Ratolesť - Audur Ava Ólafsdóttir
Ratolesť
12,95 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
12,95 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Dvadsaťdvaročný Lobbi zdedil po matke lásku k záhradníctvu, najmä k pestovaniu ruží. Po jej smrti sa rozhodne odísť z Islandu, opustiť starnúceho otca a svojho autistického brata, a vydá sa do nemenovanej krajiny. Jeho dočasným domovom sa stáva dedinka so stredovekým kláštorom, kde sa zamestná ako záhradník. Na Islande však ostala aj Flóra Sól, Lobbiho dcéra, plod nečakaného a krátkeho ľúbostného vzplanutia. Usporiadaný a pomaly plynúci život vykoľají nečakaný príchod Flóry Sól a jej matky, a Lobbi sa zrazu ocitá v úplne novej životnej situácii, konečne pochopí, čo to znamená byť otcom a synom a pomaly nachádza cestu k Anne, matke svojho dieťaťa, ktorá bola doteraz preňho neznámou ženou.Z nášho blogu:

Ratolesť je citlivý príbeh s nádychom Islandu


Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
Afleggjarinn
Počet strán
2083 hodiny čítania
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
130×210 mm
Hmotnosť
345 g
ISBN
9788055607535
Rok vydania
2013
Edícia
MM
Naše katalógové číslo
146206
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Slovart

Príbeh taký jemný až dojemný. Príbeh, aký sa často nestáva, aspoň nie v tejto krajine. No snáď existujú miesta, kde by sa čisto teoreticky a možno aj prakticky stať mohol. Nielen v knihe, ale aj tak naozajstne. Možno práve preto nechala autorka hlavnú postavu knihy Ratolesť odísť do neznámej krajiny.
Autorka knihy, islandská historička umenia Audur Ava Ólafsdóttir, rozpráva Lobbiho príbeh s ľahkosťou a nesmiernou citlivosťou. Miestami nás prekvapí humorom, miestami dojme pokojom, ktorý vychádza z hlavnej postavy a jej zmýšľania. Oddychové čítanie pre náročnejšieho čitateľa.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,5 / 5

22 hodnotení

14
5
3
0
0

Mosur
15.10.2018
Isladský zázrak sa nekonal
V čase vydania knihy mala autorka 49 rokov, no opisuje v nej osudy 22-ročného chlap(c)a, ktorý je príslušníkom súčastnej generácie. A podľa toho text diela aj vyzerá. Pôsobí neraz prostoducho a neprirodzene, akoby z ľahkých ženských románov. V závere hrdina románu nachádza svoje životné priority i keď nie všetko sa vyvinie podľa jeho predstáv. A práve záver je to, čo knihu zachraňuje. Je dojemný, no nie hlúpo a naivne. Čítaj viac
11
11.6.2016
Ďalšia islandská lahôdka
Overený nákup
Milujem pomaly plynúce knihy, ktoré preferujú prežitok pred strhujúcim dejom. A Ratolesť je jednou z nich. Citlivo vyrozprávaná cesta za sebapoznaním 22-ročného mladého muža, ktorého život ovplyvnilo hneď niekoľko náhodných udalostí. Ale ako hovorí jedna z postáv, "každá náhoda má svoj význam". A aj ony nemalou mierou prispejú k novému pohľadu na veci každodenné i nevšedné, ku ktorému nakoniec Lobbi dospeje.
Severskú beletriu mám rada aj preto, že sa nehrá na žiadne falošné idylky a väčšinou zatína priamo do živého.. pri tejto mi takmer neschádzal úsmev z tváre (i keď nie všetky nádeje sa nakoniec vyplnia). Veľmi príjemné čitateľské pohladenie.
Čítaj viac
Eva Sládeková
8.4.2014
Zaujímavé spoznávanie
Predovšetkým pre Island, nezvyčajné mená a trochu ihravé "kulisy" ponúka táto kniha veľmi milý výlet niekam inam a pritom je to písanie, ktorému rozumieme... Toľko k technickej stránke veci.

Veľmi pekný príbeh, kde sa čitatelia usadia - možno z opatrnosti ? - nakoniec namiesto Islandu vo fiktívnom, nedefinovanom mestečku alebo krajine niekde, kde môžu rásť aj voňavé kvety...
A tie tu možno nájsť v podobe plných charakterov typickej súčasnosti fakticky kdekoľvek na svete, vrátane kláštorov. Mních v bielom habite nemenovanej rehole, ktorý sa stáva dôležitým oporným bodom v živote mladého muža, ktorého dokáže pochopiť aj v okamihu, keď "už urobil všetko to, s čím by mu bol poradil počkať", rovnako ako v tejto recenzii nedopísaný záver so záhradou, ktorú sa mladík podujme zrekonštruovať...

Zjednoduším to: Odporúčam. Ťažko si zapamätať meno autora či autorky knihy, ale názov si budem pamätať. Pretože ľudský príbeh. Aj smútok, aj pointa, aj chyby, aj krásne následky, aj nádej...
Čítaj viac
Ivana Bernátová
17.1.2014
Názor čitateľa
Overený nákup
tato kniha by mala mať varovanie - nečítať, ked vás nemá kto objať.
pekný príbeh, jednoducho napísaný, ale bude vám rezonovať v hlave ešte nejakú dobu po prečítaní.
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Táňa všetkému rozumela a nebála sa mlčať.“

Džin - Martin M. Šimečka
Džin
Martin M. Šimečka