Naše kníhkupectvá sú opäť otvorené :-)
Tešíme sa na vašu návštevu. Viac info
Kdo to tady řídí? - Michael S. Gazzaniga
Kdo to tady řídí?
16,31 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Knihy
E-knihy
16,31 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Tato čtivá a výjimečně přístupná kniha, sahající do oblasti neurovědy, psychologie a etiky, předkládá provokativní argument.
Tento argument je protikladný běžnému, ortodoxnímu vědeckému přesvědčení, které můžeme shrnout takto: stejně jako celý fyzický svět, i náš život, dokonce i naše vědomé „já“, je zcela podmíněný fyzikálními procesy. Žijeme v „determinovaném světě“, tudíž nejsme zodpovědní za své jednání, svobodná vůle je nesmysl a „já“ je pouhým vedlejším produktem.
Autor této kontroverzní knihy tvrdí, že je tomu právě naopak. Vysvětluje, že mysl, vytvářená fyzikálními procesy mozku, ve skutečnosti mozek „omezuje“ stejným způsobem, jako jsou například automobily omezovány hustým provozem, který způsobují. Na příkladech ukazuje, jak determinismus nesmírně oslabuje naše pojetí lidské zodpovědnosti – umožňuje například vrahovi, aby se bránil tvrzením, že za ohavný čin nemůže on sám, ale jeho mozek. Je tedy skutečně akceptovatelné a vědecky dokazatelné popřít podstatu lidské společnosti – osobní zodpovědnost?
Jsme-li považováni za zodpovědné původce našeho konání, měli bychom být, ve světle neurovědeckých objevů, za své jednání i trestně zodpovědní? Vytváří se zodpovědnost ve vzájemném působení lidí, nebo její původ musíme hledat v našem mozku jako jednu z jeho funkcí?
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
238
Hmotnosť
474 g
Rok vydania
2013
Väzba
pevná väzba
Jazyk
český
Vydavateľstvo
Dybbuk
Rozmer
145×220 mm
ISBN
9788074380815
Naše katalógové číslo
149041

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,3 / 5

6 hodnotení

3
2
1
0
0

Martin Buchar
21.9.2019
Doporučujem najmä prvú polovicu
Prvá polovica je napísaná brilantne, so zaujímavými štúdiami vpletenými do autorovej vlastnej komplexnej analýzy. Druhá polovica ale akosi nedrží pokope. Nie je jasné čo chce autor vlastne povedať. Zdá sa mi že hľadá akúsi tretiu cestu koexistencie slobodnej vôle a determinizmu, no na ceste za týmto cieľom som sa stratil. Druhú polovicu by som označil prinajlepšom ako mätúcu. Čítaj viac
Filip Jendrol
11.1.2017
Názor čitateľa
Tenká, zato užitočnými informáciami mimoriadne "nabúchaná knižka". Gazzaniga rozhodne nekazí meno žánru populárno-náučnej literatúry. Samozrejme treba rozlišovať medzi tým čo sú fakty a čo autorove vlastné názory, vyplývajúce skôr z filozofie materializmu... I tie sú však mimoriadne zaujímavé a nasadia červíka do hlavy :-) V každom prípade oceňujem, že niekto dokáže tak zrozumiteľnou formou podať výsledky mnohých zodpovedných štúdií a výskumov - od neurológie a kognitívnych vied po evolučnú a sociálnu psychológiu. Čítaj viac
Martina
2.11.2014
Názor čitateľa
Kniha od jedného z najvplyvnejších súčasných neurovedcov, ktorého citujú snáď autori, zaoberajúci sa neurovedou a behaviorálnou psychológiou. Za nedostatočné považujem argumenty na podporu slobodnej vôle tak, ako ju prezentuje Gazzaniga. Inak je kniha základným čítaním pre tých, ktorý sa chcú dozvedieť viac o tom,a ko funguje mozog a zbaviť sa niektorých mýtov, ktoré sme sa o ňom učili.
Ďalej odporúčam knihu David Eagleman - Secret Lives of The Brain.
Čítaj viac
Martin Marko
16.8.2013
...doplnok
Overený nákup
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Posledné dve kapitoly boli o niečo slabšie, najviac mi zrejme chýbala sumarizácia argumentov a celistvý záver, napriek tomu ale veľmi slušná kniha. Tentokrát , t.j. 4,5 hviezdičky priemer. Čítaj viac
Martin Marko
28.7.2013
Pop-science bazén poznatkov
Overený nákup
- výborný štýl písania (podozrievam autora, že píše aj beletriu a fikciu)
- množstvo veľmi zaujímavých výskumov a z nich vyplývajúcich poznatkov
- dobrá čitateľnosť, príklady, argumenty, narativita...
Čítaj viac

Čítaj viac

„Kniha je často dôležitejšia než veľká bitka.“

Samuel Smiles