Náměsíčníci - Christopher Clark
Náměsíčníci
27,25 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Náměsíčníci

Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce

BB/art, 2014
Vydavateľstvo
BB/art, 2014
Preklad

Okamžiky, v nichž Gavrilo Princip přistoupil k automobilu, který zůstal bezmocně stát na místě, a zastřelil arcivévodu Františka Ferdinanda i jeho choť, snad patří k nejosudnějším v celém novověku. Teroristický čin ohromující účinnosti dosáhl svého cíle..

Čítaj viac

27,25 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Okamžiky, v nichž Gavrilo Princip přistoupil k automobilu, který zůstal bezmocně stát na místě, a zastřelil arcivévodu Františka Ferdinanda i jeho choť, snad patří k nejosudnějším v celém novověku. Teroristický čin ohromující účinnosti dosáhl svého cíle – původně chtěl osvobodit Bosnu od habsburské vlády a nakonec vytvořil silné moderní Srbsko, ale zároveň způsobil pád čtyř významných impérií, smrt milionů lidí a zkázu civilizace.
Hrozné následky zřetězení událostí, jež ten čin rozpoutal, jsou dobře známé, zato faktory, jež způsobily, že zdánlivě prosperující a samolibá Evropa nedokázala odolat důsledkům zmíněného atentátu, jsou mnohem méně zřejmé a sporné. Christopher Clark v knize Náměsíčníci líčí, jak došlo k vypuknutí první světové války a jaké byly její příčiny.

Práce čerpá z četných nových pramenů a ukazuje Evropu, jež se velice liší od obrazu, jaký známe, a soustřeďuje pozornost na Srbsko a Balkán. Clark začíná zavražděním srbského krále Alexandra I. v roce 1903 a ukazuje, že tehdejší Evropa nebyla, alespoň jak nám připadá, dnešním ostrovem záviděníhodné stability, nýbrž ji sužovaly chronické problémy. Ve skutečnosti se poté, co Německo roku 1890 odmítlo prodloužit platnost zajišťovací smlouvy s Ruskem, postupně změnila z multipolárního světa 80. let 19. století v bipolární systém rozdělený ve dvě aliance – Dohodu, uzavřenou Francií a Ruskem, k níž se později volně přidružila Velká Británie, a Trojspolek Německa, Rakouska-Uherska a jejich nespolehlivého spojence Itálie – v svět plný terorismu, bojechtivosti a nestability, v němž se „volná síť aliancí na Evropském kontinentu zapletla do konfliktů, jež se odehrávaly na Balkáně“, což dodalo sarajevskému atentátu vpravdě seismickou sílu, a který politicky řídila řada neuvěřitelně neschopných politických představitelů. Autor odhaluje, že se muži, kteří vládli Evropě a pyšnili se svou moderností a rozumností, chovali jako náměsíčníci, potáceli se od jedné krize ke druhé a nakonec sami sebe přesvědčili, že jediným východiskem je válka.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
The Sleepwalkers: How Europe Went to War in 1914
Rozmer
170×236 mm
ISBN
9788074614613
Naše katalógové číslo
171740
Počet strán
680
Hmotnosť
1139 g
Rok vydania
2014
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
český
Vydavateľstvo
BB/art

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,0 / 5

1 hodnotenie

0
1
0
0
0

jozef
15.1.2015
Názor
Po prečítaní 90 strán, mám pocit, ako by autor prešiel školeniami Štefana H. pri lampe alebo pod ÚV lampou. Kniha je plná slov, ako konšpirácia, možno, honilo sa mu hlavou, vyznelo, nedostatočne sa vyjadrili a pod. Pri čítaní medzi riadky, som dospel k záveru, že sa ľudia od čias pred prvou svetovou vojnou a súčasným dianím príliš nezmenili. Rovnako sa ani praktiky "mocností", ako vyvolať konflikt nezmenili - terorizmus. Asi to tak býva, že sa história opakuje, forma a obsah je ten istý, len do deja sa pridajú nové duše, ktoré majú potrebu sa vraždiť.

Knihu by som zaradil pre potreby budovania socialistickej vlasti CCCPEÚ, ako veľmi prínosnú, spĺňa všetky predpoklady pre knihu s množstvom podprahových informácií, ktoré sú potrebné pre uvrhnutie tabula rasa do mentálneho otroctva.
Čítaj viac
Jozef
25.1.2015
Názor čitateľa
Na konci strany 126 a v podstate od strany 127 sa začal autor venovať podstate veci, o čom bola prvá svetová vojna. Rakúsko-Uhorsko, Viedeň sa obávala politiky Františka Ferdinanda d´Este, pretože bol moc mäkký. Generál vojenského štábu Conrad neustále tlačil monarchiu do vojny, lebo sa obával vplyvu slovanov nielen v monarchii, ale aj rastúcej sily Srbska, ktoré po dvoch balkánskych vojnách zväčšilo svoje územie o 80 %, dostalo pôžičky od Francúzska a začalo zbrojiť. Proste d´Este sa stal nepohodlným a preto ho poslali na vopred pripravenú "popravu", aby bola zámienka k vojne.

Po stranu 126 sa to neoplatí ani čítať, lebo sú tie vety zámerne a cielene pošpinené rôznymi formami nálepok a nezmyslov, tak ako to bolo aj za komunizmu. Každá ideológia používa krátke heslá a spôsoby dezinformácie, aby si upevnila svoju moc alebo aby buď niečo zvýraznila alebo zamotala v texte tak, aby to nepochopil ani študovaný otec so zadretou dáciou s tromi červenými diplomami.

Takže EÚ je novodobým väzením pre slovanské národy, aby ste v tom mali jasno a práve kvôli kontrole nad vašim myslením vás z európskych fondov platené školy učia tie veci, ktoré sú na míle vzdialené od pravdy. História sa dá napísať tak, ako niekomu vyhovuje, preto nepodliehajte propagande a STRACHU, ktorý do vás vkladajú.

Peace.
Čítaj viac
peter
7.8.2014
Názor čitateľa
Napriek na slovenské pomery už značnej cene sa knihu rozhodne oplatí kúpiť. Čitateľ sa dozvie ako sa postupne zrodili mocenské bloky Dohoda a Trojspolok, dozvie sa o pomeroch na Balkáne ktoré vytvorili podhubie pre samotný sarajevský atentát a bude mať možnosť detailne sledovať diplomatické hry veľmocí v rokoch pred "Veľkou vojnou". Fotografická príloha je tiež postačujúca. Čítaj viac
Ivan
28.8.2014
Názor čitateľa
pozicaaaj...dohodneme sa... Čítaj viac

Čítaj viac

„Čím viac pomlčiek v knihe, tým menej myšlienok.“

A. Schopenhauer