Vojnové 40. roky - Juraj Šebo
Vojnové 40. roky
11,90 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Vojnové 40. roky

Juraj Šebo

Juraj Šebo (1943, Bratislava) absolvoval Vysokú školu dopravnú, odbor spoje. Celý život pracuje na pošte. Žije v Devínskej Novej Vsi. Je autorom úspešných titulov Budovateľské 50. roky , Zlaté 60. roky, Normálne 70. roky, Reálne 80. roky a Také bolo PKO.

Vydavateľstvo
Marenčin PT, 2013
256 strán
4-5 hodín čítania

Obdobie rokov 1940 až 1950 hlboko zasiahlo do novodobých dejín nášho života. Poznačilo nielen politickú tvár Európy a sveta, ale zasiahlo aj do osudov miliónov ľudí. Po rozpade demokratickej štruktúry slobodných národov a štátov,... Čítať viac

Obdobie rokov 1940 až 1950 hlboko zasiahlo do novodobých dejín nášho života. Poznačilo nielen politickú tvár Európy a sveta, ale zasiahlo aj do osudov miliónov ľudí. Po rozpade demokratickej štruktúry slobodných národov a štátov,... Čítať viac

11,90 €
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Obdobie rokov 1940 až 1950 hlboko zasiahlo do novodobých dejín nášho života. Poznačilo nielen politickú tvár Európy a sveta, ale zasiahlo aj do osudov miliónov ľudí. Po rozpade demokratickej štruktúry slobodných národov a štátov, Hitler mocensky ovládol takmer celú kontinentálnu Európu. Slovensko na tom bolo ešte relatívne dobre. Vyfasovalo „nezávislosť“ pod krídlami Nemecka. Ani po druhej svetovej vojne nebolo u nás veľa dôvodov na radosť. Z jednej totality sme unikli, a vzápätí sme zapadli do druhej. Víťazstvo demokracie, ktoré sa v roku 1945 zdalo na dosah ruky, sa stalo čoskoro po víťaznom februári len krátkozrakou ilúziou.
Čítať viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha
2013
Vypredané
Kniha
2018
Vypredané
Ďalšie
256 strán
4-5 hodín čítania
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×200 mm
Hmotnosť
552 g
ISBN
9788081141881
Rok vydania
2013
Naše katalógové číslo
142923
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Marenčin PT
Kategorizácia

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti? Dajte nám o tom vedieť.

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

8 hodnotení

6
1
1
0
0

Ako sa vám páčila kniha?

Recenzie čitateľov

Tamara D
26.3.2016
Skvelá kniha pre nehistorikov a zvedavých ľudí
Zaujal ma autorov sarkazmus a suchý humor, ktorý ja osobne vždy viem oceniť. Počas čítania som sa viackrát zasmiala na autorovom výbere slov a na nezmyselnosti niektorých jeho výrokov.
„V našom okrese bolo osem daždivých dní. Z toho dva dni vôbec nepršalo.“
„WHW – Winter Hilfe Woľačo“

Ak po knižke siahnu študenti základných a stredných škôl, určite im budú povedomé mená ako Ján Smrek, Emil Boleslav Lukáč, Dominik Tatarka, apod. Tých autor tiež spomína, konkrétne v súvislosti s históriou (v tej dobe) najobľúbenejšej bratislavskej kaviarničky Štefánky.

Knižka sa číta veľmi dobre, je rozdelená na krátke časti a kapitoly, a približuje bratislavský život počas vojny ľuďom, ktorí vojnu možno nikdy nezažili. Pán Šebo veľmi často spomína názvy konkrétnych ulíc a bývalých a súčasných podnikov v Bratislave, preto si myslím, že najviac to dokážu oceniť ľudia, ktorí poznajú Bratislavu ako svoje ponožky.

Boli tam aj isté veci, ktoré si autor mohol odpustiť, napríklad časté konštatovania typu „Dnes to už nie je čo to bolo kedysi; dnes sú veci nanič, v minulosti bolo všetko lepšie“, lebo to mi potom príde, akoby som čítala memoár nejakého frustrovaného, zatrpknutého starca.

Celkovo sa mi však knižka páčila, rozhodne by som ju odporučila všetkým, mladým aj starým, ktorých zaujíma história „bežných ľudí“ a ktorí si chcú priblížiť život svojich starých rodičov a vo všeobecnosti život Slovákov v 40. rokoch.
Čítať viac
Stefan Valica
13.4.2014
Kniha na synove narodeniny
Kúpil som ju synovi Jakubovi na narodky.
Myslim,
ze som trafil klinec po hlavicke,
a velmi sa mu pacila. :-D
Čítať viac
Dalibor Cako
25.3.2014
Výborná kniha
Overený nákup
Výborná kniha. Autor nesklamal. Veľmi dobre spracované dejiny nielen Bratislavy cez spomienky rodičov a im blízkych ľudí. Dozvedel som sa veľa nového z tohto obdobia. Mnohé som už poznal tiež z rozprávania môjho otca. Vrele odporúčam všetkým Bratislavčanom ale aj "Blavákom" a všetkým, ktorých zaujíma história ako taká... Čítať viac
eva
13.3.2014
výborná kniha
mne sa najviac páčila kniha 50 roky, ale teraz ako v poradí druhú, dávam knihu 40 roky....


Škoda, že niektoré fotografie sú miniatúrne, ale chápem, že autor chcel čo najviac fotografií vložiť do knihy.
Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac

„Chceme toho víc a víc, a tahle iluze, že jsme s to mít víc a víc, tahle neověřená teorie, že je něco víc k mání, muže přetrvávat díky slovům, díky jazyku a jeho obratnému nebo inspirovanému užívaní. Ale je něco víc, co lze mít? A jestliže ano, jaká je povaha toho "víc"? Cožpak řada nejmoudřejších mužů neodhazovala v pokročilém věku jednu věc za druhou, až nakonec neměli nic než sami sebe, anebo to, co jim ze sebe zbývalo, a tvrdou podlahu, na které uléhali k spánku, prostý šat, do něhož se halili, nebo se jim aspoň přikrývali, misku, z které pojídali nejprostší pokrmy, lžíci a nic nebo skoro nic víc? Cožpak se ti nejmoudřejší z nás nezbavili všeho haraburdí a krámů světa a nezavrhli s ním celou tu iluzi a teorii "více"? Ale nový život chce víc, dítě chce víc, jinoch chce víc a téměr každý chce víc po celý svůj život. Ale jaká je pravá podoba tohoto "víc", které je tak žádoucí, že se nikdo nepřestává snažit je získat?“

O neumírání - William Saroyan
O neumírání
William Saroyan