Tělo mezi medicínou a disciplínou - Milena Lenerová, Daniela Tinková, Vladan Hanulík
Tělo mezi medicínou a disciplínou
25,99 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Knihy
E-knihy

Tělo mezi medicínou a disciplínou

Proměny lékařského obrazu a ideálu lidského těla a tělesnosti v dlouhém 19. století

Vydavateľstvo
Nakladatelství Lidové noviny, 2015

Každá společnost má své vidění světa, koncepci života a času, svůj obraz těla i vztahu mezi tělem a duší, který je proto kulturně a historicky závislý. Historik jej nemůže považovat za samozřejmou danost, ale také naopak vnímat jako něco, co je...

Čítaj viac

25,99 €

Bežná cena Bežne 27,21 €

Ušetríte 4%

Posielame do 12 dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Každá společnost má své vidění světa, koncepci života a času, svůj obraz těla i vztahu mezi tělem a duší, který je proto kulturně a historicky závislý. Historik jej nemůže považovat za samozřejmou danost, ale také naopak vnímat jako něco, co je zprostředkováno jako systém kulturních významů. Právě řeč těla je to, co dává sílu vyřčenému slovu; gesta a řeč žijí v symbióze. Autoři knihy se pokusili představit tělo jako proměnlivý historický objekt – neustále konstruovaný a rekonstruovaný fenomén, neoddělitelný od kulturního kontextu, do něhož se nositel tohoto těla zrodil, v němž žil a zemřel. Jako každá společnost, i společnost českých zemí „dlouhého“ 19. Století byla charakteristická svým vlastním viděním těla.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Tělo mezi medicínou a disciplínou - Milena Lenerová, Daniela Tinková, Vladan Hanulík
Dějiny těla - Milena Lenderová, Vladan Hanulík, Daniela Tinková
38,68 €
Ušetríte 1,64 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
644
Hmotnosť
819 g
Rok vydania
2015
Väzba
pevná väzba
Jazyk
český
Vydavateľstvo
Nakladatelství Lidové noviny
Rozmer
146×207 mm
ISBN
9788074223136
Naše katalógové číslo
196621

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

1 hodnotenie

1
0
0
0
0

lunica
27.11.2015
Názor čitateľa
Ako sa zmenilo nazeranie na telo? Prečo došlo k zmenám? Čo bolo hýbateľom vzniku úplne nových medicínskych zariadení, ktoré dostali názov „klinika“? Ako novinky prijímalo obyvateľstvo? Ako sa zmenila osobná starostlivosť o telo – mužské, ženské a detské, a akými premenami prešli? Aká bola cesta k očkovaniu? Čo majú s vakcínami spoločné kravy? Ako sa vytváral vzťah medzi profesionálnou medicínou a starými, či neskôr nekonvenčnými praktikami? Ako sa zmenil vzťah k mŕtvym telám a k cintorínom? Na všetky tieto otázky i na mnohé ďalšie nájde čitateľ odpovede v recenzovanej knihe. V recenzii sa všetky tieto oblasti, prirodzene, detailne rozvinúť nedajú. Na začiatku by sme však čitateľovi radi trochu priblížili teoretické východiská a cestu, ktorou prešiel výskum tela a historické bádanie, tak ako ich rozpracovali autori v úvode a v prvej kapitole knihy. Telo ako predmet historického bádania patrí síce k najmladším, ale zároveň k veľmi dynamicky sa rozvíjajúcim oblastiam historiografie. Potom ako si bádatelia uvedomili, že telo nie je len záležitosťou prírody, ale že každá spoločnosť svojsky nazerá na telo i na vzťah medzi telom a dušou, ktorý je tak vždy kultúrne a historický závislý (s. 7), rozvinuli sa koncepty zahrňujúce štúdium ľudského tela ako kultúrnej kategórie. Povedané slovami švajčiarskeho historika Philippa Sarasina telo nepredstavuje žiadny spoločný princíp ľudstva a nemožno ho považovať za univerzálny základ pre porozumenie. Telo sa dá posudzovať ako modelový „historicky podmienený sociálny konštrukt“ (s. 8). Uvedené poznanie načrtáva historikom, kde môžu čerpať dôležité podnety pre štúdium – je to najmä kultúrna a sociálna antropológia, literárna veda, filozofia, dejiny umenia, a tiež sociológia.
Recenzovaná kniha je napísaná pútavým a sviežim jazykom a autori veľmi starostlivo premysleli jej štruktúru, aby sa čitateľ mohol dobre zorientovať v jednotlivých oblastiach, ktoré historici rozvíjajú na tému telo.
Čítaj viac

O autoroch

Čítaj viac
Kúpte spolu
Tělo mezi medicínou a disciplínou - Milena Lenerová, Daniela Tinková, Vladan Hanulík
Dějiny těla - Milena Lenderová, Vladan Hanulík, Daniela Tinková
38,68 €
Ušetríte 1,64 €

„Milý, píšem vám celkom nahá, lebo chcem byť jednoduchou a úprimnou“

Človek na ulici - Ivan Horváth
Človek na ulici
Ivan Horváth