Školský (ne)poriadok - Marek Zákopčan

11,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Školský (ne)poriadok

Či ste ešte školopovinní, alebo už nie, Školský (ne)poriadok vás prenesie do situácií známych nám všetkým. Autor s humorom a nadhľadom spracúva udalosti typické pre prvý ročník... Čítať viac

2. diel série
Školská odysea
Vydavateľstvo
Enribook, 2022
296 strán
4 hodiny čítania

Či ste ešte školopovinní, alebo už nie, Školský (ne)poriadok vás prenesie do situácií známych nám všetkým. Autor s humorom a nadhľadom spracúva udalosti typické pre prvý ročník strednej školy ako KABU, lyžiarsky výcvik, hľadanie miesta v kolektíve či... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

11,90 €

Posielame do dvoch dní

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Či ste ešte školopovinní, alebo už nie, Školský (ne)poriadok vás prenesie do situácií známych nám všetkým. Autor s humorom a nadhľadom spracúva udalosti typické pre prvý ročník strednej školy ako KABU, lyžiarsky výcvik, hľadanie miesta v kolektíve či definovanie vlastnej identity.
Učiteľka Lívia má za sebou prvý školský rok, a hoci sa občas s kolegom Danielom k sebe správajú ako pes a mačka, naučili sa spolu vychádzať. Životné skúšky v podobe zrady a tieňov minulosti však preveria aj ich krehké priateľstvo. A ako ovplyvní atmosféru v ich kabinete príchod nového telocvikára, snáď až príliš sebavedomého Martina?
Danielova exmanželka sa rozhodla spraviť rozruch. Žiaľ, nevybrala si na to vhodný okamih, pretože Danielovi padne do oka nová susedka... A ako by to nestačilo, riaditeľka školy ho za trest spravila triednym nových prvákov! Už od prvého dňa to vyzerá na pestrú zmes pováh.
Denis na prvý pohľad pôsobí ako rebel. Pod drsným povrchom však buble problém, pred ktorým si jeho rodina zakrýva oči... Jeho spolusediaci, introvertný, ale tiež umelecky nadaný Andy dúfa, že preňho nebude ťažké zapadnúť. Nájdu tí dvaja spoločnú reč?
Predsedníčku triedy Adrianu všetci vnímajú ako bifľošku. Naháňanie známok je však pre ňu náplasťou na rodinnú situáciu, s ktorou si nevie dať rady. Podarí sa jej ukázať aj iné kvality alebo ostane len premotivovanou babou?

Čítať viac
Počet strán
296
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
126×201 mm
Hmotnosť
270 g
ISBN
9788089948673
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1704565
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
2. diel série
Školská odysea
Vydavateľstvo
Enribook
Pre koho
young adult
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

18 hodnotení

10
8
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Knihomoľka z mesta
Overený zákazník
20.1.2023
Polročné vysvedčenie je za dverami
a knihy boli vždy skvelými odmenami.
Kto mal na vysvedčku dobré známky,
dostal knihu od učiteľky, či mamky.
Ak hľadáte knihu pre študenta,
čo takto kniha od Zákopčana?

Nie je tajomstvom, že autor je zároveň pedagógom a tak vedel naozaj reálne vykresliť situácie zo školského prostredia.

Hlavným hrdinom je učiteľ Daniel Riečan, ktorý sa práve stal prvýkrát triednym 1.B

Aj ja som bola "béčkarka" a v tomto príbehu som videla nielen seba, ale aj mnohých mojich spolužiakov. Poniektorí navyvádzali toľko hlúpostí, že už vtedy som sa nečudovala našej triednej, keď ku koncu školského roku oznámila, že končí s učením a ide pracovať niekam inam. Boli sme celkom rebeli.

Aj v tejto knihe nejakých nájdete, ale taktiež typickú bifľošku, introverta, umelca, modela a iných.
Dobrý pedagóg musí byť aj psychológom, rodičom a kamarátom v jednej osobe. Jedine tak si vybuduje dobrý vzťah so svojími študentmi a jedine tak im dokáže pomôcť. A nenarážam teraz na učivo. A práve takýto je aj Daniel Riečan. TOP.

Kniha sa čítala veľmi dobre, žiadne nudné dlhé opisy a tak nás takmer 300 strán previedlo celým školským rokom. Od úvodného spoznávania sa, cez rôzne školské akcie, ale nazreli sme aj do súkromných životov niektorých študentov, ale najmä do toho Danielovho. Jeho postavu som si obľúbila najviac.

Veľmi sa mi páčilo, že každá kapitola začína nejakým bodom z tzv. školského (ne)poriadku. Niektoré ma pobavili a byť ešte raz študentom, tak budem presadzovať ich dodržiavanie.

A ak si myslíte, že kniha je vhodná iba pre mladšiu vekovú skupinu, tak ste na omyle. Dá sa pri nej pekne zaspomínať na naše staré školské časy.
Čítať viac
4
25.12.2022
Školský (Ne)poriadok je druhá časť knižnej odysey, pričom k tej prvej som sa ja dostala iba nedávno. O to viac som bola nadšená, keď som sa dozvedela, že autor v tomto roku chystá aj ďalšie pokračovanie. Týmto spôsobom by som sa mu veľmi pekne chcela poďakovať za zaslanie tejto úžasnej knihy.

Dielo nadväzuje na predchádzajúci diel, avšak okrem učiteľov Daniela a Lívie a ďalších, tu máme aj nových žiakov, ktorých dostal samotný Danko na starosť ako ich triedny učiteľ. Skupinka mladých tínedžerov je naozaj rôznorodá, a hoci sa spočiatku zdajú úplne rozdielni, nakoniec si k sebe predsa len nájdu cestu.

Knihy zo školského prostredia mám naozaj rada, o to viac, ak sú z toho slovenského a píše ich práve učiteľ, ktorý skutočne vie, ako to na takej škole chodí. Preto som aj po celý čas mala dojem, že čítam o skutočných ľuďoch, všetko bolo opäť nadmieru autentické, či už to boli situácie, prúsery alebo aj také správanie, ktoré k tomuto veku proste patrí.

Veľmi sa mi páčili krátke nepísané pravidlá na začiatku každej kapitoly, pri ktorých som sa takmer vždy zasmiala. Tiež som si ešte väčšmi obľúbila Daniela, ktorý bol proste super profák, a aj keď sa spočiatku bál úlohy triedneho ako čert kríža, nakoniec mu to išlo na jednotku. S Livkou vytvorili opäť skvelý tím, kvitujem ich priateľstvo a dúfam, že autor ich vzťah neposunie na ďalšiu úroveň.

Adriána, Denis a Andrej sú sami o sebe veľmi zaujímavé postavy, a i keď mi chýbala zostava z predchádzajúcej knihy, spolu boli skvelá partia. Najmä Denis bol taká veľká hádanka, ani som nepredpokladala, že ohľadom neho dostaneme takéto vysvetlenie.

Celkovo vzaté, zbožňujem autorov humor, smiala som sa nahlas, a to niekoľkokrát, určite by som toto dala prečítať každému žiakovi. Myslím, že by dielo bavilo aj tých zarytých, ktorí tvrdia, že čítanie nie je nič pre nich.

Rozhovor na konci ma potešil, obzvlášť kvôli tomu, že by sme sa mali dočkať aj ďalších častí. Koniec skončil tak trochu otvorene, preto som zvedavá, ako sa Danko popasuje so svojou Karin.
Čítať viac
15
16.11.2022
Na toto pokračovanie som sa veľmi tešila a túžobne ho očakávala. Ďakujem @marekzakopcan za oslovenie a zaslanie knižočky, #spolupráca
.
Nastal nový školský rok a Daniel sa stal triednym učiteľom. Ako som sa bavila v prvej časti - Zvonením sa všetko začína, tu to pokračovalo. Toto je voľné pokračovanie a keďže v prvej časti sme mali maturantov, v tejto očakávajte už nové postavy. Oceňujem Marekov nápad opäť osviežiť začiatky kapitol, veľmi sa mi to ľúbilo.
.
Čítanie som si užívala, znova som sa vracala do tých rokov, kedy som aj ja drela školské lavice a poviem vám, chýba mi to. Rada by som sa stala prváčkou na strednej škole a mala Daniela za svojho triedneho učiteľa. V tejto časti som si ho obľúbila ešte viac. Tak isto máme možnosť vidieť, ako sa pohol život Livky, jeho kolegyne zo spoločného kabinetu. Daniela, jeho kolegov a žiakov sprevádzame naprieč celým jedným školským rokom a preto nie je núdza o kvalitné čítanie.
.
Humorné situácie striedali vážnejšie témy. Kvitujem výber práve tých, ktoré sa autor rozhodol zahrnúť do svojho príbehu (pri niektorých to chce naozaj odvahu, v dnešnom svete). Každá jedna postava mi prirástla k srdcu a ja sa teším na ich ďalší vývoj. Andy, Denis, Kristián a Adriana boli jednoducho úžasní. A nevadila mi ani Karin, pretože šípim, že s ňou má autor ešte nejaké plány a poriadne zamieša kartami.
.
Vrelo odporúčam prečítať aj rozhovor s autorom na záver, pretože čo to prezradí aj o plánoch do budúcnosti.
.
Ak ešte váhate, robíte chybu. Marek vie písať a ja som sa o tom presvedčila už viackrát.
Čítať viac
11
Kristína Puziová
Overený zákazník
11.11.2022
4,5/5*
Školský (ne)poriadok je voľným pokračovaním knihy Zvonením sa všetko začína, ktorá minulý rok vyšla v Yoli . Autor tak vytvoril skvelú sériu s názvom Školská odysea, ktorú čakajú ešte ďalšie časti.

Áno, kniha sa dá čítať aj bez toho, aby ste mali prečítanú predchádzajúcu časť, avšak, prišli by ste o možnosť dokonalejšie spoznať obľúbené dve postavy z učiteľského zboru - Daniela a Líviu. Navyše, každá časť vás vráti do školských čias. Ja som v nej našla podobné zvyky, ktoré som zažila na gymnáziu či základnej škole. Je na nezaplatenie vrátiť sa do takých čias prostredníctvom knihy. Do čias, kedy sa zdal život jednoduchším…

Kniha sa vyznačuje tým, že na začiatku každej kapitoly obsahuje vtipný výrok študentov, akoby mal vyzerať školský (ne)poriadok, od tohto sa ozýva aj jej názov. Objavuje sa tu aj nový učiteľ, ktorý však podľa môjho názoru nedostal dostatočný priestor.
Daniel Riečan si v tejto časti zaslúžil môj väčší obdiv v momente, keď dokázal ako profesionál riešiť náročnejšie situácie týkajúce sa študentov. Celkovo je to postava, ktorú si obľúbite pre jej charakter a zároveň vyžaruje určitý rešpekt, ktorý pri čítaní sami voči nemu pociťujete. Žeby sa autor pri písaní tejto postavy inšpiroval sám sebou?

Oddychový príbeh zo školského prostredia je schopný zaujať snáď každú vekovú kategóriu. Humor a zábava, ktoré sa v knihe nachádzajú odľahčia aj ťažšie témy. Nie každý študent má ideálne rodinné zázemie a aj takýto stav/psychiku svojho študenta musí učiteľ riešiť.
Táto séria odkrýva aj poznanie, že učitelia sú čoraz vo väčšej miere marginalizovaní a podhodnotení spoločnosťou. Ako bonus kniha na konci obsahuje rozhovor s autorom.
Čítať viac
3
5.11.2022
Super kniha zo školského prostredia
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Druhá časť Školskej Odysey nám prináša pokračovanie spoločného nažívania žiakov a profesorov za múrmi strednej školy. Daniel Riečan sa dostane do situácie, z ktorej niet cesty von. Ako veliteľ 1.B sa snaží porozumieť novým prírastkom a v rámci možností nájsť spoločnú reč. Jeho žiaci, tak ako v predchádzajúcej časti, majú svojho triedneho veľmi radi a lepšieho si už ani nemôžu priať. Pre mňa je Riečan stále veľkou záhadou, pretože pôsobí ako čudák a stále sa nemôžem rozhodnúť či je mi sympatický alebo nie. Možno to zistím neskôr v ďalších pokračovaniach série. V knihe sa spoznávame s novými postavami: Denisom - drsným rockerom, Andym - introvertným maliarom, Kristiánom - modelom triedy a Adrianou - vo všetko excelujúcou. Tieto decká navonok pôsobia úplne inak než o tom vypovedajú ich duše, ktoré sú pod paľbami rôznych problémov.
Kniha je úplná oddychovka, pre niekoho môže byť nudnou, pretože sú v nej hluché pasáže. Mrzí ma, že príbeh nebol tak vtipný ako prvá časť, pretože tú som si užívala plnými dúškami. Druhá časť je skôr o psychológii postáv - o prvotných dojmoch, nových priateľstvách, susedských a (ne)manželských vzťahoch a podobne. Autorov štýl písania je veľmi sympatický, určite dokáže osloviť mladého aj staršieho čitateľa. Kniha je unikát v tom, že spisovateľ sa pozerá na obe strany katedry. Dospelácky život je vyvážený s tínedžerským.
Oceňujem písaný rozhovor s autorom na konci knihy, myslím, že každá kniha by mala mať podobné stránky navyše a čitatelia by sa tak mohli dozvedieť viac zo zákulisia tvorby.
Čítať viac
Veronika
Neoverený nákup
30.10.2022
Školský (ne) poriadok
Úžasný trefny autor, čítanie pre všetky vekové kategórie, hlavne keď chce človek vypnúť aspoň na chvíľu hlavu. Vrele odporúčam z vlastnej skúsenosti. Príbeh má dej a určite Vás tuto knih neomrzi citat aj niekoľko krát. Čítať viac
19

Všetky moje recenzie nájdete na instagrame @luckylady.stories :)

Luckylady .stories
Overený zákazník
30.10.2022
Moja druhá prečítaná kniha z pera autora. Séria Školská odysea je veľmi zaujímavá, pretože je to niečo iné a nové na našom trhu. Táto kniha by mohla baviť učiteľov, ktorí by sa možno v nej našli, možno by súhlasili s vyučujúcimi praktikami a možno naopak nie. Určite by ju posudzovali podľa vlastných skúseností a mohla by byť pre nich zaujímavá, príp. obohacujúca. Pretože mne sa Daniel ako učiteľ veľmi páči. Zaujal ma už v prvom dieli a je vidno, že sa pre toto povolanie naučil. Je to akoby jeho poslanie. Bohužiaľ, jeho osobný život je na tom horšie a myslím si, že je to možno spôsobené jeho zápalom pre žiakov a pre svoju prácu. Myslím si, že učiteľom, ktorým veľmi záleží na žiakoch, venujú sa im, tak jeden ten život musí ísť proste bokom. A častokrát je to ten osobný. Zároveň je potrebné dodať, že učiteľom, ktorým sa darí skĺbiť oboje tak, že sa venujú dostatočne jednému aj druhému, je potrebné vzdať poklonu.

Daniel ako postava je veľmi svojský. So žiakmi mu to síce ide, ale v súkromných medziľudských vzťahoch ani veľmi nie. Ku kolegom a spoluvrstevníkom je väčšinou odmeraný až ignorantský, takže neviem či by mi bol v skutočnosti pochuti. Ako však triedny a učiteľ svojím charakterom vyniká. Je veľmi ľudský a napriek všetkým pravidlám, ktoré sa snaží aj dodržiavať, dokáže nájsť pre žiakov veľa pochopenia. Snaží sa riešiť problémy s nadhľadom, neberie sa až tak vážne a žiakom je ochotný pomôcť. Má veľa trpezlivosti a žiaci ho zbožňujú. Nečudujem sa im. Tínedžerom je potrebné venovať veľa pozornosti a hlavne mať pre nich veľa pochopenia. Veď všetci sme boli v ich veku.

Veľmi sa mi páčili postavy v Danielovej triede. Každá jedna mala čo ponúknuť, rozprávala svoj príbeh a skvele zapadli do deja. Denis, Andy, Adriana a Kristián tvorili skvelé kombo. Autor skvele opísal aj spoločný výlet a všetko bolo tak veľmi uveriteľné. Nepochopila som Karin, ktorá sa správala na svoj vek o dosť staršie. Nerozumela som, prečo chce tak veľmi Danielovi zasahovať do života a čo tým všetkým sleduje. Je to mrcha, ktorá si nedá pokoj a zbytočne sa pchá tam, kde ju netreba.

Knižku vám odporúčam, chceme viac takýchto učiteľov!
Čítať viac
Adela
Neoverený nákup
28.10.2022
Úžasná kniha
Tuším počujem školský zvonček pripomínajúci, že o chvíľu sa začína vyučovanie. Po chodbách školy sa presúvajú mladí študenti, ktorí ponáhľajú do svojich tried na hodinu. Niekde medzi tou masou teenagerov sa nachádzam aj ja, hoci v sprievode ďalšej osoby. Vstúpim do triedy a hneď vo dverách ma ovalí pach rôznych vôni a veselý džavot mojich spolužiakov. Prisuniem sa k lavici s milým úsmevom a pozdravím svojho spolu sediaceho. Keď už sedím na svojom mieste, stáva sa zo mňa tichý pozorovateľ, ktorý občas prehodí slovo zo susedom. Na poslednú chvíľu sa zapĺňajú posledné prázdne lavice. Z chodby už počuť blížiace sa kroky vyučujúceho. Keď vojde do triedy počuť len hrmot odsúvajúcich sa stoličiek a zborové dobré ráno. Je celkom úsmevné, že mňa si vyučujúci všimol až keď si všetci posadali späť do lavíc. Teraz z odstupom času rada spomínam na školské časy hoci som vystriedala niekoľko škôl. Veď nie každý má to šťastie, aby mal viacero bývalých spolužiakov.
Raz sa mi na hodine Slovenčiny prihodila vtipná príhoda. Sedávala som v poslednej lavici pri okne a tým, že som na vozíku málokedy učiteľka videla , že sa hlásim. Spolužiak predo mnou sa tiež hlásil. myslela som si, že chce odpovedať. Keď ho učiteľka vyvolala on: Pani učiteľka Adelka sa hlási. Moja reakcia po prvotnom šoku bola, že som sa celá červená na hlas rozosmiala. :D :D Teraz to vnímam ako milé gesto. Roky a čas nezastavíme, ostanú nám už len spomienky. Zbalila som si svoj imaginárny batoh, prehodila ho na vozík a nechala sa vo fantázii preniesť na jeden školský rok na gymnázium, kde som na chvíľu omladla a mohla znovu študovať. Školsky (N)eporiadok je druhá časť Knižnej Odysey.
Je tu nový školsky rok a s ním prichádzajú na gymnáziom aj noví žiaci do prvého ročníka. Ich triednym učiteľom bude Daniel Riečan. Na škole u deciek je veľmi obľúbený zároveň z neho vyžaruje rešpekt. Kabinet už rok zdieľa zo svojou kolegyňou Líviou Smolnou. Ich začiatky neboli veľmi ružové a keď si už ako tak Daniel zvykol, pribudol k ním nový kolega. Aby toho nebolo málo, riaditeľka mu pridelila novú funkciu, ktorá mu neni po chuti. Ako to zvládne? Bude z neho dobrý triedny?
Daniela som si obľúbila už v prvej časti. Učiteľ slovenčiny, ktorý má síce svojské správanie no i tak si ho zamilujete a budete chcieť byť jeho žiakom a žiačkou. Práca ho napĺňa a baví. Snaží sa svojím zverencom odovzdať čo najviac. Vytvára si s mladými vzťah, aby im dokázal lepšie porozumieť a prípadne pomôcť . So svojou triedou zažil dobré aj horšie momenty. Vždy to okorenil vtipnou poznámkou. Neraz som sa smiala na celý dom až mladšia sestra sa ma prišla opýtať na čom sa smejem. Páčilo sa mi ako sa dokázal postaviť za svojho žiaka a zároveň mu ukázať, ako sa má z chýb poučiť. V súkromnom živote má smolu na lásku. Neustále ho totiž prenasleduje jeho exmanželka, ktorá mi pekne pila krv. Do bytu pod ním sa nasťahuje nová susedka Janka. Prinesie do jeho života nový vietor a už sa zdá, že aj jemu svitá na lepšie časy .
Lívia si už na škole ako tak ohriala. Miluje prácu s deťmi. Dokonca sa jej zlepšil pracovný vzťah z kolegom Danielom, keď jej nečakane podal pomocnú ruku. V rodine mala isté problémy, ktoré ju urobili silnou mladou ženou. Bola som zvedavá či sa tu objaví aj jej brat Marko, ktorý zohral v prvej časti dôležitú úlohu. Ocitol sa tu tak okrajovo, čo je škoda. Na scénu prichádza Líviin a Markov otec, ktorý objasní problémy v rodine aj z jeho strany. Chápala som odstup, ktorý si voči nemu Lívia vybudovala. V niektorých situáciách mi jej bolo ľúto. Dievča malo smolu, keď sa chcela zabaviť.
Nový kolega Martin priniesol do kabinetu nový závan energie. Páčilo sa mi ako dokázal trefne odpáliť Danielove uštipačné poznámky. Som rada, že sa tu znova objavili dobre známi starší kolegovia, príbeh pekne oživili.
Noví žiaci, nesmelé decká, ktoré začínajú novú etapu života. Najčastejšie sa v príbehu stretávame s Andym, Denisom , Kristiánom a Adrianou. Každý z nich je iná osobnosť. Hovorí sa nesúď podľa prvého dojmu a je to svätosvätá pravda. O týchto štyroch mladých ľuďoch som si vytvorila názor na základe toho ako sa prezentovali v prvý deň. Postupne ako som ich spoznávala odkrývala som ich osobnosti. Niekedy som ostala veľmi prekvapená ako sa ich životy vyvíjali. Ani jeden z nich to nemal ľahké, jeden v druhom našli priateľa a vytvorili skvelú partiu.
Autor nám ponúka aj ťažké témy, ktoré sa riešia v rodinách len sa na to môžeme pozrieť očami tínedžerov. Je to aj pre nás dospelých obraz, aby sme si viac všímali naši deti či mladších súrodencov.
Celý príbeh bol skvelý vtipný, jednoducho a zrozumiteľne napísaný. Je vidno, že autor sa pohybuje v tomto prostredí a dokáže vám preniesť školskú atmosféru aj cez popísané stránky.
Koniec ma dostal .... A ja by som sa už najradšej začítala do pokračovania. Pevne verím, že sa čoskoro dočkám. Už teraz mi učitelia a žiaci chýbajú.
Ak máte radi príbehy zo stredoškolského prostredia tak neváhajte siahnuť po týchto príbehoch.
Chcem sa zo srdca poďakovať autorovi za prejavenú dôveru a zaslanie knihy na spoluprácu.
Čítať viac
Renáta
Neoverený nákup
11.10.2022
pobavilo
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Navždy sa zachová v pamäti stužková – to sa spieva v jednej piesni. No podľa mňa sa navždy zachová v pamäti príchod do prvého ročníka na strednej škole. A je úplne jedno, aké má zameranie. Nové tváre spolužiakov a učiteľov, nové pravidlá obsiahnuté v školskom poriadku. Čo si však budeme navrávať, občas je potrebný aj smiech a určitý neporiadok.
Pohodové čítanie 2. časti zo série Školská odysea ma previedla jedným školským rokom. Kým zohratý učiteľský kolektív osvieži nový kolega, žiaci sa rozpačito zoznamujú. A učiteľ Daniel má svoju úplne prvú triedu, ako triedny profesor.
"Ako si Daniel užíva triednictvo?" nadhodil Jozef Kadlečík so šibalským úsmevom. "Presne podľa očakávania," odvetila Lívia. "Prišiel na psa mráz. Pridlho sa vyhýbal zodpovednosti."
Súkromie učiteľov a žiakov sa prepletá, do popredia sa dostáva čoraz viac obľúbenejší učiteľ Daniel Riečan a jeho kolegyňa Lívia.
Lívia otrávene pokrútila hlavou. "Predpokladám, že si spomínaš na oslavu narodenín svojej bývalej manželky." Danielovi razom došlo, čo je vo veci. Zložil aktovku zo stoličky na zem a pomaly si sadol. "Takže už to vieš." "Viem. Viem, že Alan ma niekoľko mesiacov podvádzal, aj to, že si o tom vedel a nič si mi nepovedal," vyslovila rozochvene.
Denis, Andy, Kristián a Adriána vytvoria super partiu, hoci to na začiatku vôbec nevyzerá.
"Adrianino video z lyžiarskeho zdieľala na sociálnych sieťach takmer celá trieda a odrazu ju sledovalo na Instagrame také množstvo ľudí, o akom sa jej nesnívalo. Keď sa tým skromne pochválila, Andy dostal nápad – priznal sa, že poškuľuje po street arte a že na youtube je množstvo videí, zachytávajúcich zrod malieb po celom meste. Skôr než dopovedal, Adriána radostne zvýskla a súhlasila, že s ním pôjde do ulíc a natočí ho pri jeho prvom počine."
20 kapitol sa začína vtipným pravidlom školského poriadku podľa žiakov, brožovaná väzba je príjemná pre ruku a obálka skvelo ladí s príbehom. Uletené situácie a veselý učiteľský kolektív ma pobavili.
Čítať viac
11
11.10.2022
„Mám radšej knihy ako ľudí.“
.
ŠKOLSKÝ (NE)PORIADOK je druhá časť Knižnej odysey a ja som sa opäť rada vrátila k postavám, ktoré som poznala z prvej časti, ale aj k novým, ktoré tvorili predovšetkým noví študenti.
.
Daniel je profesor, ktorého by sme všetci chceli zažiť na strednej škole. Hoci sa mu profesionálne veľmi darí, študenti ho majú radi, vybudoval si zdravý rešpekt, v súkromnom živote to má horšie. V tejto časti sa zapozerá do susedky Janky, ale... no veď uvidíte, keď si knižku prečítate. Naďalej ho prenasleduje aj jeho exmanželka Karin. Koniec ma rozosmial, hoci Dana rozhodne nie. A na tento školský rok mu riaditeľka nadelila aj triedu plnú zaujímavých mladých ľudí, o ktorých sa skutočne zaujíma, podporuje ich a hľadá riešenia, keď sa vyskytne nejaký konflikt. Je veľmi ľudský, a preto ho majú jeho zverenci radi a vzhliadajú k nemu.
.
Učiteľka Livka má tiež svoje starosti s rodinou. Hoci sa v knihe iba mihne jej brat Marko, ktorý bol dôležitou postavou v prvej knihe, objavuje sa aj jej otec. Jej krehké priateľstvo s Danielom sa stále posilňuje a tých dvoch mám spolu neskutočne rada. Občas dúfam, že to neostane iba pri priateľstve, haha.
.
Priestor v knihe dostávajú aj študenti Danielovej triedy. Denis, Andy, Adriana a Kristián sa objavovali najčastejšie a postupne vytvorili silnú partiu. Všetci sa skvelo dopĺňali, páčilo sa mi, aké charaktery im autor vymyslel a aj, ich rodinné zázemie. Okrem toho zápletka s Denisom mi prišla nesmierne originálna a vôbec som ju nečakala. O to viac ale bola smutnejšia, hoci našťastie riešiteľná.
.
V knihe sa objavujú opäť rôzne dôležité rodinné témy. Rovnako aj definovanie vlastnej identity a zapadnutie do kolektívu nových spolužiakov. Hľadanie priateľstiev, pochopenie zo strany najbližších a rovnako aj priateľov.
.
Ešte ma veľmi bavil aj nový člen kabinetu, nový profesor Martin, ktorý vždy tak dokonale vyviedol Danka z miery. Ale pevne verím, že si k sebe v pokračovaní nájdu cestu a už teraz sa naň teším, pretože tieto postavy ešte majú čo povedať. Veľa zápletiek sa ešte vytvorilo a neodhalilo sa všetko. Skvelá séria zo školského prostredia, ktorej by ste mali dať šancu.
Čítať viac

Čítať viac

„Ari by bol najradšej, keby všetci z jeho izby odišli, najradšej by bol sám so svojimi knihami, najradšej by sa v jednej z nich stratil a už sa nikdy nevrátil.“

Sága z Keflavíku - Jón Kalman Stefánsson
Sága z Keflavíku
Jón Kalman Stefánsson