Pivo u Chárona s Jožom Urbanom - Ondrej Kalamár
Pivo u Chárona s Jožom Urbanom
9,90 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Knihy
E-knihy

Pivo u Chárona s Jožom Urbanom

K nedožitej päťdesiatke a 15. výročiu tragickej smrti básnika Jozefa Urbana

1-2 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Trio Publishing, 2014

Knižka vyšla k 15. výročiu úmrtia básnika Jozefa Urbana a v roku jeho nedožitých 50. narodenín. Ondrej Kalamár, onen "môj kamoš Ondro" z Urbanovej zbierky Snežienky & Biblie, zachytil svoje spomienky najmä z obdobia po presídlení J. Urbana do Zvolena...

Čítaj viac

9,90 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Knižka vyšla k 15. výročiu úmrtia básnika Jozefa Urbana a v roku jeho nedožitých 50. narodenín. Ondrej Kalamár, onen "môj kamoš Ondro" z Urbanovej zbierky Snežienky & Biblie, zachytil svoje spomienky najmä z obdobia po presídlení J. Urbana do Zvolena, keď ich spájalo blízke osobné priateľstvo.
Dokumentárny, emocionálne plastický text, plný autentických dialógov, vykresľuje rôzne plôšky diamantu protirečivej osobnosti Joža Urbana. Urbana básnika, textára, novinára a taktiež manžela, otca, žičlivého poctiváka, ale aj bohéma, vzdorujúceho trýzni života a presile pohárika. Dojímavé sú pasáže o zodpovednosti za vlastnú tvorbu a o pochybnostiach nad zmyslom svojho diela.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
88
Hmotnosť
107 g
Rok vydania
2014
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Trio Publishing
Rozmer
130×197 mm
ISBN
9788081700019
Naše katalógové číslo
176832

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

3 hodnotenia

3
0
0
0
0

Scheer
4.4.2016
Výborná kniha
Ondrej sa konečne ukázal nielen ako tvorca aforizmov, bonmotov a sentencií, ale aj ako prozaik a skvelý rozprávač. Ak mi bol Jožo Urban známy viacmenej len ako tvorca textu VODA ČO MA DRŽÍ NAD VODOU, príjemne som bola prekvapená jeho rozsiahlou činnosťou a prácou nielen v oblasti textov ale i v ostatnej umeleckej činnosti - bol to nesmierne talentovaný mladý človek, a keby žil, bol by naozaj pyšný na svojho kamaráta Ondreja Kalamára, že ho tak verne zvečnil vo svojej síce tenkej knižke, ale obsahom vzácne obrovského rozmeru.
Takže ako som Jožka Urbana teraz spoznala, z útlej knižôčky, určite nevydržal v tom umeleckom nebíčku, veselo si z neho vykúka a pozerá sa spokojne na Zvolen a na tých svojich kamarátov, ktorí boli tou vodou, ktorá ho často držala nad vodou. Patrí medzi nich aj Ondrej. Pekné čítanie, naozaj.
Čítaj viac
Mari
23.7.2015
Krásna pocta priateľovi.
Veľmi krásny spôsob ako si uctiť pamiatku priateľa. A my máme zrazu pocit, že sme Joža Urbana poznali ... nielen jeho texty, ale jeho - reálnu ľudskú bytosť s vlastnými anjelmi aj démonmi. V dobrých i horších obdobiach. Máme možnosť nahliadnuť do úžasnej kreatívnej mysle básnika. Škoda, že odišiel priskoro. Dovolím si predpokladať, že by bol Jožko na Ondreja veľmi hrdý, asi by povedal niečo ako "Starý, to si nemusel ... ale ďakujem Ti." :-) Aspoň tak nejako si to predstavujem. Veľmi milé dielko. Odporúčam. Čítaj viac
Ondrej Kalamár
1.12.2015
Názor čitateľa
Ďakujem za tieto slová!
O.K.
Čítaj viac
Vladimír Stránský
5.7.2015
Názor čitateľa
Ondřeji,skvělá knižka a hlavně má učast na křtu a následná hra zvolenských hercu o životě Joža Urbana mne dostala....diky z Velké Moravy, Vladimir...apropo...chystám pro Tebe v Šumperku překvapení..... Čítaj viac
Hirax
4.7.2014
Ďakujem!
Nádherná kniha. Nasmial som sa, i pookrial. Ondrejko, ďakujem. Vďaka tebe som spoznal niekoho, koho by som osobne spoznať chcel, ale už to v tejto rovine bytia nepôjde. Ale ja si počkám :-) Paľko od Hiraxov Čítaj viac
Silvia Bystričanová
18.5.2014
„Bol sám ako Boh“
"Zbytočne padá biely sneh
Zbytočne krášli riasy striech
Zbytočne šepká nesmúť“ .... (J.Urban)
Niekomu chýba Jozef Urban natoľko, že si spomienky poistil knihou, ktorá je kolážou vlastných útržkovitých memoárov, lemovaná subjektívnou výpoveďou o talentovanom kamarátovi, ktorý bol básnikom aj vtedy, keď nechcel.
Urban našiel svoj azyl, domov, vo Zvolene a mnohým tam dodnes chýba. Aj Ondrejovi Kalamárovi, ktorý nám Urbana predstavil viac, ako len jednu z maturitných otázok. Zoznámil nás s bohémom, ktorý nechcel a nevedel byť malomeštiakom. Dovolil nám sedieť tak blízko, až sme počuli ich priateľské rozhovory, ktoré boli častokrát terapiou. Mohli sme nazrieť do rodinného albumu fotiek či prejsť prstom po útržku rukopisu textu piesne „Voda, čo ma drží nad vodou.“
Ondrej Kalamár napísal knihu k nedožitej 50tke Joža Urbana a ako pomyselný darček vnímam aj kvalitnú knižnú obálku (grafické spracovanie celej knihy), pod ktorú sa podpísal Waldemar Švábenský, priateľ Joža Urbana.
Ivana Urbanová, druhá manželka Jozefa Urbana, v úvode knihy píše o selektívnosti pamäti každého z nás. Premýšľala som, prečo sa svojimi spomienkami viac nezapojila do tvorby knihy o jej manželovi. Teraz, po prečítaní knihy, to už viem. Uchovala si svojho básnika v inom príbehu, do ktorého vstúpiť sa nám nepatrí a na pivo sa predsa aj tak chodí s kamošom. S kamošom Ondrom.


Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Knihy boli moji živí priatelia. Bolo ich málo, ale vyčítala som z nich aj to, čo autori do nich nevložili.“

Mária Rázusová-Martáková