Géniové v rodě Habsburků - Sigrid-Maria Grössingová, Ikar CZ, 2013

13,70 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Géniové v rodě Habsburků - Sigrid-Maria Grössingová, Ikar CZ, 2013
Géniové v rodě Habsburků - Sigrid-Maria Grössingová, Ikar CZ, 2013

Géniové v rodě Habsburků

Mocný panovnický rod Habsburků neurčoval pouze politické dění Evropy. Stranou od vládních záležitostí, všedních dnů na císařském dvoře a promyšlených sňatků se někteří... Čítať viac

Vydavateľstvo
Ikar CZ, 2013
184 strán
3-4 hodiny čítania

Mocný panovnický rod Habsburků neurčoval pouze politické dění Evropy. Stranou od vládních záležitostí, všedních dnů na císařském dvoře a promyšlených sňatků se někteří Habsburkové věnovali „krásnému umění“... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Čeština
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v troch knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Temné sekundy - Karin Fossum, mamaš, 2024

Viac o knihe

Mocný panovnický rod Habsburků neurčoval pouze politické dění Evropy. Stranou od vládních záležitostí, všedních dnů na císařském dvoře a promyšlených sňatků se někteří Habsburkové věnovali „krásnému umění“. Bez ohledu na vlastní finanční možnosti podporovali umělce a vědce a sami se pokoušeli komponovat a malovat. Nechávali uspořádat barokní opery s okázalou výpravou a společenské hudební večery. Ale i na poli vzdělávání a přírodních věd se projevili osvícení příslušníci císařského domu jako velcí reformátoři.
Čítať viac
Počet strán
184
Väzba
pevná väzba
Rozmer
132×206 mm
Hmotnosť
301 g
ISBN
9788024921068
Rok vydania
2013
Naše katalógové číslo
148350
Jazyk
čeština
Vydavateľstvo
Ikar CZ
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

3 hodnotenia

1
2
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Boris
Neoverený nákup
23.12.2013
Osobnosti
Keď som videla túto ďalšiu knihu od Grӧßingovej tak som si ju veľmi nechcela kúpiť. Hlavne keď som videla na obálke Máriu Teréziu, tak som si pomyslela, že sa tu bude autorka opakovať ( autorka sa vo svojich knihách aj opakuje). A napíšem, že aj názov knihy ma akosi zmiatol. Trocha nechápem zaradeniu daných Habsburgovcov medzi géniov, skôr som za označenie osobnosti. Boli to skôr ľudia, ktorí využili (a ktorých povinnosťou bolo) využiť v pozitívnom zmysle slova svoje postavenie. Iná vec je, že každý človek má svoje záujmy.
Prvá kapitola o Rudolfovi IV. je z hľadiska uhorských dejín pre slovenského čitateľa nie až tak významná, no život tohto Habsburga, ktorý zomrel veľmi mladý je zaujímavý. Rímsko - nemecký cisár Maximilián I. má spojitosť s Bratislavou, keď slávna dvojitá svadba medzi Habsburgovcami a Jagelovcami bola dohodnutá už v Bratislave. Leopold I., nebol ani politik ani vojnový hrdina, ale mal rád hudbu a dokonca ju skladal. To, že ako kráľ a cisár komponoval ho ešte nezaraduje medzi géniov. Nie každý čo komponuje je génius. U panovníkov patrila znalosť hudby k patričnému vzdelaniu, ale ak ho to zaujímalo viac ako vladárske povinnosti, prispieva to skôr k negatívnemu hodnoteniu jeho ako panovníka. Kapitola o Márii Terézii je ladená veľmi všeobecne. V jej súvislosti autorka uvádza v predhovore jednu zaujímavú skutočnosť, že existujú aj kritici jej vlády. Líčenie životných osudov kráľa a cisára Leopolda II., ktorý sa svojou 2 roky trvajúcou vládou historicky stráca medzi bratom Jozefom II a synom Františkom I., je spolu s jeho ďalším synom arcivojvodom Jánom najzaujímavejšie čítanie z celej knihy. Tu zaraďujem aj poslednú kapitolu o brazílskom cisárovi Pedrovi II, ktorý bol bratrancom Františka Jozefa I. Kapitola o tzv. nekorunovanom kráľovi Mallorky je v knihe úplne zbytočná (v tom prípade ak už nemáte doma knihu : Vydedenci Habsburku od Egghardtovej.) Knihy od Grӧßingovej sú zvláštne, čiastočne prinášajú niečo nové a čiastočne nie.
Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar CZ

Čítať viac

„Policajné štatistiky sú ako bikiny. Odhalia pre niekoho málo, pre niekoho veľa, ale vždy iba toľko, ako chcel sám autor.“

Mafiánska poprava? - Peter Šloser, 2019
Mafiánska poprava?
Peter Šloser