Knihy
E-knihy

Smysl relativity

Albert Einstein
Smysl relativity - Albert Einstein
Z mých pozdějších let - Albert Einstein
Myšlienky - Albert Einstein, Einstein Albert

Albert Einstein (14. 3. 1879 - 18. 4. 1955), největší fyzik naší doby, tvůrce speciální a obecné teorie relativity, který zásadním způsobem přispěl i ke vzniku kvantové teorie. Narodil se Ulmu v Německu. Mládí strávil v Mnichově. V 15 letech odešel do Švýcarska, kde se po studiích a krátkém...

Vyšehrad, 2016
Vydavateľstvo
Vyšehrad, 2016
Preklad

Koncem roku 2015 uplyne 100 let od chvíle, kdy Albert Einstein publikoval své rovnice gravitačního pole a položil tak základ obecné teorii relativity, kterou podrobněji vyložil v následujícím roce a která se dodnes pokládá za nejuspokojivější teorii...

Čítaj viac

12,01 €

Bežná cena Bežne 12,60 €

Ušetríte 5%

Vypredané, je však dostupné ako e‑kniha.

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Zásadní dílo slavného fyzika poprvé v češtině
Koncem roku 2015 uplyne 100 let od chvíle, kdy Albert Einstein publikoval své rovnice gravitačního pole a položil tak základ obecné teorii relativity, kterou podrobněji vyložil v následujícím roce a která se dodnes pokládá za nejuspokojivější teorii makrosvěta a vesmíru.
Jakýmsi Einsteinovým odkazem je především dílo The Meaning of Relativity, které poprvé vydala Princetonská univerzita roku 1921 a jež nyní prvně vychází také česky. Jde o zpracování čtyř přednášek, které Einstein v Princetonu proslovil a jež v dalších vydáních rozšiřoval o nové poznatky – v roce 1945 to byl text O kosmologickém problému, v roce 1953 Zobecnění teorie gravitace a v roce 1955 Relativistická teorie nesymetrického pole, což je poslední Einsteinova práce publikovaná ještě za jeho života. V základním textu a v kosmologickém dodatku Einstein vykládá klíčové myšlenky a výsledky svých teorií. Používá přitom matematiky v poněkud náročnější podobě než ve dříve zmíněných svých knihách, dá se říci, že jde o ucelený výklad teorie relativity v podobě, jak ji chápal sám Einstein. Zbývající dodatky ukazují, co bylo hlavním Einsteinovým zájmem po zbytek života. Kniha jako celek umožňuje nahlédnout do Einsteinovy filozofie a pochopit důvody, proč se odchýlil od hlavního proudu fyziky.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
The Meaning of Relativity
Rozmer
145×205 mm
ISBN
9788074295379
Naše katalógové číslo
199686
Počet strán
168
Hmotnosť
220 g
Rok vydania
2016
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
český
Vydavateľstvo
Vyšehrad

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,5 / 5

2 hodnotenia

1
1
0
0
0

Fedor
9.12.2017
Chyba v popise knihy!
V popise knihy je uvedené, že kniha má pevnú väzbu, ale v skutočnosti je to lepená brožurka s mäkkým obalom bez prebalu! Síce to nemení nič na vynikajúcom obsahu, ale je to klamanie zákazníka, keďže pevná vázba je kvalitnejšia, trvácejšia a vždy drahšia.
Čítaj viac
Martinus
11.12.2017
Pekný deň p. Fedor. Veľmi sa ospravedlňujeme za chybne uvedenú informáciu o väzbe knihy. Samozrejme, ihneď sme opravili pevnú väzbu na brožovanú, takže už je to v poriadku. Ešte raz sa ospravedlňujeme a prajeme príjemný deň :)
Čítaj viac
Ing.Jiří Johan, Generátory prostoročasů
11.10.2016
V úvodu upozorňuji, že jsem tuto knihu ještě nečetl, ale přečetl jsem všechny recenze. Pokud můj příspěvek nebude vhodný, nechť správce stránky sám rozhodne, jak s ním naložit. Už to, že kniha vychází za dlouhou dobu po jejím prvním vydání svědčí o tom, že nikomu nijak nechyběla.
Celá teorie relativity je od smého začátku vadná, neboť vychází z mýtu o plynutí času. Tomuto mýtu věří všichni relativisté, ale a ni jeden z nich žádné plynutí času neprokázal. A.Einstein neměl ponětí co jeto čas, tak jako ho nemají všichni, kteří ho megalomansky vychvalují. Isaac Barrow, lukasiánský profesor v Camridge, předchůdce I. Newtona, už v r. 1669 řekl: "Matematici často využívají času, a proto by měli mít jasnou představu o významu tohoto slova, jinak jsou to š a r l a t á n i". Tato šarlatánská teorie slouží jen k ohlupování čtenářů, jinak se k ničemu nepotřebuje. Pokud někdo bude rozčílen tímto příspěvkem, ihned se mu omluvím, když podá alespoň jeden důkaz toho, že čas plyne.
Ing. Jiří Johan, Genrátory prostoročasů
Čítaj viac
Jan Novotný
31.10.2016
Pan inženýr zřejmě nečetk nejen tuto knihu, ale ani žádnou jinou knihu od Einsteina. Jinak by věděl, že Einstein nikde netvrdil, že čas plyne. Jak je známo z jeho korespondence, zastával právě opačný názor: že čas neplyne. Chápal ovšem, že jde o filosofický problém a že svůj názor (aspoň při dané úrovni vědy) nemůže dokázat, a proto otázku plynutí času do svých čistě fyzikálních prací nepletl. Recenze pana inženýra byla pro mně užitečná, jeho ultramegalomanské formulace mě vždycky rozveselí.
Jan Novotný
Čítaj viac
Rich
19.10.2016
Názor čitateľa
Teória GPČ je zaujímavá. Čas ale vzniká súčasne so vznikom hmoty(hmotnosti) a na úrovni elementárnych častíc. Ide o akýsi priestor/potenciál na realizáciu zmeny (zmeny polohy, stavu) častice. Kľúčom je rýchlosť svetla, ktorá reprezentuje maximálnu možnú zmenu. Všetkému čo sa pohybuje rýchlosťou svetla čas neplynie, a teda nezostáva priestor na inú svojvoľnú zmenu. Tento potenciál nevyužitej zmeny polohy častíc sa prenáša do makrosveta sveta a nami sa najvýstižnejšie označuje časom.
Čítaj viac
Jaromír Petržala
20.6.2016
Názor čitateľa
Som rád, že táto kniha vyšla aspoň v češtine, keď už nie v slovenčine, a tak som si ju konečne celú prečítal (elektronickú verziu v angličtine sa mi holt čítať nechcelo), hoci dala mi chvíľami zabrať. Einsteinov štýl vyjadrovania je totiž miestami ťažko zrozumiteľný, archaický, a tak sa textom treba naozaj dôkladne a trpezlivo prehrýzť. No je to rozhodne lepšie než niektoré jeho filozoficky ladené eseje. V súvislosti s týmto sa musím mierne kriticky vyjadriť k občasným chybám vzniknutým pri preklade (väčšinou vo vzorcoch, no pár je ich aj v texte), ktoré zrozumiteľnosti rozhodne neprospievajú.
Treba brať ohľad na dobu vzniku prednášok, niektoré prezentované predstavy a myšlienky sú už dávno prekonané. Takže potenciálny záujemca o túto knihu by k nej nemal pristupovať ako k akejsi populárne ladenej učebnici. Ostatne už aj vzhľadom na matematický aparát nie je určená laikom (najmä posledná prednáška je dosť abstraktná matematická záležitosť). No ľuďom ovládajúcim aspoň základy všeobecnej teórie relativity zaiste ponúkne zaujímavé nahliadnutie do myšlienkového sveta jej tvorcu.
Čítaj viac
Jan Novotný
31.10.2016
Vážený pane kolego, Vaše recenze bude pro mne velmi užitečná, když mi sdělíte - nejlépe na mou mailovou adresu novotny@physics.muni.cz - jaké chyby jste v překladu a ve vzorcích našel. Předem srdečně děkuji.
Jan Novotný, Fleischnerova 19, 635 00 Brno
Čítaj viac

Čítaj viac

„Čítal mi a ja som sa doňho zaľúbila tak, ako keď človek zaspáva. Pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne.“

Na vine sú hviezdy - John Green