Skvelá Mornštajnovka. Taká, ktorá má všetko potrebné, ba dokonca, i niečo navyše (dávku humoru a dôvtipu). Trojgeneračný príbeh jednej rodiny a ľudí okolo nej, zasadenie do skutočných historických udalostí Československa, čím vytvára dojem, že daný príbeh sa naozaj mohol stať a trpké osudy ľudí, ktoré sú skvelé aj bez šťastných koncov.
Pri Alene Mornštajnovej som si zvykla na ženské hrdinky stíhané neľahkým osudom, avšak v Hotýlku sa autorka zameriava skôr na mužské pokolenie rodu Mánesovcov. Rozpovedá príbeh deda Leopolda, syna Václava a vnuka Václava, ktorí aj po znárodnení súkromného majetku, Hotýlku, ostávajú na blízku a keď Hotýlek nevlastnia, aspoň ho spravujú, pretože dedo Leopold sa naučí chodiť aj v „komunistických topánkach“ a neskôr sa aj vnuk Václav naučí ako ohnúť chrbát a dostať sa do strany.
Povedala by som, že Hotýlek je, aspoň pre mňa, cr?me de la cr?me z autorkinej tvorby. Myslím si, že práve „efekt motýlích krídel“ dodáva tejto knihe niečo špeciálne a i nepatrný čin jednej postavy dokáže niekedy až fatálne zmeniť osud inej postavy. Ak sa Vám kniha páčila odporúčam aj ostatné knihy od pani Mornštajnovej, ale aj ďalšie súčasné české autorky, ktoré sa vyznačujú určitou dávkou trpkosti osudu vo svojich príbehoch, menovite Jakuba Katalpa (Zuzanin dech) a Petra Dvořáková (Vrány).
Čítať viac
Alena Mornštajnová je pani rozprávačka. Výborný autorský štýl predviedla aj v románe Hotýlek - skvelej rodinnej ságe, ktorá ma bavila od začiatku do konca. Príbeh plný emócií, intríg, strát a nálezov, lásky, radosti, smútku. Dramatický a pritom ako zo života. Čítalo sa to prakticky samo :-)
Odporúčam všetkým, ktorí majú v knihách radi kvalitné rozprávačské umenie, pútavý dej založený na každodennosti a nevadí im ak príbeh (rovnako ako skutočný život) občas nekončí happyendom.
Čítať viac
pre mna naslabsia od autorky. nebola zla, ale chybalo tak to nieco, co robi jej knihy ine. za to jediny pribeh, v ktorom nechybal humor.
Čítať viac