Dni opustenia - Elena Ferrante
Dni opustenia

13,99 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Dni opustenia

Elena Ferrante
Geniální přítelkyně 4 - Příběh ztracené holčičky - Elena Ferrante
The Story of the Lost Child - Elena Ferrante
The Story of the Lost Child - Elena Ferrante

Elena Ferrante je pseudonym pre taliansku spisovateľku, ktorú si obľúbili spisovatelia aj kritici. Ale nepochybne najväčší úspech zožala u čitateľov a čitateliek, ktorí v jej knihách našli príbehy o ľudských vzťahoch, láske, rodine a priateľstve. Získala povesť jednej z najstrhujúcejších,...

Olga mala kedysi literárne ambície, ale vymenila ich za manželstvo a materstvo. Presťahovala sa do Turína, kde žije s manželom Mariom, dvomi deťmi a psom. Keď ju Mario po... Čítať viac

4,3 47 hodnotení
Vydavateľstvo
Inaque, 2018
232 strán
3-4 hodiny čítania

Olga mala kedysi literárne ambície, ale vymenila ich za manželstvo a materstvo. Presťahovala sa do Turína, kde žije s manželom Mariom, dvomi deťmi a psom. Keď ju Mario po pätnástich rokoch spoločného života opustí, je úplne zmätená. Hoci sama seba... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

13,99 €

Posielame do troch dní
Ďalšie knižné vydania (4)
Dny opuštění - Elena Ferrante
Brožovaná väzba
Čeština, 2019
Na sklade
-5 %

11,06 €


The Days of Abandonment - Elena Ferrante
Brožovaná väzba
Angličtina, 2021
Viac ako tri týždne
-5 %

12,05 €


The Days of Abandonment - Elena Ferrante
Brožovaná väzba
Angličtina, 2015
Viac ako tri týždne
-3 %

13,49 €


Dny opuštění - Elena Ferrante
Brožovaná väzba
Čeština, 2011
Vypredané

8,99 €


Ďalšie knižné vydania

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Olga mala kedysi literárne ambície, ale vymenila ich za manželstvo a materstvo. Presťahovala sa do Turína, kde žije s manželom Mariom, dvomi deťmi a psom. Keď ju Mario po pätnástich rokoch spoločného života opustí, je úplne zmätená. Hoci sama seba presviedča, že všetko zvládne, že nie je „úbohá opustená žena“, o ktorej toľko počula počas svojho neapolského detstva, nevie sa odnaučiť ľúbiť svojho manžela. Rutinné povinnosti jej prerastajú cez hlavu, zanedbáva sa, opúšťa sa. Po mesiacoch sebaľútosti, hnevu, pochybností, zúrivosti, zúfalstva a takmer šialenstva začína vnímať svet a aj svoje manželstvo jasnejšie.

Román Dni opustenia šokuje a zároveň fascinuje svojou surovou úprimnosťou, opisom zostupu do prázdnoty, ktorá Olge zostala po ilúzii manželstva a seba samej. Keď sa ocitne doslova uväznená medzi štyrmi stenami bytu, je nútená konfrontovať sa so svojimi démonmi, stratou vlastnej identity a sveta, aký poznala, ako aj s možnosťou, že život už nikdy nebude ako predtým.
Čítať viac
Originálny názov
I Giorni dell‘abbandono
Počet strán
232
Väzba
pevná väzba
Rozmer
134×207 mm
Hmotnosť
377 g
ISBN
9788082070098
Rok vydania
2018
Edícia
Pandora
Naše katalógové číslo
238108
Štýl
psychologický, romantický, napínavý
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Taliansko
Vydavateľstvo
Inaque
Pre koho
pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
28,98 €

Hodnotenia

4,3 / 5

47 hodnotení

26
10
10
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

10
Krajina iných - Leila Slimani
Práve čítam
Krajina iných

Čítanie je moja terapia, moje hobby, moja vášeň a únik od reality.

Janka Haraksimová
28.3.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Hlavná postava Oľga, jej deti, muž Mário a jeho nová frajerka Carla, umierajúci pes Otto a sused Carrano. Dej sa odohráva ako ináč u Ferrante v Taliansku. Oľga opisuje svoje dni plne sklamania, smútku a prázdnoty potom, čo ju Mário opustí, kvôli študentke Carle, ktorú doučoval. Opäť silny príbeh ženy a jej vytrvalosti a vyrovnania sa s osudom. Knihu by som odporučila starším čitateľkám. Čítať viac
Martina K
17.2.2022
Dni opustenia
Ferrante ma ani tentokrát nesklamala. Kniha je napísaná pútavo, živo, ide veľmi hlboko do popisu prežívania hlavnej hrdinky. Odporúčam aj ostatné jej diela. Čítať viac
20
8.9.2021
Overený nákup
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Hlavnej hrdinke Olge sa rozpadá svet, v ktorom doteraz žila, na márne kúsky. Jej manžel, životná opora, ju opustil a zanechal ju s dvoma deťmi a so psom. Olga sa s tým nedokáže vyrovnať. Neustále premýšľa, prečo sa to stalo, čo bolo spúšťačom, čo bolo príčinou toho, že sa jej milovaný Mario rozhodol ju opustiť a zahodiť tak pätnásť rokov (s)pokojného rodinného života. Olga sa počas tých rokov vzorne a starostlivo starala o rodinu. Život s Mariom a ich dvomi deťmi dokonca uprednostnila pred budovaním vlastnej kariéry.

Olga preto Mariov odchod nedokáže pochopiť. Upadá do beznádeje. Trápi sa myšlienkami, ktoré jej jedna cez druhú pulzujú v hlave. Ostáva zavretá v byte, medzi štyrmi stenami, kde sa trápi, trpí, až prestáva rozlišovať realitu od vlastných fantazmagórií. Ako už naznačuje názov knihy - opúšťa sa.

Je až prekvapujúco zarážajúce ako sa Ferrante podarilo zachytiť celú škálu emócií, ktorými si opustená žena prechádza. Priam akoby si ona sama niečím podobným prešla. Nuž ale, nemožno sa čudovať. Každý, kto bol niekedy niekým podvedený, alebo opustený, si nájde s Olgou mnoho spoločného. (Niekto v nej možno objaví aj spriaznenú dušu.) Pretože väčšinu pocitov prežil na vlastnej koži. Dokáže sa vďaka tomu aj hlbšie ponoriť do príbehu a pochopiť Olginu bolesť, náhlu prázdnotu, prežívať s ňou jej tápanie v tme, antipatiu voči všetkému a všetkým, i nechuť ďalej žiť.

Olga začína zanedbávať nielen seba, ale aj svoje deti. Nežije, iba prežíva. Zo dňa na deň. Jeden za druhým. V nikdy nekončiacom kolotoči emócií, ktoré ju postupne valcujú. Od preukrutnej bolesti, smútku a nešťastia, cez nenávisť, hnev a miliónov výčitiek - voči sebe, voči nemu, až po pochopenie, odosobnenie sa, následnú ľahostajnosť a navrátenia sa k sebe samej.

Hrdinka zakúša život bez manžela a ako sa čitateľ postupne posúva stránkami ďalej a ďalej, nadobúda pocit, že Olga sa zo svojho nešťastia nikdy nedostane. Že sa buď zblázni, niekoho zavraždí alebo sama spácha samovraždu.

Našťastie Ferrante stvorila silnú hrdinku, a tak ako nás necháva sledovať jej pád až na samotné dno, tak nám prináša aj jej opätovné sa vyzdvihnutie hore, znovu naštartovanie sa do života, akoby sme sledovali znovuzrodenie bájneho Fénixa.

Ferrante je skvelá rozprávačka. Nehrá sa so slovíčkami, nenaťahuje čitateľa, ani ho nezavádza. Prináša mu iba holé fakty a surovú skutočnosť. Citlivé povahy to nemusia dobre znášať, no tí, čo milujú drámu a neprekáža im pochmúrnosť, depresia a smútok číhajúce z každej strany, každej vety, ba každého slova, tí si príbeh vychutnajú do poslednej bodky.
Čítať viac
5
Dievča, žena, iné - Bernardine Evaristo
Práve čítam
Dievča, žena, iné

Niekedy žijem viac vo svojej hlave ako v realite, najradšej som doma v záhrade a pozorujem svet okolo. Mám rada všetky zvieratká, najmä mačky. K prírode sa snažím správať zodpovedne.

Michaela Šmehylová
28.7.2021
Prekvapenie
Overený nákup
Kniha bola pre mna prijemnym prekvapenim ak sa v suvislosti s temou knihy da pouzit slovo prijemne velmi vystizne ponuka nahlad do vnutra hlavnej hrdinky, jej prezivaniu a pocitov. Je velmi autenticka, napriek tomu sa mi citala jednoducho a lahko. Čítať viac
Lucia
16.11.2020
Elena Ferrante: Dni opustenia - Kniha o sebapoznaní
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Oľge jedného dňa manžel oznámi, že od nej odchádza: opúšťa nielen ju, ale aj ich dve deti a psa. Začína sa Oľgin zostup do pekla. Postupne prechádza všetkými fázami ohrdnutej manželky: popieraním, hnevom - na manžela, na samu seba, na deti, na psa, na spoločných známych; agresivitou, seba-ponižovaním, zúfalstvom nad vlastnou situáciou, depresiou, smútkom... V priebehu niekoľkých dní sa z kultivovanej ženy, spisovateľky a vzornej matky stane “vinou okolností” vulgárna a zatrpknutá žena bez zmyslu života.

Všetko sa to však skončí ráno jedného dňa, o niekoľko mesiacov neskôr, v deň, ktorý označí za najtažší odkedy ju Mário opustil. Oľga sa pomaly začína odrážať od dna, na ktoré spadla. V posteli v detskej izbe nájde chorého syna, na podlahe v Máriovej pracovni leží v kŕčoch pes Otto. Ten sa pravdepodobne otrávil insekticídom, ktorým sa snažila večer vyhubiť mravce. Alebo psa otrávil sused, ktorý sa im viackrát vyhrážal, že to urobí?

Oľge nemá kto prísť na pomoc, ostatne nemá si ju ani ako privolať. Telefón nefunguje, posledné mesiace totiž neplatila účty a mobilný telefón v záchvate hnevu rozbila už dávno. Rodinu v Turíne nemá, a keby aj mala, o nič by sa jej neprosila. Priateľov od seba odohnala a ako na potvoru sa jej v zámke zasekne kľúč. Zostáva tak uväznená v byte, vo vlastnej hlave, sama so svojim zúfalstvom.
Oľga si však uvedomí, že pomoc aj tak nemôže prísť zvonka, musí sa s vlastným životom raz a navždy popasovať sama.
Má predsa deti, ktoré ju potrebujú. Musí sa spamätať. Synovi dá kvapky na zrazenie horúčky, uloží ho do postele; dcére podá do ruky nožík na otváranie pošty so zvláštnym príkazom: musí ju ním bodnúť hneď ako sa jej bude zdať, že je duchom neprítomná.
V manželovej pracovni nakoniec umiera pes a s ním symbolicky aj jej láska k Máriovi. Oľga sa oslobodzuje a kľúč sa bez ďaľšej námahy pohne, dvere sa otvoria.

Elena Ferrante stvorila hrdinku, s ktorou sa dá stotožniť. Ženu, ktorá sa tak, ako veľa iných, vzdala kariéry, keď bolo treba vychovávať deti a ktorá po odchode manžela nevie kým je, nevie kde sa končí jeho osobnosť, a začína jej vlastná. Má vôbec ešte nejakú?

“Nehovorila som mu, že som zo seba chcela vypudiť jeho dikciu, jeho vetné konštrukcie, jeho gestá, jeho chápanie sveta. Chcela som byť len sama sebou, pokiaľ má toto slovné spojenie ešte nejaký skutočný význam. Chcela som vidieť, čo zo mňa zostane, keď sa ho zbavím.”

Dni opustenia je kniha nielen o manželskej kríze, páde na dno, o strate sebavedomia, ale je hlavne o sebapoznaní, stanovení si vlastných hraníc a následne o “návrate medzi živých”.
Čítať viac
Kateřina Javorská
24.4.2020
Prvé stretnutie s Ferrante
Túto knihu som si kúpila na odporúčanie renomovaného slovenského spisovateľa. Bohužiaľ ma sklamala, opisy duševných pocitov a absurdných činov ženy, ktorú opustil manžel sú zdĺhavé a zväčša ťažko akceptovateľné. Súbežne som prečítala dve knihy českých ženských autoriek (A. M.a K.T.), ktoré pre mňa boli oveľa cennejšie. Čítať viac
Simona
4.1.2020
vynikajuca
perfektne napisana kniha, ktora drzi citatle v napati az do konca, miestami som citala so zatajenym dychom a busiacim srdcom. kto zazil bolestny rozchod na pokraji zrutenia sa, tan sa v mnochych situaciach najde. Ferrante ich opisala bravurne. klobuk dolu. Čítať viac
Antónia Gúčiková
5.11.2019
Ferrante písať určite vie.
Ferrante vie zaujať. Táto kniha o egoistickom a slabošskom chlapovi navonok plná zloby je hlboko pravdivá, oslavujúca silu ženy. Odporúčam všetkým vekovým kategóriám žien, ale hlavne mladým nevestám, aby boli pripravené na "krízu stredného veku" ich drahej polovičky a aby v spoločnom manželskom živote neutopili ten svoj vlastný život :) Čítať viac
Zuzana
25.9.2019
Jedna z mojich naj
Ferante je skvely vyber bez ohladu na aku prilezitost knihu kupujete. Urcite odporucam nie len tuto knihu ale vsetky diela autorky Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac
Kúpte spolu
28,98 €

„Bobo mal pre ňu hromadu otázok. No smrť je ako telefonát – vieme, čo sme mali povedať, len čo položíme slúchadlo. No potom je na opačnom konci zapnutý už len odkazovač, naplnený spomienkami a hlasom, čo postupne slabne.. “

My verzus vy - Fredrik Backman
My verzus vy
Fredrik Backman