Detský mozog: Novorodenec - Robert Krause

14,20 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Detský mozog: Novorodenec

Od počatia po koniec prvého roku života

Chcete spoznať, pochopiť a podporiť dozrievanie detského mozgu? Chcete rozvíjať rozumový a emocionálny potenciál svojho dieťaťa? ... Čítať viac

2,7 36 hodnotení
Séria
Detský mozog
Vydavateľstvo
Ikar, 2022
Počet strán
208

Chcete spoznať, pochopiť a podporiť dozrievanie detského mozgu? Chcete rozvíjať rozumový a emocionálny potenciál svojho dieťaťa? ... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
14,90 €

14,20 €

-5 %
Na sklade, posielame ihneď

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Chcete spoznať, pochopiť a podporiť dozrievanie detského mozgu? Chcete rozvíjať rozumový a emocionálny potenciál svojho dieťaťa?

Detský mozog sa začína rozvíjať počas vnútromaternicového vývinu a jeho dozrievanie rapídnym spôsobom akceleruje v prvých mesiacoch a rokoch života. Neuropsychológ a dvojnásobný otec Robert Krause vás vo svojej knihe prevedie dvadsiatimi štyrmi modelovými situáciami, ktoré vám pomôžu pochopiť vývin vášho dieťaťa. Na týchto názorných príkladoch vám ukáže a pomocou najnovších vedeckých poznatkov vysvetlí, čo robiť a čomu sa pre zmenu vyhýbať, aby ste podporili zdravé dozrievanie mozgu dieťaťa. Kniha vás popritom osloví svojou jednoduchou a systematickou štruktúrou, vďaka ktorej ľahšie pochopíte kognitívnu neuropsychológiu a v roli rodiča sa budete cítiť istejšie a bezpečnejšie.

Čítať viac
Počet strán
208
Väzba
pevná väzba
Rozmer
152×203 mm
Hmotnosť
521 g
ISBN
9788055184371
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1611281
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Séria
Detský mozog
Vydavateľstvo
Ikar
Účel knihy
na rozvoj dieťaťa
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

2,7 / 5

36 hodnotení

13
3
0
0
19

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

5
29.11.2022
Ľudský mozog ma fascinuje. Prečítala som na túto tému už viacero kníh, a poteším sa vždy, keď sa objaví nejaká nová. Detský mozog - Novorodenec je prvá kniha v novej sérii, ktorá postupne odhaľuje rodičom zákonitosti vývinu detského mozgu. Jej cieľom je poskytnuť vedecký základ, ktorý nám pomôže byť lepšími a vedomejšími rodičmi, a uvedomiť si svoje prebraté vzorce myslenia a správania, aby sme mohli efektívnejšie pracovať sami na sebe.

Prvá - pomerne stručná - časť sa snaží zrozumiteľne vysvetliť, ako vzniká a vyvíja sa mozog od prvých dní/týžďnov do ukončenia prvého roku života. Je to logické vytvorenie akéhosi teoretického “lešenia” (slovami autora), po ktorom budeme potom môcť “prechádzať” pri konkrétnych situáciách. Kniha proces vývinu mozgu prirovnáva k stavbe a práci robotníkov, čo laikovi ako ja veľmi pomáha sa zorientovať, ale aj tak som niektoré vety musela čítať viackrát po sebe…

Druhá - rozsiahlejšia - časť je praktická. obsahuje konkrétne “situácie”. Je tu 8 najbežnejších otázok ohľadom tehotenstva (vplyv stravy, vitamínov, stresu na vývin mozgu dieťaťa…) a 16 z prvého roku života (bonding, plač, typ pôrodu, adopcia, fyzické tresty… - a ako vplývajú na vývin mozgu a psychiku dieťaťa).

Poskytnuté informácie a rady sú všetky založené na vedeckých poznatkoch. Autor vychádza z mnohých výskumov a štúdií - na konci knihy je zoznam 205 (!) použitých zdrojov - a prepája ich s vlastnými odbornými skúsenosťami, ako aj skúsenosťami dvojnásobného otca.

Veľmi oceňujem dôraz, aký sa tu kladie na psychické zdravie. Vedeli ste, že štatisticky viac žien trpí v tehotenstve depresiou ako tehotenskou cukrovkou? Na tú druhú sa robí u každej ženy skríning, na duševné zdravie sa tehotnej nikto nepýta. Kniha ponúka zopár praktických tipov, ako problémom s duševným zdravím predchádzať, aj pre partnera a blízke osoby tehotnej, ako si všimnúť prípadné začiatky duševnej nepohody a ako ponúknuť pomoc.

Kniha je inak napísaná veľmi empaticky a autor často radí, čo konkrétne v danej situácii povedať alebo ako sa zachovať. Jednak z pozície rodiča k dieťaťu, ale aj z pozície partnera/blízkej osoby k matke. Dáva svoje odporúčania, založené na výskumoch, ale nepretláča ich nejak konfrontačne alebo čiernobielo.

Čo by som na tejto knihe zmenila, sú generické umelé fotky z fotobanky typu tehotná mamička nadšene sa usmievajúca nad miskou šalátu alebo hladiaca si bruško s dokonalou francúzskou manikúrou. Vizuálne ma takéto niečo na rodičovskej knihe ruší - mám takú tendenciu prikladať menšiu váhu obsahu odbornej knihy s takýmto lacným rýchlym vizuálnym efektom. Dokonca si dovolím tvrdiť, že dospelý človek nepotrebuje v odbornej knihe obrázky, ak nejakým spôsobom nedopĺňajú informácie v texte.

Čoskoro vychádza pokračovanie -> Detský mozog: Batoľa, ktoré sa venuje veku cca od ukončeného 1 do ukončeného 3.roka. A potom by mali postupne pribúdať ďalšie až po dospelosť. Už teraz sa teším na všetky nové poznatky.
Čítať viac
Eva Ondriová
Neoverený nákup
1
25.1.2023
Ako prvorodička sa snažím čítať čo najviac. Túto knihu som dostala ako dar. Potešilo ma to, ale obsah sklamal. Musím súhlasiť s negatívnymi recenziami. Oveľa lepšia je Psychológia pre milujúcich rodičov. Tú vrelo odporúčam každému.
Čítať viac
Eva Ondriová
Neoverený nákup
25.1.2023
Ako prvorodička sa snažím čítať čo najviac. Túto knihu som dostala ako dar. Potešilo ma to, ale obsah sklamal. Musím súhlasiť s negatívnymi recenziami. Oveľa lepšia je Psychológia pre milujúcich rodičov. Tú vrelo odporúčam každému. Čítať viac
Petra
Neoverený nákup
18.1.2023
Výborné, výstižné
Kniha sa mi páčila, skvele a odborne napísané. Už mám viacero kníh o výchove a detskom vývine prečítaných a táto patrí medzi tie lepšie. Čítať viac
Chodec
Neoverený nákup
16.1.2023
Na začiatok, kniha síce uvádza 208 strán, ale obsahovo má možno 20-25 strán o veľkosti A4. Malý formát knihy, veľké okraje, riadkovanie aj písmo. Jedná o čisté ryžovanie peňazí od naivných kupujúcich. Keďže mám oba diely, a oba sú písané rovnako, knihe by prospelo ich spojiť do jedného.
O detskom mozgu sa dozviete iba jednu až hlúpu metaforu o stavbároch, nič viac. Celá kniha je písaná nesúrodo, nedrží si myšlienku ani jednu jedinú kapitolu. Cítiť, že autor nevedelo čom písať, a tak písal, čo mu práve napadlo. PhDr. Krause (ktorý trošku laickú verejnosť zavádza titulom Dr.) nemá odborné znalosti písať knihu o tejto téme a je to veľmi zreteľné. Uviesť, že ju píše ako dvojnásobný otec je také isté, ako keby ja píšem knihu z antropológie preto, že som človek. Nejedná sa o odbornú literatúru, čo aj sám deklaruje, ale nejedná sa ani o tú laickú. Takmer nič sa z nej nedozviete, až na jednu kapitolu, kde je jedna zaujímavá myšlienka, nič viac. Je to jeden veľký, nudný rýchlo uvarený a prvoplánový guláš, pozostávajúci z nezmyselne zložitého textu, ktorý sa navonok tvári múdro, ale je bezduchý.
"Kto sa vyjadruje príliš zložito, chce vyzerať múdro, alebo téme nerozumie." Neviem, kto je autorom, ale na záver sa krásne hodí.
Čítať viac
5

Rada čítam, snívam a popíjam kávu pri rozhovoroch odhaľujúcich duše. Recenzie píšem aj na instagram pod menom Knihomoľka z lesa

Patrícia R.
Overený zákazník
11.1.2023
Pútavo napísané
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Nerozumiem negatívnym recenziám tu na martinus.sk, pretože nepochybujem o odbornosti Dr. Krauseho a Keďže kniha nie je určená pre študentov psychológie či odborníkov pre danú oblasť, ale pre rodičov-laikov jej obsah je skvelý.
Myslím, že napriek množtvu online článkov, tu stále nemáme dostatok publikácii o bábätkach a ich vývoji, ktoré vychádzajú z vedeckých poznatkov a sledovaní.

Táto kniha je pre všetkých, ktorí sa chcú oboznámiť s fungovaním detskej mysle. V porovnaní s inými podobnými knihami vydanými posledné roky, napísanými Slovákmi, sa Dr. Krause (neuropsychológ) venuje aj vývinu mozgu dieťaťa počas tehotenstva. Okrem informácii o bábätku v brušku, odporúča aké živiny sú pre tehotnú a správny vývoj dieťaťa dôležité, alebo čomu sa treba naopak vyhnúť. Venuje sa tiež prvým dňom po pôrode, spánku, dojčeniu, plaču či deťom, ktoré boli adoptované.

Na konci každej kapitoly je stručné a prehľadné zhrnutie. Príjemne ma prekvapila moderná grafika, a kniha sa skvele čítala. Napriek odborným informáciám bolo čítanie jednoduché, aby si z neho laik vzal čo najviac. Páči sa mi aj jej tvrdá väzba aj malá veľkosť- takže si ju môžete čítať aj v čakárni na poradni:)

Hoci je forma veľmi vydarená, občas ma rušili informácie ako “V predchádzajúcej kapitole som uviedol, ďalej sa pozrieme na .. alebo v tejto časti zhrniem…”. bolo to v niektorých prípadoch dosť dlhé a myslím, že aj zbytočné.

Pokiaľ už máte nejaké tie knihy o vývine detí prečítané, nedozviete sa v nej veľa nových informácii, avšak, povedzme si úprimne, nikdy nie je na škodu si ich znovu pripomenúť.

Ak teda hľadáte knihu, kde je zhrnuté množtvo informácii o novorodencoch jednoducho a v malom rozsahu, určite si ju nenechajte ujsť. Dr. Krause vás prevedie dôležitými míľnikmi a udalosťami novorodenca.
Čítať viac
Jakub
Neoverený nákup
12.1.2023
Pán Krause je žiaľ dr. Bukovský psychológie, z odborného hľadiska nič relevantné nevyprodukoval. Medzi skutočnými odborníkmi nemá reputáciu. Túto publikáciu prezentuje ako odbornú, pričom v samotnej knihe je malým písmom uvedené, že v žiadnom prípade to nei je odborná publikácia. Pán Krause je žiaľ výsledok marketingu. Čítať viac
Kika
Neoverený nákup
8.1.2023
Ako som sa na ňu veľmi tešila tak som sklamaná ...
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Druhú už by som nekúpila 1x poviem že skoeds vyhodené peniaze za knihu ,čakala som viac od nej . Prečítala som ju a nepriniesla mi taký že wow efekt . Chýba mi tam nejaký ten šmrnc v tej knihe viac o tom jedna tema.je na Max 2strany z toho polovica je nejaký príklad .
Od niekoho takého by som očakávala viac oveľa viac.
Čítať viac
Jana Višňovská
Neoverený nákup
30.12.2022
Utíšiť dieťa utieraním pocikanou plienkou. Osobne by ma zaujímalo, či to reálne autor aj praktizuje. A mnoho ďalších "rád", ktoré pôsobia veľmi zvláštne. Svoje deti si radšej vychovám podľa odporúčaní mojej mamy, starkej a pediatričky. Čítať viac
Lukáš Rusinko
Neoverený nákup
27.12.2022
Ako školský psychológ rád objavujem nové informácie z oblasti psychólogie dieťaťa. Táto kniha ale priniesla veľké sklamanie. Rozumiem, že autor má svoj funklub, ktorý ho podporuje. No táto kniha nemá prakticky žiadnu hodnotu. Ak skutočne máte záujem o dobrú publikáciu, okrem už spomenutých kníh odporúčam veľmi dobre hodnotenú knihu Psychológia pre milujúcich rodičov. Dozviete sa určite viac, ako v knihe pána Krauseho. Čítať viac
Viera Rajčanová
Overený nákup
23.12.2022
Detský mozog Novorodenec
Dieťa vníma všetky momenty, vône, piesne, hlasy už od narodenia. Do troch rokov prijíma najviac informácií v živote. Preto sa hneď od narodenia treba dieťaťu venovať. A nie je to o plnení len základných potrieb/hygiena a potrava/.Preto knihu odporúčam hlavne prvorodičkám a aj otcom, aby vedeli, čo robiť s takýmto malým dieťaťom. Čítať viac
Erika Ganská
Neoverený nákup
18.12.2022
Táto kniha ma nijak neohúrila. Práve naopak. Pán Krause sa hrá na odborníka, no ak by ním bol, určite by do knihy nevkladal tvrdenia, ktoré sú úplne mimo. Zároveň nejde o odbornú publikáciu. Je to tam aj napísané. Radšej si vyberte iné knihy z ponuky, ktoré sú kvalitnejšie. Čítať viac
Patricia
Neoverený nákup
11.1.2023
Kde to je napísané? Vzadu je množstvo vedeckých publikácii, ktoré autor citoval a z ktorých vychádzal. Čítať viac
Nina
Neoverený nákup
20.12.2022
Aké knihy tohto žánru Vám prídu lepšie? Čítať viac

Čítať viac

„Víra v budoucnost - to je pochybná ctnost, nemyslíš? Něco stejně pošetilého jako stavět modely lodí do lahví. Víš, jak to myslím - obdivuhodné, ale trochu z toho naskakuje husí kůže. “

Domov na konci světa - Michael Cunningham
Domov na konci světa
Michael Cunningham