Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra - Gabrielle Zevin, Motýľ, 2023
PS - Jakub Juhász, RUBATO, 2022

20,44 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
PS - Jakub Juhász, RUBATO, 2022
PS - Jakub Juhász, RUBATO, 2022

PS

Po debute Novoročný výstup na Jaseninu (2016) Jakub Juhász opúšťa zatopený vrchársky kraj a popri rieke Ipeľ zostupuje dole na roviny, priamo do centra svojho rodného mesta, a... Čítať viac

Vydavateľstvo
RUBATO, 2022
244 strán
3-4 hodiny čítania

Po debute Novoročný výstup na Jaseninu (2016) Jakub Juhász opúšťa zatopený vrchársky kraj a popri rieke Ipeľ zostupuje dole na roviny, priamo do centra svojho rodného mesta, a pátra po Sándorovi Petőfim a jeho legende, ktorá... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina
21,45 €

20,44 €

-5 %
Na sklade, objednávajte však rýchlo

Naši škriatkovia odporúčajú

Ty, ja a naše výlety - Emily Henry, Aktuell, 2023
PS - Jakub Juhász, RUBATO, 2022
20,44 €
Finalista literárnej ceny Anasoft litera 2023

Viac o knihe

Po debute Novoročný výstup na Jaseninu (2016) Jakub Juhász opúšťa zatopený vrchársky kraj a popri rieke Ipeľ zostupuje dole na roviny, priamo do centra svojho rodného mesta, a pátra po Sándorovi Petőfim a jeho legende, ktorá sa stáva pozadím k čomusi intímnejšiemu. Čiastočne autobiografická kronika, čiastočne životopisné rozprávanie a čiastočne bonvivánsky cestopis hovorí o (ne)možnosti vzťahu súčasného človeka k historickej postave a jej mytologicky ponímanému príbehu. Maďarský romantický básnik predstavuje až kozmickú (a zároveň komickú) referenčnú os, z ktorej autor vychádza, kľučkuje okolo, vzďaľuje sa a navracia k nej, ale nikdy s ňou celkom nesplynie. Juhászova próza sa vyznačuje hustým opisom, nepredvídateľným vypointovaním a krikľavým výsmechom, ktorý je v jadre skôr dômyselným, láskyplným podpichnutím.
PS je poctou ľudskej geografii Juhu, ako autor nazýva teritórium svojich ciest. Či už je to štiavnická Banka Lásky, obrazáreň Haličského zámku, maďarský národný park Hortobágy alebo „veľavážený Lučenec, mesto novohradské“, každý si v PS nájde kút sveta či kus kultúrneho dedičstva, ktorý považuje za ten svoj – aj keď v juhászovskom podaní nie je možné mať v tomto ohľade žiadnu istotu, ako píše sám autor: „Čo ja viem, kde sú moje korene? Stále som na to neprišiel.“
Čítať viac
Počet strán
244
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
130×170 mm
Hmotnosť
244 g
ISBN
9788087705872
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1454077
Štýl
životopisný, cestopisný
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
RUBATO
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

1 hodnotenie

1
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

28
Overený nákup
4.7.2022
PS ako Petofi Sándor, ako Post Scriptum.
(“o)
Poetickosť v próze s bohatými opismi povznesie čítanie hneď od začiatku a len veľmi šetrne sa rozhmlieva zámer knihy, o čo tu vlastne ide.
Súčasne pôsobiaci text sa občas premiešava dobovým charakterom. Je to taký autobiograficko biografický historický road_life trip po stopách Sándora Petofiho, Alexandra Petroviča, básnika a revolucionára, muža so zdanlivo mnohými tvárami, či identitami, na ktoré autor naráža. Petofi v Maďarsku je iný ako Petofi na Slovensku. Niekedy Petofiho odtiaľ alebo odhentiaľ hravo porovnáva so Svojím Petofim, niekedy sa Petofi transformuje akoby na imaginárneho kamaráta a niekedy v príbehu stelestie a jeho osoba ovládne strany knihy. Pátranie po ňom na mňa pôsobilo čiastočne komicky akoby som čítal stopárovho sprievodcu Petofiho galaxiou. Lebo nie je Petofi ako Petofi, a preto sa do toho môjho Petofiho nestarajte.
.
Prechádzajúc z mesta do mesta, prekonávajúc hranice štátu (a svoje kruhy), sa Petofiho obraz zaostruje podobne ako autorov houllebecqovsky uštipačný jazyk. Cestovanie za dejinami spojené s peripetiami dneška prináša najmä odpovede osobné, životné, až sa zdá, že výprava za Petofim je sekundárna. Kniha je napísaná dômyselne a veľmi ma bavila. Našiel som v nej pasáže, ktoré sa stali mojimi obľúbenými. Okrem silnej úvodnej časti som sa skoro stotožnil s epizódkami z knižnice, knižničnou kultúrou hraničiacou s fetišom a taktiež svedectvo o Štiavnici, ktorá je skutočne (chuderka) v posledných rokoch dosť masovo znásilňovaná až jej piedestál popraskáva.
.
Silná obrazutvornosť, nápaditosť, vystavanosť, vtipnosť a najmä úprimnosť na mňa zafungovali natoľko, že sa môj dojem občasnej trpkosti z cyniironizovania rozpustil.
Dajte si aj vy Juhaszove PS, možno sa ten váš Petofi bude javiť úplne inak ako ten môj.
Čítať viac

„Nasledovala dramatická odmlka – jedna z tých chvíľ, keď človeka oveje nový vietor, beh času sa zmení a život naberie celkom iný smer.“

Zbohom, klamstvá - Cora Carmack, 2015
Zbohom, klamstvá
Cora Carmack