Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra - Gabrielle Zevin, Motýľ, 2023
Fantóm internetu - Simona Kutišová, Naše vojsko, 2023

12,92 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Fantóm internetu - Simona Kutišová, Naše vojsko, 2023
Fantóm internetu - Simona Kutišová, Naše vojsko, 2023

Fantóm internetu

Blanka prežíva ťažké dni. Po niekoľkoročných nezhodách medzi rodičmi od nich odchádza otec a zakladá si novú rodinu, čo jeho dcéra ťažko znáša. Aj priateľstvo s najlepším... Čítať viac

4,8 26 hodnotení
Vydavateľstvo
Naše vojsko, 2023
320 strán
4-5 hodín čítania

Blanka prežíva ťažké dni. Po niekoľkoročných nezhodách medzi rodičmi od nich odchádza otec a zakladá si novú rodinu, čo jeho dcéra ťažko znáša. Aj priateľstvo s najlepším kamošom sa jej akosi rúca... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina
13,95 €

12,92 €

-7 %
Na sklade, objednávajte však rýchlo

Naši škriatkovia odporúčajú

Vlčí brloh - Elodie Harper, Ikar, 2023
Fantóm internetu - Simona Kutišová, Naše vojsko, 2023
12,92 €

Viac o knihe

Blanka prežíva ťažké dni. Po niekoľkoročných nezhodách medzi rodičmi od nich odchádza otec a zakladá si novú rodinu, čo jeho dcéra ťažko znáša. Aj priateľstvo s najlepším kamošom sa jej akosi rúca. Snaží sa s tým vyrovnať ako vie, keď tu do jej života vtrhne internetová známosť. Pomáha jej zvládnuť novú situáciu, zabudnúť a cítiť sa sexi. Veď písať si s cudzím človekom je také oslobodzujúce. Príjemné. Dráždivé. A nebezpečné. Stačí okamih a rozprávka sa mení na nočnú moru, z ktorej niet úniku. Zrazu nie je jediná Blankina noc bez temných tieňov. Kto je fantómom z internetu, ktorý požaduje stále viac a viac? Je to niekto neznámy? Alebo niekto, kto jej je bližší, ako by čakala? Čo sa stane, ak Blanka nesplní nástojčivé požiadavky nebezpečného fantóma?
Môže sa to stať komukoľvek. Aj tebe. Čo urobíš?
Čítať viac
Počet strán
320
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
115×185 mm
Hmotnosť
337 g
ISBN
9788020614971
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
1825197
Vydanie
1
Štýl
napínavý
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Naše vojsko
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

26 hodnotení

21
5
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

1.5.2023
S autorkinou tvorbou som sa už v minulosti stretla a na Fantóm som sa teda aj veľmi tešila.

Priznám sa, na základe obálky by som nevedela, čo si mám od diela sľubovať - to je asi jediná vec, ktorú by som možno zmenila, aj keď tá fialová na nej je veľké plus.

Poďme ale k deju - šestnásťročná Blanka neprežíva práve najkrajšie obdobie. Jej rodičia sa rozvádzajú, zatiaľ čo si jej otec temer okamžite založí novú rodinu s druhou ženou. Jej tajná láska si nájde novú priateľku a akosi to začne škrípať aj medzi ňou a jej najlepším kamarátom. Všetky tieto veci zachraňuje internetová známosť.

Vie napísať vždy presne to, čo Blanka potrebuje, je inteligentný, vtipný, dobre vyzerá - dokonalý chlapec. Alebo nie?

Prvá polovica knihy sa nesie v celkom pohodovom duchu, hoci na jednej strane tu máme rodinné problémy, ktoré Blanku trápili. No akonáhle odkryje chlapec z internetu svoje skutočne farby, nastáva skutočné peklo.

Momentálne veľmi populárna téma a situácia, ktorou by si mohol prejsť snáď každý. Chlapi za počítačom dokážu byť poriadne presvedčiví, keď chcú, a práve táto kniha poukazuje na občasnú naivitu, na ktorú sa dopláca najkrutejším spôsobom.

Kyberšikana je tu opísaná nesmierne vierohodne, až sa vám počas čítania budú ježiť chlpy na rukách. Fantóm z internetu chce totižto stále viac a viac, ten psychický nátlak na mladé dievča, ktoré sa hanbí priznať pred svojou rodinou a priateľmi, a tak si hovorí, že to musí vyriešiť aj sama.

Popravde, sprvu som nechápala, ako sa mohla Blanka tak namotať na nejakého neznámeho, keď mala pri sebe celý čas skvelého Lukáša. Na druhú stranu však aj toto bolo mimoriadne autentické.

Záverečné rozuzlenie ma prekvapilo, keď sa odhalila identita Fantóma, nečakala som to a vlastne som ani nemala žiaden konkrétny tip.

Knihu by som určite odporučila mladým, ale tiež aj tým starším. Nikdy nevieme pri internetovej komunikácii, kto sa skutočne skrýva na druhej strane a už len preto by sme nemali byť až takí dôverčiví.
Čítať viac
11

Milujem knihy , fantasy, erotiku, horor, sci-fi. Tento rok 2022 som sa rozhodla prečítať celú moju knižnicu, kníh je 150 + hľadám ďalšie tituly aby som doplnila zbierky a autorov. Najobľúbenejšie knihy mám všetky ale predsa len sú tu 3 série, ktorých sa nevzdam J.R.Ward - séria Pád anjelov Alyson Noel - séria Nesmrteľný Sara B. Elfgren - trilógia Kruh A úplne top rebríček je Cassandra Clare a jej Tieňosvet

Tereza Sopúšková
Overený zákazník
1.5.2023
Simona Kutišová - Fantóm z internetu

Kniha pre mládež a ich rodičov o tom, že vo virtuálnom svete sa môže skrývať láskavý priateľ ale i nebezpečný predátor!

-Môže sa to stať komukoľvek. Aj tebe. Čo urobíš?-

Veľmi silná kniha o tom ako veľmi sa môže pokaziť nevinne "pismenkovanie" s cudzím človekom.

16-ročna Blanka sa dostáva do veľkých problémov vďaka Fantomovy z internetu. To čo vyzeralo byť ako nevinná zábava sa stáva nebezpečnou vydieračskou hrou a sama nevie ako si poradiť.

Samozrejme ja ako dospelý človek a matka mám na knihu úplný iný pohľad, čo mala robiť ako to mala robiť, komu to mala povedať, nuž 16-rocne dievča sa na veci pozerá zas troška inak.

Knihu určite odporúčam a veľmi dlho budem nad ňou ešte uvažovať, čoho všetkého sú ľudia v dobe internetu schopný a prečo to vôbec robia?
Snáď zvrátený humor, zlý život, zlomyseľnosť?

Ťažko o tom polemizovať ale určite treba deti v pubertálnom veku upozorniť na všetky nástrahy internetu.

Nebolo by zle knihu navrhnúť ako povinné školské čítanie na strednej!

Ďakujem za možnosť prečítania knihy v štafete @mrs_and_books a ďakujem autorke @simonakutisova za to, že túto knihu napísala!

#kniznastafeta #kniznarecenzia #kybersikana #kniznizavislaci #fantomzinternetu #nasevojskoknihy
Čítať viac
27.4.2023
V prvom rade ďakujem Simone za to, že napísala takúto úžasnú knihu. Kyberšikana je v dnešnom online svete veľmi rozšírená. Avšak čo sa týka osvety a pomoci v tomto smere sme ešte v plienkach. Pričom obeťami nie sú iba deti, tínedžeri, ale aj dospelí ľudia. Pridávam sa k názoru, že kniha by mala byť zavedená ako povinné čítanie na školách a zároveň aj pre rodičom. Čítať viac
12.4.2023
DOKONALÉ!
Táto kniha by mala byť bezpochyby zaradená medzi povinné čítanie pre mladších, teenage ale aj pre nás dospelých či rodičov. Príbeh je o Blanke, ktorá si momentálne neprechádza tým najlepším obdobím vo svojom živote. Rodičia nevedia nájsť spoločnú reč, preto zablúdi na internet kde hľadá pochopenie a zopár pekných slov. Ozve sa sympaťák Ferdo, ktorému dôveruje napriek tomu, že ho nikdy nevidela. Postavy z tohto príbehu autorka vykreslila tak realisticky, až som mala zimomriavky. Veľmi sa mi páčil kamarát Lukáš, ktorý bol vo všetkých smeroch neskutočne nápomocný. Autorka píše tak pútavo, že som knihu nemohla pustiť z ruky a kľudne by som zvládla ešte pár strán navyše! Ďakujem Simonka za toto dielo a verím, že sa táto kniha dostane do rúk každému!
P.S. Nezabúdajte, že vo virtuálnom svete môže byť ktokoľvek kýmkoľvek preto si dávajte pozor komu čo píšete, či posielate - ak sa to raz dostane na internet už to tam zostáva.
Čítať viac
22.3.2023
…realistický, nemilosrdný, šokujúci…

Presne taký je FANTÓM Z INTERNETU.

SIMONA KUTIŠOVÁ má ľahký štýl písania s neľahkými témami. Jej príbehy sa radia k žánru pre mladých dospelých, avšak Fantóm je, ako sa zhodnú viacerí čitatelia a ja sa jednoducho musím prikloniť k tomuto názoru,vhodné, ba priam nutné, čítanie aj pre dospelých. Či už rodičov, pedagógov, strýkov, tety, milé susedy… Otvára im(dospelým) oči, prinúti všímať si detaily zmeny v správaní mládeže, uvedomiť si, že “v pohode” a “všetko je v poriadku” môžu byť len prázdne frázy pre upokojenie dospelého, pretože deti nechcú pridávať starosti, hanbia sa otvorene hovoriť o tom, čo ich trápi. Kutišová nám touto knihou vyslala signál, že pozornosť sa deťom musí venovať v akomkoľvek veku, pri akýchkoľvek dospeláckych starostiach…

Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Toto známe porekadlo by sa v Simoninom príbehu dalo aplikovať na viacero postáv. Blanka, hlavná postava, má v hlave spolužiaka Tibora. Doma sa jej rúca zázemie a síce má kamarátky a Lukáša, predsa im nehovorí všetko. Ako názov knihy avizuje, hlavnou zápletkou príbehu bude internet, sociálne siete a ich používanie. Kutišová zvolila zaujímavé charaktery postáv a šla na ne psychológiou. Zraniteľnosť, vek, neskúsenosť, dôverčivosť a kam toto môže viesť, ak sa(v tomto prípade)Blanka cíti osamelo, deprimovane, nepochopene…

Všetky situácie, postavy, či dialógy boli tak skutočné! Úzkosť Blanky prýštila zo strán, jej zúfalstvo, obavy a beznádej odkvapkávali z knihy každým riadkom takmer od polovice príbehu. Ja sama by som nevedela ako sa zachovať. Blanka chcela chrániť najmä mamu, dopustila sa chýb, za ktoré kruto platila, napriek vedomiu, že jej skutky nie sú správne.

Kutišová nenapísala príručku ako sa správať na sociálnych sieťach. Napísala príbeh Blanky, ktorý by mohol byť príbehom kohokoľvek z nás. O to je silnejší, uveriteľnejší, mrazivejší, šokujúcejší, smutnejší… nie každé dieťa má šťastie(v nešťastí) ako Blanka a aj na to Simona vo svojom príbehu upozorňuje.

Prečítanie tejto knihy bude vstupenkou mojej dcéry na sociálne siete(to je moja podmienka). Je mi ľúto, že školstvo podobným témam nevenuje dostatok priestoru.

Vrelo odporúčam každému čitateľovi bez ohľadu na vek, pohlavie, farbu pleti, vierovyznanie… TOTO JE KNIHA PRE VŠETKÝCH!
Čítať viac
Miška
Neoverený nákup
17.3.2023
Aloha moji Perníčci.
Věřím, že jste už zaregistrovali knižní novinku autorky Simony Kutišové s názvem Fantóm z internetu. Knihu vydalo @nasevojsko
A já bych tímto chtěla autorce poděkovat za spolupráci.

Blanka je mladá dospívající dívka, která zažívá běžné strasti života. Řeší školu, přátelé, kluky a sociální sítě. Člověk si řekne "takový normální život".
Ale co když se rázem všechno změní a Blanka bude muset řešit rozvod svých rodičů, možný konec jednoho krásného přátelství a ztrátu svého soukromí?
V jednu chvíli se bude cítit sama, až se na scéně objeví virtuální přítel, který ji podporuje, pomáhá a hlavně ji dodává sebevědomí. Ale stačí si jen sundat brýle a z krásného virtuálního přátelství se stane noční můra v podobě kyberšikany.

Moji drazí. Tato kniha ve vás zanechá mnoho. Nejen pozitivního, ale i toho negativního a to nemyslím nijak zle. Autorka nám předložila příběh, který se reálně stává a plno naivních dívek, možno i chlapců, naletí a začne důvěřovat člověku na druhé straně obrazovky. Příběh Blanky je tak realistický a já jsem místy měla husí kůži.
Bohužel velká většina dívek /chlapců, kteří si tím prošlo v tom vidí jen bezvychodnou situaci a řeší to tím nejhorším způsobem. Kdo četl, ví jak to řešila Blanka. A toto řešení není řešení. Bohužel ten, kdo si tím projde, nevidí jiné vychodisko.
Někteří z nás si možná prošli šikanou. Každý z nás jinou, ale stále je to něco, o čem by se mělo dost mluvit.

Já nejsem sice cílová skupina, ale mám ráda YA a tato kniha je víc než žánr Young Adult. Tento příběh by si měl přečíst každý, nejen nactiletí, ale i dospělý. Toto téma, tato kniha by měla být v povinné četbě nejen na základní škole, ale i na středních.

Ještě jednou děkuji autorce. Síla tohoto příběhu ve mě bude navěky a k tomuto příběhu se ráda vrátím. Je to sice těžké téma, ale mělo by se oněm mluvit. Za mě tato kniha patří do top 10 roku 2023.

Vaše MM
Čítať viac
16.3.2023
Skvelé
Kniha, ktorá aj vás prinúti zamyslieť sa a prekontrolovať si svoje údaje na sociálnych sieťach. Príbeh je hlboký a poučný ako pre mladých tak i starších a rodičov. Odohrávajú sa v ňom aj iné problematiky dnešnej doby, najmä rozvody rodičov, platonické lásky, ktoré nie sú tak dokonalé ako si predstavujeme, sexting, internetová závislosť, nová rodina a podobne. Štýl písania je jednoduchý, k veci a pútavý. A hlavne pravdivý. Autorka v poslednej kapitole a závere dáva rady prevenciou a pomocou ak sa vám niečo podobné stane na internete ako Blanke.
Nebuďme naivní a dôverčiví. Majme oči otvorené a žijme v reálnom svete, kde na nás čakajú rodina a kamaráti, ktorí nepotrebujú nás aj s mobilom ale čisto iba nás a načúvajme im, pretože niekedy nám chcú povedať niečo naozaj dôležité...
Čítať viac
13
Overený zákazník
16.3.2023
Je potrebné prečítať si ju…
Ak by sa Ministerstvo školstva rozhodlo o účinnú reformu v oblasti povinného čítania na školách, Fantóm z internetu je bez sporu ideálnou voľbou. Autorka totiž vytvorila príbeh s jasným odkazom, resp. akousi výstrahou pred nebezpečenstvami sociálnych sietí, ktoré dnes, v online svete, nie je možné ignorovať. Spracovanie rozširuje okruh čitateľov, ktorým je kniha určená. V užšom význame je vhodná pre tínedžerov a ich rodičov. V širšom vie zaujať každého. Dokonca, aj starí rodičia, ktorí čítajú si z nej vedia vziať do života o svojich vnúčatach veľa, alebo len jednoducho hocikto, koho zaujíma vývoj technológii, spoločnosti či pomoc deťom…

Autorka vytvorila príbeh tak, že nie je možné naňho prestať myslieť. Sama som s tým mala problém, keď som si ľahla spať kvôli únave, cítila som nepokoj, že hlavnú hrdinku nechávam s jej problémom samu a nato, aby sme ho čím skôr vyriešili potrebujem knihu dočítať. Čiže ak knihu vezmete do rúk, čaká vás dôležitá a náročná úloha.

Okrem toho, že hlavnou témou je kiberšikana, poukazuje na problémy vzťahu s rodičmi, či medzi rodičmi navzájom a ako pôsobia na psychiku dospievajúceho dieťaťa. Všetko so všetkým súvisí a tak graduje aj napätie v deji. Myšlienkové pochody, vnímanie a pocity hlavnej hrdinky autorka vytvorila autenticky, plne uveriteľne až bolestivo. To si však uvedomíte, až keď si knihu prečítate. Čítajte ju a komunikujte. A spoločne zvýšme povedomie o nej…
Čítať viac
14

Som mamina na materskej ktora miluje čítanie kníh. Uprednostňujem romany alebo young adult.

Slávka Beňáková
Overený zákazník
13.3.2023
Povinne čítanie
Áno toto je presne kniha, ktorú si naša doba žiada a to súrne. Ďakujem @ za napísanej tejto knihy. Veľmi dúfam, že túto knihu si prečíta čo najviac ľudí a to hlavne teenegerov a ich rodičov.

Autorka napísala príbeh o Blanke. Blanka je stredoškoláčka, ktorú ako v dnešnej dobe väčšinu zaujímajú sociálne siete. Sleduje fotky, sleduje koľko ma lajkov a kto čo pod fotku komentoval. Všetci to tu poznáme. Veď je to už v dnešnej dobe také obyčajné. A skôr nám pride divné, keď niekto nie je na facebooku alebo instagrame. Blanka, ale prežíva ťažke obdobie vo svojom živote. Opušťa ich otec, skomplikovalo sa jej kamarátstvo s najlepšim kamarátom (inak takého kamoša ako je Lukáš by som priala každému) a mama jej nevenuje dostatočnú pozornosť. Utočisko hľada na socialnych sieťa a hľada si niekoho s kým si popiše a kto jej bude rozumieť. A áno aj ho našla. A vtedy sa jej život zmenil na nočnú moru.

Nechcem tu veľa prezrádzať, ale je veľmi smutné a hlavne nebezpečne ako ďaleko vie zájsť také to “nevinne písanie” s cudzím človekom. Autorka tento príbeh napísala skvelé a myslím si, že po prečítani tejto knihy by si veľa ľudi uvedomilo aké dokážu byť sociálne siete nebezpečne. Ja by som túto knihu dala ako povinne čítanie na školách.

Táto kniha je skvelý spôsob ako túto tému priniesť k mladším ročníkom. Skôr si prečítajú a pochopia takýto príbeh ako keby o tom čítali v nejakých letákoch alebo odborných článkoch.

Odporúčam túto knihu prečítať všetkým.
Čítať viac
Adela
Neoverený nákup
11.3.2023
To to by si mal prečítať každý
Keď nie si online, akoby si ani neexistoval.“ Túto vetu sme počuli už mnohokrát, či z nášho okolia alebo niekde vonku medzi ľuďmi. Najčastejšie ju však počujeme z úst dospievajúcich. Online svet sa im stal akousi nenahraditeľnou súčasťou ich bytia. Vytvárajú si v tomto obrovskom svete plnom možností svoje životy. Zdieľajú so svojimi priateľmi na rôznych sociálnych sieťach svoje zážitky, radosti a mnohokrát aj svoje trápenia. S napätím očakávajú reakcie na daný príspevok, ktorý publikovali. Je však správne o všetko sa deliť s online svetom? Túto otázku by sme si mali položiť všetci bez ohľadu na vek. Áno je veľkým lákadlom podeliť sa so svetom o svoje myšlienky. Neraz sa to stalo aj mne. Ale čo ak niekto naše myšlienky obráti voči nám? Nikdy totiž nevieme kto sa skrýva na druhej strane. Prosím, buďme obozretní a dohliadajme aj na tých najcitlivejších, na tínedžerov.

Je až príliš ľahké podľahnúť čaru písania si s niekým neznámym. Viem to podľa vlastnej skúsenosti. Bohužiaľ niekedy nás ten na druhej strane očarí tak, že si nedokážeme zložiť ružové okuliare. A až keď je príliš neskoro zistíme, aký sme boli naivní a hlúpi. A to nemusíme byť ani tínedžer. Online svet môže byť veľkým pomocníkom, ale aj nepriateľom. Len k tomu treba pristupovať s rozumom a rozvahou. Internet nám nikdy nenahradí skutočný život, priateľov, rodinu, či zážitky. Toto dôležité posolstvo si odnášam z knihy Fantóm z internetu, ktoré sa budem snažiť odovzdávať aj ďalej. Otvorilo mi to oči a odteraz budem obozretnejšia.

Blanka je mladé 16 ročné dievča, ktoré chodilo na strednú školu a malo usporiadaný život. Všetko sa zdá byť v poriadku. Zaujímajú ju len sociálne siete, like a komentáre, taký bežný kolobeh u mladého človeka. Bolo to vykreslené veľmi dobre a reálne . Jedného dňa sa však všetko zmení a Blanka zrazu prežíva jedno z najťažších období svojho života. Rodičia sa rozvádzajú a otec si nájde novú partnerku. Jej mama je z toho nesvoja a rieši svoj smútok po svojom. Blanku si odrazu nikto nevšíma. Je z toho všetkého zničená. Ešte aj vzťah s najlepším priateľom Lukášom nie je ideálny. Z dlhej chvíle sa prihlási na internet, kde sa jej ozve sympatický Ferdo, ktorý je milý a zdá sa, že jej rozumie. Blanka si s ním čoraz viac píše a zveruje mu aj tie najtajnejšie tajomstvá. Všetko sa zmení v okamihu, keď mu pošle svoju fotku v plavkách. Z priateľa sa stane predátor, ktorý jej nedá pokoj.

Táto časť sa mi čítala veľmi ťažko. Nikto by sa nemal stať obeťou kyberšikany na internete, a tobôž nie mladé dievča, ktoré sa nevie brániť. Cítila som obrovskú zlosť voči Ferdovi. Chcela som vojsť do príbehu zatriasť Blankou, aby to niekomu povedala. Inokedy som mala chuť ju objať a pomôcť jej. Striedali sa vo mne rôznorodé emócie. Niekedy som sa sama obzerala, či mi nesvieti kamera na notebooku, ako by som sa stala obeťou. Rozčulovalo ma správanie Blankiných rodičov. No zároveň som si uvedomila, že aká som rada, že sa rodičia o mňa a mojich súrodencov zaujímajú, aj keď mi to často lezie na nervy.

Kiežby Lukášov, ako bol ten Blankin, bolo viac. Bol to chalan so srdcom na pravom mieste. Stál pri Blanke aj v tých najhorších chvíľach.

Ferdo bol vykreslený veľmi realisticky a mala som pri každej jeho správe buď motýliky alebo zimomriavky. Hoci som tušila kto sa skrýva za touto prezývkou. Do posledného okamihu som myslela, že sa mýlim. Po tom zistení som uvažovala, čo sa mu asi odohráva v hlave.

Tento príbeh by sa mal stať povinným čítaním pre základné a stredné školy, ale aj pre rodičom, aby zistili čomu čelia ich deti na internete.

Určite si táto kniha zaslúži viac pozornosti.

Veľmi pekne ďakujem autorke za prejavenú dôveru a zaslanie knihy na spoluprácu.
Čítať viac

„Celkom názorne som zistil, akú moc predstavuje pevná viera a aké jednoduché je vyvolať ju. Stačí, aby si ty vedel o niečo viac ako tí, čo majú veriť. Potom je ľahké robiť zázraky.“

Alamut - Vladimir Bartol, 2004
Alamut
Vladimir Bartol