvárňuje celý rad situácií, ktoré dôverne poznáme. Je to kniha, ktorá má svoj vlastný svet, ale zároveň nám hovorí niečo dôležité o nás a našej súčasnosti.
Ove je starší pán, aký žije snáď v každom obytnom dome - večne nevrlý, zatrpknutý frfloš, v ktorom len ťažko odhalíte dobré srdce. Milovaná žena mu umrela, stal sa z neho samotár a pomaly stráca zmysel života. Kedysi býval predsedom spoločenstva vlastníkov domov, ale vystriedali ho už pred niekoľkými rokmi. Rozhodne mu to však nezabránilo vykonávať funkciu strážcu poriadku. Samozvaného.
Keď sa do domu naproti prisťahujú mladí hluční susedia a namiesto pozdravu sa im len tak mimochodom podarí nacúvať do Oveho poštovej schránky, a ešte k tomu japonským autom, spustí sa kolotoč nečakaných udalostí. Začína sa príbeh o prekvapujúcom priateľstve, túlavom kocúrovi a najmä o tom, ako sa ľuďom, ktorí sa s Ovem stretnú, zmení život.
Príbeh sa nesie v podobnom duchu ako román Jonasa Jonassona Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol alebo film Tak dobre, ako sa len dá s Jackom Nicholsonom. Knihu Muž menom Ove preložili doteraz do dvadsiatich piatich jazykov a pripravuje sa aj filmové spracovanie.
Čítať viac
Originálny názov
En man som heter Ove
Počet strán
336
Rok vydania
2015
Naše katalógové číslo
240508
Štýl
humorný
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Ikar
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

224 hodnotení

175
29
13
3
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Knihu som opäť otvorila po dlhšej odmlke, aby som jej dala ešte jednu šancu. Bolo to super, pretože akonáhle som opäť začala čítať o Ovem, svojím šarmom si ma pripútal a chytil za srdce. Ove bol úžasný. Úžasne vtipný a taký "podarený". A najmä úžasný človek s veľkým srdcom. Jeho neustále spomienky a rozpravy o Sonji a so Sonjou boli krásne a ukazovali netradičnú lásku. Po dočítaní a zamilovaní si Oveho som ostala zvláštne prázdna, niečo mi chýbalo. Takže ak sa Vám aj po chvíli čítania zdá, že sa nemôžete začítať, nezavrhnite Oveho, určite neoľutujete.

Čítať viac
Martinus
14

Nemám rada nespravodlivosť, aroganciu, povýšenosť a keď sa ubližuje deťom, starým ľuďom a zvieratkám /som zvieratkomil, viem, že nedokážem spasiť svet, ale keď sa dá, pomôžem/.

Iveta Janíková
Produktový špecialista
29. júna 2015

Knihy, ktoré som prečítala, tak nejako podvedome rozdeľujem do svojich imaginárnych kategórií. SKVELÉ, DOBRÉ a NIE PRE MŇA. /Nikdy by som si nedovolila povedať, že kniha je zlá. Jednoducho mi nesadla a každá má svoje srdiečko a dušu a určite si nájde svojho čitateľa/. Pri tejto knihe ale zvažujem, že si vytvorím ešte ďalšu kategóriu - BRAVÚRNE.
Úžasný, ľudský príbeh. O ČLOVEKU, o láske, o bolesti a túžbe. O obyčajnom živote, bez pátosu a zveličovania. O dobre, ktoré je v každom z nás a o zle, ktoré z nás občas tak trošičku pokukáva ako maličký čertík. O mužovi a jeho kocúrovi a o túžbe milovať a byť milovaný.
Ľutujem, že táto kniha nevyšla v zimných mesiacoch, lebo z nej sála toľko ľudského tepla, že by ste bez problémov vykúrili celý byt a ušerili na kúrení. Odporúčam! Pre teplo na srdci a pokoj v duši.

Čítať viac

Príbeh, ktorý sa dá zhltnúť za jeden deň a nechá vo vás city a myšlienky pretrvávajúce dni po prečítaní. Príbeh je navonok celkom obyčajný - každodenný život starca, jeho trápenia s novými susedmi, duševným zdravým, pocitom osamelosti po manželkinej smrti. Preplieta sa to s flashbackmi z minulosti, ktoré rozprávajú Oveho životný príbeh, čím si všetkým prešiel a prečo je taký aký je. Záver prináša krásnu myšlienku, ktorú vám ale neprezradím ;). Tú vám porozpráva Ove.

Čítať viac

Kníh na spôsob Oveho je viacero a veľa z nich som aj čítala. Sú to knihy s hlbokou myšlienkou, napísaných ľahko a hodia sa na oddych. Ove podľa mňa patrí k TOP v týchto knihách. Na prvý pohľad sa to tvári ako vtipná kniha o ufrfľanom mužovi, ktorá je navyše plná podarených slovných zvratov . No postupne sa odhaľuje krásny príbeh lásky poctivého samotára a dilemy, čo potom, keď láska odíde. Nakoniec prídeme na to, že téma knihy je ťažká, ale autor ju dokázal podať ľahkým spôsobom. A to podľa mňa vôbec nie je jednoduché.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

15
Kulturní vzorce - Ruth Benedict
Práve čítam
Kulturní vzorce

Milujem knihy. Milujem myslieť myšlienkami iných. Milujem vôňu papierových príbehov.

Simona Pikus
Overený zákazník
pred šiestimi dňami
Príbeh viac biely ako čierny
Nežne sa odvíjajúci príbeh muža, ktorý vidí svet buď čierno alebo bielo. Všetky ostatné v ľudských životoch hrajúce farby majú podobu jeho ženy a ostatných postáv knihy, pričom každá z nich má špeciálny dôvod v nej byť.

Ježko v ľudskej podobe nerád plytvá slovami, a už vôbec nie tými z priečinka „milé“. Na prejavenú náklonnosť sa stiahne do bezpečia vlastnej mysle, neraz nastaví svoje ostne, no nikdy nie s cieľom zraniť.
Kto vie, možno ten neustály frfloš z vášho okolia sa síce nevolá Ove, ale ani jeho veľké srdce nie je vidno na prvý pohľad. Dokonca ani na druhý, ale stálo by za to mu otvoriť to svoje <3

Muž menom Ove rozosmeje, rozplače, navedie k prevracaniu očí i zamysleniu sa. Niet div, že táto literárna nádhera si našla svoje miesto aj v žiare divadelných reflektorov, tiež bola spracovaná do niekoľkých filmových verzií.
Milý Ove, i keď by ťa z toho asi kleplo :-), radím sa k miliónom ľudí, ktorí ťa majú radi!
Čítať viac
Viera Oravská
Overený zákazník
3.1.2023
Najskôr som si myslela, že táto kniha bude na spôsob storočného starčeka a že sa na nej poriadne nasmejem. Aj keď to bolo úsmevné, nakoniec to bolo úplne celé inak. Táto kniha má dušu a chytila ma za srdce... Čítať viac
3
1.10.2022
Zo začiatku vám nejde do hlavy prečo sa chová Ove tak odmerane a mrzuto ku každému, i keď niektorí obyvatelia štvrte sa s ním chcú spriateliť, no ako dej pomaly plynie viaceré udalosti sa vyjasňujú a my prichádzame na to prečo je to tak. A myslím, že viacerí z nás by sa potom správali podobne ako Ove. Teda z tohto vyplýva aj to, že nemáme súdiť knihu podľa obalu, tak ako ľudí :) A myslím, že Oveho poznámky si každý z nás isto obľúbi.
Nazvala by som to príbehom o opäť nachádzaní lásky, šťastia i dôvodov žiť :)
Čítať viac
emilia pincekova
Overený nákup
23.7.2022
Chcem to vediet
Krasna kniha ako ide zivot. Ako je mozne z cloveka vydolovat len to najlepsie ktore tam je. Splet nahod ktore nas nutia ist dalej, uvedomenie si spravnost bytia. Za mna po dlhej dobe skvele citanie. A ta macka….. Čítať viac
2
Jana Eyrová - Charlotte Brontë
Práve čítam
Jana Eyrová

Už od detstva som vášnivý čitateľ. Spolu s hudbou sú knihy neoddeliteľnou súčasťou môjho života. Mojím obľúbeným obdobím je 20. storočie, najradšej mám Stephena Kinga a detektívky, ale prakticky čítam všetko, čo mi príde po ruku.

Igor Šuták
Overený zákazník
22.2.2022
Super!
Dávno som nečítal takú krásnu knihu a priznám sa, že občas mi vyšla aj slza. Výborne napísané, Backman je dobrý rozprávač, pri čítaní som si vedel dokonale vybaviť, ako sa postavy tvária. 5 hviezdičiek, určite odporúčam! Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac

„Ale ja nie som len zbierka symptómov. Nehoda mizerných rodičov a ešte miernejších chemických spojení. Nie som problém. Nie som diagnóza. Nie som choroba. Nie som niečo, čo sa dá zachrániť. Som človek.“

Všetky skvelé miesta - Jennifer Niven
Všetky skvelé miesta
Jennifer Niven