Knihy
E-knihy

Historický nábytek

konstrukce, údržba, restaurování

Grada, 2013
Okamžitý download
PDF
Vydavateľstvo
Grada, 2013

Ďalšie formáty

Kniha
22,99 €

Jedinečná encyklopedie o historickém nábytku, v níž se renomovaný autor podrobně věnuje nejen nábytkové typologii, ale netradičně se zabývá, spolu s jeho slohovým určováním, i vývojem a popisem konstrukcí, spojů a používaných...

Čítaj viac

Ďalšie formáty

17,67 €

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Jedinečná encyklopedie o historickém nábytku, v níž se renomovaný autor podrobně věnuje nejen nábytkové typologii, ale netradičně se zabývá, spolu s jeho slohovým určováním, i vývojem a popisem konstrukcí, spojů a používaných materiálů. Vyčerpává a popisuje většinu známých technik nábytkové výzdoby. Dále se podrobně zabývá technologií historických povrchových úprav, především laků a barev, jejich složením a aplikací na základě historických pramenů a receptářů. Návazně informuje o způsobu ošetřování a údržby starožitného nábytku. Poslední kapitola je věnována zásadám restaurování a informativnímu popisu jeho základních kroků. Kniha je určena především historikům umění, sběratelům, antikvářům a restaurátorům, ale také jako encyklopedie pro umělecko-řemeslné školy.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

22,99 €

Posielame do týždňa

E-knihy a audioknihy

E-kniha
PDF
17,67 €

Okamžite na stiahnutie

Ďalšie
Kúpte spolu
Historický nábytek - Ludvík Losos
Skóre - Elle Kennedy
26,67 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
272
Vydavateľstvo
Grada
Jazyk
český
Naše katalógové číslo
203071
Rok vydania
2013

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,0 / 5

2 hodnotenia

1
0
1
0
0

tpd
17.2.2015
Iba názor
Historickému nábytku, aj keď sa teší obľube nezanedbateľnej časti milovníkov starožitností a zberateľov, sa vo všeobecnosti venuje malá pozornosť. Okrem skromného počtu štúdií a článkov je monografické spracovanie problematiky vzácnosťou. Z českých a slovenských autorov sa okrem Cimburkových Dejím nábytkárskeho umenia z päťdesiatych rokov minulého storočia (reprint 1995-1996) problematike historickému nábytku komplexne venoval iba Milan Togner (Bratislava 1982, Brno 1993). Je preto pochopiteľné, že kniha Ludvíka Lososa vzbudila pozornosť.
Dnes 82-ročný autor, ktorého koníčkom je história dopravy na sklonku života zažiaril ako autorská supernova a v priebehu desiatich rokov vydal, okrem iného, päť kníh venovaných pozlacovaniu a polychrómii, vitrážam, výtvarným technikám maľby, štukatérstvu a historickému nábytku.
I keď publikácia nemá obsah, možno ju zhruba rozdeliť na štyri časti. Prvá (49 strán) je venovaná základným a doplnkovým materiálom, náradiu a konštrukcii nábytku.
V druhej časti (79 strán) sa autor venuje štýlom nábytku rozdeleného podľa jeho účelu. Typológiu nábytku prevzal z knihy Milana Tognera. Uspokojil sa s drobnými termino­logickými úpravami a zaradením ukladacieho nábytku na prvé miesto typológie. Podobne ako Togner zaradil do typológie interiérové doplnky, ktoré označuje ako „doplnkový nábytok“, aj keď s nábytkom nemajú nič spoločného alebo by mali byť zaradené v inej kategórii nábytku, napr. nočný stolík, servírovací stolík atď. Vôbec neprekvapuje kategória „kostolný mobiliár“, u Tognera „sakrálny nábytok“, i keď autor monografie venovanej historickému nábytku by mal vedieť, že okrem bytového nábytku existuje aj viacero skupín nebytového nábytku, kam sakrálny, školský, kancelársky atď. nábytok možno zaradiť. Poslednou kategóriou, ktorá korunuje triedenie nábytku, sú obklady stien a otázkou je, kde ostali obklady stropu a dlážky.
Výzdobné techniky a povrchové úpravy sú obsahom tretej časti publikácie (93 strán). Časť venovaná výzdobným technikám pôsobí neusporiadane, keďže obsahuje čalúnenie, parketéria a tapetovanie, ktoré buď iba ťažko možno označiť za výzdobnú techniku alebo do publikácie nepatria. Textovo rozsiahla kapitola povrchové úpravy (54 strán) pôsobí cudzorodo a jej vhodnejším miestom by bola kapitola venovaná reštaurovaniu.
Posledná časť publikácie by mohla niesť názov „z každého rožku trošku". Je venovaná starostlivosti o historický nábytok (8 strán), reštaurovaniu (20 strán), kópiám, replikám, napodobeninám, falzifikátom (4 strany) a znalectvu (2 strany).
Za najväčší nedostatok knihy, okrem chýbajúceho registra, považujem, že autor sa zameral na vzletné riešenie výtvarnosti historického nábytku a akosi pozahudol, že kultúra nie je vecou výtvarnosti, ale hodnôt spočívajúcich v kvalite, funkčnosti a forme, ktorá má obsah.
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Historický nábytek - Ludvík Losos
Skóre - Elle Kennedy
26,67 €

„Kniha objíma svojimi doskami ľudského ducha.“

Freytag