Naše priezviská - Milan Majtán
Naše priezviská
5,50 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Na Slovensku doteraz chýba monografické alebo slovníkové spracovanie priezvisk. Tento stav sa usiluje zmierniť popularizačná monografia M. Majtána Naše...

Čítaj viac

Ďalšie formáty

5,50 €
Vypredané, je však dostupné iné vydanie.

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Na Slovensku doteraz chýba monografické alebo slovníkové spracovanie priezvisk. Tento stav sa usiluje zmierniť popularizačná monografia Milana Majtána Naše priezviská.

V úvode sa nachádza stručný prehľad vzniku a vývinu priezvisk od prímen a prídomkov až po dnešné dedičné priezviská, jazyková a gramatická charakteristika i prechyľovanie priezvisk. Autor venuje pozornosť aj rozšíreniu a frekvencii niektorých priezvisk na Slovensku.

V druhej časti publikácie sa podrobnejšie uvádzajú najčastejšie priezviská, ktoré sa utvorili z rodných (krstných) mien, z názvov remesiel a zamestnaní, z pomenovaní rodinných a príbuzenských vzťahov, priezviská podľa spoločenského zaradenia, pôvodu a vlastností a charakteristika frekventovaných i menej častých prípon, pomocou ktorých sa slovenské priezviská tvorili. V samostatnej kapitole autor voľnejšie vysvetľuje pôvod niektorých na prvý pohľad možno nepriezračných priezvisk, spôsob výskumu, pomocou ktorého dospel k uvedeným zisteniam, a rôzne zaujímavosti, s ktorými s stretol počas štúdia a skúmania vývinu slovenských priezvisk. Formou slovníka sú spracované priezviská z obce Turzovka.

V závere knihy Milan Majtán na niekoľkých príkladoch ukazuje, ako sa prostredníctvom genealogického výskumu, štúdiom archívnych materiálov a matrík možno dopracovať k pôvodu daného priezviska.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha
2018
Na sklade, objednávajte však rýchlo
7,50 €
Kniha
2014
Vypredané
Ďalšie
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
196
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
148×210 mm
Hmotnosť
249 g
ISBN
9788022413572
Rok vydania
2014
Naše katalógové číslo
176390
Téma
rodina
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
VEDA

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

3,5 / 5

4 hodnotenia

1
1
1
1
0

Michal
8.3.2021
Priezviská
Vynikajuca odborna sonda do nasich prizvisk... dlho som knihu zhanal. Dobre a podrobne rozpracovaná. Od autora mam aj jeho starsiu knihu o Nazvoch obci v ČSSR. Privítal by som väcsie mnozstvo priezvisk o ktorych osobne viem. Čítaj viac
Mariana
28.5.2014
Názor čitateľa
kniha, ktorá u nás chýbala, zrozumiteľne a pútavo napísaná Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Nijaká z kníh naozajstného spisovateľa nie je založená na výmysloch, okrem pamätí.“

Brudziňski