Knihy
E-knihy
9,98 €

Bežná cena Bežne 10,00 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Odporúčané tituly a kolekcie

9,98 €

Viac o knihe

Román z metropoly juhu je prozaickým debutom Petra Balka, víťaza literárnej súťaže Poviedka 2012.

Anasoft litera 2015: Peter Balko from Anasoft litera on Vimeo.



Vedy v Lošonci

Mali sme osem a boli sme ozbrojení. Kápia mal šumbajku, ja som mal luk. Kápia poznal šesť neslušných slov a dva názvy filmov pre dospelých, ja som ovládal naspamäť všetky mená v kalendári aj odzadu, na bieleho špica. Kápia usmrtil každý deň minimálne jedno zviera, ja som si každý večer umyl zuby. Kápia pľul, ja som písal. Boli sme najlepší priatelia v Novohrade a vedeli sme, že ak nás raz niečo rozdelí, bude to tretia svetová vojna. Naše puto sme dokonca zvečnili krvou pod starým orechom na okraji mestského parku. Slnko vykašliavalo posledné zvyšky dňa, tiene tvrdli, Kápia od vzrušenia prdel a ja kretén som zabudol doniesť nôž. Akt krvinkového spečatenia však už nebolo možné zastaviť, preto sme sa navzájom dohrýzli do krvi a vlčie rany, ktoré nám ostali na predlaktiach, sme spojili do pevného zväzku. Bratstvo bolo dokonané, najvyšší čas vrátiť sa domov ku kôprovému prívarku.

Nič na svete nie je silnejšie ako krv, pošepol Kápia a opľul poštára, ktorý preletel okolo nás na baklažánovom bicykli. Odvtedy musia naši otcovia chodiť po listy na poštu.

Čítaj viac
Kúpte spolu
Vtedy v Lošonci - Peter Balko
Metrofóbia - Maroš Hečko, Lucie Potůčková, Peter Balko
23,61 €
Ušetríte 0,69 €

Recenzie, kritiky

"Zmes drsnosti a nehy, fantázie a surovej skutočnosti, historických aj rodinných udalostí, ktoré spája magické meno mesta Lučenec – Lošonc, kde sa dotýkajú národy, kultúry, osudy, vzťahy: minulosť a prítomnosť. Prvá próza talentovaného „zapisovača” do zošitkov je skvelá. Všetko napísané čarovným rukopisom akoby ešte chlapčenským, ale reflexia a vnímanie je už dospelé, mužské. Táto ostrá dvojpólovosť vytvára napätie, ktoré nedovolí odložiť knihu, kým ju nedočítate. Je to presné, žiarivé a predsa tajomné. Ako život.“ Mila Haugová

Vtedy v Lošonci (Zuzana Švecová), citaj.to

Via Lošonc (Jozef Javurek), blog.sme

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
200
Hmotnosť
330 g
Rok vydania
2015
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Koloman Kertész Bagala
Rozmer
130×200 mm
ISBN
9788081080999
Naše katalógové číslo
201189

Čo si myslíme my

Jana Šlinská
Manažér podujatí
6. novembra 2015

Kniha, ktorú slovenská literatúra dávno potrebovala. Napísaná štylisticky zručne, no zároveň čítavo a vtipne. Balkov príbeh dvoch kamarátov z Lučenca, ktorý je jemne autobiografický, zaujal aj porotu Anasoft Litera - dostal medzi tohtoročných finalistov a neskôr získal Cenu čitateľov. Výborný debut, v ktorom nájdete trochu nostalgie, ale aj jemné prvky magického realizmu.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,6 / 5

25 hodnotení

18
5
2
0
0

romark
31.5.2016
Vyborny pocin
Velmi som sa tesil, ked som nasiel informaciu o pripravovani tohto dielka a bolo mi darovane, co samozrejme nehovori o jeho kvalite, ale to ze na knihy vobec nemam cas a tuto som priam zhltol. Je to uzasny pribeh z mojho rodneho mesta, nehovoriac o tom, ze je to vtipne a zaroven poucne citanie. Chystam sa ju darovat dalej, aby vniesla usmev do tvare aj dalsim obyvatelom Lucenca. Peto, len tak dalej. Tesim sa na dalsie Tvoje pociny.
Via Losonc.
Čítaj viac
Peto Schvanto
Peto Schvanto
31.5.2016
Jednoznačne kniha roka
Vtedy v Lošonc pre mňa, ako pre Lučenčana nádherná. Pri jej čítaní má mnohokrát zaplavil pocit hrdosti. Či už vďaka tomu, že máme takého rodáka, ktorý vo svojom prozaickom debute opísal svoje rodné mesto a jeho kontúry svojim vlastným spôsobom, alebo vďaka tomu, že naše mesto je vo svojej podstate magické a ukrýva mnoho zákutí, kde človek môže zažiť čokoľvek. Na jej konci som mal návaly aj smutných emócií , ale to bolo práve dôvod, prečo táto kniha by mala byť knihou roka - má všetko. Humor, príbeh, šmrnc, nostalgiu, šok. Peťo odviedol kus roboty. Je to kniha, pri ktorej som.sa musel krotiť aby som sa nesmial na celý vlak, pri ktorej som mal pocity lásky k mestu, pri ktorej som žasol na Peťovými opisnými schopnosťami a pri ktorej som pocit, že som súčasťou knihy. Díky Peťo. Via Lošonc!
Čítaj viac
Peter Schvantner
31.5.2016
Knižka ako má byť
Vtedy v Lošonc pre mňa, ako pre Lučenčana nádherná. Pri jej čítaní má mnohokrát zaplavil pocit hrdosti. Či už vďaka tomu, že máme takého rodáka, ktorý vo svojom prozaickom debute opísal svoje rodné mesto a jeho kontúry svojim vlastným spôsobom, alebo vďaka tomu, že naše mesto je vo svojej podstate magické a ukrýva mnoho zákutí, kde človek môže zažiť čokoľvek. Na jej konci som mal návaly aj smutných emócií , ale to bolo práve dôvod, prečo táto kniha by mala byť knihou roka - má všetko. Humor, príbeh, šmrnc, nostalgiu, šok. Peťo odviedol kus roboty. Je to kniha, pri ktorej som.sa musel krotiť aby som sa nesmisl na celý vlak, pri ktorej som mal pocity lásky k mestu, pri ktorej som žasol na Peťovými opisnými schopnosťami a pri ktorej som pocit, že som súčasťou knihy. Díky Peťo. Viac Lošonc!
Čítaj viac
Flóra Peťovská
Flóra Peťovská
31.5.2016
<3
Kniha, ktorá sa proste nedá nemilovať. Magická, zábavná, vtipná, vážna, miestami až drsná. Jej začarovaný, ale pritom reálny svet vás zavedie späť do detstva. Dúfam, že sa čoskoro dočká aj maďarského prekkladu. ;)
Čítaj viac
Vojtech K.
31.5.2016
Nielen z juhu!
Ale platí aj pre sever, či východ, o západe ani nehovoriac. Príbehy o nás všetkých! Obrazy, tak sugestívne a známe, podávané priamo popri osobnej skúsenosti a spomienok čitateľa. Narácia, tak osobitá, tak zábavná i poučná, chvíľu detinsky naivná a vzápätí hravo dospelácka a presahujúca všetkú srandu. Peter! Potrebujeme tvoje slová, tvoje obrazy, tvoj humor, ako soľ juhu! Len tak ďalej! Teším sa na ďalšie a ďalšie! Píš, nemám čo darovať pod kriak!!!
Čítaj viac
Vojto
31.5.2016
Nielen o netropole juhu...
Príbehy, ktoré hovoria o nás, nielen tam z juhu, ale vystihujú nás všetkých, jednoducho Slovač. Obrazy, ktoré sa ľahko vstrebávajú skrz osobnú skúsenosť čitateľa. Narácia, ktorá nás vracia do detstva a o chvíľu znova zaujíma dospelácke postoje. Peter! Potrebujeme tvoje postrehy, tvoj humor, nezameniteľný, odovzdávajúci myšlienky nám bližšie, než sme si ochotní pripustiť! Len tak ďalej, maestro!
Čítaj viac
Katarína S.
Katarína S.
31.5.2016
náš Lošonc
Keďže pochádzam z okolia metropoly juhu, zaujímavé bolo čítať odkazy na známe prostredie a miesta v okolí. Humor, hravosť, drzosť, nerozlučnosť, spontánnosť, rodina, priateľstvo - to všetko zabalené do príbehov štýlovým jazykom, ktorý nenudí a veľmi pobaví.
Čítaj viac
Diana Čechovičová
30.5.2016
magicky realizmus z prostredia Lucenca
Ide o knihu, ktorá má pohltila dejom, spracovaním a keď končila bola som dojatá.. Má črty magického realizmu a jednoznačne by si ju mal prečítať každý človek milujúci dobrú knihu! :)
Čítaj viac
Martina Uhríková
Martina Uhríková
29.5.2016
hodnotenie
Tak konečne niečo iné z pera slovenského autora… Krásna knižka zo slovenského mesta, slovenskej histórie, ukazujúca krásy slovenského jazyka… Štýlom pripominajúce Jonasa Jonassona, ale k naším srdciam niekoľkotisíc kilometrov bližšie… =)
Páčila sa mi tá cesta do detstva, keď sme celé dni trávili vonku na čerstvom vzduchu, vystrájali voloviny, a nepremrhali ani jeden, jediný deň pri počítači…. =)
Jediné, čo ma miestami rušilo bolo zmýšľanie hlavného hrdinu, ktoré sa nie vždy hodilo k jeho veku…
Inak paráda… =)
Ani si nedokážem predstaviť, koľko fantázie treba k napísaniu takejto knihy… Držím autorovi palce, aby mu to nadalej takto písalo… =D
Čítaj viac
Mariana Mániková
Mariana Mániková
2.5.2016
konečne výborná slovenská literatúra
"Vtedy v Lošonci" ma neskutočne bavilo - rozosmialo aj rozosmutnilo. Pre mňa je táto kniha perfektne napísaným literárnym dielom, ktoré ma ani chvíľu nenudilo. Hoci je Peter Balko mladý autor, má poriadne vypísané pero :). Ľudia, čo poznajú Lučenec, sa budú baviť na historkách zo známych miest a ľudia, čo ho nepoznajú, ho budú chcieť navštíviť. Balko robí touto knihou svojmu rodnému mestu výbornú reklamu. A ešte jedna vec je pre mňa nesmierne pozitívna - z knihy cítiť obrovskú úctu k rodičom, starým rodičom, k tomu čo ho naučili, čo mu odovzdali... Zdá sa, že ovplyvnená rodinnou históriou, zážitkami a životom v Lošonci podporená bujnou fantáziou sa zrodila v slovenskej literatúre veľmi zaujímavá osobnosť. Len tak ďalej!
Čítaj viac

Kúpte spolu
Vtedy v Lošonci - Peter Balko
Metrofóbia - Maroš Hečko, Lucie Potůčková, Peter Balko
23,61 €
Ušetríte 0,69 €

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“