Americký cisár - Martin Pollack

12,10 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Americký cisár

Masový útek z Haliče

Utečenecká kríza nie je slovným spojením, ktoré sa týka výhradne dnešných dní. Aj naši predkovia z východu rakúsko-uhorskej monarchie boli na sklonku devätnásteho storočia... Čítať viac

4,5 77 hodnotení
Séria
Prekliati reportéri - Stredná Európa
Vydavateľstvo
Absynt, 2016
240 strán
3-4 hodiny čítania

Utečenecká kríza nie je slovným spojením, ktoré sa týka výhradne dnešných dní. Aj naši predkovia z východu rakúsko-uhorskej monarchie boli na sklonku devätnásteho storočia súčasťou exodu obrovských rozmerov. A zároveň boli výhodným obchodným artiklom... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Ďalšie knižné vydania (2)
Americký císař - Martin Pollack
Brožovaná väzba
Čeština, 2016
Na sklade

11,70 €


Americký císař - Martin Pollack
Brožovaná väzba
Čeština, 2015
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Utečenecká kríza nie je slovným spojením, ktoré sa týka výhradne dnešných dní. Aj naši predkovia z východu rakúsko-uhorskej monarchie boli na sklonku devätnásteho storočia súčasťou exodu obrovských rozmerov. A zároveň boli výhodným obchodným artiklom pre špekulantov, prevádzačov, agentov a podvodníkov každého druhu.

Na Spiši, v Bukovine, ale najmä v Haliči, v najbiednejších krajoch Rakúsko-Uhorska zostávali prázdne domy, zatiaľ čo podpalubia lodí smerujúcich do Ameriky boli prepchaté utečencami, ktorí v neľudských podmienkach snívali svoj sen o lepšom živote.

Martin Pollack v knihe Americký cisár presne a do hĺbky popisuje nástroje a fungovanie obchodu, v ktorom obyčajný človek hrá iba úlohu oklamaného a okradnutého. Namiešal do nej množstvo historických faktov a podporil ich silnými príbehmi konkrétnych ľudí. Americký cisár je dôležité čítanie nielen o predvojnovom období, ale aj o dnešku, vo výbornom preklade Michala Hvoreckého.


Čítať viac
Počet strán
240
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
115×185 mm
Hmotnosť
230 g
ISBN
9788089845460
Rok vydania
2016
Edícia
Prekliati reportéri
Naše katalógové číslo
240273
Jazyk
slovenčina
Séria
Prekliati reportéri - Stredná Európa
Vydavateľstvo
Absynt
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

77 hodnotení

51
15
10
0
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Udalosti v tejto knihe sa síce udiali už pred mnohými rokmi, napriek tomu je to veľmi aktuálna kniha o strachu, emigrácii a hľadaní lepšieho miesta pre život. Nejde o príbeh jednej postavy, ale o mozaiku viacerých príbehov ľudí. Ich životy sa miestami vzájomne prelínajú, niektoré postavy miznú po krátkej epizóde alebo sa znova objavujú na iných stranách knihy. Ide o veľmi silný, desivý a miestami aj dojemný text, ktorý sa číta jedným dychom, ale na jeho konci čaká frustrácia, znechutenie a nechápanie, ako sa toto mohlo diať a v inej miere sa to deje znova.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

25

prial by som si viac paperbackov od slovenských vydavateľstiev :)

Pavol Jendruš
Overený zákazník
9.6.2022
Vysťahovalecká davová psychóza z Haliča (historické poľsko-ukrajinské územie, korunná krajina rakúsko-uhorskej monarchie) v druhej polovici 19.storočia. Chudobou a chorobami sužovaný haličský ľud videl východisko v americkom sne, v možnom zárobku a nadobudnutí majetku po návrate spoza veľkej mláky. Majstri v sprostredkovaní, Židia, v mnohom predčili roľnícky ľud. Ich celkový nárast spúšťal čoraz väčší odpor, nevôľu a problémy. Za Pogromu vinili práve Židov. Z ruského pohraničia sa rozširovalo podhubie antisemitizmu a vznikajúce nepokoje šírili strach, čo prispelo k masívnej emigrácii. S ňou spojený rozmach cestovného ruchu znamenal rozmach lodnej dopravy. To otvorilo dvere mnohým príživným biznisom, podvodom a vo veľkej miere aj k obchodovaniu s ľuďmi.
Západné strategické miesta v Európe robili prestupové nárazníky. Dôsledkom toho bolo, že sa spolu s utečeneckými vlnami rozširovali vlny antisemitizmu a dehumanizácie.
Čítať viac
Marcela Ševčíková Hanková
Overený zákazník
3.8.2021
Kniha Americký cisár, z edície Prekliati reportéri, sa venuje téme masovej migrácie do Ameriky, prevažne z oblasti Haliče. Autor Martin Pollack dostal nápad na napísanie knihy pri čítaní starých novín a časopisov v krakovskej knižnici.
Och, ťažké je čítanie o biede a zlých podmienkach, z ktorých vysťahovalci pochádzajú, o to ťažšie, že na svojej ceste za šťastím/slobodou/majetkom sú sprevádzaní podvodníkmi, ktorí sa neštítia obrať ich doslova o všetko a ani v zasľúbenej zemi šťastie nenachádzajú. Mnoho osudov poznačených chudobou, hladomorom, chorobami, nesmiernou biedou a utrpením, hľadajú lepšie podmienky pre svoj život a často sa ocitnú na mieste rovnako surovom alebo dokonca horšom ako je to, z ktorého pochádzajú. Zároveň sledujeme nálady v spoločnosti, naprieč krajinami vzbudzujú migranti odpor, strach, až nenávisť.
Kniha je dôležitým svedectvom o vývoji spoločnosti a žiaľ aj potvrdením, že niektoré postoje sa nezmenili a aj v dnešnej dobe čítame rovnaké titulky v novinách ako okolo roku 1889
Čítať viac
Martinus
9
1.5.2021
Mne sa táto kniha veľmi páčila. Síce niekedy boli informácie chaoticky porozhadzované, autor sa veľakrát opakoval a to ma celkom odpudzovalo, no dozvedela som sa množstvo nových vecí, o ktorých som vôbec netušila a boli veľmi zaujímavé. Aj napriek spomenutým negatívam ma neodradilo čítať túto knihu, kniha bola pre mňa veľmi prínosná a obohacujúca. Čítať viac
1
22.3.2021
Americký cisár
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Bez známok pátosu napísaná kniha o masovom úteku z Haliče, snáď najzaostalejšej časti rakúsko-uhorskej monarchie, ktorá je podložená zozbieranými faktami i rozprávaním potomkov vtedajších emigrantov. Pre mňa sú najväčším posolstvom tejto knihy pasáže o manipulácii nevzdelaných a zaostalých obyvateľov odľahlých dedín a miest, náchylných veriť najabsurdnejším klamstvám, ale i časti, v ktorých sú opísané osudy jedincov, ktorí nanaleteli a zobrali osud do vlastných rúk.

"Pri predaji lodných lístkov si agentúry pomáhajú takzvanými "telegrafmi". Obyčajný plechový budík obsluhuje Abraham Landerer, komplicmi nazývaný "lodný riaditeľ". "Riaditeľ" natiahne budík a nechá ho zvoniť, čím akože vytvára "telegrafné spojenie"do Hamburgu alebo až do Ameriky. Potom sa opýta, či sa na palube lode ešte nájde voľné miesto. Vzápätí budík znova natiahne, aby mohol prijať odpoveď.
Za také "telegrami" cálujú vysťahovalci štyri až šesť guldenov. S pomocou budíka sa Landerer opýta, či sa v Amerike pre toho či onoho emigranta nájde aj pozemok či pôda. Nakoniec sa budíko zavolá "americkému cisárovi", ktorého sa prefíkaný agent spýta, či bude taký láskavý a príjme do svojej ríše nového poddaného."
Čítať viac
2

Malá čitateľka možno raz s veľkou knižnicou (na ktorej sa už usilovne pracuje).

Eva Šubová
Overený nákup
3.2.2021
Americký cisár
Moja prvá kniha od Pollacka. Prečítala som už zopár reportážnych kníh a popravde táto patrila medzi tie slabšie, obsahovo bola kniha pre mňa zaujímavá a zrozumiteľne napísaná, ale až tak mi asi nesadol štýl písania tohto autora. To ma však neodrádza od prečítania jeho ďalších kníh. Necháme sa prekvapiť. Čítať viac
8
28.7.2020
Kniha na mna neposobila celistvym dojmom, ale ako zlatanina pozbieranych pribehov, historickych faktov a autorovych domnienok. Udalosti, ktore su v nej popisane, su vsak velmi emotivne a chytia za srdce. A aj napriek tomu, ze sa udiali pred viac ako 100 rokmi, tema je to aktualna, pretoze podobne veci sa vo svete viac-menej stale deju. Čítať viac
18
Vylúčení - Artur Domosławski
Práve čítam
Vylúčení

Nadšená knihomoľka, ktorá píše o knihách aj na Instagrame → @citam_citas.

Lea Vasková
Overený zákazník
17.7.2020
Veľmi zaujímavé čítanie
Kniha Americký cisár sleduje migračnú krízu, ktorá v rokoch 1888 až 1914 vypukla v krajoch na východe Rakúsko-Uhorska (dnešná hranica Slovenska, Poľska a Ukrajiny). Tisícky ľudí, prevažne mužov, sa ročne vydávalo na cestu do neznámej krajiny, aby tam zmenili svoje životy.
Židovskou tematikou je nasiaknutá aj kniha Americký cisár. Autor nám v nej približuje nielen postavenie židov v období pred prvou svetovou vojnou, ale hlavne prostredie tohto obdobia a problémy obyčajných ľudí, ktorí svoju nespokojnosť riešili viac než radikálne. V knihe sa stretávame s ich príbehmi, sledujeme snahu prekonať všetky útrapy a ťažkosti na ceste za vysnívaným životom, pričom táto ich cesta je často spojená s rôznymi podvodníkmi a prevádzačmi, ktorí ich chcú jednoducho okradnúť. Na knihe je dokonalo vidieť, akú námahu si autor dal pri zháňaní všetkých historických faktov a archívnych dokumentov.
Čítať viac
Ada
Neoverený nákup
12.3.2020
Veľmi zaujímavá kniha pre uvedomenie si podmienok v akých sa v našich končinách žilo len pred cca 150 rokmi. Uvedomenie si, že v situácii, v ktorej sú ľudia dnes v niekotrých častiach sveta nebola o moc iná, ako tá v ktorej boli naši vlastní predkovia. Čítať viac
Juraj
Neoverený nákup
8.2.2020
Prekvapenie
Musím povedať, že kniha prekonala moje očakávania. Kniha sa zaoberá príčinami emigrácie zo Slovenska, Haliča, Poľska, Ukrajiny a iných krajín na východ od nás. Autor píše veľmi pútavo o živote nielen v týchto oblastiach pred emigráciou ale opisuje aj život v Amerike po emigrácií. Zaujímavo tiež opisuje vtedajší systém prevádzania a osudy rôznych ľudí na ceste za lepším životom. Ak ste fanúšik histórie tak knihu určite odporúčam. Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Kniha Martina Pollacka je zbierkou príbehov o ľuďoch, ktorí na konci 19. storočia emigrovali do Ameriky. Máme pred sebou brutálny obraz stretu zaostalej provincie s počiatkami globalizácie. Pollack s citom, avšak neľútostne, búra dva nostalgické mýty o haličskej dedine a americkej zasľúbenej zemi.“
Timothy Snyder, The New York Review

Americký cisár (Janka Teťáková), citajto.com

Martin Pollack – Americký Cisár (Peter Rúfus), peterrufus.com

Čítať viac
Čítať viac

„Neviem o sebe nič dopredu a moje dobrodružstvá sa začínajú až vo chvíli, keď o nich rozprávam.“

Jednoducho je to tak - Gérard Depardieu, Lionel Duroy
Jednoducho je to tak
Gérard Depardieu, Lionel Duroy