Zadívaj sa do svojej hĺbky ... nájdeš tam nasmerovanie na Nekonečno - Akvinas Gabura
Zadívaj sa do svojej hĺbky ... nájdeš tam nasmerovanie na Nekonečno
16,31 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Zadívaj sa do svojej hĺbky ... nájdeš tam nasmerovanie na Nekonečno

5-6 hodín čítania
Vydavateľstvo
Dominikáni, 2015

Neobyčajná kniha horlivého Kristovho kňaza a najstaršieho slovenského dominikána Akvinasa Juraja Gaburu, ktorá vychádza pri príležitosti jeho 100. narodenín, ponúka čitateľovi autentické stretnutie s jeho duchovným svetom, vyskúšaným odsúdením...

Čítať viac

Neobyčajná kniha horlivého Kristovho kňaza a najstaršieho slovenského dominikána Akvinasa Juraja Gaburu, ktorá vychádza pri príležitosti jeho 100. narodenín, ponúka čitateľovi autentické stretnutie s jeho duchovným svetom, vyskúšaným odsúdením...

Čítať viac
16,31 €

Bežná cena Bežne 16,90 €

Ušetríte 3 %
Posielame do šiestich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Neobyčajná kniha horlivého Kristovho kňaza a najstaršieho slovenského dominikána Akvinasa Juraja Gaburu, ktorá vychádza pri príležitosti jeho 100. narodenín, ponúka čitateľovi autentické stretnutie s jeho duchovným svetom, vyskúšaným odsúdením na doživotie a väznením v období komunistického režimu.

Otec Akvinas v úplnej odovzdanosti do Božej vôle prežil veľmi plodný život. Postaral sa, aby Rehoľa kazateľov i celá dominikánska rodina žila na Slovensku aj v podmienkach ilegality, a okrem toho ako známy tajný apoštol Bratislavy pripravil desiatky či stovky rodín a jednotlivcov na prijatie sviatostí a poskytoval im svoju duchovnú službu.

Kniha obsahuje originálne dobové, Akvinasom vlastnoručne nakreslené schémy, strojopisné materiály a rukopisy, ktoré pomáhajú lepšie porozumieť a rozjímať nad pravdami viery dôležitými pre každodenný kresťanský život. Doplnená je o súborné vydanie jeho príspevkov, ktoré publikoval ako redaktor a neskôr ako šéfredaktor dominikánskej revue pre duchovný život Smer v 40. rokoch minulého storočia.

Táto originálna jubilejná publikácia je rozdelená na niekoľko kapitol, od najzásadnejších tém teocentrickej stavby človeka a kristocentrického života, až po jeho definitívny cieľ. V jednotlivých kapitolách rezonujú autorom zdôrazňované témy, ako prežívanie Božej prítomnosti, každodenný život z obety sv. omše, význam kňazského požehnania a pod. Všetky schémy a texty sa ponechali v pôvodnej, neupravenej alebo minimálne upravenej podobe, aby boli pre čitateľa čo najautentickejším stretnutím s duchovným a osobnostným svetom tejto azda najvýznamnejšej žijúcej postavy slovenského dominikánskeho života.

Akvinas Juraj Gabura OP sa narodil 17. 1. 1915 v Dolnom Kubíne (Veľký Bysterec). Po presťahovaní rodiny do Bratislavy v roku 1927 pokračoval v štúdiu na štátnom gymnáziu na Grösslingovej ulici a denne sa zúčastňoval na sv. omši u františkánov. Nadchnutý ideálom spojenia kontemplácie, štúdia a kázania vstúpil po maturite v roku 1933 do rehole dominikánov v Olomouci, kde sa v roku 1937 zasvätil Bohu doživotnými sľubmi a v roku 1939 prijal kňazskú vysviacku. Od roku 1940 pôsobil v novozriadenom rehoľnom dome v Trenčíne, venoval sa apoštolátu spoločenstiev, redigoval duchovnú revue Smer a venoval sa vydavateľskej činnosti. Po nástupe komunistického režimu a zrušení rehoľných domov sa od apríla 1950 ukrýval hlavne na Orave.

Za to, že 16. 8. 1952 vyspovedal príslušníkov Bielej légie, ho 22. 11. 1952 odsúdili na doživotie za „trestný čin velezrady“. Takmer 8 rokov strávil vo väzniciach v Ružomberku, Ilave, Leopoldove a Valdiciach. Po amnestii v roku 1960 býval v rodičovskom dome v Bratislave a pracoval ako robotník a skladník. Popri tom sa venoval intenzívnemu apoštolátu v rodinách, ako aj ilegálnej obnove dominikánskej rehole na Slovensku. Od roku 1990 pomáhal pri konsolidácii rehole v slobodných pomeroch. Od roku 2009 žije vo zvolenskom kláštore, kde sa v roku 2015 v úplnej odovzdanosti do Božej vôle dožíva 100 rokov. Je otcom slovenských dominikánov.
Čítať viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
3445-6 hodín čítania
Väzba
pevná väzba
Rozmer
145×215 mm
Hmotnosť
720 g
ISBN
9788097012663
Rok vydania
2015
Naše katalógové číslo
201090
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Dominikáni

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,0 / 5

2 hodnotenia

1
0
1
0
0

14
4.11.2020
Teológia a filozfia
Overený nákup
Knihu som si objednal z dôvodu, že fr. Akvinasa Gaburu som mal možnosť stretnúť keď pôsobil vo Zvolene na sklonku jeho života. Potešilo ma, keď sa dozvedel, že vyšla kniha, ktorú zostavil jeho rehoľný brat. Nuž, očakával som, že v knihe bude toho viac o jeho živote.
Zistil som, že sú to vlastne jeho teologické práce spojené s filozofiou, jeho kázne,zápisky, príspevky do časopisu. Kniha je však robená zaujímavo.Niektoré príspevky sú prepísané, niektoré sú skenované - čím sa na jednej strane zachováva autentickosť (príspevky sú písane strojovo), na druhej strane jazyk je niekedy (a aj samotné slová) ťažšie čitateľné a chápané. Niektoré staťe sa aj opakujú.

Kniha je rozdelená do niekoľkých kapitol a začína, z môjho pohľadu, tými najťažšími - teocentrické a kristocentrické zameranie človeka, čo sa skôr hodí pre niekoho s teologiou a filozofiou. Od polovice knihy už pomaly a plynule prechádza aj do praktickejších oblastí.

Hodnotím ju 3 hviezdičkami, hoci kniha je dobrá, ale nie je asi určená bežnej laickej verejnosti. Nie je vhodná na večerné čítanie :)
Uvítal by som skôr prierez jeho životom, ktorý mal naozaj pestrý. V istej miere to v knihe nachádzame, ale nie je to nosná téma knihy.
Čítať viac

Čítať viac

„Je to naivné no...niekedy je nádej jedinou alternatívou lebo realita je priťažká.“