Knihy
E-knihy

Zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie

Komentár

Vydavateľstvo
Wolters Kluwer, 2016
Edícia
Komentáre

Odrazom snáh o zladenie rozvojových aktivít spoločnosti s existujúcim stavom životného prostredia je na národnej úrovni legislatíva upravujúca posudzovanie týchto činností na životné prostredie. V roku 1992 sa táto úprava prvýkrát...

Čítaj viac

32,88 €

Bežná cena Bežne 34,50 €

Ušetríte 5%

Posielame do troch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

32,88 €

Viac o knihe

Odrazom snáh o zladenie rozvojových aktivít spoločnosti s existujúcim stavom životného prostredia je na národnej úrovni legislatíva upravujúca posudzovanie týchto činností na životné prostredie. V roku 1992 sa táto úprava prvýkrát dostala do slovenského právneho poriadku v podobe časti zákona č. 17/1992 Zb. o životnom prostredí. Následne bol v roku 1994 prijatý zákon č. 127/1994 Z. z. a v roku 2006 nadobudol účinnosť zákon č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ktorý v znení neskorších predpisov platí dodnes. Posudzovanie vplyvov na životné prostredie je tak komplexne vnímané ako účinný nástroj ochrany prírody a krajiny a nástroj preventívnej ochrany zdravia ľudí.

Zákon č. 24/2006 Z. z. je živý, neustále sa vyvíjajúci zákon. Jeho zmeny vyplývajú jednak z potrieb a požiadaviek aplikačnej každodennej praxe a súvisia s vyvíjajúcou sa úpravou európskej legislatívy, judikatúrou Súdneho dvora Európskej únie, ako aj požiadaviek Európskej komisie, súvisiacich s preberaním smerníc do vnútroštátneho právneho poriadku. Nezanedbateľným dôvodom zmien zákona je aj právo verejnosti na priaznivé životné prostredie, zakotvené v Ústave SR a obsahom zákona je aj právo na informácie o stave životného prostredia a právo účasti na konaniach, ktorých výsledok môže mať vplyv na stav životného prostredia.

V tomto zmysle ako aj v ďalších súvislostiach autor komentára podáva odborný výklad ustanovení zákona, prehľad o všetkých jeho podstatných pojmoch a procesných inštitútoch ako aj o skutočnostiach pre jeho uplatňovanie v praxi. Komentár dopĺňa príslušnými rozhodnutiami slovenských a európskych súdov.

Kniha je určená širokej právnickej verejnosti, príslušným orgánom verejnej správy a samospráv, pracovníkom SIŽP, podnikateľom, ktorí sú zo zákona povinní riešiť aj problematiku ochrany životného prostredia ako aj študentom envinonmentalistiky a príbuzných odborov vysokých škôl.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie - Radovan Katrlík
Biela veža - Juraj Červenák, Michal Ivan (ilustrátor)
44,73 €
Ušetríte 3,67 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
400
Hmotnosť
510 g
Rok vydania
2016
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Wolters Kluwer
Rozmer
148×210 mm
ISBN
9788081683404
Naše katalógové číslo
227547

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

1 hodnotenie

1
0
0
0
0

Peter Kralovič
19.2.2017
Názor čitateľa
Hoci na trvalo udržateľný rozvoj neverím, zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) považujem za jeden z najdôležitejších zákonov vôbec a preto som rád, že autor v tejto knihe ponúka vysvetlenie jeho znenia podrobne a v ľudskej reči. Každý paragraf má najprv vypísané originálne znenie a potom je k nemu komentár, čiže vysvetlenie. Písané je to odborne, ale prehľadne a jasne. Určite táto kniha bude užitočná tomu, kto chce vedieť viac o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.
Čítaj viac

Kúpte spolu
Zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie - Radovan Katrlík
Biela veža - Juraj Červenák, Michal Ivan (ilustrátor)
44,73 €
Ušetríte 3,67 €

„Televízia je pre mňa veľmi poučná. Vždy keď ju niekto zapne, idem do inej izby a čítam.“

Groucho Marx