Vianoce
1945 a iné príbehy - Gábor T. Szántó
1945 a iné príbehy

14,20 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

1945 a iné príbehy

Témou tejto znepokojujúcej zbierky poviedok sú veľké sociálne drámy strednej Európy 20. storočia rovnako ako osudy jednotlivcov. Ľudské túžby majú veľkú moc – rozširujú hranice... Čítať viac

Vydavateľstvo
Tatran, 2022
192 strán
3-4 hodiny čítania

Témou tejto znepokojujúcej zbierky poviedok sú veľké sociálne drámy strednej Európy 20. storočia rovnako ako osudy jednotlivcov. Ľudské túžby majú veľkú moc – rozširujú hranice každodenných noriem a zvykov, ničia životy alebo prinútia človeka odísť... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
14,90 €

14,20 €

-5 %
Na sklade, posielame ihneď
Stíhame do Vianoc

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Nemilosrdne priame príbehy plné ľudskej zloby, krutosti a chamtivosti odhaľujú skryté či neznáme miesta našej spoločnej histórie a my si opäť raz môžeme pomyslieť: toto nám nikto nepovedal!

Témou tejto znepokojujúcej zbierky poviedok sú veľké sociálne drámy strednej Európy 20. storočia rovnako ako osudy jednotlivcov. Ľudské túžby majú veľkú moc – rozširujú hranice každodenných noriem a zvykov, ničia životy alebo prinútia človeka odísť na iný kontinent. Vieme, čo sa dialo v Európe počas druhej svetovej vojny, ale koľkí z nás vedia, čo sa bezprostredne po nej dialo so Židmi, vracajúcimi sa z koncentračných táborov, alebo s vysídlenými Nemcami či Maďarmi, ktorí sa stali obeťou výmeny obyvateľstva, takzvanej repatriácie?

Čo sa stane s tými, ktorí chcú vziať spravodlivosť do vlastných rúk? Čo sa stane, keď sa človek narodí ako muž, ale chce žiť ako žena, no je to v rozpore s povolaním, ktoré si zvolil? Čo sa stane, keď sa tínedžer zamiluje do svojej učiteľky, tá však zvádza aj jeho najlepšieho kamaráta a hrá s dospievajúcimi mladíkmi nefér hru? Aký bude osud hluchonemého syna jednoduchej dedinskej ženy, ktorého miestne spoločenstvo odsúdilo a vylúčilo, a preto hľadá útechu u zvierat?
Čítať viac
Originálny názov
1945 és más történetek
Počet strán
192
Väzba
pevná väzba
Rozmer
130×200 mm
Hmotnosť
318 g
ISBN
9788022213202
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1436653
Štýl
historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Maďarsko
Vydavateľstvo
Tatran
Pre koho
pre dospelých, pre náročných
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
26,15 €

Hodnotenia

4,0 / 5

2 hodnotenia

0
2
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

10
18.8.2022
So zákonom treba žiť, nie umrieť...
„Život je boj a dnešní mladí sú chatrnejší ako za jeho čias. Keby za nimi nestála predchádzajúca generácia, jednoducho by popadali,“ pomyslí si jedna z postáv prvej poviedky s názvom 1945 (Návrat).
Život bol kedysi oveľa tvrdším bojom, dnes si oproti tomu žijeme ako v bavlnke. V novodobom blahobyte, kedy nám takmer nič nechýba, máme skoro všetko...a paradoxne, ani si to neuvedomujeme a tobôž nevážime.
Aj takéto pocity vo vás možno vyvolá veľmi zaujímavá kniha poviedok nadaného maďarského autora. Gábor T. Szántó napísal nemilosrdne priame príbehy plné ľudskej zloby, krutosti a chamtivosti.

Témou poviedok 1945 a iné príbehy sú veľké sociálne drámy, ale aj osudy bežných ľudí v strednej Európe minulého storočia. Gábor píše pútavo, trefne, niekedy až kruto priamočiaro. O ľudských túžbach a želaniach; o trápení, bolesti, ale aj láske a snoch.
O tom, akí skutočne sme. A ako neraz (možno nevedomky, možno tak trochu zámerne kdesi v kútiku duše) škodíme druhým, ničíme životy iných, snažíme sa ich ovplyvniť a manipulovať nimi.

---„So zákonom treba žiť, Kerpen, nie s ním zomrieť. Občas je lepší Žid bez klobúka, než neskôr klobúk bez Žida.“
Pokrútil hlavou. „Človeku by ani nezišlo na um, že sú ešte takéto vážne duše. Dávaj na seba pozor, chlapče! Tento svet nie je pre takých, ako si ty.“----

Krátky úryvok z poviedky Trans, ktorá vás určite zaujme, rovnako ako úvodná 1945 (Návrat), či Žiť v pokoji, V mene spravodlivosti a tiež Mirko a Marion.
Holokaust. Zakázaná láska. Vysídľovanie. Spracovanie komplikovanej minulosti. Szántó podáva tieto témy bez nejakých veľkých zvratov; nesnaží sa zbytočne a násilne dramatizovať, nevkladá do toho napätie, spor, vášeň...skôr popisuje ako pozorovateľ. No aj tak vás to baví čítať, ak máte radi históriu, súvislosti a chcete pochopiť rôzne oblasti života.
Jeho krátke texty nejdú do hĺbky, do detailov, ale dokážu spustiť v hlave nový sled myšlienok.
Čítať viac

Čítať viac
Kúpte spolu
26,15 €

„Niekedy ľudia rozprávajú veľa iba preto, aby sa ich nikto nič nepýtal...“

Tri dni do raja - Silvia Bystričanová
Tri dni do raja
Silvia Bystričanová