Knihy
E-knihy

Slovník slangu a hovorovej slovenčiny

Maxdorf, 2014
Vydavateľstvo
Maxdorf, 2014

Unikátny Slovník slangu a hovorovej slovenčiny zachytáva veľmi nepresne vymedzenú kategóriu slov zo širokej oblasti ležiacej medzi hovorovými slovami...

Čítaj viac

15,78 €

Bežná cena Bežne 16,56 €

Ušetríte 5%

Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Unikátny Slovník slangu a hovorovej slovenčiny zachytáva veľmi nepresne vymedzenú kategóriu slov zo širokej oblasti ležiacej medzi hovorovými slovami, mimoriadne expresívnymi (vulgárnymi) slovami a nespisovnými slovami (slang a subštandard). Dominujúcimi znakmi týchto slov sú tematické zameranie, súvislosť so sociálnymi a profesionálnymi skupinami, vysoká expresívnosť a tabuizácia.

Slovník tohto typu musí nutne, už z definície, obsahovať aj množstvo výrazov, ktoré môžu určité skupiny ľudí (na základe rasy, národnosti, náboženstva, pohlavia, veku, sexuálnej orientácie, politických preferencií, povolania, farby vlasov alebo čohokoľvek iného) vnímať ako znevažujúce a urážlivé. Slangu (v širokom zmysle slova) je totiž politická alebo akákoľvek iná korektnosť ľahostajná, takže popri humorných zvratoch a slovných hračkách používa aj mnoho hrubých, vulgárnych, znevažujúcich a urážlivých výrazov.

To je aj dôvod, prečo heslá pri výbere neboli vedome cenzurované, čoho následkom na druhej strane je skutočnosť, že slovník je miestami politicky veľmi nekorektný a „mládeži neprístupný“.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Slovník slangu a hovorovej slovenčiny - Peter Oravec
Pravidlá slovenského pravopisu - Kolektív autorov
24,27 €
Ušetríte 1,20 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
328
Hmotnosť
600 g
Rok vydania
2014
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Maxdorf
Rozmer
176×250 mm
ISBN
9788073453268
Naše katalógové číslo
165554

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,6 / 5

7 hodnotení

6
0
0
1
0

Milan Kovalčík
16.4.2019
Príjemné slovníkové osvieženie
Som rád, že vyšiel slovník zameraný práve na túto oblasť slovnej zásoby. Kým väčšina autorov slovníkov sa tvári, že "bakané" a slangové slová neexistujú, prípadne im venujú len nejakú nehodnú zmienku, Peter Oravec ich uvádza v celej ich kráse, za čo som mu vďačný. Verím, že tento slovník zaujme každého, kto sa chce aspoň zľahka ponoriť do stále ešte tabuizovaných končín slovenčiny a prispeje tak ku generácii zaoberajúcej sa aj týmto poľom jazykového výskumu.
Čítaj viac
Andrej Patráš
18.9.2017
Prínosná publikácia
Som spokojný s týmto dielom!!! Autor ma nesklamal, a to čo ponúkol, som aj dostal!!! Som rád, že mám aj takýto slovník v mojej niekoľkotisícovej knižnici. Obohatí ma to nie len na mysli, ale aj na duchu ;-) ... znalcom, a ľuďom neochudobnených na duchu a mysli vrele odporúčam. Ostatný, nech si radšej kúpia komerčnú beletriu (to len na margo niektorých nezmyselných komentárov).
Čítaj viac
meryenka
2.1.2015
sklamanie
povodne bol tento slovnik kupovany ako ucebna pomocka na hodiny slovenciny, kde by sme so ziakmi mohli viac rozobrat hovorove slova a uviest na pravu mieru ich slovnu zasobu, avsak po prelistovani knihy som zistila, ze to v ziadnom pripade nemozem pouzit, pretoze obsahuje velmi vela vulgarizmov, ktore sice patria k hovorovej reci, ale ziakov by zial zaujimali len tie slova a je ich tam neurekom. cakala som od tohto titulu viac, kedze je to autor, ktory ma kvalitne slovniky. uz by som si ju neobjednala.
Čítaj viac
Leonard
17.2.2015
Názor čitateľa
Učebná pomôcka? Vy nečítate anotáciu k tomu čo kupujete? ...."To je aj dôvod, prečo heslá pri výbere neboli vedome cenzurované, čoho následkom na druhej strane je skutočnosť, že slovník je miestami politicky veľmi nekorektný a „mládeži neprístupný“. Sťažujete sa tu na to na čo ste boli dopredu korektne upozornená v popise diela, teda nerozumiem Vašej kritike.... ???
Čítaj viac
5.10.2014
Názor čitateľa
Dúfala som, že oproti Slovníku slovenského slangu autora Braňa Hochela bude v tomto slovniku konečne aj register slov spisovnej slovenčiny, ktorý by pomohol autorom aj prekladateľom, ale aj ďalším užívateľom pri hľadaní rôznych slangových synoným spisovných slov. Takto sa mi to zdá nedostatočné.
Čítaj viac
Tereza
25.8.2014
Názor čitateľa
úplne primitívne znevažujúce a urážajúce nekorektné dielo pána Petra Oravca doporučujem neprečítať
Čítaj viac
Tomik
26.8.2014
Názor čitateľa
Pani/slečna najprv si treba prečítať... aspoň anotáciu..... ktorá upozorňuje, že nejde o klasický uhladený slovník :) zaujme práve svojou expresívnosťou.....
Čítaj viac

Čítaj viac
Kúpte spolu
Slovník slangu a hovorovej slovenčiny - Peter Oravec
Pravidlá slovenského pravopisu - Kolektív autorov
24,27 €
Ušetríte 1,20 €

„Prevratné myšlienky ku mne vždy prišli v knihách.“

Bell Hooks