Knihy
E-knihy

Oči zasypané pieskom

Absynt, 2015
Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
4-5 hodín čítania

V rámci edície „Prekliati reportéri” prinášame knihu reportáží Pawła Smoleńského o jednom konflikte a dvoch krajinách. Je ešte možné dosiahnuť mier na území Palestíny a Izraela, v Jeruzaleme, v Pásme Gazy a na Západnom brehu...

Čítaj viac

8,50 €

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

V rámci edície „Prekliati reportéri” prinášame knihu reportáží Pawła Smoleńského o jednom konflikte a dvoch krajinách. Je ešte možné dosiahnuť mier na území Palestíny a Izraela, v Jeruzaleme, v Pásme Gazy a na Západnom brehu Jordánu?

Paweł Smoleński sa opäť vydáva na tie najcitlivejšie miesta, pozerá na neustále sa predlžujúci múr, číta o ďalších samovražedných útokoch, počúva o nenávisti. Snaží sa pochopiť, i keď si je vedomý, že čokoľvek pochopiť bude nekonečne zložité. “Ja som to nerozmotal. Podľa mňa sa to nedá rozmotať z niekoľkých dôvodov. V prvom rade preto, že ako v každom konflikte je situácia šialene dynamická, človek „antihrdina“ sa môže v priebehu dňa, týždňa zmeniť na hrdinu. Mne sa zdá, že trochu už rozumiem, možno aj viac než len trochu, ale zdá sa mi to každý druhý pondelok, každý tretí štvrtok, ale už v utorok alebo v stredu vôbec ničomu nerozumiem. V nedeľu sa snažím nerozmýšľať.”

“Počas dlhých rozhovorov s Pawłom Smoleńským som sa musel neustále pasovať s najzaujímavejšími otázkami o Blízkom východe, aké som kedykoľvek dostal. Mohlo by sa zdať, že aby niekto tak hlboko pochopil tento divný a paradoxný región, nemôže byť z Poľska, alebo prinajmenšom by mal byť viac opálený než on. Ale nie, jeho otázky, priamočiarosť a dôvtip sú dôkazom, že reportér, ktorý sa zaoberá politickými otázkami, jednoducho musí byť zvedavý, poctivý a dostatočne tvrdohlavý, aby sa nedal zmiasť frázami, ktoré počuje, keď hľadá zložitejšie a nejednoznačné odpovede.”
Čítaj viac
Kúpte spolu
Oči zasypané pieskom - Pawel Smoleński
Všetci mocní Kremľa - Michail Zygar
18,49 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
251
Vydavateľstvo
Absynt
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
232566
Rok vydania
2015

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,6 / 5

16 hodnotení

10
5
1
0
0

16

Žena, manželka, matka, redaktorka, historička, knihovníčka, čitateľka, frankofilka, potterhead, rpg hráčka... a mnoho iného :-)

Ivana Černáková
18.3.2019
Palestína a Izrael očami Smoleńského
Trvalo mi, kým som sa zorientovala. Kto kde ako, nebola som podkutá ani vopred pripravená na problematiku, v ktorej sa až tak neorientujem. "Nástup" do knihy tak bol pre mňa prirýchly, ale po ozrejmení si základných vecí to už bola jazda až do konca. Smolenského štýl sa mi páčil, nevadili mi ani pomerne ostré predely medzi príbehmi, len ten zmätok zo začiatku zanechal možno trochu iný dojem.
Vadili mi preklepy, občas zvláštny preklad/zle použité slová (neviem ktoré z toho) i hrubka sa našla. Toho je škoda.

Načo sú tie drôty? Načo otec ukazuje nejaké papiere? Prečo Valíd a Chalíd môžu preskočiť plot na ihrisku v Bil´in a nemôžu prísť do Tel Avivu? Prečo nemôže ísť k moru s ujom Mohamedom?
"Abba," pýta sa Romi Michaela, "prečo?"
Michael sa krúti v tých otázkach ako vo vriacej vode.
A potom utrápený hovorí, že lekcie z politiky pre sedemročných by mali viesť najlepší profesori. Ale aj tak si neporadia, lebo deti dávajú otázky jednoduché a múdre, všimnú si každú absurditu. To až dospelí komplikujú odpovede.
Čítaj viac
Martin
18.7.2017
Jeden krát zažiť je viac ako niekoľkokrát počuť
Nejdem sa rozpisovať o konkrétnostiach. Prečítajte si túto knihu, ak sa chcete o izraelsko-palestínskom konflikte dozvedieť niečo viac ako len strohé fakty, od človeka, ktorý tam reálne bol a má mnoho priateľov na obidvoch znepriateľených stranách. Bol som aj na prednáške tohto pána, na staničke v Žiline. Pôsobil na mňa príjemným dojmom, skromne a nezaujato, čo sa nedá povedať o niektorých našich vševedúcich pisálkoch a samozvaných analytikoch, ktorí v palestínskej zemi ani pätu neomočili. Z tejto knihy dýcha človečina. Čítaj viac
Twista
22.5.2017
Palestína, taká aká v skutočnosti je
Kto v živote nenavštívil Palestínske autonómne, samosprávne územie, nečelil viac hodinovému vypočúvaniu zo strany izraelskej bezpečnosti na ceste do Bethlema respektíve nevidel to množstvo takzvaných checkpointov, ktorými občania Palestíny prechádzajú kamkoľvek sa pohnú si nedokáže predstaviť ako sa život vyvíja v tejto oblasti. Kniha ale poskytuje dovoľujem si tvrdiť takmer autentický pohľad na vec cez rozprávanie viacerých izraelských a palestínskych každodenných príbehov. Azda najviac vystihuje situáciu v tomto regióne výrok palestínskej ženy pred plánom izrealských žien v znení: "Bojím sa Vás ...... " na čo Izrealská žena reaguje ... " Aj ja sa Vás bojím..." Strach je emócia, ktorá je pre jedných aj druhých v tomto regióne najvýstižnejšia. Odporúčam. Čítaj viac
Martin Chudík
2.11.2015
palestínske reportáže
som prekvapený, ako svoje reportáže autor poňal.každá reportáž je založená na konkrétnom príbehu/osobe/ udalosti zo Západného brehu alebo Gazy a konfrontuje ju s inými pohľadmi. reportáže prinášajú veľa zaujímavých reálií, ale treba poznať pozadie vývoja blízkovýchodných udalostí, aby sa človek v texte nestratil. Inak podľa mňa asi najkvalitnejšia reportážna kniha s touto tematikou. Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Oči zasypané pieskom - Pawel Smoleński
Všetci mocní Kremľa - Michail Zygar
18,49 €

„Sú dva druhy geniálnych spisovateľov: tí, čo myslia, a tí, ktorí nútia premýšľať ostatných.“

Roux