Knihy
E-knihy

Natália Oldenburgová - zabudnutá perla Ponitria

3 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Vydavateľstvo Matice slovenskej, 2012

Predkladanou publikáciou chceme predstaviť vojvodkyňu Natáliu Oldenburgovú, rodenú Vogelovú von Friesenhof (1854 - 1937) ako komplexnú a mnohostranne obdarenú osobnosť, ktorá v lone Ponitria strávila väčšinu svojho plnohodnotného života...

Čítaj viac

9,90 €

Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Predkladanou publikáciou chceme predstaviť vojvodkyňu Natáliu Oldenburgovú, rodenú Vogelovú von Friesenhof (1854 - 1937) ako komplexnú a mnohostranne obdarenú osobnosť, ktorá v lone Ponitria strávila väčšinu svojho plnohodnotného života a svojou spoločenskou a podnikateľskou činnosťou, nadaním, literárnou a výtvarnou tvorbou vyorala hlbokú brázdu, ktorá by nemala zapadnúť prachom nášho zabudnutia. Natália Oldenburgová z Brodzian mala vrúcny vzťah k Brodzanom, no ako naznačujú aj jej básne, aj k viacerým miestam na Slovensku, hoci precestovala veľkú časť Európy.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Natália Oldenburgová - zabudnutá perla Ponitria - Jana Judinyová
Putovanie po Amerike - Iľja Iľf – Jevgenij Petrov
19,53 €
Ušetríte 0,27 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
223
Hmotnosť
450 g
Rok vydania
2012
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Vydavateľstvo Matice slovenskej
Rozmer
145×205 mm
ISBN
9788081280504
Naše katalógové číslo
142934

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,5 / 5

2 hodnotenia

1
1
0
0
0

Jana Judinyová, autorka
26.11.2015
Reakcia na vyjadrenie p. Warwary Kuhnelt-Leddin
Kniha Natália Oldenburgová - zabudnutí perla Ponitria nie je napísaná romanticky, je napísaná na základe reálnych podkladov, ktoré som mala a stále mám k dispozícii a ktoré som získala aj vďaka množstvu ochotných ľudí zo zahraničia aj na Slovensku. Veľmi im ďakujem a osobne stále tvrdím: chcela by som mať taký "fan- klub" viac ako 75 rokov po smrti, ako mala Natália Oldenburgová! Veľa ľudí jej ublížilo za života a žiaľ, nežičlivosť voči N. Oldenburgovej som po toľkých rokoch pocítila aj ja ako autorka.
Možno som trocha beletrizovala na niektorých miestach, ale stále držiac sa faktov.
Teraz k tvrdeniam: A. M. Igumnová navštevovala podľa vlastnej práce Vospominania o Broďanach vojvodkyňu Natáliu okolo r. 1922 a nie v 1934. Vospominania o Broďanach /Spomienky na Broďany/ napísala Igumnová v 60. rokoch 20. storočia, ako ma informovali z Puškinského domu IRLI, Petrohrad, kde práca je, odkiaľ som ju aj získala a čítala som ju. K p. Igumnovej mám svoje výhrady, ktoré boli posilnené aj na základe info., kt. mi poskytol 1 jej vzdialenejší príbuzný; priami potomci sú mŕtvi.
Ad súkromný archív A. V. Isacenko: kde je? Žiadna rakúska ani iná knižnica ho neeviduje. Však je súkromný, ako tvrdí p. W. K.L.! Teda daný archív, ak vôbec existuje, je v jej vlastných rukách. P. W.K.- L. by ho mohla/mala poskytnúť Slovenskej národnej knižnici alebo kaštieľu v Brodzanoch, ak archív existuje.

Ako autorka nechcem hodnotiť svoje, len dodávam, že túto knihu som napísala so zaujatím a úmyslom trocha napraviť staré krivdy a " krvou a potom", t. j. s vynaložením veľa práce a úsilia. Čitatelia nech si urobia úsudok samy.
Všetkých pozdravujem
Jana Judinyová
Čítaj viac
Mgr. Edita Kušnierová
17.3.2013
Natália Oldenburgová - zabudnutá perla Ponitria
Ešte dovetok, tentoraz na adresu jazykovej korektúry (vzhľadom na vydavateľa Maticu slovenskú): Alexandra, matka Natálie je v slovenčine Gončarovová, nie Gončarová.
Čítaj viac
warwara kühnelt-leddihn
28.10.2013
Názor čitateľa
Kniha je vel'mi romanticky zalozená a dobre a plynule sa cíta. Bohu zial' chýbajú v nej citáty A.M. Igumnovej z jej denníka z 1934. roku, ked' bola na návsteve u princezny Oldenburg. Ten sa nachádza v súkromnom archíve A.V.Isacenko vo Viedni a je kazdému prístupný Je to zdroj tak receno z prvej ruky.A snád: by aj trochu zmenil obraz princezny.
Princeznu Oldenburg nemohol vo Viedni krstit' Ruský Patriarch. Túto funkciu zrusil Peter Vel'ký a zaviedla sa az na Synóde v Moskve v1917. roku.
Návstevy Sliezskych aristokratov v Brod'anoch nie eje nic výnimocné, bolo ich zopár medzi inými nemeckými aristokratmi a host'ami v Brod'anoch
Čítaj viac
Mgr. Edita Kušnierová
17.3.2013
Natália Oldenburgová - zabudnutá perla Ponitria
V brodzianskom múzeu som pracovala od roku 1981 do roku 1988 a osobnosť Natálie Oldenburgovej si ma získala úplne. Vtedy som ale ešte nevedela skoro nič o jej literárnej tvorbe, s ktorou ma zoznámila vynikajúca kniha pani Judínyovej, ktorej za túto prácu patrí neskonalá vďaka a môj úprimný obdiv. Dúfam, že túto autorku si všimnú aj médiá a oboznámia vyprahnutú dušu slovenského diváka a poslucháča so stále platným a duchovne neskutočne bohatým posolstvom brodzianskej pani kňažnej. Veľmi to potrebujeme.
Čítaj viac

Čítaj viac
Kúpte spolu
Natália Oldenburgová - zabudnutá perla Ponitria - Jana Judinyová
Putovanie po Amerike - Iľja Iľf – Jevgenij Petrov
19,53 €
Ušetríte 0,27 €

„Čítal mi a ja som sa doňho zaľúbila tak, ako keď človek zaspáva. Pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne.“

Na vine sú hviezdy - John Green