Harriet Beecher Stowe: Chalúpka strýčka Toma. Ikar, 2023.
Klíma v dejinách - Branislav Kovár, Oliver Zajac, Lucia Benediková, Premedia, 2022

19,01 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Klíma v dejinách

Ako ľudí ovplyvňovala príroda a klimatické zmeny

Klíma je jediná sila na našej planéte, ktorá dokázala globálne ovplyvniť ľudské dejiny. Aj malá zmena klimatických podmienok mohla mať fatálny vplyv na ľudské spoločnosti na... Čítať viac

Vydavateľstvo
Premedia, 2022
Počet strán
448

Klíma je jediná sila na našej planéte, ktorá dokázala globálne ovplyvniť ľudské dejiny. Aj malá zmena klimatických podmienok mohla mať fatálny vplyv na ľudské spoločnosti na jednotlivých kontinentoch. Slovenskí a zahraniční vedci sa zamysleli, ako klíma.. Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
19,95 €

19,01 €

-5 %
Na sklade, objednávajte však rýchlo
Kniha je dostupná v 21 knižniciach. Pozrieť dostupnosť v knižniciach

Naši škriatkovia odporúčajú

Ohromný svet - Ed Yong, Tatran, 2023

Viac o knihe

Klíma je jediná sila na našej planéte, ktorá dokázala globálne ovplyvniť ľudské dejiny. Aj malá zmena klimatických podmienok mohla mať fatálny vplyv na ľudské spoločnosti na jednotlivých kontinentoch. Slovenskí a zahraniční vedci sa zamysleli, ako klíma vplývala na naše a svetové dejiny.

Klíma bola často určujúcim faktorom pre kolaps historických civilizácií. Mnohé ľudské spoločnosti hľadali cesty, ako sa pred vplyvom prírody chrániť. Budovali priehrady, sťahovali sa na vidiek, alebo prosili bohov o ochranu. Obyvatelia Južnej Ameriky v strachu pred neustálym dažďom obetovali nebesiam to najdrahšie, čo mali – životy svojich najbližších. Zmena klímy spôsobila zaplavenie Doggerlandu, šírej nížiny medzi Britskými ostrovmi a európskym kontinentom. Sucho ovplyvnilo aj zánik starovekého Egypta. Klimatické zmeny mohli byť aj jedným z faktorov kolapsu Veľkej Moravy.

Klíma, pochopiteľne, nevplývala na spoločnosti len negatívne. Práve vďaka priaznivým podmienkam sa mohli rozvíjať a rásť mnohé staroveké a stredoveké ríše – Čína, Rímska ríša, Franská ríša. Vďaka priaznivej klíme mohli Vikingovia osídliť Grónsko a zároveň sa ako prví „Európania“ doplaviť do Ameriky. Rovnako migrácia Hunov, vznik starovekého Egypta, a dokonca aj krížové výpravy boli zásadným spôsobom ovplyvnené prírodnými faktormi.
Na jednej strane pomohli klimatické podmienky rozmachu stredovekej Číny, ale na druhej strane mohlo vlhké obdobie v Strednej Ázii priniesť smrtiacu pandémiu moru do Európy a Afriky.

Iné klimatické zmeny mohli mať na svedomí dodnes nie celkom jasný zánik mayských mestských štátov. Sucho alebo, naopak, prívaly zrážok stáli za hladomormi a za rozšírením škodcov aj v moderných dejinách. Erupcia sopky Tambora spôsobila jednu z najvýznamnejších klimatických anomálií v Európe a v Severnej Amerike. Výkyvy klímy prispeli k vzplanutiu strašidelnej pandémie španielskej chrípky. Sucho v tradičných obilniciach bolo jedným zo spúšťačov tzv. Arabskej jari, a klimatické výkyvy mohli dokonca ovplyvniť aj genocídu v Rwande. Pôsobenie klimatických faktorov mohlo byť niekedy zdanlivo menšie, ale aj tak malo zásadný vplyv na vzájomné interakcie rôznych ľudských spoločenstiev. Na prvý pohľad to nemusí byť zrejmé, ale i najmenšia zmena klímy mohla výrazne zasiahnuť do ľudských dejín.
Čítať viac
Počet strán
448
Väzba
pevná väzba
Rozmer
150×230 mm
Hmotnosť
733 g
ISBN
9788082421012
Rok vydania
2022
Edícia
Civilizácia
Naše katalógové číslo
1685213
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

9 hodnotení

7
1
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

11.12.2022
Skvelá, plná zaujímavostí
O globálnom otepľovaní, klimatickej zmene, či klimatickej kríze sa hovorí stále častejšie a častejšie. Niet sa čomu čudovať, veď ide bezpochyby o jeden z najpálčivejších problémov, ktorý bude kváriť aj ďalšie generácie obývajúce túto planétu v čase, keď my tu už dávno nebudeme. Chcete vedieť, ako sa menila klíma naprieč dejinami a my sme sa dopracovali až sem?
.
Za publikáciou Klíma v dejinách stojí kolektív autorov, ktorí sa pri tejto téme naozaj poriadne "historicky" vyšantili a priniesli nám hutný, pútavý a na vysokej profesionálnej úrovni spracovaný text.
.
Prevedú vás pravekom a starovekom, dozviete sa mnoho zaujímavostí zo stredoveku a svoju jazdu na pomaly sa meniacej klimatickej vlne ukončíte kde inde, ako v novoveku.
Prečítate si o tom, ako sa rôzne populácie a kultúry (ne)dokázali prispôsobiť nevyspytateľným environmentálnym zmenám a aké pozitívne a negatívne dôsledky tieto zmeny priniesli.
.
Koľko toho viete o malej dobe ľadovej? A čo to, že istá konkrétna fáza klímy veľmi výrazne pomohla Rimanom pri ich expanzii v poslednom storočí pred naším letopočtom. Nevedeli ste o tom? Nevadí, ani oni nie.
Schválne, tipnite si, ktorý klimatický fenomén dohnal ľud kultúry Chimú až k masovému vraždeniu deti?
.
Fakt veľmi zaujímavá kniha. Určite uspokojí aj náročného čitateľa, ktorý už čo-to o tejto téme vie.
.
Niečo ma veľmi prekvapilo, len niečo máličko som už vedela, no každopádne som sa opäť dozvedela veľa, veľa nového. A to ma teší najviac.
Určite si dám ešte niekedy repete.
Čítať viac
28

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
29.11.2022
Úžasné dielo
Klíma a klimatické zmeny sú na pretrase už zopár rokov. To, že si máme chrániť prírodu a neničiť si ovzdušie kvôli rôznym následkom, počúvame skoro denne. Ale viete, že samotná klíma mala od prvopočiatkov existencie života vplyv na rozkvet i kolaps rôznych civilizácií, na vznik dôb ľadových, obdobiá sucha a následné hladomory a mnohé iné? S ďalšími faktormi, ako napríklad množstvo dažďov, záplavy, výbuchy sopiek, zemetrasenia, vysoká vlhkosť, atď. sa podieľala na rôznych epidémiách, vojnách aj preľudnení.
Počuli ste už napríklad o meste Cahokia, alebo o Danteho anomálii? V tejto knihe sa o nich dozviete veľa. A viete, že klimatické zmeny pomohli vynájsť šampanské? Že nie? Tak si určite túto knihu prečítajte, pretože ide o veľmi zaujímavé a poučné čítanie s množstvom sprievodných obrázkov, grafov a tabuliek. Možno si poviete, čo tam po nejakej klíme? Ale táto kniha vás možno presvedčí, že i jej nepatrné zmeny môžu mať výrazný vplyv na ľudské dejiny.
Táto kniha je tak skvelá, že z nej môžu čerpať aj na školách a ja sama si ju ešte prečítam. Ide o skvelý počin a ja som z nej nadšená. Pevne verím, že vydavateľstvo nám ešte prinesie viac takýchto hodnotných kníh. Maximálne odporúčam!
Čítať viac
19
Hitlerovi bojovníci - Guido Knopp, 2002
Práve čítam
Hitlerovi bojovníci

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
17.11.2022
Klimatická zmena je v poslednej dobe dosť skloňovaný pojem, nepochybne aj preto, že začína dosť podstatne ovplyvňovať naše životy. V histórii ľudstva ale už takýchto klimatických zmien bolo niekoľko a vo výraznej miere ovplyvnili vývoj a rozkvet starých civilizácií. Alebo spôsobili ich kolaps.

Keďže sa nás táto téma bytostne dotýka, nahliadnuť do minulosti a zistiť, čo všetko mohla spôsobiť práve meniaca sa klíma, ako sa so situáciou (ne)dokázali vyrovnať vtedajší obyvatelia planéty, nie je veru na škodu.

Klíma priamo a nepriamo ovplyvňuje toho toľko, že by vám častokrát ani nenapadlo označiť ju ako jednu z možných príčin daného javu. Napríklad také sucho v tradičných obilniciach sa tiež podpísalo na tzv. Arabskej jari, výkyvy klímy majú so vznikom španielskej chrípky či pandémiou moru tiež mnoho spoločného. Vzostup a pád Veľkej Moravy detto. Aj migrácia národov (napr. Hunov, Vikingov, križiacke výpravy) súvisí s meniacimi sa klimatickými podmienkami. Dokonca aj genocída v Rwande má súvis s klímou, povedali by ste?

V tejto knihe nájdete výborne spracovaný prehľad toho najdôležitejšieho od staroveku, stredoveku až po novovek. Zístíte, ako klíma „pomohla” k vynájdeniu šampanského, kedy ľudstvo objavilo, že si vieme zohriať planétu, a kedy nám cvaklo, že to nie je možno až taký super nápad a mnoho ďalšieho. Ja som ju uprednostňovala aj pred prácou a teraz budem do konca týždňa makať ako makak, ale stálo to za to, vôbec mi to nie je ľúto :D

Vydanie tejto veľmi potrebnej a fantasticky spracovanej knihy som podporila na Startlabe a neskutočne som sa na ňu tešila, preto keď prišla, všetko išlo bokom. Výrazne predčila moje očakávania. VY-NI-KA-JÚ-CA publikácia! Odporúčam všetkými desiatimi.
Čítať viac

Vydavateľstvo Premedia

Čítať viac

„Ukradomky som sa naňho pozrela. Takto to funguje? Zaľúbite sa, už nemáte z ničoho strach a život je jedna veľká príležitosť?“