Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana - Vlastislav Toman
Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana
24,49 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana

Vydavateľstvo
XYZ, 2013
1. diel série
Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana

Celá šestidílná komiksová série o Malém bohovi a Kruanovi od spisovatele, scenáristy a dlouholetého šéfredaktora časopisu ABC Vlastislav Tomana poprvé vychází společně, doplněná o dvě povídky, jež se v roce 1973 staly předlohou pro napsání scénáře...

Čítaj viac

24,49 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Celá šestidílná komiksová série o Malém bohovi a Kruanovi od spisovatele, scenáristy a dlouholetého šéfredaktora časopisu ABC Vlastislav Tomana poprvé vychází společně, doplněná o dvě povídky, jež se v roce 1973 staly předlohou pro napsání scénáře pro tyto komiksy. Ve Zlaté knize najdete i další populární komiksy o třech výpravách do Ztraceného světy a další ukázky Tomanovy tvroby.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
312
Väzba
pevná väzba
Rozmer
210×297 mm
Hmotnosť
1240 g
ISBN
9788073888565
Rok vydania
2013
Vekové odporúčanie
8+
Naše katalógové číslo
164268
Jazyk
čeština
1. diel série
Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana
Vydavateľstvo
XYZ
Kategorizácia

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

3,8 / 5

5 hodnotení

3
0
1
0
1

Aidan
8.1.2020
Toman - Zlatá kniha 1
Z veľkej časti klasika pre nostalgikov. Spolu s titulom dobrodružství na Marsu i Zemi poskytuje prehľad Tomanových zásadných komiksov. Kvitujem najmä skutočnosť, že tento zväzok Zlatej knihy ...je na kriedovom papiery, však Argomiks!? Za prevedenie dobrá cena. Pre mňa veľmi fajn. Čítaj viac
Goran Lenčo
14.5.2015
nie zlatá, strieborná, ale aj tak stojí za to
Ešte som nerecenzoval "náš" komiks. Úvodzovky preto, že aj keď sme boli jednou republikou, je to české dielo. Ale to nevadí, kultové príbehy scenáristu a spisovateľa, šéfredaktora legendárneho časopisu ABC, ktorý tak veľa znamenal pre mnoho generácií, je aj naším kultúrnym dedičstvom. Veď koľkí chlapci prežili krásne chvíle pri tomto magazíne? Asi najkvalitnejšom periodiku pre staršie decká a mládež, ktoré u nás kedy vychádzalo? To sa hádam ani nedá spočítať. A špeciálne milované boli komiksy, ktoré vychádzali na zadnej strane... Z tých sa absolútnou legendou stal dobrodružný sci-fi cyklus o Žltej planéte. Dodnes najdlhšia a najdlhšie trvajúca česká komiksová séria. S nostalgiou zas a znovu oprašované príbehy, čo formovali vkus nejedného výrastka a znamenali pre neho vstupenku do sveta fantastiky. Zdá sa vám, že preháňam? Kdeže! Tí, čo to zažili potlačili slzu, ktorá sa tlačí do oka pri spomienkach. Ja som to zažil!
Bol to môj prvý komiks. Ten úplne prvý. ABC špeciál! Dnes takmer mýtické a málonákladové vydanie zozbieraných originálnych troch (vtedy) príbehov o vzdialenej a divokej planéte a ich jednoduchých obyvateľoch analogických ľudskému pračloveku. Tým na ich ceste vývojom pomáha vedecký tím zo Zeme, ktorých domorodci vnímajú ako deti slnka - bohov. A začína sa nekončiaci sled fascinujúcich dobrodružstiev...
Už mi je ťažko opísať ako silno na mňa zapôsobili tieto príbehy, ktoré som si čítaval s otcom a neskôr aj s mamou...
Dnes je aj ťažko sprostredkovať modernému čitateľovi to akým boli vo svojej dobe (sedemdesiate roky) tieto komiksy zjavením a aké boli prelomové. To, že sa po technickej stránke nedajú porovnávať s komiksami dnešnými a to, že už ani vo svojej dobe nemohli konkurovať tým pôvodom zo západu, im neuberá nič na svojskom kúzle. A hlavne príbeh a jeho spracovanie (Toman písal aj science-fiction poviedky a dve z nich, ako inšpirácia pre vznik komiksových príbehov, sú tu aj uverejnené) je naozaj kvalitné, takže určite oslovia aj dnešné decká (nielen pamätníkov a večné deti) a dokážu im ponúknuť aj čosi navyše... - poctivé nefalšované dobrodružstvo starej školy je často viac než efektné superhrdinské eskapády.
Kniha ako zbierka komiksov, ktorých bol Toman scenáristom ale nedopadla (ako celok) až tak oslňujúco. Jeho ostatné počiny totiž právom ostávajú v tieni jeho najznámejšieho diela a preto budú mať cenu predovšetkým pre zberateľa.
Niečo k jednotlivým príbehom:
"Pod paprsky zářícího" (cyklus sci-fi príbehov)
1. Příhody Malého boha - na Žltú planétu vysielajú ľudia modul s robotom v tvare veľkého "kraba" - ten pomáha jednému z kmeňov dosiahnuť vyššiu úroveň civilizácie.
2. Příchod bohů - automat (titulovaný domorodcami Malý boh) je len predvojom. Na planétu prichádzajú jeho stvoritelia - samotní slneční bohovia - teda ľudia. Tí pomáhajú urýchliť vývoj na planéte a ochraňovať ich obyvateľov pred nebezpečenstvami.
3. Kruanova dobrodružství - je to už nejaký čas, čo sa bohovia vrátili k svojej hviezde (odišli na Zem) a zanechali obyvateľov planéty na najlepšej ceste k spravodlivej civilizácii. Kruan, syn hrdinov prvých dvoch dielov však zisťuje, že Žltá planéta je ohrozovaná neznámou mimozemskou civilizáciou.
Tak toto je originálna trilógia. A ňou sa to malo skončiť. Scenár bol výborný, Kobíkova kresba (na vtedajšie možnosti a pomery) vynikajúca a výrazná. Ale pokračovalo sa ďalej... Ilustrátor mal však zdravotné ťažkosti a vysoký vek a úroveň kresby išla dolu. Čo však nemožno ospravedlniť, je nízka kvalita scenára. Je to len prihrievanie dávno uvareného chutného jedla, ktoré sa časom pokazilo... A pokazilo ho práve to prihrievanie. Každý ďalší diel je slabší, je to len zbytočné nadstavovanie.
4. Kruanova cesta 5. Kruan a bohyně 6. Kruan a služebníci zla
Posledný šiesty diel je možno moderný, ale je predovšetkým, a to vyložene, hnusným. Snaha priblížiť sa súčasnému puberťákovi (tak ako ho vníma popkultúra) a byť čo najviac cool, v mojich očiach celej sérii veľmi ublížila. Ľúbivá kresba, gýčové farby, stupídny scenár, to nie je cool - to je akurát tak kůl do srdca fanúšika.
Potom tu máme trojicu komiksov, ktoré spracovávajú Stratený svet Conana Doylea "Výprava do Ztraceného světa". Prvá nie je ešte nič moc, ale viem si predstaviť, že vo svojej dobe (60. roky) to musela byť bomba, Druhá je o poznanie lepšia a priamo nadväzuje na dej Prvej výpravy. Tretia, napísaná omnoho neskôr, je takou krátkou poctou Doyleovmu románu a je to milý počin, samostatne však nemá šancu obstáť. Funguje len v náväznosti na prvé dve a je to akési Tomanovo súkromné vyznanie k jeho obľúbenej téme.
Čiernobiely (a pomerne nenápadný) komiks "Prázdniny s Marťany" boli pre mňa celkom prekvapením. V dobrom. Aj keď sa jedná o vyložene detské dobrodružné sci-fi, ktoré ničím neohúri, možno tak svojou krátkosťou, je to vzhľadom na žáner a adresátovi, ktorému je príbeh určený, solídne spracované dielko.
Novšie minipríbehy " Planeta Xindlu" a "Šroťák" sú akýmsi pokusom o originálne komiksové sci- fi poviedky s pointou, predovšetkým sú ale nevýraznou nudou.
dávam 3 z 5. Každý bod je za jednu z originálnych (a geniálnych) častí seriálu o Žltej planéte. Nijaký z ostatných komiksov ma nezaujal.
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Človek, ktorý nečíta dobré knihy, nemá žiadnu výhodu oproti človeku, ktorý čítať nevie.“

Mark Twain