Knihy
E-knihy

Interná propedeutika

team of authors
4,7
Toulavá kamera 28 - Iveta Toušlová, Josef Maršál a kol.
Vtipné hlášky našich detí - Kolektív autorov
Informatika - Ján Skalka a kol.
Osveta, 2014
Vydavateľstvo
Osveta, 2014

V roku 1980 bola vydaná učebnica prof. Takáča Základy diagnostiky vo vnútornom lekárstve. Bola prvou rozsiahlejšou učebnicou, ktorá poskytovala študentom lekárskych fakúlt, ale aj mladým lekárom pri príprave na atestáciu...

Čítaj viac

14,30 €

Bežná cena Bežne 15,00 €

Ušetríte 5%

Posielame do týždňa

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

V roku 1980 bola vydaná učebnica prof. Takáča Základy diagnostiky vo vnútornom lekárstve. Bola prvou rozsiahlejšou učebnicou, ktorá poskytovala študentom lekárskych fakúlt, ale aj mladým lekárom pri príprave na atestáciu informácie o príznakoch vnútorných ochorení, o fyzikálnych, ako aj laboratórnych a zobrazovacích vyšetrovacích metódach v internej medicíne. Prvé vydanie tejto učebnice a neskôr jej druhé, prepracované vydanie z roku 1991 vzbudili veľký ohlas a obľubu medzi študentmi lekárskych fakúlt a internistami na celom Slovensku, ale aj v Českej republike.

V posledných rokoch novodobá medicína ponúka veľké množstvo laboratórnych a zobrazovacích metód, čo vedie k tendencii podceňovať anamnézu a základné fyzikálne vyšetrovacie metódy. Takýto postup nie je správny, pretože povrchná anamnéza a fyzikálne vyšetrenie môžu viesť k nesprávne vytýčenému diagnostickému algoritmu. Výsledkom je potom jednak stanovenie nesprávnej diagnózy, jednak množstvo zbytočných vyšetrení u pacienta, čo v konečnom dôsledku nielenže finančne zaťažuje naše zdravotníctvo, ale zaťažuje aj chorého, ktorý sa k diagnóze často dopracuje až po dlhom období ambulantnej či hospitalizačnej „turistiky“.

Na druhej strane niektoré fyzikálne vyšetrovacie metódy ustupujú do úzadia a stali sa obsolétnymi, keďže sa nahrádzajú bežnými zobrazovacími metódami, ktoré v minulosti nemal každý lekár k dispozícii. Preto cieľom tejto učebnice bolo aktualizovať anamnestické postupy a fyzikálne vyšetrovacie metódy a vyplniť medzeru v príprave študentov na skúšku z predmetu Interná propedeutika a Interná medicína po viacerých rokoch. Obsahom tejto knihy je len anamnéza a fyzikálne vyšetrovacie metódy, pretože tie sú hlavnou náplňou predmetu Interná propedeutika. Laboratórne a zobrazovacie vyšetrenia sú spravidla súčasťou učebníc internej medicíny, preto sme ich do tejto učebnice nezahrnuli.

Kniha je v prvom rade určená študentom na prípravu v rámci predmetu Interná propedeutika a na prípravu pred štátnou záverečnou skúškou z predmetu Interná medicína. Veríme, že si nájde svoje miesto aj v knižnici mladých lekárov pri príprave pred špecializáciou z vnútorného lekárstva a iných pododborov internej medicíny, všeobecných lekárov, ale aj lekárov z rôznych iných lekárskych odborov.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Interná propedeutika - Ivica Lazúrová, Ivana Valočíková a kol.
Neurologické ošetrovateľstvo - Zuzana Slezáková
18,30 €
Ušetríte 0,70 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
150
Hmotnosť
480 g
Rok vydania
2014
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Osveta
Rozmer
170×240 mm
ISBN
9788081431364
Naše katalógové číslo
175533

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,2 / 5

4 hodnotenia

3
0
0
1
0

Reálny internista
2.10.2017
Katastrofa
Táto kniha je jedna katastrofa, symptómy sú popísané nepresne, ilustrácia knihy je slabá, originalita minimálna. S kvalitnou propedeutikou od prof. Takáča sa to nedá v žiadnom prípade porovnať.
Čítaj viac
Pedagóg
13.6.2017
Kópia

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Je to síce dobrá kniha, ale je to len plagiát. Je to vykradnutý text z knihy Interná propedeutika od prof. Takáča, akurát, že je to o čosi stručnejšie. Jediný vlastný text, ktorý by nebol ukradnutý z inej knihy, je posledná kapitola, ktorú ale nepísala ani Lazúrová, ani Valočiková. Je to text, ktorý sa má údajne týkať vyšetrovacích metód v reumatológii, ale v skutočnosti je to text týkajúci sa vyšetrovacích metód v ortopédii, čo je úplne od veci.
Čítaj viac
medik13
19.10.2014
su aj lepsie propedeutiky v SJ
nudná kniha s množstvom textu, a obrovskym mnozstvom nepodstatnych informacii. Hrusovskeho propedeutika ma podstatne viac obrazkov a menej textu, logicka a k veci
Čítaj viac
tralala
15.11.2014
Názor čitateľa
800-stranova Hrusovskeho kniha? Nedegradujem ju, myslim si, ze je to hodnotna kniha, ale pre klinikov. Kupim si ju tak najskor po poslednej statnici. Propedeutika ma byt strucna, jasna a urcena v prvom rade pre tretiakov, aby si co-to osvojili z internej (co knizka prof. Lazurovej aj splna). Ucit sa z Hrusovskeho na skusku z IP, asi sa zastrelim
Čítaj viac
16.10.2014
Názor čitateľa
obsahuje kvantum symptomov s najcastejsie vyskytujucimi sa komplikaciami, zakladne vysetrenia jednotlivych sustav...zrozumitelna, skvela "predohra" k dalsim klinickym predmetom
Čítaj viac

O autoroch

Čítaj viac
Kúpte spolu
Interná propedeutika - Ivica Lazúrová, Ivana Valočíková a kol.
Neurologické ošetrovateľstvo - Zuzana Slezáková
18,30 €
Ušetríte 0,70 €

„Vyber si autora, ako si vyberáš priateľa.“

Jozef V. Sládek