Vianoce
Hľadá sa Elizabeth - Emma Healeyová
Hľadá sa Elizabeth

12,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Hľadá sa Elizabeth

Stará pani Maud Horshamová postupne stráca pamäť a zároveň aj schopnosť postarať sa o seba. Napriek tomu odmieta zabudnúť na svoju najlepšiu priateľku Elizabeth, o ktorej je... Čítať viac

Vydavateľstvo
Ikar, 2014
304 strán
4-5 hodín čítania

Stará pani Maud Horshamová postupne stráca pamäť a zároveň aj schopnosť postarať sa o seba. Napriek tomu odmieta zabudnúť na svoju najlepšiu priateľku Elizabeth, o ktorej je presvedčená, že sa stratila a že jej hrozí veľké nebezpečenstvo... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

12,90 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Stará pani Maud Horshamová postupne stráca pamäť a zároveň aj schopnosť postarať sa o seba. Napriek tomu odmieta zabudnúť na svoju najlepšiu priateľku Elizabeth, o ktorej je presvedčená, že sa stratila a že jej hrozí veľké nebezpečenstvo. Nikto ju však nechce vypočuť, ani dcéra Helen, ani polícia, a už vôbec nie Elizabethin panovačný syn Peter. Maud sa vyzbrojí lístočkami, kde si všetko pre istotu zapisuje, a rozhodne sa konať na vlastnú päsť. Verí, že Elizabeth potrebuje jej pomoc, preto sa odhodlá zistiť pravdu a zachrániť milovanú priateľku. Touto myšlienkou je priam posadnutá, až tak, že pomaly stráca zmysel pre realitu a súčasnosť. Stopy, ktoré objavuje, ju vedú stále ďalej do vlastnej minulosti a k ďalšiemu neobjasnenému zmiznutiu – jej sestra Sukey sa stratila krátko po skončení druhej svetovej vojny.

V zmätenej Maudinej mysli sa vynárajú živé spomienky spred vyše päťdesiatich rokov a pri pátraní po Elizabeth postupne objavuje nové nečakané skutočnosti. Mohlo by tajomstvo Sukeinho zmiznutia byť kľúčom k nájdeniu priateľky?
Čítať viac
Originálny názov
Elizabet Is Missing
Počet strán
304
Väzba
pevná väzba
Rozmer
125×200 mm
Hmotnosť
371 g
ISBN
9788055139432
Rok vydania
2014
Naše katalógové číslo
179376
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Ikar
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,5 / 5

15 hodnotení

2
6
4
3
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

7
Elizabeth is Missing - Emma Healey
Práve čítam
Elizabeth is Missing

Milujem dobré knihy. Nikdy neprejdem okolo kníhkupectva bez toho, aby som tam nevošla a málokedy odtiaľ odídem bez knihy. Mám rada papierové knihy, čítačke som zatiaľ na chuť neprišla, aj keď pri balení kníh na dovolenku je praktickejšia.

Martina Laššáková
18.6.2020
Výborná kniha
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Knihu vrele odporúčam - jedna z najlepších, čo som za posledné obdobie prečítala. Veľmi dobre napísaný príbeh staručkej Maud, ktorá si kvôli rýchlo postupujúcej stareckej demencii nepamätá bežné veci ale je presvedčená o tom, že jej najlepšej priateľke Elizabeth sa stalo niečo zlé. Počas toho, ako sa snaží zistiť, kam jej priateľka zmizla, vybavujú sa jej 70 rokov staré spomienky na obdobie, kedy sa stratila jej staršia sestra.
A aj keď jej nikto neverí a tok jej myšlienok, preskakujúcich zo súčasnosti do minulosti sa zdá chaotický, nakoniec sa jej podarí vyriešiť obe záhady.
Kniha je smutno-smiešna s ohľadom na situácie, do ktorých sa Maud svojim pátraním a vo svojom stave dostane. Zaujímavý pohľad do mysle človeka postihnutého stareckou demenciou. Autorkin štýl písania mi veľmi vyhovoval a aj preklad do slovenčiny je dobrý (knihu som čítala v slovenskej aj v anglickej verzii).
Čítať viac
Evelynka
14.9.2016
Názor čitateľa
Kto má doma Alzheimerika a má pochybnosti o tom, či len ten ich alebo aj iní majú také zvláštne reakcie, knihu odporúčam. Pomôže vám aspoň trochu pochopiť problém chorého v komunikácii aj v (ne)činnostiach. Pochopiť, že tá osôbka,ktorá zmätene niečo hovorí alebo sa tisíckrát vypytuje na tú istú vec, je ťažko chorá a nezaslúži si úškrny...
Druhá línia z minulosti je trošku prešpekulovaná, ale v podstate hovorí o tom, že dávnu minulosť si Alzheimerik pamätá, to, čo bolo pred minútou nie.
Čítať viac
12
7.5.2016
Nezvyčajný uhol pohľadu
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Nezvyčajne skĺbený príbeh, na ktorý sa pozeráme očami stareckou demenciou postihnutej Maud. Maud často zabúda a má pocit, že sa k nej preto ostatní správajú ako k bláznivej starene, len so svojou priateľkou Elizabeth sa stále cíti byť plnohodnotným človekom. Preto keď táto nečakane zmizne, Maud sa zo všetkých svojich ubúdajúcich síl snaží zistiť, čo sa stalo. Zároveň to u nej spustí kolotoč spomienok na podobnú udalosť z jej rannej mladosti, keď za nevysvetliteľných okolností zmizla jej staršia sestra Sukey. To Maud hlboko poznačilo a ako sa jej choroba zhoršuje, tieto dva príbehy hľadania sa čoraz častejšie prelínajú.
Spisovateľke sa podarilo vykresliť zmätok, myšlienkové pochody a pocity hlavnej hrdinky tak vierohodne, až to bolo znepokojivé - zvlásť keď si človek uvedomí, že tak sám môže skončiť.Tiež poskytla pohľad z opačnej strany k mnohým prejavom starších ľudí, pri ktorých som neraz sama prevracala oči či zvyšovala hlas. Určite sa na ne odteraz budem pozerať s väčším pochopením. Hoci sa to možno z vyššie uvedeného nezdá, príbeh má spád a ani trochu nenudí. Rozhodne odporúčam.
Čítať viac
Evelynka
14.9.2016
Názor čitateľa
Presne tak, knihu považujem za viac ako dobrú. O tejto chorobe je ešte jedna fajn kniha - Strácam svoje ja.
Pomáha mi to vidieť, čo táto strašná choroba spraví z inteligentných ľudí, lepšie ich pochopiť, nerozčuľovať sa nad donekonečna opakujúcimi sa otázkami....
Čítať viac
Natália
13.2.2016
O knihe
Štýl písania autorky je normálny. Aj sa to číta ľahko. Len tomu chýba šmrnc, rýchlosť a hĺbka. Myšlienka knihy je krásna. Opisuje sa tam minulosť a prítomnosť, pričom sa poukazuje na starobu. Lenže na lepšie precítenie starnutia a pocitov hlavnej hrdinky tam chýba hĺbka, autorka sa kĺže len na povrchu. Pokým jej šlo o tému staroba chýba mi tam opis pocitov dcéry hlavnej hrdinky. Pre mňa bola nudná, miestami som mala problém ďalej pokračovať, čakala som na nejakú hlbšiu myšlienku, nenašla som ju. A ešte aj rozuzlenie toho čo sa stalo v minulosti hlavnej hrdinke bolo nedokončené a tiež len také povrchné. Odporúčam tomu, kto má rád knihy pomalé, s ťažkopádnym dejom avšak s dobrým spôsobom písania.
Čítať viac
Katarína
10.2.2015
Zaradenie do skupiny
Kniha je perfektná, ale nejdem písať o tom. Píšem ohľadom zaradenia do sekcie ľúbostné romány. Čo je na tomto románe ľúbostné, nech mi niekto vysvetlí. Čítať viac

Recenzie, kritiky

Hľadá sa Elizabeth (Mária Pánisová), citajto.com

Čítať viac

„Svet je plný magických vecí, ktoré trpezlivo čakajú, kým budeme vnímavejší.“

Iba desať dní - Michaela Brnková
Iba desať dní
Michaela Brnková