Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra - Gabrielle Zevin, Motýľ, 2023
Dôvod na radosť - Soňa Uriková, Kristína Soboň (ilustrátor), Koloman Kertész Bagala, 2022

10,00 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Dôvod na radosť

Autorka v knihe Dôvod na radosť načrtáva obrazy vzťahov medzi rodičmi a deťmi, starými rodičmi a vnúčatami, slimákmi a králikmi. Zaobíde sa pritom bez veľkých gest a so zmyslom... Čítať viac

Vydavateľstvo
Koloman Kertész Bagala, 2022
112 strán
2-3 hodiny čítania

Autorka v knihe Dôvod na radosť načrtáva obrazy vzťahov medzi rodičmi a deťmi, starými rodičmi a vnúčatami, slimákmi a králikmi. Zaobíde sa pritom bez veľkých gest a so zmyslom pre zápletku sa sústreďuje na detail... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

10,00 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Naši škriatkovia odporúčajú

Ty, ja a naše výlety - Emily Henry, Aktuell, 2023
Dôvod na radosť - Soňa Uriková, Kristína Soboň (ilustrátor), Koloman Kertész Bagala, 2022
10,00 €
Finalista literárnej ceny Anasoft litera 2023

Viac o knihe

Autorka v knihe Dôvod na radosť načrtáva obrazy vzťahov medzi rodičmi a deťmi, starými rodičmi a vnúčatami, slimákmi a králikmi. Zaobíde sa pritom bez veľkých gest a so zmyslom pre zápletku sa sústreďuje na detail, pretože to podstatné sa často ukrýva v zdanlivo nepodstatnom, nevypovedanom a nepomenovateľnom. Postavy hľadajú svoju ľudskú hodnotu napriek pocitu nedostatočnosti, vybočujú z preferovanej normy a ocitajú sa v rozporuplných životných situáciách. Dospievajúce dievčatá, mladé ženy bez jasnej perspektívy či pochybujúce matky: všetkým sa po istej životnej skúsenosti akosi zákonite odnechce.
Čítať viac
Počet strán
112
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
130×200 mm
Hmotnosť
135 g
ISBN
9788089973668
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1612347
Ilustrácie
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Koloman Kertész Bagala
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,9 / 5

9 hodnotení

2
6
0
0
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

14

20 yo | bookstagram: @jankina.kniznicka ♡ | books: 2020: 58 | 2021: 80 | 2022: 47 | 2023:

jankina.kniznicka
Overený zákazník
14.5.2023
V krátkej knihe nájdeme zbierku siedmich príbehov so zaujímavými názvami. Ústrednú tému tvorí hĺbka vzťahov, či už tá rodičovská ale aj zvieracia medzi slimákmi a králikmi, ako to autorka sama nazýva.

Počas čítania chce Soňa Uriková zapôsobiť na čitateľa a to aj bez toho, aby v príbehu hľadal veľké gestá či hlboké myšlienky. Vyzdvihla by som fakt, že je veľmi dôležité pozorne čítať medzi riadkami. Niektoré príbehy na prvý pohľad nedávali význam, ale práve ten sa skrýval vo všetkom ostatnom. V minulosti postáv, v ich vlastných konaniach i v činoch ich blížnych.

Autorka tento skrytý význam opisuje ako niečo podstatné, čo sa často skrýva v nepodstatnom, nevypovedanom a nepomenovateľnom. A ja s ňou musím súhlasiť. V jednotlivých príbehoch predstavila svojské postavy, ktoré sa odlišovali od dnešnej spoločnosti a rozhodli sa ísť svojou vlastnou cestou.

Autorka čitateľa upozorňuje na normy a hodnoty, na ktoré je aktuálna spoločnosť nastavená a pojednáva o rozporuplných životných momentoch. Hlavní hrdinovia sa v príbehoch líšia ale prevažnú väčšinu tvoria ženy, ktoré ešte nemajú očakávania od života a nevedia, ktorou cestou sa vydať. Ich perspektíva životnej cesty je zahalená rúškom tajomna, no my sa stávame jej svedkom skrz autorkine rozprávanie a opis. Na jednej strane sa stretávame s negatívnymi postavami, ktorých zmýšľanie je ovplyvnené určitými udalosťami z ich minulosti, no na druhej strane sa dokážu postavy v závislosti od situácií meniť k lepšiemu.

Kniha opisuje drsné situácie zo života, ktoré nie sú vôbec prikrášlené a vyvolávajú zimomriavky. Ide o problémy v oblasti dospievania, manželstva a každodenného života. Neraz som sa dokázala vžiť do role postáv a prechádzala som si spolu s nimi smútkom, radosťou, bolesťou i šťastím. Ich konania boli dosť odvážne na to, aby dokázali pohnúť aj s mojím myslením.

Knihu by som odporučila tým, ktorí sú zástancami ženských práv, ktorým sa v posledných mesiacoch venuje čoraz väčšia pozornosť aj v mediálnom priestore. Mám radosť, že sa tieto témy pomaly objavujú aj v slovenskej literatúre.
Čítať viac
Michal Baláž
Overený nákup
23.3.2023
Je Dôvod na radosť dôvodom na radosť?
Je. Druhá kniha poviedok Sone Urikovej reflektuje sice na prvý pohľad problémy a pocity súčasných žien (rôznych vekov, no v podstate z dosť podobných zázemí, triedy, spoločenských pomerov), no má univerzálnejší presag a nie je "červenou" knižnicou (hoci obálka je ladená do červena). Drsný humor a cynizmus, zmysel pre detail a vystihnutie absurdnej podstaty bežných javov, ktoré ženy (no nielen ne) zahlcujú, sú najväčšie klady autorky, ktorej publikovanie by mohlo byť vzhľadom na jej kvality frekventovanejšie :) Posledná poviedka mi pripomenula cestopisnú esejo-poviedku od M. Houellebecqa Lanzarote. Odpočúčam. Čítať viac
19
1794 - Niklas Natt och Dag, 2020
Práve čítam
1794

Nadšená knihomoľka, ktorá píše o knihách aj na Instagrame → @citam_citas.

Lea Vasková
Overený zákazník
23.3.2023
Vynikajúca jednohubka
Každý z príbehov v tejto knižke sa pohráva so vzťahmi, avšak každý úplne inak - po svojom. Autorka dokáže na niekoľkých stranách načrtnúť atmosféru, ktorá čitateľa vťahuje do nepoznaných i priveľmi známych svetov. Rozpráva celkom jasne, ale aj v náznakoch, v ktorých tkvie pochopenie príbehov...

Čoraz častejšie zisťujem, že čítať slovenské autorky sa oplatí. Naposledy mi takto padla sánka pri Krídlach z papiera a som rada, že aj v Dôvode na radosť sa našli situácie, ktoré ma vyvádzali z komfortnej zóny. Ako to už býva, niektoré príbehy sa mi páčili viac, iné menej, ale po dočítaní celej knihy vo mne ostal nádych entuziazmu a už teraz viem, že toto nebude moja posledná kniha od autorky.

Ak hľadáte niečo rýchle na prečítanie, ale zároveň náročnejšie na spracovanie a pochopenie, siahnite po tejto knižke (a možno ju len rýchlo preletíte bez hlbšieho zamyslenia - aj tak je to v poriadku, veď každý vidíme svet inak...).
Čítať viac
Eva
Neoverený nákup
10.3.2023
Poviedky Sone Urikovej sa mi páčili. Veľmi. Vďaka drobným detailom v opisoch som cítila atmosféru prostredia a situácií, smútok a bolesť v prežívaní dievčat a žien. Občasné použitie vulgarizmov mi pripadalo autentické. Čítať viac
Renáta Bernátová
Neoverený nákup
24.2.2023
Renáta
Knihu som pôvodne kúpila kamarátke k sviatku. Keď som si ju zo zvedavosti začala čítať, došla som k záveru, že jej ju nemôžem darovať. Znechutili ma vulgarizmy a ani jeden príbeh ma nezaujal. Založila som ju dozadu knižnice. Čítať viac
27
Svetlo v nás - Michelle Obama, 2023
Práve čítam
Svetlo v nás

Som milovníčka kníh, čaju, prírody a života. ... som knihomoľka so svetom vône kníh. Píšem odporúčania a inšpirácie, nie recenzie a rady. Tak ako to ja hovorím, každá kniha má svojho čitateľa len si ho musí nájsť. Viac z môjho sveta nájdeš na IG @_dennyto alebo na blogu www.dennyto.sk

Denisa Tomíková
Overený zákazník
4.2.2023
Slovenská literatúra je lepšia, ako som si myslela.
Ja som si čítanie knihy užila. Občas mi prekážali vulgarizmy, ale to je asi len tým, že do môjho slovníka patria len minimálne. Tešila som sa na ďalšiu a ďalšiu poviedku. Páči sa mi cit pre detail autorky a pre obyčajné veci, ktorým v knihe dala priestor. A páčili sa mi tie závery, to rozuzlenie celého príbehu ma vždy dostalo.

Občas som sa v príbehu stratila (asi v dvoch príbehoch), ale ďalší to vždy napravil. Každý si v tejto knižke nájde ten svoj, ktorý ho osloví najviac. Pevné v to dúfam. Ak si chceš prečítať niečo slovenské, pekné, kvalitné, kratšieho rozsahu, tak siahni aj po tejto knihe.
Sona Uriková je ďalšia slovenská autorka, ktorá si ma svojou tvorbou získala. Chcem čítať viac takýchto kníh.

Ďakujem vydavateľstvu za poskytnutie recenzného výtlačku.
Čítať viac

Soňa Uriková

Čítať viac

„Možno to, čo chápeme najmenej, je to najlepšie, čo nás čaká.“

O zármutku - C.S. Lewis, 2018
O zármutku
C.S. Lewis