V napínavom politickom thrilleri sa predstavuje nový výrazný hlas severskej literatúry. Román zachytáva takmer storočie trvajúci zápas o Arktídu, ktorej význam v novom storočí dramaticky rastie... Čítať viac

Ďalšie formáty

Kniha 13,95 €

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

V napínavom politickom thrilleri sa predstavuje nový výrazný hlas severskej literatúry. Román zachytáva takmer storočie trvajúci zápas o Arktídu, ktorej význam v novom storočí dramaticky rastie.
V roku 1924 Sovieti prinútia predstaviteľov nórskej vlády, aby podpísali tajnú dohodu. Podľa nej má Nórske kráľovstvo v roku 2020 odstúpiť správu Špicbergov Sovietskemu zväzu.
Tento dokument sa však čoskoro za nejasných okolností stráca a na dohodu sa zabudne. Vynorí sa o deväťdesiat rokov neskôr – v čase, keď Európa čelí agresívnemu Rusku, ktoré bojuje o nadvládu na ďalekom severe. Ruský prezident spustí komplexnú operáciu. Jej cieľom je zvrátenie nórskej suverenity na Špicbergoch. Boj o Arktídu nadobúda nové dimenzie a v Longyerbyene sa rozpúta politická i ľudská dráma.

Per Arne Totland napísal thriller vychádzajúci z reálneho politického konfliktu, o ktorého vznik sa pričinila Špicberská dohoda z roku 1920. V jeho knihe vzplanie nanovo – a oči celého sveta sa upriamia k Arktíde.
Čítať viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Posielame do troch dní
13,95 €

E-knihy a audioknihy

E-kniha
Ihneď na stiahnutie
PDF
EPUB
MOBI
7,90 €
Ďalšie
Originálny názov
Om hundre år er allting gjemt
352 strán
5 hodín čítania
Rok vydania
2016
Edícia
Labyrint
Naše katalógové číslo
231456
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Premedia

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti? Dajte nám o tom vedieť.

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,1 / 5

10 hodnotení

4
3
3
0
0

Ako sa vám páčila e-kniha?

Recenzie čitateľov

8

Milujem knihy o temných zákutiach ľudskej duše a o ľuďoch vo vypätých hraničných situáciách.

Tomáš Nagy
6.8.2018
Per Arne Totland O STO ROKOV BUDE VŠETKO ZABUDNUTÉ
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Nestáva sa často, aby ma upútal obsah knihy, ale v tomto prípade sa tak stalo.

Sú dva roky po skončení I. svetovej vojny a v Paríži prebiehajú rokovania o povojnovom rozdelení Európy. Nórsko sa v rámci vyjednávania snaží o priradenie súostrovia Špicbergy (Svalbard) pod kontrolu Nórskeho kráľovstva. I v tomto prípade ide o niečo za niečo...

V Kremli Josif Vissarionovič Stalin uvažuje ako primäť európske štáty, aby uznali boľševický Sovietsky zväz ako právoplatného partnera na medzinárodnej politickej scéne. Vladimír Iľjič Lenin má svoje posledné dni zrátané, a v Moskve to vrie. Stalin spolu s Georgijom Vasiljevičom Čičerinom, ľudovým komisárom pre zahraničné veci, a s Felixom Edmundovičom Dzeržinským , šéfom tajnej polície OGPU, zosnovajú pekelný plán. Požiadajú Nórsko o uznanie ich suverenity za výmenu podpísania a akceptácie Špicberskej dohody.

Nik z členov nórskej vlády netuší, že Sovieti sa ich chystajú vydierať a kompromitovať skrz riaditeľa oddelenia nórskeho ministerstva zahraničných vecí, ktorým dosiahnu podpísanie tajnej dohody, že Nórsko sa vzdá v roku 2020 Špicbergov v prospech Ruska.

Od tohto okamihu začne diplomatická vojna medzi oboma štátmi... Nóri vysielajú do Moskvy svojho špióna Wilhelma St?rmera, aby získal späť tajnú dohodu, ktorej existencia by mohla spôsobiť nielen pád nórskej vlády, no i medzinárodný škandál. Poručík St?rmer dokument získa, ale jeho stopy sa strácajú vo Fínskom zálive.

V roku 2015 sa dokument zjaví v rukách St?rmerovej pravnučky Ingrid. Rusi sa o tom dozvedia a vyšlú do Nórska tajného agenta Alexandra Sergejeviča Titova, aby Ingrid zviedol a získal pre nich vzácnu tajnú dohodu.

A tu nastáva obrovský problém... To čo fungovalo ako poriadne rozbehnutý vlak, náhle sebou trhne a začne nezmyselne brzdiť. Z politického thrilleru sa stáva nevierohodná a lacná romanca, ktorá vo mne vyvolala otázku: PREČO?

PREČO fantastický dej prudko zmení smer na 156. strane a nezmyselne sa uberá ku svojej neodvrátiteľnej samovražednej skaze? PREČO sa z Pera Arneho Totlanda, ktorého som do polovice knihy považoval za nórskeho Fredericka Forsytha, stáva lacná napodobenina Danielle Steelovej? PREČO skvelý príbeh, hemžiaci sa reálnymi postavami minulosti a súčasnosti, vychádzajúci z politických reálií, skĺzne do podpriemernosti plnej nelogických a protirečiacich krokov hlavných postáv? PREČO som polovicu románu prečítal jedným dychom, no tu druhú, ktorá mala potenciál vyťažiť skvelé finále, som dočítal s veľkým sebazaprením a obrovským sklamaním?

Škoda premárnenej šance! S veľkým rozčarovaním hodnotím túto knihu ako šedý priemer. Je mi to ľúto, ale inak to nedokážem.
Čítať viac
Pilát Jaroslav
12.5.2016
Názor čitateľa
Kniha bola kupovaná ako darček. Po prečítaní knihy obdarovaným sa spýtam na jeho stanovisko. Následne vám dám informáciu, aký úspech kniha mala. Samotný akt nákupu prebehol k mojej spokojnosti, knihu som si vyzdvihol a zaplatil v dohodnutej predajni. Čítať viac
Radis
19.1.2017
Názor čitateľa
Trena rovno pisat recenziu a nie ze budem pisat recenziu etc. :) Čítať viac
Dano N.
10.4.2016
Skutočná lahôdka
Politický thriller ako má byť. Neznáma dohoda medzi Nórskom a Sovietskym zväzom spochybní nórsku suverenitu na Špicbergoch. Po výlete do dvadsiatych rokov dvadsiateho storočia, opäť skončíme v prítomnosti, kde sa ku slovu sa dostáva agresívna ruská zahraničná politika. Román navyše autor vydarene zaľudnil reálnymi historickými osobnosťami: stretávame sa s Leninom, Dzeržinským, Quislingom i Stalinom. A až do konca je otázne, ako sa vyhrotená situácia napokon skončí. Čo naozaj naháňa zimomriavky je fakt, že táto fikcia nie je až taká neuveriteľná, vlastne si možno poľahky predstaviť, že by sa to mohlo stať. Čítať viac

Čítať viac

„Láska, povedal, je ako tá najjasnejšia galaxia, ktorá nikdy nezhasne! “

Ryby nemajú nohy - Jón Kalman Stefánsson
Ryby nemajú nohy
Jón Kalman Stefánsson