Pochovajte ma za lištu - Pavel Sanajev
Pochovajte ma za lištu
14,95 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
14,95 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Kniha Pochovajte ma za lištu sa krátko po vydaní stala bestsellerom a vyvolala v Rusku veľké polemiky. Nominovali ju na cenu Veľká kniha a v roku 2009 bol na jej motívy nakrútený úspešný film.


Hlavný hrdina Saša Saveliev má sedem rokov a žije v Moskve u babky a dedka. Celý jeho svet, to sú samé zákazy, babkin večný hnev a strašné kliatby, pichľavé vlnené pančuchy, pravidelné kúpanie a zvláštne liečebné procedúry, ba aj zlatý stafylokok, ktorý údajne prebýva v jeho malom tele. Saša je presvedčený, že život sa skončí šestnástimi narodeninami, a za jediné svetielko vo svojom krátkom a biednom bytí považuje svoju vzdialenú matku. Tá, hoci ho veľmi ľúbi, syna vymenila za upíra trpaslíka a ako ťažké krížisko zavesila na krk babke, ktorá je k chlapcovi hrubá, ale kdesi hlboko v srdci ho taktiež veľmi ľúbi. Saša verí, že jedného dňa si matka poňho príde, odvedie ho, a všetci budú šťastní.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
1843-4 hodiny čítania
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
130×210 mm
Hmotnosť
316 g
ISBN
9788055608174
Rok vydania
2014
Edícia
MM
Naše katalógové číslo
167493
Téma
život chlapca, matka a dieťa, prarodičia
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Slovart
Kategorizácia

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,8 / 5

12 hodnotení

11
0
1
0
0

4
predvčerom
Smiech cez slzy, alebo slzy cez smiech?
Prečítané takmer na jeden hlt. Autor Vás okamžite "vyberaným" slovníkom energickej ruskej babičky vtiahne akoby do filmového deja, v ktorom striedavo plačete od smiechu alebo sa premáhate neplakať nad ťažkým osudom hlavných postáv. Dej je energický, román sa dobre a ľahko číta. A ak máte bohatú predstavivosť ako ja, tak pri čítaní tejto knižky budete mať pocit, že ste súčasťou grotesknej ruskej rodinky z predmestia Moskvy. Ostatné detaily sa dozviete z knižky :-) Prajem Vám príjemné chvíle humoru, ale aj vážneho zamyslenia sa. Čítaj viac
9
12.9.2021
Románový debut ruského scenáristu Pavla Sanajeva Pochovajte ma za lištu je tragikomický príbeh sedemročného chorľavého chlapca Sašu Savalieva, ktorý žije s babkou a dedkom. Keď píšem tragikomický, tú komickú časť si v tomto prípade treba predstaviť naozaj drsnú, s poriadne trpkou príchuťou. Asi som suchár, ale moc som sa nenasmiala, skôr som sa na celý príbeh pozerala očami matky, driapalo mi srdce a držala som Sašovi palce. Saša nie je sirota, jeho matka nie úplne dobrovoľne prenechala výchovu svojho syna na starých rodičov a odišla za svojou láskou.

Jej občasné návštevy sú asi jediným svetlým bodom v živote malého chlapca, pretože inak je jeho každodenná rutina plná liekov, príkazov, zákazov, babkinych nadávok a hromženia. Román by sa dal rozdeliť na dve časti. V prvej cez naivný, detský pohľad autor priblížil, ako na malú, neskúsenú dušu vplývajú dospelácke naťahovačky, spory jeho matky so starými rodičmi a mnoho ďalších scén, ktoré za normálnych okolností rozhodne nepatria do typickej rodinnej idylky. Babkine neustále proroctvá o jeho skorej smrti kvôli chabému zdraviu ho dokonca prinútia k takýmto úvahám:

“Poprosím mamu, nech ma pochová u seba doma za lištu, vymyslel som si raz. Tam nebudú červy, nebude tam tma. Mama bude chodiť popri mne, ja sa na ňu budem pozerať cez škáru a nebude mi tak strašne ako, keby ma pochovali na cintoríne.”

Druhá časť vrhá svetlo na to, prečo sa jednotlivé postavy správajú tak, ako ich v prvej časti vnímame. Zrazu chápete, prečo chlapca týra vlastná rodina bez toho, aby si to niekto vôbec uvedomil. Súcitíte, no máte zároveň chuť ich všetkých prefackať.

Je to príbeh o rôznych formách lásky, naozaj netradičných uhloch pohľadu na lásku, ktorý vám vyrve srdce z hrude. Fantastický preklad Jána Štrassera robí z tohto diela naozaj skvelý čitateľský zážitok.
Čítaj viac
7
23.1.2021
Pochovajte ma za lištu
Overený nákup
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Ak ste ešte nečítali túto knihu, tak ja vám ju môžem (za seba) len odporúčať. A ak ste sa doteraz ešte nestretli s menom Pavel Sanajev tak vám radím si toto meno zapamätať.Lebo práve jemu sa podarilo napísať naozaj silný príbeh, ktorý obstojí aj v konkurencii slávnych ruských klasikov. Denník Le Figaro napísal: "Výnimočné dielo ruskej literatúry; moderné , ale zároveň obdivuhodne verné tradícií Dostojevského literárnej burlesky. (Nie celkom tomu rozumiem, ale znie to múdro.)
V skratke ide o tragikomický príbeh malého chlapca vyrastajúceho v Moskve u svojich starých rodičov. Príbeh ktorý je smutnou ukážkou toho, ako sa detskými očami aj tie najhoršie osudy stávajú samozrejmými a prijateľnými. Príbeh, ktorý vás pobaví, pohorší, ale aj prinuti sa zamyslieť. Príbeh na konci, ktorého nebude nik koho by bolo treba ľutovať či odsudzovať.

“Poprosím mamu, nech ma pochová u seba doma za lištu, vymyslel som si raz. Tam nebudú červy, nebude tam tma. Mama bude chodiť popri mne, ja sa na ňu budem pozerať cez škáru a nebude mi tak strašne ako, keby ma pochovali na cintoríne.” (Úryvok z knihy)
Čítaj viac
Olja
2.11.2015
Názor čitateľa
Výborná kniha, pre náročnejších čitateľov, smutno smiešna, niekedy som vyprskla od smiechu aj keď príbeh bol v podstate veľmi smutný, trochu som si pospomínala na niektoré scénky z detstva na dedine Čítaj viac
Mária
20.10.2014
Názor čitateľa
Súhlasím, veľmi dobré čítanie. Pri niektorých pasážach som sa smiala tak, že mi tiekli slzy. Napriek tomu je to kniha vážna a hoci tiež čítavá i pútavá, zaoberá sa zložitými témami, preto potrebuje pripraveného čitateľa, teda čitateľa, ktorý sa nepotrebuje iba baviť či pri čítaní si oddýchnuť. Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Nakoniec som si spisovateľov rozdelil do dvoch kategórií: tých, ktorí vás nechajú prísť načas, a tých, ktorí spôsobujú meškanie.“

Klub nenapraviteľných optimistov - Jean-Michel Guenassia
Klub nenapraviteľných optimistov
Jean-Michel Guenassia