Géniov denník - Salvador Dalí
Géniov denník
9,42 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
9,42 €

Bežná cena Bežne 9,92 €

Ušetríte 5 %

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Od čias Veľkej francúzskej revolúcie sa rozvíja kreténska tendencia považovať géniov (bez ohľadu na ich diela) za ľudské bytosti vo všetkom viac-menej podobné ostatným smrteľníkom. A to je kardinálny omyl. Tento zvrátený názor neplatí pre mňa ako umelca dnešnej doby, ktorý dostal do vienka nevšedný talent a nespútaného ducha, a už vôbec ho nemožno akceptovať v prípade unikátnych, kvázi božských géniov renesančného umenia, kde sa za jedného z vrcholných predstaviteľov pokladá Raffael Santi.
Táto jedinečná kniha je rukolapným dôkazom, že každodenný život génia, jeho psychika, krv kolujúca v žilách, tráviaci systém a kadejaké neduhy sa výrazne odlišujú od jednotvárneho životného štýlu celého zvyšku ľudstva; zároveň je to azda prvý denník, ktorý napísal génius, presnejšie fenomenálny génius, ktorého postretlo nevídané šťastie, že sa zasnúbil s nemenej fenomenálnym géniom Galy, svojej nenapodobniteľnej múzy a nadovšetko výnimočnej manželky, čo sa už za života tešila vznešenému prívlastku legendy...
... Pre tento pozoruhodný, prísne tajný a zároveň pravdivý dôvod bude nasledujúca výpoveď (podotýkam, že bez môjho priameho zásahu) od samého začiatku až do konca nevídaná, neslýchaná, nepretržitá a neodvratná, lebo ide o nefalšovaný denník vášho verného a poníženého služobníka Salvadora Dalího.

Salvador Dalí si dlhé roky viedol denník, ktorý nám teraz predstavuje. Spočiatku ho zamýšľal nazvať Môj supertajomný život ako priame pokračovanie Tajomného života Salvadora Dalího, (SLOVART) no napokon sa rozhodol pre priliehavejší názov Géniov denník, ktorý presnejšie vystihuje realitu a figuruje aj na školských zošitoch, do ktorých si zaznamenával vlastné poznatky a zážitky z nezabudnuteľných stretnutí. Ide o denník v pravom zmysle slova, obsahujúci nespracované myšlienky, ergo pocity v surovom stave; duševné muky, ktoré ho prenasledovali ako maliara prahnúceho po dokonalosti a muža úprimne ľúbiaceho svoju manželku; výpovede rozmanitého charakteru a v neposlednom rade názory na estetiku, morálku, filozofiu i biológiu.

Vypočujte si ukážku z tejto knihy v podaní Borisa Farkaša:


Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
304
Hmotnosť
477 g
Rok vydania
2004
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Slovart
Rozmer
130×210 mm
ISBN
8071458767
Naše katalógové číslo
16502

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

3,9 / 5

11 hodnotení

6
2
0
2
1

Kamilenka
29.7.2005
Génius? Možno. Excentrik? Určite.
Táto kniha nepatrí k tzv. oddychovému čítaniu, ale určite stojí zato. Nie je to typický denník, z ktorého by si čitateľ urobil ucelenú predstavu o tom, čo daný človek zažil, kde bol, s kým sa stretol a pod. Obsahuje síce aj tieto informácie, no tvoria len rámec Dalího vnímania sveta a predovšetkým samého seba. Z každej vety srší obrovské sebavedomie a prezentovanie vlastného génia. Robí to však vcelku vtipným štýlom. V texte je veľmi veľa cudzích a odborných výrazov, ktoré sú niekedy poskladané tak, že celá fráza po dešifrovaní jednotlivých významov (často aj s pomocou slovníka cudzích slov) vlastne nedáva celkom zmysel. Akoby sa tak vysmieval všetkým tým, ktorí bezhranične obdivujú všetko, čo vypustí z úst, aj keby to bola neviemaká hlúposť. Hlavne, že to znie sofistikovane a "geniálne". Každopádne sa oplatí dostať sa až k prílohám v závere, ako napr. Umenie prdieť. Je to veľmi svojrázne dielko, ale určite ho neodporúčam tým, ktorí čítajú knihy len kvôli príbehu.
PS: Ako prekladateľka skladám poklonu kolegovi, ktorý prekladal toto. Good job :0)
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Začiatok je vždy iný a prostriedok je vždy zložitý. No koniec je vždy jednoduchý a rovnaký. Na konci vždy niekto príde, niekto odíde, niekto zomrie a niekto zostane.“

Štyri hostiny - Meir Shalev
Štyri hostiny
Meir Shalev