Knihy
E-knihy

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Do sveta plného zloby, falše, intríg a nelásky, do sveta mamony, karierizmu a nečestnosti privádza F. M. Dostojevskij svojho hrdinu, knieža Leva Myškina, v ktorom stvárnil svoju predstavu ideálne krásneho človeka. Úprimne, s detskou dôverčivosťou a s ľudskou spontánnosťou Myškin otvára srdce každému. Odpoveďou je najčastejšie otvorený výsmech. Jeho povaha však pôsobí ako magnet, burcuje aj najcynickejších, ale predovšetkým – znepokojuje.

Knieža Myškin sa usiluje pochopiť konanie každého človeka. Všetko prežíva spolu s ním. A pretože v ľudskom spolužití prevláda viac zloby a podlosti než dobra, nesie v sebe pocit zodpovednosti a viny za všetky krutosti života. Čoraz hlbšie je vťahovaný do zápasu vášní, až sa nakoniec stáva ich obeťou. Možno ani s jednou svojou postavou nebol Dostojevskij tak hlboko spriaznený nielen vnútorne, ale i vonkajšími prejavmi ako s hrdinom románu Idiot. Levovi Myškinovi, tomuto spojeniu levej sily a myšej plachosti, pripísal aj vlastnú chorobu. Navyše ju spojil so všeobecne prijatou mienkou, že od čudáctva či dokonca duševnej menejcennosti u epileptikov je len krok ku genialite – aspoň v určitej životnej oblasti. Za oblasť geniality zvolil pre svojho hrdinu oblasť z hľadiska ideálu budúcnosti najťažšiu – oblasť ľudskej prirodzenosti, skutočne ľudských vzťahov medzi ľuďmi.

V románe sa ozývajú hrdinovia národných eposov, hrdinské piesne a rozprávky, ako aj ozveny zápasov ruskej a svetovej literatúry pri hľadaní ideálov pravdy, dobra a krásy. Idiot, v poradí piate rozsiahle dielo F. M. Dostojevského, sa stalo jedným z najčítanejších diel svetovej literatúry.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Idiot - Fjodor Michajlovič Dostojevskij
Zločin a trest - Fjodor Michajlovič Dostojevskij
33,79 €
Ušetríte 0,01 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
Idiot
Rozmer
133×207 mm
ISBN
9788055140865
Naše katalógové číslo
180802
Počet strán
688
Hmotnosť
897 g
Rok vydania
2014
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Ikar

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,8 / 5

90 hodnotení

71
16
3
0
0

Nada
26.2.2018
Dostojevskij nesklame. Dokonaly opis charakterov postav v ktorych sa najdu aj mnohy z citatelov. “Idiot” Lev Myškin ma v skutocnosti daleko od idiota a jeho neskonala uprimnost a cestnost mu aj v tych najnecakanejsich chvilach viac pomoze ako ublizi. Mnozstvo filozofickych momentov na zamyslenie platnych aj v sucasnom svete. Skvele dielo ktore sa vryje do pamate.
Čítaj viac
Anna Theodoulides
6.2.2016
Názor čitateľa
Veľmi zaujímavo a pútavo napísaná knižka, určite sa v nej dá nájsť aj dnešný obraz spoločnosti. Hlavne na začiatku je veľa mien a prezývok, to ma trošku miatlo. Niektoré časti sú možno príliš natiahnuté, ale určite nie sú nudné. Najviac sa mi páčili vnútorné monológy a tiež spôsob, akým vidia postavy samé seba a v neposlednom rade správanie kniežaťa, človeka s čistým srdcom, ktorý dokáže obmäkčiť takmer každého v takej skazenej spoločnosti.
Čítaj viac
Miro
14.5.2015
Názor čitateľa
Majstrovské dielo... odporúčam nielen tým, ktorí majú osobné skúsenosti s epileptikom vo svojom okolí. Detská naivita hlavného hrdinu sa prelína s genialitou a jeho dobrosrdečnosť a čistotu duše nedokáže ovplyvniť ani intrigánstvo a skazenosť ľudí v jeho okolí.
Čítaj viac
6
19.11.2014
Idiot
Myslím, že oproti ostatným knihám Dostojevského, je práve Idiot najlahšie čítateľná. Síce sa v deji nachádza, podľa mńa, pár myšlienok ktoré nepasujú do celkového deja, preto sa zdá, že Myškin je v niektorých pripadoch až moc dôvtipný. Kniha sa mi páčila, dokonca som sa po prerušení čítania, doslova tešil na to čo bude dalej.odporúčam každému.
Čítaj viac
Barbora
30.9.2014
Názor čitateľa
Fantastické ... som plná dojmov, pocitov, myšlienok. Od Dostojevského som čítala Zločin a trest i Bratov Karamazovcov, no Idiot sa mi páčil najviac. Knieža Myškin ... dojímal ma, zlostil ma, privádzal do rozpakov, rozosmieval ma a skrátka no...úplne ma dostal! Zbožňovala som ho na každej jednej stránke. Kniha mi prirástla k srdcu a určite sa k nej vrátim, a kto vie, možno nie len raz :)
Čítaj viac
J. Marek
27.8.2014
Zmiešané pocity
Od autora som si ako prvý prečítal zločin a trest. Ten považujem za brilantný hlavne čo sa týka detailného rozpracovania psychiky človeka - zločinca. Idiot však vo mne vyvolal a stále vyvoláva dosť zmiešané pocity. Môj názor je, že nedosahuje kvalít príbehu Raskoľnikova. Pri čítaní idiota sa striedali okamžiky dobré, výborné ale bohužiaľ aj zlé. Pri tých dobrých až výborných som sa od knihy nemohol odtrhnúť, no pri zlých som mal neodbytné nutkanie knihu okamžite zavrieť a separovať v príslušnom kontajneri. Zlé okamžiky nanešťastie stále pribúdali a pribúdali a knieža ma začínal pomaly ale isto nudiť. Samozrejme, že má niečo do seba, no podľa mňa to nie je pútavé rozpracovanie príbehu a psychiky človeka "a la" Raskoľnikov v spomínanom zločine a treste. Nezanevrel som na Dostojevského, no pár bodov u mňa stratil. Netreba však zabúdať - sto ľudí, sto chutí.
Čítaj viac
Sebastián Pavelka
3.3.2014
Úchvatné!
Čo k tomu dodať? Bolo to proste perfektné! Tie opisy popráv, myšlienky, a nakoniec to úchvatné finále, pri ktorom som zabúdal dýchať...! Úchvatná, geniálna, perfektná kniha.
Pre niekoho je Dostojevskij možno moc 'depresívny', ale ja sa z jeho kníh rovno rozpúšťam!
Čítať jeho knihy má cenu, každá stránka, každý riadok má obsah! Nie ako dnešné bestsellerové romániky na 1.000 strán, ktoré prečítate za dva dni.
Rusi sú skutočne zaujímavý národ...
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Idiot - Fjodor Michajlovič Dostojevskij
Zločin a trest - Fjodor Michajlovič Dostojevskij
33,79 €
Ušetríte 0,01 €

„Knihy pokladám za najlepšiu výzbroj na cestu životom a ľutujem všetkých inteligentných ľudí, ktorí ich nemajú.“

Maurois Montaigne