Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra - Gabrielle Zevin, Motýľ, 2023
Boxer - Reinhard Kleist, BRAK, 2022

18,50 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Boxer

Skutočný príbeh Hertzka Hafta

Reinhard Kleist prerozprával neuveriteľný, no pravdivý príbeh židovského boxera Hertzka Hafta. Dozorcovia v koncentračnom tábore donútili mladíka päsťami bojovať doslova o... Čítať viac

Vydavateľstvo
BRAK, 2022
Počet strán
200

Reinhard Kleist prerozprával neuveriteľný, no pravdivý príbeh židovského boxera Hertzka Hafta. Dozorcovia v koncentračnom tábore donútili mladíka päsťami bojovať doslova o život. Spoluväzni medzi sebou zápasili v neľudských podmienkach lágrov pre.... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

18,50 €

Posielame do piatich dní

Naši škriatkovia odporúčajú

Vrahovia mesiaca kvetov - David Grann, Absynt, 2020
Boxer - Reinhard Kleist, BRAK, 2022
18,50 €

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Reinhard Kleist prerozprával neuveriteľný, no pravdivý príbeh židovského boxera Hertzka Hafta. Dozorcovia v koncentračnom tábore donútili mladíka päsťami bojovať doslova o život. Spoluväzni medzi sebou zápasili v neľudských podmienkach lágrov pre pobavenie esesákov. Hertzko sa napokon po mnohých útrapách a pochode smrti dočkal konca vojny. V USA neskôr krátko pôsobil ako profesionálny pästiar. Nechcel iba vyhrávať v ringu, ale nájsť svoju lásku, ktorú stratil ešte v rodnom Poľsku a nikdy ju neprestal milovať. Kleist vytvoril knihu, ktorá suverénne dokazuje, že komiks dokáže byť provotriednym umeleckým dielom.
Čítať viac
Originálny názov
Der Boxer
Počet strán
200
Väzba
pevná väzba
Rozmer
170×240 mm
Hmotnosť
617 g
ISBN
9788089921454
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1467851
Štýl
vojnový
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Nemecko
Vydavateľstvo
BRAK
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

10 hodnotení

7
3
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

jakubegly
Neoverený nákup
28.1.2023
komiks fajn, dobre sa čítal a mal som ho do hodiny celý prečítaný. príbeh zaujímavý ale aj tak mám jeden problém a to je kresba : Keďže je to celé čiernobiele pri niektorých pasážach som nevedel rozoznať o aké postavy sa jedná alebo čo sa deje. Ale inak spokojnosť, ak máte radi komiksy, tému druhé svetovej alebo box odporučam Čítať viac
25.9.2022
Mnohé životné príbehy tých, ktorí na vlastnej koži zažili jedno z najhrôzostrašnejších období v dejinách ľudstva zostali nevypovedané. Príbeh boxera Hertzka Haftu, ktorý v koncentračných táboroch pôsobil ako bábka v rukách dozorcov, však nebol medzi nimi. Na mnohé roky však život tohto muža upadol do zabudnutia. Preživší, vrátane Haftu boli traumatizovaní a nedokázali o utrpení hovoriť. Postupne však historiografia holokaustu a tiež športová žurnalistika priniesla na svetlo sveta túto dôležitú tému. Tému nútených boxerských zápasov v koncentračných táboroch, ktoré prežil naozaj len málokto.

Mladý šesťnásťročný Hertzko Hafta sa ocitol v koncentračnom tábore. Počas jeho pobytu si jeden z dôstojníkov SS všimol jeho silu a prinútil ho zúčastňovať sa na boxerských zápasoch na život a na smrť. V koncentrákoch boli zadržiavaní a ponižovaní viacerí boxeri z celej Európy a ich úlohou bolo zabávať väzniteľov pästnými súbojmi. Aj napriek neľudskému zaobchádzaniu a nehumánnym podmienkam sa Hertzkovi napokon podarilo utiecť a emigrovať do Ameriky. Tam pôsobil ako profesionálny boxer, no spomienky na minulosť ostali po dlhé roky skryté. Až do momentu, kedy sa Hertzko rozhodol rozpovedať tento príbeh svojmu synovi.

Grafické zobrazenie tak desivej a traumatizujúcej životnej etapy človeka sa Reinhardovi Kleistovi podarilo naozaj majstrovsky. V čiernobielych obrazoch dokonalo zachytáva výrazy tvárí jednotlivých postáv, až z toho v niektorých momentoch doslova mrazí. V závere knihy sa nachádza aj zhrnutie Haftovho príbehu, ktorý výborne dopĺňa ilustrovanú časť knihy. Okrem iného v nej nájdeme aj ďalšie životné príbehy boxerov, ktoré vďaka tejto knihe nezostali zabudnuté. Aj napriek tomu, že Boxer je jednou z kníh, neľahkou na čítanie a hlboko vás emocionálne zasiahne, je to umelecké dielo hodné pozornosti každého čitateľa.
Čítať viac
Beáta Kiselová Bileková
Neoverený nákup
2.8.2022
Skvelé silné dielo
Tento grafický román vznikol podľa knihy Raz všetko rozpoviem, ktorú napísal syn židovského boxera Hertzka Hafta, ktorý je hrdinom Boxera. Hertzko, aby zachránil svojho brata a tým pádom i rodinu, sa dostal do koncentračného tábora, kde sa zúčastňoval boxerských zápasov pre pobavenie esesákov. Neostávalo mu nič iné, keď sa chcel pokúsiť prežiť, čo sa mu po mnohých útrapách nakoniec aj podarilo. V rodnom Poľsku mal svoju prvú veľkú lásku, ktorú chcel nájsť a cesta k nej viedla tŕnistá cez Nemecko až do USA, pričom sa ,,živil" boxom. Podarilo sa mu nájsť svoju lásku a preniesť sa cez mučivé roky?
Tento silný skutočný príbeh vykresľuje osudy jedného boxeristu a jeho blízkych spomienkami jeho syna, v ktorého pamäti utkvel ako nie príliš dobrý človek. Až keď sa dozvedel o jeho osude, dokázal sa na otca pozrieť inými očami. Druhá svetová vojna zmenila množstvo preživších, ktorí stratili všetku vieru a keď chceli prežiť, museli bojovať z posledných síl. Emotívna bola aj romantická linka a hlavne záver knihy bol bolestivý. Autor krátkym textom vystihol aj psychológiu postáv a celkový dojem výborne dotvára čierno-biela grafika. Na konci knihy sú postrehy novinára Martina Kraußa, ktoré čitateľovi pomôžu ešte viac si rozšíriť obzory. Ani som si nemyslela, že táto kniha bude až taká dobrá, ale vo mne vyvolala i zanechala množstvo pocitov a ešte dlho ju budem mať v hlave. Za mňa jedno veľké ÁNO.
Čítať viac
SanDu
Neoverený nákup
7.7.2017
Názor čitateľa
Pred pár dňami sa mi dostal do rúk komiks Boxer, ktorý v Čechách vydalo ARGO. Ide o strhujúci, ale aj nesmierne temný zážitok. Komiks rozpráva o živote a predovšetkým nezlomnej vôli Hercka (Harryho) Hafta, skutočného boxera ktorý sa po vojne v ringu postavil aj Rockymu Marcianovi.
Pretože ide o skutočný príbeh, nečakajte čiernobielo rozdelený svet a ani superhrdinov, teda nie tých klasických.
Hercko Haft je kontroverznou postavou so svojou minulosťou a démonamy, ktorá sa pod tlakom koncentračného tábora mení v človeka zápasiaceho o život v táborových boxerských turnajoch (mne osobne sa nedalo nespomenúť na film Boxér a smrť s Štefanom Kvietikom v hlavnej úlohe, či na Triumf ducha s Danielom Dafoe - tento je natočený podľa života Salamona Aroucha, ktorý má na konte 200 vyhraných zápasov), kde na porazeného čakala zväčša smrť mení.
Vojna je tu ukázaná vo všetkej surovosti a bez príkras. Mňa osobne zaujali aj scény, kedy sa Hercko Haft dostane po vojne domov. Predstavte si, že sa vrátite do mesta kde ste vyrastali, mali tam rodinu a to je naraz prázdne, lebo neostali rodina, priatelia, známi z mesta ktoré bolo domovom sa stalo cudzie mesto a tak môžeme sledovať hrdinovu cestu do Ameriky, kde ho ženie ešte jedna vec, ale o tej sa dozviete v komikse.
Komiks je zaujímavo kreslený a vďaka čiernobielej kresbe Reinharda Kleista sa mi zdá ako by na čitateľa doľahla temná atmosféra.
Osobne si ešte mimoriadne cením posledných stránok, tie sú venované niektorým boxerom, ktorí museli bojovať pre pobavenie zbabelých a opilých dozorcov v táboroch a nemyslite si, že to boli len dáky amatéri v táboroch skončili profesionálni atléti s titulmi majstrov, ale aj nádeje ktoré to mohli dotiahnuť ďaleko.
Ostáva zodpovedať otázku prečo si zrovna tento komiks kúpiť? Kvôli strhujúcej temnej atmosfére, príbehu vôle zo železa, ale aj lásky. Rovnako aby sa v tomto šialenom svete nezabudlo, na zverstvá ktorých sa nacizmus dopúšťal. Mimochodom takto bojovať o život museli v táboroch aj občania Československa čo vieme aj zo spomienok Salamona Aroucha, nie len na frontách boli hrdinovia.
Čítať viac
Goran Lenčo
Overený zákazník
18.4.2015
veľmi silné
Možno nie je Nemecko komiksovou veľmocou a možno sa to pomaličky začína meniť. Kleist je cenami ovenčený autor, ktorého najprv opatrne, ale už čoraz hlasnejšie prirovnávajú k tým najväčším svetovým menám, ktoré niečo znamenajú vo svete panelov a bublín.
Pre našich čitateľov má premiéru. A prišiel s expresívnym príbehom s obrovským potenciálom, ktorý vychádza z knihy spomienok boxera. Z knihy, ktorá nám predkladá neuveriteľný, ale pravdivý príbeh mladého Žida, ktorý dokázal prežiť peklo koncentračných táborov, len vďaka svojej schopnosti pobiť sa (myslené doslovne) so všetkým čo mu tragický osud postavil do cesty.
Potenciál komiksu nebol premrhaný, ale uplatnený naplno. Bol by to silný zážitok aj keby bol príbeh fiktívny, ale takto... Bol som šokovaný - kvalitou spracovania, ale aj krutosťou doby. Krutosťou ľudí.
Táto téma nie je úplne neznáma. Predstavuje kurióznu, fascinujúcu, ale aj odpornú a perverznú kapitolu druhej svetovej vojny. Rozprávajú o tom filmy ako "Boxer a smrť" a "Triumf ducha". Ale najnovšie i tento komiks, teda odlišné médium, ktoré opäť dokázalo, že úrovňou výpovednej hodnoty sa môže s inými platformami smelo pomeriavať. Áno, obrázky s minimom textu dokážu byť rovnako emotívne a sugestívne ako tá Ejzenštejnova syntéza umenia (film).
Nacisti boli narcisti. Ale s ich pozérskym kultom tela išla ruka v ruke aj smiešne teatrálna oslava mačizmu, agresie a militarizmu ako nevkusná paródia skutočného heróizmu. Okrem faktu, že pred vojnou sa úpolové športy tešili rovnakej popularite ako dneska loptové hry, vďačil box svojmu postaveniu v Tretej ríši aj obscénnej posadnutosti nacistov tou násilnou stránkou svojej podstaty. Toto mal byť presne ten typ činnosti, ktorou sa má zaoberať správny árijský mládenec, ktorý si zoceľuje telo a ducha... v príprave na vojnu. Aké asi bolo pre funkcionárov a straníkov, keď ich najväčší šampión Max Schmelling, ktorý navyše nesúhlasil s ich ideológiou podľahol v boji o titul černošskému boxerovi? Ale dobre im tak! Odpusťte mi tento malý výlet do histórie, pokúsil som sa len načrtnúť vtedajšiu situáciu so zreteľom na ich úbohú psychopatologickú záľubu v násilí. Lebo, čo si myslíte, že sa stalo s boxermi, ktorí sa ocitli v koncentračných táboroch? (A opakujem, nebolo ich málo, box bol v tých časoch rozšíreným športom) Stali sa obeťou zvrhlých gladiátorských stretnutí v boxerskom prezlečení. A nejednalo sa o nijako raritné praktiky.
Taký bol aj osud Hercka Hafta, jednoduchého židovského mladíka, ktorý mal navyše aj tú smolu, že rodičia boli chudobnými Židmi. A tak vyrastal na ulici, a vo všeobecnom antisemitskom prostredí mu pomáhala len jeho prchká povaha a povesť bitkára. Neskôr, v koncentrákoch, len so základnými znalosťami boxu, musel bojovať niekedy doslova na život a na smrť pre zábavu esesákov. Vyslúžil si prezývku "židovská beštia" a dočkal sa konca vojny. A hneď po nej vyhral špeciálny židovský šampionát, ktorý sa konal v utečeneckých táboroch. Potom odišiel do Ameriky, zmenil si meno na Harryho a dokonca sa v ringu postavil (neúspešne) veľkému Rockymu Marcianovi. A celý život pátral po svojej dávnej láske z Poľska...
Zjednodušená a pritom vyspelá čiernobiela kresba, ktorá miestami pripomína maľbu tušom, dojem len umocňuje. Opakujem: veľmi silné!
Čítať viac

„Myslela som si, že každý kráčame po vopred určenom priamom chodníku - ale vyzerá to tak, že nie je vôbec žiaden chodník. Samotné kráčanie je tým chodníkom.“

Perelandra - C.S. Lewis, 2016
Perelandra
C.S. Lewis