Harriet Beecher Stowe: Chalúpka strýčka Toma. Ikar, 2023.
Žítkovské bohyne - Kateřina Tučková, Tatran, 2015

15,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Žítkovské bohyne

Dnes už kultový román z Česko-slovenského pohraničia Bielych Karpát od českej autorky Kateřiny Tučkovej vyšiel iba pred tromi rokmi a doteraz sa ho predalo viac ako 100.000... Čítať viac

4,6 174 hodnotení
Vydavateľstvo
Tatran, 2015
364 strán
5 hodín čítania

Dnes už kultový román z Česko-slovenského pohraničia Bielych Karpát od českej autorky Kateřiny Tučkovej vyšiel iba pred tromi rokmi a doteraz sa ho predalo viac ako 100.000 výtlačkov. Žitkovské bohyne boli vychýrené veštkyne, ... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina
Vypredané
Kniha je dostupná v 32 knižniciach. Pozrieť dostupnosť v knižniciach

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Naši škriatkovia odporúčajú

Kukučie vajce - Camilla Läckberg, Slovart, 2023

Viac o knihe

Dnes už kultový román z Česko-slovenského pohraničia Bielych Karpát od českej autorky Kateřiny Tučkovej vyšiel iba pred tromi rokmi a doteraz sa ho predalo viac ako 100.000 výtlačkov. Žítkovské bohyne boli vychýrené veštkyne, liečiteľky, ale aj zaklínačky, ktorých povesť si doteraz pamätá mnoho ľudí od Záhoria až po Žilinu, pričom ich velehlasná povesť siahala až do Viedne. Vedeli pričarovať lásku vytúženej osoby, ale aj rozohnať divokú búrku. Ľudia ich nazývali bohyňami a ich umenie bohovaním. Umenie, pre ktoré sa v 21. storočí už nenašlo miesto. Úžasný príbeh, za ktorý získala autorka literárnu cenu Josefa Škvoreckého, vychádza teraz aj v skvelom slovenskom preklade, aby priblížil časť aj našich dejín slovenským čitateľom.
Čítať viac
Počet strán
364
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
147×210 mm
Hmotnosť
520 g
ISBN
9788022207614
Rok vydania
2015
Naše katalógové číslo
214737
Štýl
filozofický, duchovný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Česko
Vydavateľstvo
Tatran
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

174 hodnotení

126
31
12
4
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Názor čitateľa

Kateřina Tučková je veľký talent českej literatúry. Na konte má literárnu cenu Magnesia Litera či Cenu Josefa Škvoreckého. Zaslúžene. Po skvelej knihe Vyhnání Gerty Schnirch napísala Žítkovské bohyně – knihu o bohyniach, ktoré žili na kopaniciach v kopcoch Bielych Karpát. Bohyňami sa nazývali ženy, ktoré mali zvláštne schopnosti, pomáhali, liečili alebo vedeli človeku počarovať. Autorka vychádza zo skutočných historických zdrojov, skúma udalosti a príbehy, ktoré sa tradujú z generácie na generáciu. To všetko zviazané v pútavom príbehu, ktorý nebudete vedieť pustiť z ruky.

Čítať viac
Názor čitateľa

Kateřina Tučková je veľký talent českej literatúry. Na konte má literárnu cenu Magnesia Litera či Cenu Josefa Škvoreckého. Zaslúžene. Po skvelej knihe Vyhnání Gerty Schnirch napísala Žítkovské bohyně – knihu o bohyniach, ktoré žili na kopaniciach v kopcoch Bielych Karpát. Bohyňami sa nazývali ženy, ktoré mali zvláštne schopnosti, pomáhali, liečili alebo vedeli človeku počarovať. Autorka vychádza zo skutočných historických zdrojov, skúma udalosti a príbehy, ktoré sa tradujú z generácie na generáciu. To všetko zviazané v pútavom príbehu, ktorý nebudete vedieť pustiť z ruky. Jedna z najlepších českých a slovenských kníh, aké som kedy čítala.

Čítať viac

Téma je zaujímavá skôr z historického hľadiska a podľa toho je aj spracovaná. Klasickú tlačenú knihu som v rukách nemala, ale podľa toho, čo som počúvala, príbeh dopĺňajú rôzne výstrižky, dokumenty a záznamy, ktoré podčiarkujú reálnosť výpovedí v tomto silnom a dnes už kultovom príbehu, ktorý je ale vďaka nim často viac akademický a faktografický ako dejový. No nedajte sa zmiasť, aj keď sa kniha snaží vyvolať obraz hodnovernej etnografickej publikácie, stále je to len román, v ktorom je množstvo fikcie (fiktívna je aj samotná hlavná postava).
Kniha sa naozaj ťažko opisuje. Je to skutočne originál na naše domáce pomery a povyhrávala kopec literárnych cien. Bude určite fajn, ak sa k nej dostanete a urobíte si vlastný názor. Odporúčam ju ale skôr náročnejšiemu „čitateľovi“, resp. audioknižnému počúvateľovi, ktorý ju bude môcť naplno oceniť.

Čítať viac
Martinus
4

viem byť vážna, aj veselá, viem sa nadchnúť aj byť povznesená. veľa toho nenarozprávam, ale o to viac rozmýšľam. zaujíma ma psychológia ženy, jej prežívanie, spoločenské postavenie, jej hlboká duša. mojou najobľúbenejšiu farbou je dúha. :-)

Miroslava Čížková
zamestnanec
8. februára 2016
Názor čitateľa

O Žítkovej, malej dedinke (skôr osade) na kopaniciach moravsko-slovenského pohraničia, sa dočítate na webe veľa vecí. Na vlastnej internetovej stránke sa hrdia informáciami o "svojich" bohyniach, ktoré boli známe nadprirodzenými schopnosťami: vedeli liečiť,veštiť aj ovládať počasie... Dnes už nežijú, najmä zásluhou komunistického režimu, ktorý ich v časoch svojho nástupu nemilosrdne likvidoval.
Pre súčasného pragmatického mestského človeka sú schopnosti bohýň už len rozprávkou. Kniha však nie je rozprávkou, je naozaj silným príbehom ich potomkyne, ktorá pátra po rodinných tajomstvách, vrstvu po vrstve odkrýva pravdu o pôvode bohýň, o tom, kým vlastne boli tieto (ne)obyčajné prosté ženy.
Dora,osemročná dcéra bohyne, po smrti svojej matky ostáva vo výchove tety Surmeny (tiež bohyne). Píše sa rok 1966, normalizácia je v plnom prúde, práca štb len tak prekvitá a na Žítkovej akoby zastal čas. Naozaj len zdanlivo, pretože Surmena je tŕňom v oku režimu a tajní trpezlivo čakajú na akýkoľvek chybný krok, aby ju dostali do väzenia, alebo do blázinca. Keď Surmenu nakoniec odvedú, Dora má 16 rokov.
Tieto informácie sa dozvedáme od dospelej Dory, ktorá v zložkách ŠtB po revolúcii pátra po informáciách o Surmene.
Minulosť sa mieša s prítomnosťou a my s hlavnou hrdinkou načrieme až do archívov samotného gestapa, aby sme nakoniec odhalili pravdu o Dorinom rode a jej smutné tajomstvá.
Kniha je výborne napísaná (aj preložená do slovenčiny), zápletka sa vyjavuje postupne, až do nevyhnutného konca. Atmosféra kopaníc minulého storočia, výňatky z archívov štb aj gestapa, výstrižky z novinových článkov, všetko skvelo zapracované do hodnotného knižného zážitku.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

19.4.2023
TOP
Nádherný príbeh mladej Dory Idesovej nás zavedie do slovenského pohraničia, kde žili "bohyne" tzv. liečiteľky , ktoré mali zvláštne schopnosti či už veštecké, zariekavacie dokonca aj zaklínačské. Nacisti ich vyhľadávali, prežili rôzne inkvizície či iné útoky od cirkvi. Žiaľ , príchod komunistov má za následok ukončenia ich "bohovania" Dora je posledný potomok známej bohyne Terezy Surmenovej , nazývanej Surmena . Tú označili komunisti ako nepriateľa štátu a Dora sa snaží očistiť jej meno. Čítať viac
10.4.2023
Názor čitateľa
Nebudem popierať, že z čítania tejto knihy som mal obavy. To je aj dôvod, prečo som siahol po audioknižnej podobe. Musím povedať, že som za toto rozhodnutie veľmi rád. Pasáže obsahujúce podrobné zápisy sledovania štátnou bezpečnosťou sú náročné a myslím si, že by som knihu nedočítal. Tieto spisy sú síce autentické, ale naozaj ťažko stráviteľné. Celkovo sa kniha nesie v melancholickej atmosfére a síce nemôžem o hlavnej postave povedať, že by mi bola nejak zvlášť sympatická, originálny príbeh a história Žitkovských bohýň vo mne vzbudili veľkú zvedavosť a záujem. Nepochybne originálna kniha ukazujúca kus našej histórie, folklóru, ale aj nechutných praktík najskôr nacistického a neskôr predovšetkým komunistického režimu v Československu. Zo záveru knihy som bol trošku rozpačitý. Na jednu stranu sa tým síce celý cyklus krásne uzavrel, na strane druhej... neviem, neurobilo to na mňa až taký dojem. Každopádne, je vidieť, že sa za touto knihou ukrýva kus práce a dokázala rozšíriť moje vedomosti. V konečnom dôsledku som spokojný a rozhodne stojí za prečítanie/vypočutie. Chystám sa aj na autorkinu druhú knihu – Bílá voda. Čítať viac
18.3.2023
Knižku som mala už dlho v hľadáčiku, keďže máme chalupu na kopaniciach v podstate "cez kopec" - o to viac ma knižka lákala. Dozvedela som sa čo to nové o Bielych Karpatoch, dokonca sa tam spomenula aj "naša" dedinka raz :D
Áno, niektoré tie listy z archívu boli trošku nudnejšie, no v svojom zmysle podstatné k príbehu.
Celkovo mám z knižky parádny dojem, kto čaká happyend.. no nebudem viac prezrádzať :) Kiežby takýchto knižiek bolo viac. Moja prvá od autorky, no určite nie posledná :)
Čítať viac
Adriana
Neoverený nákup
13.12.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Táto kniha bola pre mňa veľkým sklamaním. Musím ale priznať, že je to moja chyba. Mala som totiž od nej veľké očakávania a zároveň som nebola pripravená na to, čo kniha obsahuje.
Jej čítanie začalo veľmi pozitívne. Až do momentu, kedy sa Dora začala hrabať v archíve. Ani ten mi zo začiatku až tak moc nevadil, veď sa predsa chcela dozvedieť viac o svojej minulosti a o bohyniach, ale potom prišiel zlom, kedy som pochopila, že toto nebude tak úplne obyčajný príbeh dievčaťa, ktoré vyrastalo medzi bohyňami a chce zistiť ich minulosť. Stal sa totiž z toho skôr výzkum, ako románové vyrozprávanie ich príbehu.
A tak sa mi jej čítanie akosi zpriečilo. Našli sa aj svetlé časti, kedy som nevedela ako sa mi strácajú stránky pod prstami, ale potom to znovu opadlo a do čítania som sa skôr nútila, ako si ho užívala.
Skôr ako celistvý príbeh sú to skôr čriepky spomienok, článkov a spisov, ktoré si treba pospájať. Niekedy je to ľahšie, inokedy to vôbec nedáva zmysel. A tak sa pri tejto knihe nezaraďujem k jej nadšencom aj keď som si to moc priala.
Čítať viac
16.11.2022
Titul Kateřiy Tučkovej Žítkovské bohyne je jedinečným spojením historických faktov s románovou fikciou. Fakty a fikcia sa zlievajú dokopy tak prirodzene, že mám problém jednoznačne určiť, čo je čo. Je Dora Idesová naozaj iba autorkiným výtvorom, alebo je to reálna postava, posledná žítkovská bohyňa? Sú prepísané záznamy z archívov skutočné, alebo je to len autorkina konštrukcia? Je to fiktívny román, ktorý čerpá inšpiráciu z historických prameňov, alebo sú to historické fakty podané v čitateľsky prijateľnej románovej podobe? Mali žítkovské ženy naozaj mimoriadne schopnosti, alebo je to len otázka viery liečených ľudí, náhod a skreslených ústnych podaní? Na tieto a podobné otázky si každý čitateľ musí odpovedať sám. Je len na ňom, ako celý príbeh zoberie, aj ako si vysvetlí otvorený koniec románu, ktorý je, mimochodom, takisto geniálny. Kniha Žítkovské bohyne napriek tomu, že mi nič predtým nehovorila je jednou z tých, čo sa čítajú jedným dychom. Vyzýva k dodržiavaniu tradícií. Jej originalita spočíva i v tom, že príbeh nie je postavený na najsilnejšej bohyni, ale na dievčati, ktoré skúma svojich predkov. Hľadá svoje korene a snaží sa pochopiť históriu rodu. Musím povedať, že opis prostredia tiež výrazne prispieva k pozitívnemu hodnoteniu. V myšlienkach ma vrátil k prázdninám strávených u mojej babičky, ktorá nevedela, čo je to polotovar či antibiotikum plné chémie, pretože tá vstala aj o tretej ráno len preto, aby jedlo od nej bolo výsostne domáce a na overené babské recepty proti akejkoľvek chorobe nedala dopustiť. Netrúfam si však povedať, či by vážne trpiaci, chorí komunisti, ktorí k nim prechovávali neskrývané antipatie zmenili názor, ak by sa im vďaka nim výrazne uľavilo. Každopádne, čítať Žítkovské bohyne je pre mňa výzva. Ale podnetná a veľmi zajímavá. Som rada, že sa autorka na ňu dala. Urobila na mňa silný dojem. Čítať viac
Alena
Neoverený nákup
7.9.2022
Zaujímavá a pútavo spracovaná téma. Knihe som dlho odolávala. Do čítačky kníh som ju stiahla, keď u nás asi pred mesiacom vypadla elektrina. A dobre som urobila. Často som si kládla otázku, do akej miery je príbeh spracovaný podľa skutočnej udalosti. V myšlienkach som sa ním zaoberala, aj keď som knihu nečítala. V hľadáčiku mám ďalšie knihy, ktoré sa venujú Žítkovským bohyniam. Chcem o nich vedieť viac. Od autorky Kateřiny Tučkovej som si objednala ďalšiu knihu. Aj to je dôkazom toho, že ma autorka o svojich spisovateľských kvalitách presvedčila :) Čítať viac
13
Bod nula - Jorn Lier Horst, Thomas Enger, 2019
Práve čítam
Bod nula

Knižky milujem od detstva, keď mi otec čítal rozprávky na dobrú noc. A už som s čítaním nikdy neprestala. Prečítala som Štyria pátrači, všetko dostupné od Julesa Verna, knihy o Winnetuovi som prečítala viac krát, v škole pod lavicou a doma pod perinou dlho do noci som hltala historické romány ako Gričská čarodejnica. Nasledovalo vela romantických príbehov o láske. Dnes je v ponuke množstvo výborných kníh, dávam prednosť kriminálkam, severským trilerom, historickým románom....jednoducho vždy mám nejakú knihu rozčítanú.

Julka M.
Overený nákup
2.3.2022
Žítkovské bohyne
Tak táto kniha sa mi velmi páčila, patrí medzi moje top knihy. História odohrávajúca sa na kopaniciach, doplnená fotografiami. Velmi zaujímavo, pútavo napísaná. Od pani Tučkovej som čítala aj výbornú Vyhnanie Gerty Schnirch a už sa velmi teším na ďalšiu novinku. Určite si zaslúži mojich 5 hviezdičiek Čítať viac
21.12.2021
Jedna z rady kníh, ktoré som odkladala. Som človek, čo s malou dušou pristupuje k niečomu veľmi vychvaľovanému. V tomto prípade však boli obavy neopodstatnené. Žijúc v blízkom regióne v človeku vyvstáva krajina z knihy rovno pred očami, človek unikne od zrýchlených problémov moderného času a uvedomí si, ako strašne dobre sa tu dnes vlastne máme. Čítať viac
8.12.2021
Audiokniha
Popri deckach sa mi nie vzdy da citat knihy, rada si casto vypocujem audioknihy.
Tato audiokniha je uzasne spracovana, kde su 2ja daberi s neustalym zafarbovanim hlasov obohatene aj o melodiu medzi kapitolami. VYBORNE pocuvanie (nikdy som krajsie spracovanu audioknihu nepocuvala)
Co sa tyka obsahu - nesklamala, spracovanie prijemne, aj ked zo zaciatku sa mi to velmi tazko `citalo`, nakolko je tam na moj vkus vela detailneho nasilia prevadzaneho na zenach, ktore neboli pohodlne pre spolocnost.
Čítať viac
28
Overený zákazník
29.9.2021
Hon súdruhov na československé čarodejnice
Parádny román z prostredia kopaníc Bielych Karpát na československom pohraničí počas druhej polovice 20.storočia.
Príbeh čiastočnej fikcie stavaný na etnografickej a historickej faktografii je príbehom o niekdajších tradíciách a duchovnej kultúre. Približuje zvyklosti v súlade s vierou, magické rituály ako aj nevedátorsky fenomén bylinkárstva a povier.
.
Hlavná postava etnologička Dora Idesova sa vo svojej štúdii o Žítkovských bohyniach vnára do záznamov od prvých zmienok o bohyniach zo 17.storočia, cez záznamy nacistickej výskumnej jednotky Hexen Sonderkommando po spisy ŠTB. Paralelne sa v spomienkach vracia do osyrelého detstva, počas ktorého boli s bratom v opatere u tety Surmeny, jednej zo žítkovských bohýň.
.
Dora má hlavu plnú črepov a žiadny nepasuje dokopy. Skúma archívne spisy, kde sa jej odkrývajú skutočnosti z prípadu honby na tetu Surmenu a skutočne zlé praktiky komunistického režimu. Pretože bohyne ako ľudové liečiteľky sú šarlatánky, bosorky, nebezpečné rozvracačky a nepriateľky štátu. Pátranie po minulosti je však ťaživé a otvára staré žažehnané rany.
Čítať viac

Kateřina Tučková

Čítať viac

Vydavateľstvo Tatran

Čítať viac

„Život pozostáva z malých rozhodnutí, ktoré robíme, z jednotlivých momentov, ktoré majú moc všetko zmeniť.“

Kniha stratených mien - Kristin Harmel, 2021
Kniha stratených mien
Kristin Harmel