Harriet Beecher Stowe: Chalúpka strýčka Toma. Ikar, 2023.
Ratolesť - Audur Ava Ólafsdóttir, Slovart, 2013

12,95 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Ratolesť

Dvadsaťdvaročný Lobbi zdedil po matke lásku k záhradníctvu, najmä k pestovaniu ruží. Po jej smrti sa rozhodne odísť z Islandu, opustiť starnúceho otca a svojho autistického... Čítať viac

4,5 25 hodnotení
Vydavateľstvo
Slovart, 2013
208 strán
3 hodiny čítania

Dvadsaťdvaročný Lobbi zdedil po matke lásku k záhradníctvu, najmä k pestovaniu ruží. Po jej smrti sa rozhodne odísť z Islandu, opustiť starnúceho otca a svojho autistického brata, a vydá sa do nemenovanej krajiny. Jeho dočasným domovom sa stáva... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina
Vypredané
Kniha je dostupná v 28 knižniciach. Pozrieť dostupnosť v knižniciach

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Ďalšie knižné vydania
Výhonek osmilisté růže - Audur Ava Ólafsdóttir, Plus, 2012
Pevná väzba s prebalom
Čeština, 2012
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

Ohromný svet - Ed Yong, Tatran, 2023

Viac o knihe

Dvadsaťdvaročný Lobbi zdedil po matke lásku k záhradníctvu, najmä k pestovaniu ruží. Po jej smrti sa rozhodne odísť z Islandu, opustiť starnúceho otca a svojho autistického brata, a vydá sa do nemenovanej krajiny. Jeho dočasným domovom sa stáva dedinka so stredovekým kláštorom, kde sa zamestná ako záhradník. Na Islande však ostala aj Flóra Sól, Lobbiho dcéra, plod nečakaného a krátkeho ľúbostného vzplanutia. Usporiadaný a pomaly plynúci život vykoľají nečakaný príchod Flóry Sól a jej matky, a Lobbi sa zrazu ocitá v úplne novej životnej situácii, konečne pochopí, čo to znamená byť otcom a synom a pomaly nachádza cestu k Anne, matke svojho dieťaťa, ktorá bola doteraz preňho neznámou ženou.Z nášho blogu:

Ratolesť je citlivý príbeh s nádychom Islandu


Čítať viac
Originálny názov
Afleggjarinn
Počet strán
208
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
130×210 mm
Hmotnosť
345 g
ISBN
9788055607535
Rok vydania
2013
Edícia
MM
Naše katalógové číslo
146206
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Slovart
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

25 hodnotení

16
6
3
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Názor čitateľa

Príbeh taký jemný až dojemný. Príbeh, aký sa často nestáva, aspoň nie v tejto krajine. No snáď existujú miesta, kde by sa čisto teoreticky a možno aj prakticky stať mohol. Nielen v knihe, ale aj tak naozajstne. Možno práve preto nechala autorka hlavnú postavu knihy Ratolesť odísť do neznámej krajiny.
Autorka knihy, islandská historička umenia Audur Ava Ólafsdóttir, rozpráva Lobbiho príbeh s ľahkosťou a nesmiernou citlivosťou. Miestami nás prekvapí humorom, miestami dojme pokojom, ktorý vychádza z hlavnej postavy a jej zmýšľania. Oddychové čítanie pre náročnejšieho čitateľa.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

31.10.2022
22 ročný Lobbi má v živote dve lásky. Prvú lásku k ružiam zdedil po nebohej mame. Tú druhú mu porodila pol-nočná známosť.

Ratolesť je nádherný, pomaly plynúci, vláčny a jemný príbeh o mladom otcovi, ktorý sa rozhodne nájsť sám seba ďaleko od domova. Celá jeho cesta je sprevádzaná silným putom k jeho vlastnej dcérke prakticky od prvej až po poslednú stranu.

Ešte som nečítala takú krásnu a dojemnú oslavu otcovstva.
Táto novela je neskonale láskavá a láskyplná. Pomalá. Pokojná.

Autorka mala v čase vydania knihy 49 rokov a spôsob, akým dokázala napísať a opísať takéto prenádherné puto 22 ročného otca k dcére je priam fascinujúci .

Ak na ňu niekde natrafíte, prečítajte si ju.
Čítať viac
13
Neopúšťaj ma - Kazuo Ishiguro, 2018
Práve čítam
Neopúšťaj ma

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený nákup
12.9.2022
Príbehy vyrozprávané s pokojom a dôrazom na krásu majú u mňa prednosť pred akčnými scénami a preliatou krvou. Ratolesť je jednou z týchto pokojných a nádherných kníh, ktoré vás pohladia na duši a dostanú sa niekam pod kožu.

Lobbi, 22-ročný mladý muž, sa musí vysporiadať so smrťou milovanej matky a narodením dcéry, krorá je výsledkom náhodného vzplanutia s o dva roky staršou študentkou genetiky. Lobbi necháva rodinu, matku svojho dieťaťa a dieťa na Islande a vydáva sa do neznámej krajiny, aby obnovil zašlú slávu bájnej ružovej záhrady, ktorá je súčasťou stredovekého kláštora. Keď už dni nadobudli svoj pomalý a zabehnutý stereotyp, v jeden deň Lobbimu príde pošta od matky jeho dieťaťa. Potrebuje, aby sa postaral o ich dcéru Flóru Sól, zatiaľ čo ona dokončí záverečnú prácu. Lobbi sa tak zo dňa na deň ocitne v novej životnej roli a môžeme sledovať jeho posun vpred.

K islandskej autorke Ave Ólafsdóttir napíšem len toľko, že zvládla mimoriadne bravúrne “prevteliť” sa do pocitov generačne mladšieho muža, čo skutočne nie je ľahká spisovateľská úloha. Darmo, títo severania to s literatúrou vedia.
Čítať viac
Mosur
Neoverený nákup
15.10.2018
Isladský zázrak sa nekonal
V čase vydania knihy mala autorka 49 rokov, no opisuje v nej osudy 22-ročného chlap(c)a, ktorý je príslušníkom súčastnej generácie. A podľa toho text diela aj vyzerá. Pôsobí neraz prostoducho a neprirodzene, akoby z ľahkých ženských románov. V závere hrdina románu nachádza svoje životné priority i keď nie všetko sa vyvinie podľa jeho predstáv. A práve záver je to, čo knihu zachraňuje. Je dojemný, no nie hlúpo a naivne. Čítať viac
11.6.2016
Ďalšia islandská lahôdka
Milujem pomaly plynúce knihy, ktoré preferujú prežitok pred strhujúcim dejom. A Ratolesť je jednou z nich. Citlivo vyrozprávaná cesta za sebapoznaním 22-ročného mladého muža, ktorého život ovplyvnilo hneď niekoľko náhodných udalostí. Ale ako hovorí jedna z postáv, "každá náhoda má svoj význam". A aj ony nemalou mierou prispejú k novému pohľadu na veci každodenné i nevšedné, ku ktorému nakoniec Lobbi dospeje.
Severskú beletriu mám rada aj preto, že sa nehrá na žiadne falošné idylky a väčšinou zatína priamo do živého.. pri tejto mi takmer neschádzal úsmev z tváre (i keď nie všetky nádeje sa nakoniec vyplnia). Veľmi príjemné čitateľské pohladenie.
Čítať viac
Eva Sládeková
Neoverený nákup
8.4.2014
Zaujímavé spoznávanie
Predovšetkým pre Island, nezvyčajné mená a trochu ihravé "kulisy" ponúka táto kniha veľmi milý výlet niekam inam a pritom je to písanie, ktorému rozumieme... Toľko k technickej stránke veci.

Veľmi pekný príbeh, kde sa čitatelia usadia - možno z opatrnosti ? - nakoniec namiesto Islandu vo fiktívnom, nedefinovanom mestečku alebo krajine niekde, kde môžu rásť aj voňavé kvety...
A tie tu možno nájsť v podobe plných charakterov typickej súčasnosti fakticky kdekoľvek na svete, vrátane kláštorov. Mních v bielom habite nemenovanej rehole, ktorý sa stáva dôležitým oporným bodom v živote mladého muža, ktorého dokáže pochopiť aj v okamihu, keď "už urobil všetko to, s čím by mu bol poradil počkať", rovnako ako v tejto recenzii nedopísaný záver so záhradou, ktorú sa mladík podujme zrekonštruovať...

Zjednoduším to: Odporúčam. Ťažko si zapamätať meno autora či autorky knihy, ale názov si budem pamätať. Pretože ľudský príbeh. Aj smútok, aj pointa, aj chyby, aj krásne následky, aj nádej...
Čítať viac
Ivana Bernátová
Overený nákup
17.1.2014
Názor čitateľa
tato kniha by mala mať varovanie - nečítať, ked vás nemá kto objať.
pekný príbeh, jednoducho napísaný, ale bude vám rezonovať v hlave ešte nejakú dobu po prečítaní.
Čítať viac

Vydavateľstvo Slovart

Čítať viac

„Nemusíš to všetko pochopiť. Len buď so mnou.“

Chatrč - William Paul Young, 2009
Chatrč
William Paul Young