Uhádneš, komu patria Tajomné knižnice?   Súťažiť

Shuggie Bain

Shuggie Bain je nezabudnuteľný príbeh Hugha „Shuggieho“ Baina, milého a osamelého chlapca, ktorý vyrastá v osemdesiatych rokoch minulého storočia na spustnutom glasgowskom... Čítať viac

Vydavateľstvo
Ikar, 2022
440 strán
6 hodín čítania

Shuggie Bain je nezabudnuteľný príbeh Hugha „Shuggieho“ Baina, milého a osamelého chlapca, ktorý vyrastá v osemdesiatych rokoch minulého storočia na spustnutom glasgowskom sídlisku. Politika premiérky ... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

13,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Shuggie Bain - Douglas Stuart, Paseka, 2022
PDF EPUB MOBI
Čeština, 2022
Ihneď na stiahnutie

16,31 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Shuggie Bain je nezabudnuteľný príbeh Hugha „Shuggieho“ Baina, milého a osamelého chlapca, ktorý vyrastá v osemdesiatych rokoch minulého storočia na spustnutom glasgowskom sídlisku. Politika premiérky Margaret Thatcherovej oberá mužov aj ich synov o prácu a škótsku metropolu pomaly zachvacuje epidémia drogovej závislosti. Shuggieho matka Agnes by chcela byť svojim deťom vzorom, no namiesto toho je im na príťaž. Sníva o dome s vlastným vchodom a popritom listuje v katalógu zásielkovej služby, z ktorého nakupuje veci na splátky, aby vniesla aspoň trochu farby do ponurého života. Sebavedomie pošliapané záletným manželom si dodáva mejkapom a vyzývavým oblečením. Čoraz častejšie siaha po poháriku a veľkú časť sociálnych dávok, jediného zdroja rodinných príjmov, utráca za silné pivo, ktoré ukrýva v kabelke a popíja z šálok na čaj. Agnesine staršie deti sa dokážu matke vyhýbať, a tak je hlavne Shuggie vydaný napospas jej alkoholovým excesom, ktoré striedajú obdobia triezvosti a úprimnej materskej lásky. Sám pritom zápasí s túžbou stať sa normálnym chlapcom, hoci neustále počúva, že „neni v poriadku“. Agnes syna chráni a podporuje, ale závislosť je silnejšia ako láska k blízkym, dokonca aj k zbožňovanému Shuggiemu.

Románov ako Shuggie Bain nevychádza veľa. Strhujúci debut Douglasa Stuarta pripomenie diela Edouarda Louisa, Alana Hollinghursta, Franka McCourta či Hanye Yanagiharovej. Predkladá čitateľovi veľkolepú fresku o živote pracujúcej vrstvy, dojímavý obraz sexuality, závislosti a lásky, ale predovšetkým silný a dôležitý príbeh, v ktorom sa autor vracia do spomienok na vlastné detstvo.
Čítať viac
Originálny názov
Shuggie Bain
Počet strán
440
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1637171
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Ikar
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

12 hodnotení

12
0
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

Katarína Taragelová
Overený zákazník
5.11.2022
Drsné
Neuveritelné. Bolo mi chlapca ľúto. Velmi tvrdé. Asi aj u nás niektorí žijú taketo životy. Odporučam precitat. Naozaj sa nebudete nudit. Je to silny pribeh. A po precitani snáď clovek bude mat viac pochopenia a sucitu k ľuďom zijucim na hrane a v nudzi Čítať viac
29
2.11.2022
Shuggie Bain je naozaj jedna z mála kníh, ktoré sa dokonca ani mne nepodarili prečítať na jeden šup, pri ktorých si musíte dávať každých pár strán pauzu, ktoré potrebujete predýchať, precítiť, jednoducho prežiť a veriť, že to, o čom sa tam píše, nie je realita.

Veľmi kruté a boľavé rozprávanie o mladom mužovi zachytávajúce jeho príšerné detstvo, ešte ťažšie dospievanie a dospelosť, ktorá mala byť vyslobodením, no stala sa pravým opakom. Zachytáva domáce násilie, sexuálne zneužívanie, šikanu neúprosné utrpenie zarezávajúce sa hlboko pod kožu, odkiaľ nie a nie konečne odísť. Odporúčala by som ho skôr silnejším povahám, ktoré len tak niečo nerozhádže.

Shuggie ma strašil na nočnom stolíku niekoľko dní, nevedela som naňho prestať myslieť, no akonáhle som knihu otvorila, najradšej by som od nej ušla čo najďalej.

Nemohla som zastaviť prívaly sĺz, ktoré sa so mnou niesli celým chlapcovým životom, nemohla som zastaviť dotieravé myšlienky, avšak teraz po dočítaní som taká vďačná, že som mala možnosť vypočuť si jeho príbeh a ukázať mu, že na tomto svete nie je sám, že sú tu ľudia, ktorých jeho osud zaujíma, že nezostane zabudnutý a zapadnutý prachom.
Čítať viac
Katarína Franeková
Overený nákup
24.10.2022
Kniha ma skutočne dojala....Už dávno som niečo tak pravdivé,silné a zároveň deprimujúce nečítala.Silný životný príbeh o nepredstaviteľne ťažkých osudoch...Veľká vďaka za takýto druh literatúry. Čítať viac
Dana
Neoverený nákup
19.10.2022
skutočne neskutočné
Ach Shuggie, ako som mala chuť neskutočne veľakrát Ťa objať!!! Táto kniha vo mne rezonovala asi 2 týždne a prečítala som ju za 3 dni počas mojej péenky. Je to surové, kruté, krásne, bolestné čítanie. Nakoľko ja vždy verím v šťastlivé konce, želám Shuggiemu láskyplný život. Čítať viac
26
Overený zákazník
25.7.2022
Shuggie PAIN
Shuggie Bain by sa skôr mohol volať Shuggie Pain!
Bolo to drsné ako kartáč čo odbrusuje skoro všetku farbu zo života a odhaľuje len starú zažratú hrdzu.
Sociálna dráma z okraja glasgowskej spoločnosti z 80tych rokoch, v ktorej všetko čo môže byť zlé sa nabaľuje na ešte horšie.
Alkohol, surovosť, násilie, stroskotaná výchova, závislosti, zlé rozhodnutia, zúfalosť, bezcitnosť, posadnutosť, rozpadnuté materinské putá a šikana sú traumy čo nechávajú trvácne boľavé podliatiny na duši.
Je to príbeh detstva a dospievania Suggieho v silno ponurej realite dysfunkčnej rodiny. Ako najmladší z troch súrodencov najviac podlieha zlyhaniam alkoholickej matky. V ťažobe neúnosných úloh a zanedbávaného života ho mátajú otázky normálnosti, hľadá sám seba, svoju mužnosť a pohasínajúce svetlo matkinho slabého ohnivka v zadusenej pahrebe glasgowskej komunity.
.
Stuartov debut s autobiografickými črtami (rovnako najmladší z troch detí vychovaných opustenou alkoholickou matkou) vychádza z reálneho obdobia Škótska, ktoré pod vplyvom riešenia krízy nekompromisnými rozhodnutiami železnej lady, bolo sužované nepriaznivou sociálno-ekonomickou situáciou najmä v robotníckej triede priemyselného Glasgowa.
.
Áno, je to ten typ knihy, ktorá s vami zamáva, miestami zdrapí za srdce či podrancuje emócie a miestami rozčúli pre niektoré z postáv.
Veľmi odporúčam!
.
.
Ja som čítal anglické vydanie, ktoré som si kúpil prv ako som zachytil avízo na slovenskú verziu z Odeonu. Určite si ju nenechajte ujsť. Angličtina podškrtnutá škótskym dialektom sa číta ťažšie (čítal som ju skoro mesiac aj popri iných knihách), no bolo to o to viac autentické.
Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac

„Svet nie je čiernobiely, niekedy musíte pracovať s odtieňmi šedej...“

Slepé oko - Stuart MacBride, 2013
Slepé oko
Stuart MacBride