Vianoce
Vojenské dejiny Slovenska VII - Igor Baka, Alex Maskalík, Matej Medvecký, Pavel Minařík
Vojenské dejiny Slovenska VII
22,90 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Vojenské dejiny Slovenska VII

1968 - 1992

Vydavateľstvo
Magnet Press, 2016
7. diel série
Vojenské dejiny Slovenska

Siedmy zväzok Vojenských dejín Slovenska autorského kolektívu Igor Baka, Alex Maskalík, Matej Medvecký a Pavel Minařík završuje pôvodný edičný plán projektu, ktorý sa na pôde Vojenského...

Čítaj viac

Siedmy zväzok Vojenských dejín Slovenska autorského kolektívu Igor Baka, Alex Maskalík, Matej Medvecký a Pavel Minařík završuje pôvodný edičný plán projektu, ktorý sa na pôde Vojenského...

Čítaj viac
22,90 €
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Siedmy zväzok Vojenských dejín Slovenska autorského kolektívu Igor Baka, Alex Maskalík, Matej Medvecký a Pavel Minařík završuje pôvodný edičný plán projektu, ktorý sa na pôde Vojenského historického ústavu Bratislava realizoval nepretržite od roku 1993. Obsah knihy je chronologicky rozčlenený do troch kapitol, zásadnými medzníkmi sú základné vnútropolitické udalosti, ktorých význam mal vplyv aj na samotné vojenské dejiny Slovenska v predmetnom období.

Prvá kapitola sa zaoberá vojenskými aspektmi nástupu normalizácie v rokoch 1968 – 1971, ktorá bola priamym dôsledkom násilného potlačenia výsledkov tzv. pražskej jari. Čiastkové obsahové problémy, ktoré sa viažu k životu v armáde od roku 1968, ale nesúvisia bezprostredne s problematikou normalizácie, autori zaradili do úvodu jednotlivých častí druhej kapitoly, vymedzenej obdobím rokov 1971 - 1989.

ruhá, obsahovo najširšia kapitola akcentuje 20 rokov vojenského vývoja na Slovensku v podmienkach normalizačného komunistického režimu, a to až do jeho zániku v novembri 1989. Predmetná problematika je zasadená do širšieho kontextu a analyzovaná hlavne na pozadí vývoja vzťahov medzi ZSSR a USA vo vojensko-bezpečnostnej oblasti.

Tretia kapitola má ambíciu zachytiť na jednej strane krátke, na druhej veľmi dynamické obdobie od novembrovej revolúcie po rozpad federácie a vznik samostatnej Slovenskej republiky 1. januára 1993. Z hľadiska výstavby a celkového vývoja armády pritom išlo o prevratné zmeny. Pomerne veľký priestor je tu venovaný vojensko-politickým otázkam, a to v súvislosti s výstavbou novej bezpečnostnej architektúry v Európe. V tomto kontexte sa výrazne prehodnotilo tiež miesto a úlohy teritória Slovenska v stredoeurópskom regióne. Autori sa museli popasovať s vymedzením zodpovedajúceho pomeru medzi československým a slovenským prvkom. Cieľom bolo čo najviac zachytiť špecifiká vojenského vývoja na Slovensku. Zároveň sa však v dostatočnej miere zohľadňuje význam spoločného štátu, na ktorého smerovaní sa podieľal aj slovenský element, a to aj vo vojenskej a vojensko-politickej oblasti.

Kniha prináša okrem základného textu vyše 250 dobových fotografií vrátane portrétov, ukážky rôznych plagátov, výstrižky z novín či tabuľky, schémy a súpisy, ktoré uzatvára prehľadom obsadenia najdôležitejších funkcií v jednotlivých súčastiach čs. armády na Slovensku v rokoch 1968 – 1992.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
365
Väzba
pevná väzba
Rozmer
196×258 mm
Hmotnosť
1297 g
ISBN
9788089169344
Rok vydania
2016
Naše katalógové číslo
229163
Téma
vojny
Jazyk
slovenčina
7. diel série
Vojenské dejiny Slovenska
Vydavateľstvo
Magnet Press

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

3 hodnotenia

3
0
0
0
0

Martin Vymazal
2.4.2016
Vojenské dejiny Slovenska VII.
Mám všech sedm dílú.Je to zajímavá literarúra nejen pro odbornou veřejnost z oblasti vojenství ale i pro široké spektrum ostatních čitatelú, milovníkú vojenské problematiky a historie Slovenska. Hlavně prví díly jsou velmi zaujímavé, kde se rozebírají prvopočátky vojenství na území nynějšího Slovenska. Čítaj viac
Alex
10.2.2017
Názor čitateľa
Zdravím, máte aj Vojenské dejiny, ktoré rozoberajú obdobie 1. svetovej vojny? Ak áno mohli by ste sa mi ozvať na alex_1@centrum.sk ? Prosím súrne. Čítaj viac

O autoroch

Čítaj viac
Čítaj viac

„Čítaj, aby si žil.“

Gustave Flaubert