Kaleidoskop - Mária Blšáková
Kaleidoskop
9,95 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Knihy
E-knihy

Kaleidoskop

Mária Blšáková

Mária Blšáková (1967) Roky žijúca v krásnom podtatranskom kraji. Milovníčka písaného slova, ku ktorému v školských časoch výdatne prispievala. Neskôr svoje práce ukladala do šuplíka, kým ju priatelia nepresvedčili, že jej tvorba má čo povedať i širšiemu okoliu. A tak v roku 2014 vyšla jej...

3-4 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Richard Lunter - Kicom, 2014

Svet je obrovským kaleidoskopom, v ktorom sme my, ľudia, farebnými sklíčkami. Počas celého života bojujeme s prekážkami, opakovanými vzletmi i pádmi a bojíme sa, či nás to alebo ono definitívne nezlomí. A vtedy našimi osudmi tam hore niekto zatočí...

Čítaj viac

9,95 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Svet je obrovským kaleidoskopom, v ktorom sme my, ľudia, farebnými sklíčkami. Počas celého života bojujeme s prekážkami, opakovanými vzletmi i pádmi a bojíme sa, či nás to alebo ono definitívne nezlomí. A vtedy našimi osudmi tam hore niekto zatočí, či zatrasie a my stretneme ľudí, ktorých by sme nestretli, naučíme sa nové veci, na ktoré by sme si predtým netrúfli a dostaneme nové šance… jednoducho vytvoríme nový životný obrazec. A možno krajší a farebnejší ako ten predchádzajúci. Stačí nestratiť nádej.

Už sa vám niekedy stalo, že film, knižka, či poviedka skončili, no vy by ste radi vedeli, ako osudy hlavných hrdinov pokračujú ďalej? Ako napríklad naloží štyridsiatnička Karin po dlhých rokoch manželstva so svojou nedobrovoľnou slobodou? Čo si počne Henrieta s láskou k profesorovi? Aké manželstvo čaká na Grétku po šokujúcom telegrame, ktorý prichádza tesne pred svadbou? Akým spôsobom sa popasuje Jano s požiadavkami ženy, ktorá odišla? Ako sa zmení život vdovca Filipa po zoznámení sa s handicapovaným dievčaťom? Chcete o nich a iných postavách vedieť viac a dokonca i to, čo nasleduje po záverečnej bodke?

V knižke Kaleidoskop sa dozviete všetko, pretože každá z hlavných postáv z jednotlivých poviedok sa objaví v ďalšej, či ďalších ako postava vedľajšia. Ich poprepletané osudy vás presvedčia o tom, že všetko so všetkým súvisí a nič nie je náhoda.
Úryvok z poviedky Rande naruby

Milujem ženy, ktoré vedia, čo chcú. Milujem aj tie, čo sa zdráhajú. Spoznal som hanblivky, svetáčky, romantičky i herečky, ktoré sa na niečo hrajú. Veľa z nich v mojom objatí šepkalo:
„Ja toto nerobím, taká ja nie som.“
Beriem to ako zlý obal na skvelom cukríku. Vychutnávam si život po svojom a keďže viem, aký som, nikdy mi ani nenapadlo uviazať si na krk jedinú ženu. Viem, že by som ju podvádzal. Nechcem nejakú úmyselne trápiť a tiež si nechcem koreniť život potajomky, prichádzajúc tak o slobodnú vôľu rozhodnúť o svojom živote.
V jednej veci sme však s Tomášom predsa len rovnakí. Ani jeden z nás nemá stálu partnerku. On nemá žiadnu a ja mám na krátky čas aj tie, čo by pripadli na neho. A na pol mesta.
Tomášove: „Si nenapraviteľný, Martin,“ som si za tie roky, čo sa poznáme, vypočul už mnohokrát. Najzvláštnejšie na tom všetkom je, že práve Tomáš má všetky predpoklady mať takmer každú. Štíhly dlháň s účesom ako zo šesťdesiatych rokov a plachým pohľadom. Taký prerastený Harry Potter. Keby nie tej jeho paniky, keď sa ku nemu priblíži opačné pohlavie. Márne sa mu roky snažím vtĺcť do hlavy, že o veľa prichádza. Možno, že teraz sa to zmení. V štyridsaťpäťke by už bolo načase.
Jeho telefonát ma poriadne prekvapil. Znel naliehavo. Mám okamžite prísť. Napadne mi, že by to chcelo zobrať foťák, lebo to vyzerá na poriadny trhák.
“Máš dve a pol hodiny,” náhlivo na mňa vyštekne.
Rozosmieva ma to. Vravím, že hádam o čosi viac, lebo sa nechystám umrieť. Nezvyčajne prudko ma zahriakne. Vraj nie je čas na žarty. Chcem ešte niečo dodať, no jeho zúfalý výraz ma zastavuje. Až teraz som si uvedomil nezvyčajnú bledosť jeho pokožky. Vravím, že keď mi už dal ten limit, mal by mi povedať i ostatné.
Chvíľu sa ošíva a potom ledva počuteľne vraví, že sa zamiloval. Skôr, ako mu stihnem zagratulovať, mizne v kúpeľni. Po chvíľke vychádza a jeho opatrný krok mi vraví skôr, ako mi to prezrádza on, že má hnačku. Pýtam sa, či je to niečo dlhšie, alebo zhltol niečo, čo mu nesadlo.
Vraví, že to má z nervov a trvá to od rána. Celkom dobre nechápem, čo tam robím. Hádam len nečaká, že nosím vo vrecku živočíšne uhlie? V momente, keď vysloví, že má rande, mám chuť rozrehotať sa na celé sídlisko. Tak toto ti nahlodalo črevný trakt. Tvári sa strašne ubolene a ja sa pokúšam premôcť smiešnosť chvíle, netušiac, že toto nie je koniec. Pohybom ruky ho vyzvem, nech konečne vraví.
“Volá sa Betka a zoznámili sme sa na inzerát.”
Ježiši. V dvadsiatom prvom storočí. V dobe internetu a mobilných telefónov. Toto sa fakt hodí len k takému dinosaurovi, ako je Tomáš. Vidím, že sa mu do rozprávania nechce, no napriek tomu je čímsi hnaný, aby mi to povedal. Rozpráva o tom, ako mu pred polrokom začala samota udierať na mozog, a tak dostal skvelý nápad, podať si inzerát. Jeho črevá to zjavne za skvelé nepovažujú, lebo znova odbieha.
O chvíľu neskôr sa v zrýchlenom tempe dozvedám, že dotyčná dáma je výnimočne očarujúca. Na otázku, ako vyzerá, len pokrúti hlavou. Po chvíľke dodáva, že nevie.
Neovládnem sa. Smejem sa ako blázon. Vravím, že ako potom vie, že je očarujúca, keď nevie, aký má ksichtík, aké kozy, akú ritku? Pohoršene sa zamrví. Znova opakuje, že som nenapraviteľný. Pokračuje v rozprávaní a ja rozmýšľam, na čo mi vymeral ten limit. Hovorí o tom, ako si s Betkou začali písať a o tom, ako si porozumeli. Tiež je nesmelá a ťažko sa zoznamuje. Vraj je kaderníčka. Hneď sa mi v predstavách vynorí, ako jej berie odtlačky chrupu a ona ho pritom strihá. Snažím sa udržať ramená v rovnováhe. Píšu si niekoľko mesiacov a práve dnes… pozerá na hodinky, o dve hodiny majú prvé rande, na ktoré nemôže ísť. Vravím mu, nech neblázni, veď času je habadej. Exne liter pepsikoly, zhltne zo dva sucháre a za chvíľu bude ako nový. Tomáš však nesúhlasne krúti hlavou. Vzdávam to. Vravím, nech jej zavolá. S ovisnutými plecami zašepoce, že nemá jej telefónne číslo. Toto je, prisámvačku, skvelá komédia. Na by som mal zaplatiť vstupné.
“A čo vlastne chceš odo mňa?”
Tomáš nahadzuje prosebný pohľad. Chce, aby som tam šiel namiesto neho. Rehocem sa už v jednom kuse. Vysvetľuje, že on predsa nechce, aby som sa za neho vydával, len… nech jej poviem, že dnes nemôže, lebo… lebo má chrípku. Začína mi ho byť naozaj ľúto. Rozmýšľam, či to už nie je nejaká diagnóza. Veď kto to kedy videl, aby sa muž takto vystresoval zo stretnutia so ženou. Napriek tomu mi nedá nepodpichnúť, či sa nebojí, že mu tú jeho krásku prefiknem. V jeho pohľade prvýkrát v živote zazriem niečo ako… nenamýšľaj si a prizri sa lepšie zrkadlu.
Vraví, že sa toho nebojí. Ona vraj taká nie je. Takých, čo také neboli, už bolo, vravím si v duchu…

Čítaj viac

Recenzie, kritiky

Kaleidoskop (Marek Zákopčan), www.marekzakopcan.sk

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
234
Hmotnosť
276 g
Rok vydania
2014
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Richard Lunter - Kicom
Rozmer
193×135 mm
ISBN
9788097175818
Naše katalógové číslo
193918

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,8 / 5

14 hodnotení

10
1
1
0
0

Alena Precechtelová
3.6.2017
Super
Príbehy v ktorých sa šedo-čierny svet dokáže zmeniť na farebný tak ako otočením kalejdoskopu. Krásne a silné príbehy zo života, kde nič nie je náhoda, ale má svoj význam . Tak toto všetko nájdete v nádhernej knižke od Majky Blšákovej KALEIDOSKOP . Autorka v nej zaujímavým spôsobom opisuje životy rôznych ľudí Knižku odporúčam všetkým čitateľom Čítaj viac
Beáta Kremnická
2.5.2017
Neskutočne ma nadchla
Je obdivuhodné, ako sa autorka vyhrala s postavami. Každá bola jedinečná, no všetky mali niečo spoločné. Ich osudy sa totiž prepletali a vytvorili dej, ktorý človeka udržal v strehu a úžase. Jednoducho krásna kniha. Čítaj viac
Michala
24.8.2016
Mozaika bežného života
Premýšľali ste už niekedy nad osudom ľudí, ktorí sa vám mihnú životom? Mária Blšáková áno. Na prvý pohľad všedné, aj nevšedné príbehy ľudí, ktoré sa môžu pokojne diať aj vo vašom meste. pri čítaní sa vám niektoré budú zdať povedomé, a nebude to spôsobené náhodou. Kaleidoskop, hoci je autorkinou prvotinou, nestráca nič na literárnej hodnote. Odporúčam všetkými desiatimi :-) Čítaj viac
Soňa
13.4.2016
...
Skôr, ako sa prepracujem k jadru toho, čo chcem napísať, musím sa priznať, že p. Máriu Blšákovú sa mi darilo dosť dlho úspešne ignorovať. Vysvetlím: Na stránkach Mám talent ma dosť výrazne iritovali jej „zasvätené“ komentáre a rady takmer všade, kde som nahliadla. Niežeby boli od veci, ale akosi mi to prišlo, že sa cíti povolaná, vyjadrovať sa ku všetkému, sťaby držiteľka najmenej troch Pulitzerov vo vitríne. Aj preto ma vôbec nelákalo čítať na Mám talent jej tvorbu. :))
Ale k veci: Ani neviem, čo bolo popudom k tomu, aby som si naraz kúpila jej tri knihy: KALEIDOSKOP, SKRÁTKA MI PREPLO, A ČO AK PREPLO IM. Možno preto, že sa blížil ufúkaný upršaný víkend, kedy je najlepšie zaliezť s knihou pod deku, možno preto, že pestrý obal na knihe KALEIDOSKOP mi tak trochu pripomenul žiarivú mandalu. (inak v jednom známom kníhkupectve, kde som knihy kupovala bola práve táto kniha zaradená v sekcii Psychologická náučná literatúra). Povedala som si, že dám tomu šancu. Prebehla som všetky komentáre na MARTINUSE k jednotlivým knihám, ale brala som ich s rezervou, akože dobré kamošky a kamoši chvália a pochlebujú, čo tu nie je nič neobvyklé a je to tu bežné, že ja tebe, ty mne.
Rozmýšľam teraz, ako sa po tej úvodnej lepkavej omáčke dostať k jadru veci. Asi na rovinu.
Takže: Pani Mária Blšáková, prijmite moje hlboké ospravedlnenie za moju osobnú antipatiu voči vašej osobe. Po prečítaní knihy KALEIDOSKOP beriem späť všetko čo som si o vás myslela, aj to, čo som si nemyslela. Musím si kajúcne priznať, že opäť raz som sa v živote veľmi zmýlila. Kniha je jednoducho úžasná a dostala sa mi do rúk v pravý čas. Zafungovalo to presne tak, ako to vraj údajne funguje. Každá kniha si nás nájde. Príbehy obyčajno-neobyčajných ľudí, zaujímavo a príťažlivo prepletené, štýl, hĺbka, sebairónia hrdinov, humor, pohľad na život, všetko v nej mi sedí a je to namixované do mimoriadne lahodného nápoja, ktorý osviežil moju dušu. KNIHU ODPORÚČAM VŠETKÝM, KTORÍ CHCÚ MAŤ Z ČÍTANIA ZÁŽITOK... [PS. Čítam už knihu Skrátka mi preplo, cestou ráno v autobuse, som zatiaľ iba na 82. strane, ale už sa mi práve dnes ráno stalo, že som zabudla vystúpiť na mojej štandardnej prestupnej zastávke, a toto sa mi stalo iba pri knihe od Khaleda Hosseiniho A hory odpovedali ozvenou, tak hlboko som sa vtedy, aj dnes ponorila do deja. :)) ]
Čítaj viac
Peter M. Nahálka
2.11.2015
Od jednej z hlavných postáv
Je pre mňa trochu zvláštny pocit, než zrejme u ostatných čitateľov vyjadriť sa k tejto zbierke poviedok, nakoľko som hlavnou postavou jednej z nich. Ale práve preto môžem viac ako ostatní prezentovať svoj pohľad na poviedku i celú zbierku a vydať svedectvo... Som Peter z poviedky A predsa sa točí! Som skutočný, tak ako je skutočná Natali (aj keď v reály sa vorá inak), aj Dáša. Neskutočné je však ako úžasne dokázala autorka zachytiť charakter hlavne mojej postavy a zvlášť niektoré veci, ktoré mohla len predpokladať, ale odhadnla ich správne (o oltáriku som jej nikdy nehovoril). Aj keď celkový sujet poviedky je iný než sa odohral v skutočnosti, čo je však legitímne právo autorky, veľa momentov a situácií v tejto poviedke dokázala autorka zachytiť a podať s xeaktnou presnosťou. A to aj také, ktoré sa čitateľom môžu zdať vymyslené lebo sú málo pravdepodobné (napr. situácia keď prišiel list na školu, kde v jednom ročníku boli dievčatá s rovnakým menom a priezvyskom je realita). Ale aj postavy a situácie v ostatných poviedkach sú zaujímavé, živé a na prvý pohľad bežné. Takých ľudí možno často či každodenne stretnúť vo svojom okolí, nevediac aké príbehy si nesú vo svojich životoch a jako môžu byť navzájom poprepájané. Celý kaleidoskop je preto príjemným a dušu obalžujúcim čítaním a pozitívnym moment v súčasnej slovenskej literatúre. Čítaj viac
Magdalénka
17.4.2015
Názor čitateľa
Krásna kniha plná ľudských príbehov.... chcela som ju "zhltnúť" cez víkend, ale skončilo to tak, že som ju odkladala a šetrila si ďalší príbeh na popoludnie, na večer, na ranné prebudenie ..... a čítala som každé slovo, smútila aj sa smiala s hrdinami.
Majka, ĎAKUJEM za úžasné chvíle, ktoré som prežívala s hrdinami a hrdinkami príbehov, kaleidoskop sa krásne skladal do celku. Príbehy sú také reálne, že v každom som videla niekoho blízkeho alebo seba. Držím Vám prsty, aby ste čoskoro vydali ďalšie dielko a potešili tak svojich čitateľov,
Čítaj viac
Mária Blšáková
5.5.2015
Názor čitateľa
Milá Magdalénka. Po prečítaní Tvojho komentára cítim nesmiernu radosť. Žijem obyčajný život a preto tak rada píšem o bežných veciach, ktoré sa dejú okolo nás a ktoré tak často prehliadame. Knihy a filmy sú plné dokonalých mladých tiel, vášne, splnených snov v podobe dedičstiev či výhier, pritom láska a šťastie majú tak veľa podôb. Nie sú limitované nejakou vekovou hranicou. Dúfam, že sa ti bude páčiť i moja ďalšia knižka, ktorá vychádza už o pár dní. Ešte raz ďakujem. Čítaj viac
Zdenka Klepáčová
7.1.2015
Kaleidoskop - kniha o živote
Majka klobúk dole, vždy som obdivovala ľudí, ktorí krásne štylizovali a mali dar reči, ty si jednou z nich, tvoje poviedky vnímam ako výpovede ľudských životov, mám rada knihy nad ktorými sa môžem zamyslieť a ktoré mi niečo dávajú a táto je jedna z nich, všetky poviedky sú super, sú krásne popretkávané a opis kaleidoskopu je podľa môjho názoru výnimočný. Najviac ma oslovila poviedka Čistá duša - nádhera. Tvoju knihu budem odporúčať každému a ver, že sa stávam tvojou stálou čitateľkou. Ďakujem Majka sí výnimočnou osôbkou, vedela som to od začiatku a nesklamala si. Čítaj viac
Marta Bielska
6.12.2014
Kaleidoskop jednoznačne odporúčam
Konečne som našla Kaleidoskop aj na Martinus.sk, takže si ju práve teraz objednávam spolu s ďalšími knihami, ktoré som´čítala už počas ich tvorby. Autorka Mária Blšáková touto knižkou debutuje, ale verím, že onedlho k nej pribudnú ďalšie. Čítaj viac
Monika
24.11.2014
Názor čitateľa
Klobúk dole pred talentom autorky. Donútila ma zamyslieť sa, rozosmiala ma, aj som si poplakala. Presne niečo takéto som hľadala! Teším sa na ďalší titul :-) Čítaj viac
Lýdia J.
24.11.2014
Odporúčam kúpiť
Svieže, hravé, humorné a veľmi príjemné na čítanie, som rada, že knižku už mám vo svojej knižnici. Od autorky som čítala aj jej ďalšie dve mámtalenťácke diela, síce, zatiaľ iba rukopisy, ale verím, že onedlho aj Hybaj na pokec! a Skrátka mi preplo - so skvelou Emou, ktorá si vie robiť žarty zo seba -, budem mať doma v zhmotnenej knižnej podobe. Čítaj viac

Čítaj viac

„Milý, píšem vám celkom nahá, lebo chcem byť jednoduchou a úprimnou“

Človek na ulici - Ivan Horváth
Človek na ulici
Ivan Horváth