Papuša - Angelika Kuźniak
Papuša
13,20 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Knihy
E-knihy

Papuša

Absynt, 2016
2-3 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Absynt, 2016
Preklad

Predstavte si príbeh určený pre zabudnutie, príbeh, o ktorom ste nikdy nemali počuť ani čítať, veď v zabudnutí a samote starne aj jeho hrdinka. Príbeh, presvetlený prírodou a slobodou, ktorú tak živelne zosobňuje, príbeh v plnej obraznosti, aká...

Čítaj viac

13,20 €

Posielame do šiestich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Predstavte si príbeh určený pre zabudnutie, príbeh, o ktorom ste nikdy nemali počuť ani čítať, veď v zabudnutí a samote starne aj jeho hrdinka. Príbeh, presvetlený prírodou a slobodou, ktorú tak živelne zosobňuje, príbeh v plnej obraznosti, aká fascinuje a provokuje predstavy umelcov.
Je to príbeh o prekliatom básnikovi. Veď len skutočne prekliaty básnik sa naučí písať a čítať v prostredí negramotnej kočovnej spoločnosti, len prekliaty básnik bude písať básne za cenu odcudzenia spoločnosti i vlastnej rodiny, lebo byť prekliatym básnikom je súčasne darom, ako aj stigmou. Tak vysokú daň literatúre je schopná zaplatiť jedine žena.
Angelika Kuźniak pracovala s rôznorodým materiálom; so súkromnými listami, nahrávkami rozhovorov, spomienkami pamätníkov a napokon aj so samotnými básňami. Portrét prvej rómskej poetky Bronisławy „Papuše“ Wajs je tak plastický a živý. Jej príbeh mrazivý a krutý. A stále aktuálny.

"Nepíš básne, lebo budeš nešťastná".
A ja som písala ako hlupaňa a teraz je tak, že nikam nepatrím.Čítaj viac
Kúpte spolu
Papuša - Angelika Kuźniak
Zaklínač II. - Meč osudu - Andrzej Sapkowski
23,98 €
Ušetríte 1,86 €

Recenzie, kritiky

„Z tábora som bola, teraz nie som odnikiaľ,“ sťažovala sa pred smrťou Papuša. O jej problémy sa pričinili vlastní aj cudzí. Dokázali by sme dnes, keď spolu s Rómami žijeme v demokracii, ceníme si slobodu a vážime si prírodu, zachrániť jej talent? Alebo by opäť musela povedať „nikam nepatrím“? Angelika Kuźniak veľmi citlivo opisuje osud cigánskej poetky, ktorá v dubových listoch videla zlaté náušnice a zaplatila za ten dar životom.
Lidia Ostałowska, spisovateľka a reportérka

„Papušin príbeh sa dá čítať ako dokument o zlomovom čase, keď sa kočovní Rómovia v regióne strednej Európy museli usadiť. Ona ešte vyrastala v kočovnej komunite a jej poézia aj životný príbeh predstavujú majorite rómsku symboliku a obrazotvornosť z čias „na ceste“. Kniha nie je len zoznámením sa s rómskym folklórom a jedným silným životným príbehom, ale aj s kultúrou, ktorá pretína hranice štátov a o ktorej aj slovenská majoritná verejnosť vie stále veľmi málo. „Som obyčajný človek, možno horší od iných. Vojdite dnu,“ pozýva Papuša.“
Zuska Kepplová, publicistka a spisovateľka

Papuša (Karolína Krištofíková), citaj.to

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
176
Hmotnosť
282 g
Rok vydania
2016
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Absynt
Rozmer
135×205 mm
ISBN
9788089845026
Naše katalógové číslo
235968
Martinus logo
Stanislava Kučkovská
zamestnanec
27. júna 2016

Príbeh o žene, ktorá bola divoká ako rieka, pri ohni vyrastala, s vlkmi bola za jedno. Nebála sa a hoc nemala topánky náušnice musela mať. Poetika cigánskeho žitia stvorila ženu, ktorá písala básne, písala život cigána, mágiu lesa a ohňa, zžitia, oddanosti až do krajnosti. Kočovanie vyjadrovalo cigánsku povahu, nestálu a divokú. a taká bola aj Papuša, ktorá bola vyhnaná na okraj cigánskej spoločnosti, hoc by svojmu rodu obetovala všetko. Vedel písať, čitať, dokonca sama bola 1. poetkou v spolku poľských básnikov, no to nebolo vtedy príliš cigánske. Tragicko-láskavý príbeh, ktorý hovorí o vášni, odvahe, snahe pochopiť svet, no všetko čo sa dostaví je opovrhnutie a hanba.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,5 / 5

6 hodnotení

3
3
0
0
0
Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Papuša - Angelika Kuźniak
Zaklínač II. - Meč osudu - Andrzej Sapkowski
23,98 €
Ušetríte 1,86 €

„Milý, píšem vám celkom nahá, lebo chcem byť jednoduchou a úprimnou“

Človek na ulici - Ivan Horváth
Človek na ulici
Ivan Horváth