Knihy
E-knihy

Muž menom Ove

Smutnosmiešne rozprávanie o láske, neporiadnych susedoch, kvalitnom náradí a aute značky Saab

Fredrik Backman

Fredrik Backman (1981) je švédsky spisovateľ a blogger. Slovenských čitateľov oslovili najmä jeho romány Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa a Muž menom Ove. Vo Švédsku sú romány Fredrika Backmana bestsellermi a boli preložené do dvadsiatich piatich jazykov.

Ikar, 2015
Okamžitý download
EPUB
MOBI
5-6 hodín čítania
Vydavateľstvo
Ikar, 2015

Ove dovŕšil päťdesiatdeväť rokov. Je to muž pevných zásad, neochvejných princípov a nemenných pravidiel – a večne nevrlý, zatrpknutý frfloš, v ktorom len ťažko odhalíte dobré srdce. Milovaná žena mu umrela, stal sa z neho...

Čítaj viac

9,70 €

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Málovravný človek len málokedy povie sprostosťSpoznajte ho a neprestanete sa smiať.

Román Fredrika Backmana o starom frflošovi humorne stvárňuje celý rad situácií, ktoré dôverne poznáme. Je to kniha, ktorá má svoj vlastný svet, ale zároveň nám hovorí niečo dôležité o nás a našej súčasnosti.
Ove je starší pán, aký žije snáď v každom obytnom dome - večne nevrlý, zatrpknutý frfloš, v ktorom len ťažko odhalíte dobré srdce. Milovaná žena mu umrela, stal sa z neho samotár a pomaly stráca zmysel života. Kedysi býval predsedom spoločenstva vlastníkov domov, ale vystriedali ho už pred niekoľkými rokmi. Rozhodne mu to však nezabránilo vykonávať funkciu strážcu poriadku. Samozvaného.
Keď sa do domu naproti prisťahujú mladí hluční susedia a namiesto pozdravu sa im len tak mimochodom podarí nacúvať do Oveho poštovej schránky, a ešte k tomu japonským autom, spustí sa kolotoč nečakaných udalostí. Začína sa príbeh o prekvapujúcom priateľstve, túlavom kocúrovi a najmä o tom, ako sa ľuďom, ktorí sa s Ovem stretnú, zmení život.
Príbeh sa nesie v podobnom duchu ako román Jonasa Jonassona Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol alebo film Tak dobre, ako sa len dá s Jackom Nicholsonom. Knihu Muž menom Ove preložili doteraz do dvadsiatich piatich jazykov a pripravuje sa aj filmové spracovanie.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Muž menom Ove - Fredrik Backman
Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa - Fredrik Backman
20,10 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
En man som heter Ove
Rok vydania
2015
Počet strán
336
Vydavateľstvo
Ikar
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
240508

Knihu som opäť otvorila po dlhšej odmlke, aby som jej dala ešte jednu šancu. Bolo to super, pretože akonáhle som opäť začala čítať o Ovem, svojím šarmom si ma pripútal a chytil za srdce. Ove bol úžasný. Úžasne vtipný a taký "podarený". A najmä úžasný človek s veľkým srdcom. Jeho neustále spomienky a rozpravy o Sonji a so Sonjou boli krásne a ukazovali netradičnú lásku. Po dočítaní a zamilovaní si Oveho som ostala zvláštne prázdna, niečo mi chýbalo. Takže ak sa Vám aj po chvíli čítania zdá, že sa nemôžete začítať, nezavrhnite Oveho, určite neoľutujete.

Čítaj viac

Volám sa Valéria Scholtzová a na Fb a Insta ma môžete nájsť pod pseudonymom Knižný predátor. Čítam všetko možné, hlavne knihy, na ktoré som predtým nemala čas. YA ma veľmi nebaví, ale občas sa pozriem, čo je nové. Romantiku nečítam, resp. len veľmi zriedka.

Valéria Scholtzová
zamestnanec
6. júna 2016

Kníh na spôsob Oveho je viacero a veľa z nich som aj čítala. Sú to knihy s hlbokou myšlienkou, napísaných ľahko a hodia sa na oddych. Ove podľa mňa patrí k TOP v týchto knihách. Na prvý pohľad sa to tvári ako vtipná kniha o ufrfľanom mužovi, ktorá je navyše plná podarených slovných zvratov . No postupne sa odhaľuje krásny príbeh lásky poctivého samotára a dilemy, čo potom, keď láska odíde. Nakoniec prídeme na to, že téma knihy je ťažká, ale autor ju dokázal podať ľahkým spôsobom. A to podľa mňa vôbec nie je jednoduché.

Čítaj viac

Nemám rada nespravodlivosť, aroganciu, povýšenosť a keď sa ubližuje deťom, starým ľuďom a zvieratkám /som zvieratkomil, viem, že nedokážem spasiť svet, ale keď sa dá, pomôžem/.

Iveta Janíková
Produktový manažér
29. júna 2015

Knihy, ktoré som prečítala, tak nejako podvedome rozdeľujem do svojich imaginárnych kategórií. SKVELÉ, DOBRÉ a NIE PRE MŇA. /Nikdy by som si nedovolila povedať, že kniha je zlá. Jednoducho mi nesadla a každá má svoje srdiečko a dušu a určite si nájde svojho čitateľa/. Pri tejto knihe ale zvažujem, že si vytvorím ešte ďalšu kategóriu - BRAVÚRNE.
Úžasný, ľudský príbeh. O ČLOVEKU, o láske, o bolesti a túžbe. O obyčajnom živote, bez pátosu a zveličovania. O dobre, ktoré je v každom z nás a o zle, ktoré z nás občas tak trošičku pokukáva ako maličký čertík. O mužovi a jeho kocúrovi a o túžbe milovať a byť milovaný.
Ľutujem, že táto kniha nevyšla v zimných mesiacoch, lebo z nej sála toľko ľudského tepla, že by ste bez problémov vykúrili celý byt a ušerili na kúrení. Odporúčam! Pre teplo na srdci a pokoj v duši.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,7 / 5

127 hodnotení

103
14
7
3
0

Sylvia Jursová
7.2.2020
Dúfam, že mám doma tiež Oveho
Kniha, čo sa číta sama, ako sa hovorí na jeden dúšok. Smutnoveselý príbeh o chlapovi, o akom v konečnom dôsledku sníva každá žena, aj keď to nie je zrovna princ na bielom koni, ale nezdielny frfloš v Saabe.
Páči sa mi štýl, akým Backman píše, už som si kúpili aj ďalšie jeho knihy.
A Oveho sme darovali všetkým našim priateľom.
Čítaj viac
Jarka
5.2.2020
Pútavý príbeh
Povedala som si, že príbeh o zahundranom pánovi ma nemôže zaujať. No dobre recenzie ma presvedčili prečítať si ju. Aj som ju na začiatku odložila ,že nie toto fakt nie je to ,čo by ma zaujala. No nakoniec som sa k nej vrátila a neľutujem. Tak ako ostatní obľúbila som si staršieho pána jeho život a bolo mi miestami smiešno miestami smutno. Autor napísal knihu veľmi pútavo. Vôbec som sa nenudila. Odporúčam. Čítaj viac
Alena S.
31.1.2020
Skvelá
Najúžasnejšia kniha, ktorú som v poslednej dobe čítala. Rozosmiala aj rozplakala. Jedna z tých vzácnych kníh, ktoré aj keď už dočítate a zavriete "niečo" z nej vo Vás ostane... Čítaj viac
13
13.12.2019
Myšlienka tohto milého diela znázorňuje, že ak má človek to šťastie v osude a dovŕši zrelý vek to ešte neznamená, že je pre spoločnosť nepotrebný. Predkladá, že dôchodcov netreba hneď hádzať do starého železa. Nehľadá ani tak súcit ako porozumenie. Dáva nádej, že túžba chcieť pochopiť môže vliať do žíl druhý dych skôr než bude neskoro. Veľmi na mňa zapôsobila. Bodaj by som aj ja mala takého deduška doma. Nie. Aj ja si prosím takého dedka do rodiny! Aj ja chcem :-D Čítaj viac
Petra
31.8.2019
Nádherná kniha
Táto kniha je jedna z najkrajších, aké som kedy čítala....milá, vtipná, aj smutná, na konci som plakala jak keby ma z kože drali.
Oveho som si zamilovala veľmi rýchlo ale jeho susedku ešte rýchlejšie :)
Odporúčam prečítať!
Čítaj viac
Rena
10.8.2019
Backman je brilantný v opisovaní maličkosti a jeho knihy sa mi páčia, čerpá zo života ľudí okolo nás. Muž menom Ove je - ako je písané - smutnosmiešne rozprávanie... a práve taká knižka je. Pri nej som sa aj smiala, aj som si poplakala. Pri nej rozmýšľate, akí ľudia sú okolo vás, ako ovplyvňujú okolie a ako sa možno zmeníte aj vy... vrelo odporúčam, číta sa veľmi ľahko. Čítaj viac
Alena Bednárová
2.7.2019
Muž menom Ove
Dojímavý príbeh vnútornej premeny človeka v čriepkoch každodenného života...kniha zachytáva viacero vrstiev vzťahových interakcií a chytí za srdce každého, kto chce nakuknúť pod povrch zdanlivej všednosti...a nechať sa inšpirovať otvorenosťou a hodnotami ako je pravda a poctivosť ... Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Muž menom Ove - Fredrik Backman
Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa - Fredrik Backman
20,10 €

„Kupujte knihy už teraz, aby ste si ich mohli v kľude prečítať skôr, než ich venujete ako darček k Vianociam.“

nápis v škótskom kníhkupectve