Milenci – Romeo a Júlia z Afganistanu - Rod Nordland

14,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Milenci – Romeo a Júlia z Afganistanu - Rod Nordland
Milenci – Romeo a Júlia z Afganistanu - Rod Nordland

Milenci – Romeo a Júlia z Afganistanu

Zakia bola Tadžička, Ali bol Hazár, ona sunnitská moslimka, on šiitský moslim. Odmala vyrastali ako nerozluční priatelia v odľahlej horskej provincii Bamján a ich priateľstvo sa... Čítať viac

Vydavateľstvo
Ikar, 2016
416 strán
6-7 hodín čítania

Zakia bola Tadžička, Ali bol Hazár, ona sunnitská moslimka, on šiitský moslim. Odmala vyrastali ako nerozluční priatelia v odľahlej horskej provincii Bamján a ich priateľstvo sa postupne zmenilo na lásku. Zakiina rodina však mala s dcérou iné plány... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Zakia bola Tadžička, Ali bol Hazár, ona sunnitská moslimka, on šiitský moslim. Odmala vyrastali ako nerozluční priatelia v odľahlej horskej provincii Bamján a ich priateľstvo sa postupne zmenilo na lásku. Zakiina rodina však mala s dcérou iné plány, a tak sa mladí odvážne vzopreli tradičným afganským zvykom aj islamskému právu. Zakia utiekla z domu a uchýlila sa do ženského útulku, ale tam sa nemohla vídať s Alim. Zaľúbenci sa preto opäť ocitli na úteku, ustavične prenasledovaní Zakiinou rodinou.

Rod Nordland ich príbeh zverejnil vo svetových médiách a rozhodol sa, že im pomôže dostať sa do bezpečia. Po mesiacoch života v jaskyniach alebo v domácom väzení v tesných kábulských bytoch mladý pár podnikol – s pomocou Roda a finančných darov zo zahraničia – viacero pokusov utiecť z Afganistanu do Tadžikistanu. Zakiina rodina ich po nútenom návrate do Kábulu naďalej prenasledovala.

Rod Nordland ponúka pútavý príbeh o tom, aké zložité, ba priam nemožné je vybojovať Zakii a Alimu aspoň základné ľudské práva, a to napriek veľkému úsiliu aj finančnej podpory zo Západu. Vyrozprávaním ďalších podobných príbehov dokumentuje, ako hlboko sú kameňovanie, detské sobáše či legalizované znásilnenia zakorenené v tradičnej afganskej kultúre. Zmodernizovaný afganský súdny systém v súčasnosti čiastočne zohľadňuje práva žien a rodovú rovnosť, mnohé kruté zvyky oficiálne zakazuje, ale v bežnom živote pretrvávajú a ľudia ako Zakiin otec a bratia sa ich nemienia vzdať.

Mladí manželia Zakia a Ali dnes vychovávajú dcérku a napriek všetkým nepriaznivým okolnostiam dúfajú, že z krajiny raz uniknú. Milenci Romeo a Júlia z Afganistanu je príbeh o nezlomnej sile ľudských citov, túžbe po dôstojnom živote a sebaurčení v konfrontácii s desivo represívnou kultúrou.
Čítať viac
Originálny názov
The Lovers: Romeo and Juliet in Afghanistan
Počet strán
416
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×250 mm
Hmotnosť
409 g
ISBN
9788055149295
Rok vydania
2016
Naše katalógové číslo
236105
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Ikar
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,9 / 5

9 hodnotení

6
0
0
2
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Agnesa Bystrianska
Overený nákup
8.11.2021
Super kniha
Odporucam knihu pre vsetkych, je to pribeh aj laska aj ukazka reality, velmi mile prekvapenie. Odporucam knihu pre vsetkych, je to pribeh aj laska aj ukazka reality, velmi mile prekvapenie. Čítať viac
Marika
Neoverený nákup
1.10.2020
Mne sa táto kniha veľmi páčila. Mám rada knihy z moslimskou tématikou. Pre mňa by tam mohlo byť menej politického pozadia, ale všetko je o tom, kto čo rád číta. Čítať viac
9
17.9.2020
Dočítaná s veľkým sebazaprením
Ťažko povedať, čo bolo na tejto knihe horšie, či spracovanie, či preklad, či hlavné postavy... v podstate som si niekde v polovici čítania uvedomila, že im absolútne "nefandím"... primitívni usmrkanci, čo čakajú len na pomocnú ruku a na zázrak.
Kniha je zbytočne rozvláčna, niektoré state sa opakujú aj 3-4x, postupne sa do nenávratna vytráca napätie a jediné, čo ma ako-tak zaujalo, boli sociálne a vzťahové pomery v tejto inak kultúrnej zažitej spoločnosti. Inak, vážne nič moc.
Čítať viac
lenkina
Neoverený nákup
19.12.2019
Kniha vás zavedie do nami neznámej krajiny a hlavne mentality. Je to troška ťažší oriešok vzhľadom na počet strán a politické pozadie. Ale kto sa nedá odradiť prečíta si skutočný príbeh napísaný životom, ktorý možno v nás vzbudí otázku "Mám sa až tak zle? Aké sú pravé hodnoty?".Odporúčam "hnihomoľom", ktorý majú radi príbehy s moslimských krajín. Čítať viac
tinuska
Neoverený nákup
20.7.2018
zlé spracovanie
Tiež mám z knihy zmiešané pocity, veľmi rada čítam knihy s podobnou tématikou, ale táto ma vôbec nechytila, je to veľmi zlé spracované, niekedy som sa strácala.. Téma zaujímavá, naozaj pre nás v civilizácii úplne nepredstaviteľné, že sa niekde takto žije. ..Ale určite mohla byť napísaná pútavejšie. Čakala som viac Čítať viac
eva
Neoverený nákup
13.3.2017
priemerné
zaujímavá téma, aktuálne problémy Afganistanu dnes - ale žiaľ veľmi zle spracované. Prvá časť je mimoriadne rozvláčna, nesúrodá...až zmätočná..

Neviem či je to vinou autora alebo ide o nepodarený preklad z angličtiny alebo jednoducho tento " americký " štýl nám nie je vlastný.
Čítať viac

Čítať viac

„Byť výnimočný je najlepší spôsob ako byť iný.“