Knihy
E-knihy

Černobílý svět

Změna začala šeptandou

6-7 hodín čítania
Vydavateľstvo
Knižní klub, 2015

Společenský román a jedna z nejúspěšnějších amerických knih posledních let. Hluboký a dojemný příběh zasazený do 60. let 20. století na americký Jih je vyprávěn očima tří výjimečných žen. V době panující rasové segregace se mladá běloška...

Čítaj viac

11,33 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Společenský román a jedna z nejúspěšnějších amerických knih posledních let. Hluboký a dojemný příběh zasazený do 60. let 20. století na americký Jih je vyprávěn očima tří výjimečných žen. V době panující rasové segregace se mladá běloška slečna Skeeterová s pomocí moudré Aibileen a rázovité Minny rozhodne ukázat svět očima černých hospodyň, čímž převrátí vzhůru nohama město i způsob, jakým se na sebe dívají ženy – matky, dcery, pečovatelky, přítelkyně. Za otázkami rasismu i postavením ženy ve společnosti tkví hlubší poselství o hranicích, těch skutečných i těch, které existují v našich myslích.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
408
Hmotnosť
382 g
Rok vydania
2015
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
český
Vydavateľstvo
Knižní klub
Rozmer
125×200 mm
ISBN
9788024248660
Naše katalógové číslo
206946

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,8 / 5

22 hodnotení

18
3
1
0
0

Mojmír Lašák
13.11.2018
Mal by si ju prečítať každý

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Zvyčajne nepíšem recenczie ku knihám, ale vhľadom, že som strávil rok v štáte Mississippi, len 3 hodiny autom od Jackson MS, mám k prostrediu a rasovej problematike, ktorej sa venuje táto kniha, zvláštny vzťah. Dielo dokonale zobrazuje segregáciu bieločierneho sveta amerického juhu, ktorú by sme tam, čuduj (alebo skôr nečuduj?) sa svetu, našli ešte aj dnes. Autorka veľmi dobre vykreslila nielen zväčša nešťastné osudy a ťažký život "pomocnej sily" ale i aroganciu či priam nenávisť a akési falošné vedomie "nadradenosti" nietorých (vlastne takmer všetkých!) bielych. Často rozmýšľam, kde sa berie v ľudoch taká nenávisť a neláska voči jeden druhému, takmer vždy založená na tom, čo máme radi my, čo si myslia ostatní alebo sa jednoducho necháme manipulovať inými a ich názor príjmeme za svoj. Mám rád postavy ako Skeeter, Celia and Johnny Foot, ktorí neboli zaslepení farbou kože, ale videli "the help" ako ľudí, ktorí majú emócie, svoju povahu, problémy, jednoducho žijú život rovnako ako bieli, aj keď v akých podmienkách... Bola to pravá odvaha Ms. Skeeter, Aibeleen, Minny a vlastne všetkých čiernych žien, ktoré s rozhodi podať svedectvo, aj za cenu možného väzenia či smrti!, o tom ako to fungovalo vo väčšine "ideálnych" belošských rodín. Určite nesúhlasím s názorom, že by "donášali" alebo "ohovárali" svojich "zamestnávateľov", ktorých správanie často pripomínalo skôr zverstvo, pravda musela konečne vyplávať na povrch, aj keď sa nepočúvala ľahko a nie všetci si ju boli ochotní pripustiť (pani Leefoltová). Ach, toľko by sa dalo písať k jednotlivým postavám, ale predsa spomeniem pana Johnnyho, ktorého by si mali muži vziať za vzor. Miloval Celiu, takú aká bola, netlačil na ňu, aj keď vedel pravdu o Minny. Všimli ste si ako odpovedal na plese, keď sa ho Celia pýtala či to neprehnala s outfitom? Prečítajte si. Sú to iba dva riadky ale to pre mňa vyjadruje pravú lásku medzi dvoma ľudmi. Najobľúbenejšou ostavou je však pre mňa Aibeleen, pre jej pokoru, ktorá nám, ľuďom tejto doby preveľmi chýba), ale jej srdce plné lásky. Nedokážem zabudnúť na jej rozhovor s Minny, keď sa sťažovala na Celiu... takými ľuďmi by sme sa mali obklopovať. Čo povedať na záver? To, že ju "učite odporúčam" je snád, že mojej dlhosiahlej recenzie-nerecenzie jasné :) Mnohému som cez toto dielo naučil, chcete sa aj Vy?
Čítaj viac
Jana Wertheimová
15.8.2016
Téma diskriminace a otroctví je citlivé téma i po několika desítkách let a tato kniha dobře popisuje 60.léta a to jak se bílé paničky chovali ke svým černošským hospodyním.

Kniha je napsaná citlivě, jemně a chvílemi vás dojme, pobaví, možná i rozpláče a rozhořčí,ale vše s určitou lehkostí. Kniha se dobře čte a nemáte po ní takový ten špatný pocit jako po extrémně krutých popiscích jak otroctví probíhalo a i přesto se nad tím zamyslíte. Ideální kniha pro ženy ,které jsou citlivější a nemají rády drsné romány, tady se toho bát nemusíte.

Kniha se velmi dobře čte a je skvěle napsaná. Vřele doporučuji.
Čítaj viac
Bichlička
9.7.2015
Černý svět v bílém
60. léta, otroctví z krku, ale diskriminace černých stále trvá. Kdejedna bílá panička by si o svojí černou hospodyni ani neopřela kolo, ale kdyby si měla sama uklidit, přišla by o své pěstěné nehtíky.
Téma bylo pro mě zpočátku lehké klišé. Neustále člověk slyší o rasismu, o diskriminaci nebo o utlačování. To je i taková naše národní písnička. O tom, že černoši neměli a možná ještě stále nemají v USA na růžích ustláno (Obamu vynecháváme), jsou plné články a obviňující statě. Ale na knize se mi líbilo, že je psána hned z několika pohledů - nejen z toho černého, ale i ze strany bílé dívky jménem Skeeter.
Skeeter byla vždy spíše ošklivým káčátkem, a tak mě napadá, že vlastně i ona byla "černou" ovcí rodiny a tím i blíž k pochopení hospodyň, které stály na okraji zájmu. Její přítelkyně se snažily jí vnutit do určitého zažitého vzorce chování. Její rodiče z ní chtěli mít tuctovou vdanou matronu, která se stane nositelkou manželovi DNA. Ale nejen že byla Skeeter dost vzhledově nevýrazná (nebo vlastně možná až moc výrazná, ale bohužel v negativním slova smyslu), ale byla i svéhlavá. Skvělá to žena. A tak to šlo od desíti k pěti - rozhodla se odejít od rodičů (jen nedostatkem zkušeností se jí to nepovedlo hned na začátku) aniž by měla náležitou dobrou partii a vyhlídky do budoucna; usmyslela si, že půjde za svým snem a stane se novinářkou. A k tomuto účelu si vybrala nevšední téma, které se jí posléze stalo i osudným.
Na straně černých hospodyněk je tu Aibeleen (sympaťačka) a Minnie (ještě větší sympaťačka s ostřílenou náturou a prořízlou pusou), které jako jediné zpočátku přistoupí na pomoc slečně Skeeter.
Když se nad tím víc zamyslím, bylo to od nich neskutečně odvážné. Ono nebylo jednoduché vypsat své vyznání o životě u bílých se všemi detaily, podle kterých vás minimálně vaši zaměstnavatelé poznají.
Podle mě je tento román hlavně o odvaze. O tom, že na první pohled malé a bezvýznamné věci můžou stát na počátku velkého obratu. Jedna prožitá výpověď zvedne na nohy celé město a jedno obvinění může rozjet velkou vlnu křivd a násilí.
Čítaj viac
Monika Mizeráková
26.11.2012
úžasná kniha
Najskôr, musím sa priznať, som videla film. Ten ma zaujal natoľko, že okamžite po jeho zhliadnutí som musela mať aj knihu. A neľutujem! Tento príbeh o priateľstve, láske, odvahe a o najhorších spôsoboch ľudského charakteru je príbehom tak neskutočne skutočným, že čitateľa núti čítať a čítať ďalej - neotrhnúť sa od stránok. Príbeh o jednoduchých ľuďoch, no práve v tom tkvie krása tohto diela, v tom myslím tkvie príčina úspechu. Táto kniha rozpráva o skutočnom živote, skutočnej bolesti - hovorí pravdu... vrelo odporúčam :))
Čítaj viac
Sona Jurikova
6.9.2012
Názor čitateľa
Vynikajúca kniha, ktorá v prvom pláne približuje americkú "černošskú" minulosť, no zároveň ukazuje, že medziľudské vzťahy sa radikálne nezmenili. Pre mňa bolo celkom poučné brať príbeh ako metaforu a zamyslieť sa nad vlastnými rýchlymi súdmi, ktoré občas vynášame.
Čítaj viac
29.12.2011
pekna a putava kniha
Velmi zaujimava kniha z cernosskeho prostredia (tie ma snad nikdy nepsrestanu bavit). Velmi dobre vykreslene medziludske vztahy. Po precitani knihy ho siahla po jej sfilmovanej verzii a je to velmi pekna bodka za tymto pribehom. Film je takisto vynikajuci (smiech, plac, smiech a znova plac). Doporucujem knihu rovnako ako aj film.
Minny mna u mna 100 bodov :)
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Prevratné myšlienky ku mne vždy prišli v knihách.“

Bell Hooks