Na vrchol žádné zkratky nevedou - Ed Viesturs, David Roberts
Na vrchol žádné zkratky nevedou
15,83 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Na vrchol žádné zkratky nevedou

Výstupy na 14 nejvyšších vrcholů světa

Vydavateľstvo
Jota, 2013

Osmnáct let se snažil Ed Viesturs dosáhnout na svatý grál alpinismu: stanout na vrcholu všech osmitisícových hor planety bez pomoci umělého kyslíku. Je to neobyčejně opatrný horolezec, který se neváhal otočit a sestoupit zpět...

Čítať viac

Osmnáct let se snažil Ed Viesturs dosáhnout na svatý grál alpinismu: stanout na vrcholu všech osmitisícových hor planety bez pomoci umělého kyslíku. Je to neobyčejně opatrný horolezec, který se neváhal otočit a sestoupit zpět...

Čítať viac
15,83 €
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Osmnáct let se snažil Ed Viesturs dosáhnout na svatý grál alpinismu: stanout na vrcholu všech osmitisícových hor planety bez pomoci umělého kyslíku. Je to neobyčejně opatrný horolezec, který se neváhal otočit a sestoupit zpět sotva devadesát metrů pod vrcholem Mount Everestu. A nezastavil se ani před výzvou jménem Annapurna, před horou, která proslula tím, že si vyžádá za každé dva horolezce, které pustí na svůj vrchol, jeden život.
„Dostat se na vrchol je možnost. Vrátit se zpátky dolů je povinnost.“ Ve světle své nezlomné filozofie líčí Ed osudově chybná rozhodnutí svých kolegů horolezců, několik případů, kdy sám jen se štěstím vyvázl, a také pár záchranných akcí, kterých se zúčastnil. A poprvé také detailně popisuje klíčovou roli, kterou sehrál při katastrofě na Everestu v roce 1996, proslavené Jonem Krakauerem v jeho knize Into Thin Air.

Na vrchol žádné zkratky nevedou je víc než jen celistvý popis jednoho z nejúžasnějších počinů současnosti; je to zároveň portrét statečného a rodině oddaného muže a vysvětlení motivace, která jej dohnala až k tomuto vrcholně nebezpečnému a velkolepému výkonu. V epilogu hovoří Viesturs o uběhnutí svého prvního newyorského maratonu a o své výpravě na jaře roku 2007 na kanadský Baffinův ostrov, kde studoval dopady globálního oteplování.
Čítať viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
No Shortcuts To The Top: Climbing the World’s 14 Highest Peaks
Počet strán
480
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
130×200 mm
Hmotnosť
489 g
ISBN
9788074624148
Rok vydania
2013
Naše katalógové číslo
154001
Téma
horolezectvo
Jazyk
čeština
Preklad
Vydavateľstvo
Jota

Príbeh Eda, ktorý to má v hlave nastavené správne. Preto prežil. Nebál sa totiž otočiť aj pár metrov pod vrcholom, ak mu jeho inštinkt povedal, aby to spravil.

Čítať viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,9 / 5

13 hodnotení

12
1
0
0
0

19
Diablova pevnosť - Juraj Červenák
Práve čítam
Diablova pevnosť

Žena, manželka, matka, redaktorka, historička, knihovníčka, čitateľka, frankofilka, potterhead, rpg hráčka... a mnoho iného :-)

Ivana Černáková
22.3.2019
Príbeh muža, ktorý zdolal všetkých 14 osemtisícoviek
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
A zároveň s tým aj príbeh všetkých ostatných.

Ed Viesturs píše o svojich lezeckých začiatkoch, o prvých výpravách, o práci sprievodcu, kde sa naučil odhadnúť riziko a postupne o všetkých himalájských expedíciách, až kým nedosiahol svoj cieľ - zdolať vrcholy všetkých 14 vrchov nad 8000 metrov.
Bola to cesta dláždená i mnohými neúspechmi, ako sám píše - z 30 expedícií stál na vrchole 20x, čiže 10x sa musel otočiť. Nikdy to nebolo preto, že by nevydržalo jeho telo, vyhli sa mu všetky ťažkosti, ktoré vysokohorskí horolezci mávajú - nepostihla ho ani výšková choroba, ani opuch pľúc či mozgu z hypoxie. Vždy šiel dolu, lebo podmienky nespĺňali jeho kritériá prijateľného rizika (alebo šiel zachrániť iného horolezca).
Počas 25 rokov stratil mnoho priateľov v horách, ale nikdy neprišiel o lezeckého partnera a nikdy sa nenechal strhnúť k nejakým pretekom. Dosiahnuť "štrnástku" mu trvalo 18 rokov, ale nestálo ho to ani život ani omrzliny či iné doživotné následky.

Nerozumiem horolezectvu (hoci ma fascinuje) a motivácii ľudí, ktorí dobrovoľne riskujú život v takých podmienkach, ale keď už, tak mi Viestursov "model" príde najprijateľnejší.

Čítalo sa to výborne, nedalo sa mi od knižky odtrhnúť, zase mi to doplnilo mozaiku o niektorých veciach a výpravách, o ktorých som už mala nejaké vedomosti a celé sa to nieslo v mne veľmi prijateľnom duchu čestnosti a správnej morálky.
Čítať viac
Maroš
11.1.2016
Názor čitateľa
užil som si jeho silný životný príbeh spojený s horami. Odnášam si pár citátov/poznaní, rešpektu k životu, ku ktorým človek dôjde, až keď je vystavený smrteľnému nebezpečenstvu Čítať viac
Diana
19.3.2015
Názor čitateľa
Skvelá a pútavo napísaná kniha, od ktorej sa nebudete vedieť odtrhnúť. Nie je len o dosiahnutých vrcholoch štrnástich najvyšších hôr sveta, ale aj o ľudskej stránke horolezectva, o prekonávaní problémov, o priateľstve a láske k horám a k prírode ako takej. Odporúčam! Čítať viac
10
21.1.2014
Úžasná kniha o sile človeka
Overený nákup
Kniha je jednou z najúžasnejších, aké sa mi v poslednom čase dostali do rúk. Je o človeku, ktorý prekonal sám seba a nevzdal sa svojho sna počas dlhých rokov ani napriek počiatočným komplikáciám či neúspechom a v každej situácii zachoval svoju ľudskú tvár. Krok za krokom zdolával osemtisícovky, jednu za druhou, pričom nikdy neprekročil svoju subjektívnu mieru prijateľného rizika, pretože "dostať sa na vrchol bola možnosť, ale dostať sa dolu povinnosť". Čítať viac

O autoroch

Čítať viac
Čítať viac

„Čo má cítiť? Kam má kráčať? Na koho sa hnevať? O čo sa usilovať? Kde je ten jediný pevný bod, od ktorého sa dá odvodiť všetko ostatné, čo by už konečne spolu súviselo, bolo by to správne a fungovalo by to tak, že by už nebolo potrebné vracať sa z kratšej cesty? Konečne sa nemusieť vracať z kratšej cesty, ako už toľkokrát za svoj dospelý život.“

Úplne najviac - Maxim E. Matkin
Úplne najviac
Maxim E. Matkin