Strážca času - Mitch Albom
Strážca času
3,90 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Strážca času

Mitch Albom
První telefonát z nebe - Mitch Albom
První telefonát z nebe - Mitch Albom
Úterky s Morriem - Mitch Albom

Mitch Albom je spisovateľ, scenárista a autor divadelných hier, ktorý dovedna napísal sedem kníh vrátane medzinárodného bestselleru Utorky s Morriem (Tatran, 2011), najpredávanejších pamätí všetkých čias. Albomov prvý román Päť stretnutí v nebi (Ikar, 2005), sa ihneď po vydaní vyšplhal na vrchol...

3 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Tatran, 2012

Spisovateľ, ktorého knihy Utorky s Morriem a Nestrácajte vieru inšpirovali milióny čitateľov na celom svete, nám predstavuje svoj najnovší román, v ktorom popúšťa uzdu predstavivosti ako nikdy predtým...

Čítaj viac

3,90 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Spisovateľ, ktorého knihy Utorky s Morriem a Nestrácajte vieru inšpirovali milióny čitateľov na celom svete, nám predstavuje svoj najnovší román, v ktorom popúšťa uzdu predstavivosti ako nikdy predtým. Strážca času je podmanivý poučný príbeh o prvom mužovi na Zemi, ktorý odmeriaval čas.

O mužovi, z ktorého sa stal otec Čas.

Mitch Albom vo svojom najnovšom diele krásnej literatúry rozpráva príbeh vynálezcu prvých hodín na svete, ktorého neminie trest za pokus odmeriavať najväčší dar od boha. Musí prežiť stáročia vo väzení jaskyne a načúvať hlasom, ktoré k nemu doliehajú s jedinou prosbou – prosbou o viac dní, viac rokov. Napokon, s dušou takmer zlomenou, získa otec Čas voľnosť a s ňou aj čarovné presýpacie hodiny a poslanie: dostane šancu odčiniť dávny hriech, ak naučí dvoch ľudí na Zemi skutočnému významu času. Vracia sa do moderného sveta, posadnutého meraním času, ktoré sám tak nevinne začal, a vydáva sa na púť s dvomi nezvyčajnými spoločníkmi: mladým dievčaťom, ktoré sa chystá skoncovať so životom, a zomierajúcim boháčom, ktorý baží po večnom živote. Ak sa chce otec Čas zachrániť, musí najprv zachrániť ich dvoch. A zastaviť svet, aby uspel.

Príbeh, vyrozprávaný v Albomovom typicky stručnom štýle, pripomína čitateľom, aby zvážili vlastné chápanie času a zamysleli sa, ako ho trávia a aký je v skutočnosti vzácny.Vo väzení jaskyne musí načúvať náreku sveta
a každučkej prosbe ľudí – o viac minút, viac hodín,
viac rokov, viac času.
Uplynula celá večnosť.
Dávno sa vzdal nádeje. Lenže hodiny odsýpajú
každému z nás, potichu, skryté našim očiam.
Čoskoro bude otec Čas opäť voľný.
Aby sa vrátil na Zem.
A dokončil, čo kedysi začal.

Mitch Albom
ZAČIATOK

2

Toto je príbeh o význame času

a začína sa pred mnohými rokmi, na úsvite dejín človeka. Bosé chlapča uteká hore kopcom. Pred nim beží bosé dievčatko. Chlapča sa ho snaží dolapiť. Takto to medzi chlapcami a dievčatami zväčša chodí.
Pre týchto dvoch to tak zostane navždy.

Chlapec sa volá Dor. Dievčatko je Alli.

V detskom veku sú takmer rovnako vysokí, z hrdiel im vychádza piskľavý džavot a tvare zašpinené od blata im lemujú husté čierne vlasy.
Ako Alli uteká, obzrie sa na Dora a uškrnie sa. Už teraz podvedome cíti prvé záblesky lásky. Zdvihne zo zeme kamienok a vyhodí ho do výšky smerom k chlapcovi.
„Chytaj, Dor!“ zvolá.

Dor beži a ráta nádychy.

Je prvým človekom na Zemi, ktorý sa o čosi také pokúša – rátať, tvoriť čísla. Začal s porovnávaním prstov, priradil k sebe rovnaké dvojice a každému vymyslel vlastný zvuk a hodnotu. Čoskoro už rátal všetko, čo mohol.
Dor je láskavé, poslušne dieťa, no jeho myseľ preniká hlbšie ako mysle ľudí navôkol. Je iný.
Na prvej stránke kroniky ľudstva môže jedno dieťa zmeniť svet.
A preto ho Boh sleduje.

„Dor!“ kričí Alli.

Chlapec sa pozrie hore, tvar mu rozžiari úsmev – na Alli sa vždy usmieva – a kamienok mu dopadne k nohám. Nakloní hlavu a dostane nápad.
„Hoď ešte jeden!“
Alli vysoko vyhodí druhý kamienok. Dor ráta na prstoch a šepká zvuk pre jeden, potom zvuk pre dva…
„Aaauuuuuu!“
Zozadu doňho vrazí tretie dieťa, chlapec Nim, ktorý je oveľa väčší a silnejší. Nim zakráka a kopne Dora kolenom do chrbta.
„Som kráľ!“
Trojica sa rozosmeje.
Pokračujú v naháňačke.

Skúste si predstaviť svet, kde sa nemeria čas.

Asi sa vám to nepodarí. Poznáte mesiac, rok, deň v týždni. Hodiny visia na stene vašej izby alebo svietia na palubnej doske vášho auta. Máte vlastný rozvrh hodín, kalendár, čas na obed alebo pozeranie filmu.
No časť sveta okolo vás neberie ohľad na meranie času. Jelene si nelámu hlavu s narodeninami.
Iba človek meria čas.
Iba človek ohlasuje zvonením celú hodinu.
A preto iba človek trpí ochromujúcim strachom, ktorý nepozná žiadny iný tvor.
Strachom, že mu zostáva málo času.3

Sarah Limonová má strach, že jej zostáva málo času.

Vyjde zo sprchy a počíta. Dvadsať minút na vyfénovanie vlasov, polhodina na mejkap, polhodina na obliekanie, patnásť minút chôdze. Pol deviatej, pol deviatej!
Ktosi otvorí dvere detskej izby. Stoji v nich jej matka Lorraine.
„Zlatko?“
„Mami, nezaklopala si!“
„Prepáč. Klop, klop.“
Lorraine upriami zrak na posteľ. Vidí možnosti a kombinácie rozložené na prikrývke: dva pary riflí, trojo tričiek, biely sveter.
„Kam si sa vybrala?“
„Nikam.“
„Stretneš sa s niekým?“
„Nie.“
„V tom bielom svetri vyzeráš dob –“
„Mami!“
Lorraine si vzdychne. Zdvihne zo zeme mokrý uterák a vyjde z izby.
Sarah sa vráti pred zrkadlo. Myslí na chlapca. Odhaduje tuk okolo pása. Ach.
Pol deviatej, pol deviatej!
V žiadnom prípade si neoblečie biely sveter.

Victor Delamonte má strach, že mu zostáva málo času.

Spolu s Grace vystúpia z výťahu pred ich bytom na najvyššom poschodí. „Podaj mi kabát,“ povie Grace. Zavesí ho do skrine.
V byte je ticho. Victor sa opiera o palicu a prechádza popri majestátnej olejomaľbe francúzskeho majstra vo vstupnej hale. V žalúdku mu pulzuje bolesť. Mal by prehltnúť tabletku. Vstúpi do študovne plnej kníh a ocenení, ktorej kraľuje veľký stôl z mahagónového dreva.
Victor premýšľa nad lekárovými slovami. Už nič viac nemôžeme urobiť. Čo to znamená? Mesiace? Týždne? Má toto byť jeho koniec? Takto rozhodne nemôže skončiť!
Počuje klopkanie Graciných vysokých opätkov na dlaždiciach. Počuje, ako vytáča číslo na telefóne. „Ruth, to som ja,“ predstavuje sa. Volá sestre.
Grace stíši hlas. „Práve sme sa vrátili od lekára…“
Victor, sediac v kresle v súkromí študovne, počíta zvyšný čas svojho odchádzajúceho života. Cíti, ako mu z hrude vystrelí výdych, akoby ho niekto treskol po chrbte. Skriví tvar. Oči mu zvlhnú.

Čítaj viac

Recenzie, kritiky

„Predstavte si Mitcha Alboma ako babea rutha populárnej literatúry: vždy, keď sa postaví na pálku, podarí sa mu odpáliť bejzbalovú loptičku von z ihriska.“
časopis TIME

„Mitch Albom má dar vidieť čarovné vo všednom.“
Cecelia Ahernová, autorka bestselleru P.S. Milujem Ťa

„Nebojácny prieskumník túžob a čarov.“
James Mcbride, autor románu Farba vody

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
2283 hodiny čítania
Väzba
pevná s prebalom
Rozmer
147×229 mm
Hmotnosť
439 g
ISBN
9788022206280
Rok vydania
2012
Naše katalógové číslo
140851
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Tatran
Kategorizácia

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,0 / 5

51 hodnotení

19
17
10
4
1

2

Zaujímam sa o svetové dianie, no nepohrdnem ani kvalitnou beletriou či motivačnou literatúrou. Vo voľnom čase píšem: zive.aktuality.sk/autor/marek-hudak

Marek Hudák
21.4.2021
Čas a jeho hodnota
Zaujímavá knižka postavená na troch hlavných príbehoch, v ktorých mal čas rozdielnu hodnotu. Či už šlo o mrhanie časom, naháňanie sa za časom alebo objavovanie sily času v bežnom živote. Od knihy som ale čakal viac konkrétnych príkladov. Autor sa opieral najmä o metafory, prirovnania a samotné príbehy. Kniha je preto plná emócií, ktoré autor prezentuje v rôznych podobách.
.
+++Kto podľa mňa knihu ocení:
Priaznivci zaujímavých príbehov s hlbokými myšlienkami, ktoré si nájdu miesto aj v bežnom živote.
.
---Najväčšie nedostatky podľa mňa:
Chýbal mi väčší dôraz na samotný "čas". Príbehy tému podľa mňa pokryli len povrchne.
Čítaj viac
meri
8.1.2020
Rozprávka? Plytká a nezáživná.
Knihu som čítala v rámci rekonvalescencie a v porovaní s inými knihami sú jej nedostatky ešte výraznejšie. Príbehy aj jazyk sú jednoduché, priamočiare až primitívne. Na niekoľkých miestach ma zaskočil aj (nie celkom vhodný) doslovný predklad. Mám rada rozprávky, povesti, klasický koncept boja dobra so zlom, ale toto fakt nie. Hrdinovia sa mi zdali plochí a nespresvedčiví, dejové línie jednotlivých príbehov sú napojené predvídateľne a umelo. Možno aj zaujímavá úvaha o tom, ako sme sa stali otrokmi meraného času, je zabalená do plytkého kvázi-ezoterického príbehu, s rušivými detailnými popismi mystických javov (pri čítaní som mala pocit, že to autor písal priamo ako scenár k špeciálnym efektom do filmu). Pridružené príbehy sú pod úrovňou maturitného slohu.
Jednu hviezdičku pridávam za fakt, že na rozdiel od Chatrče z podobného súdka mala táto kniha aspoň nejaké vyvrcholenie a pointu.
Čítaj viac
Marcela Chabová
29.9.2019
ak chcete porozmýšľať nad tým, čo skutočne stojí za to
Overený nákup
Tak ako pokojne plynú slová tejto knihy, tak by mal plynúť život človeka v čase...mal by prežiť každú minútu naplno a nikam sa neponáhľať...a už vôbec nie chcieť ukončiť svoj čas na tomto svete...kniha, ktorú je dobré vziať do rúk aj "po čase" aby ste si uvedomili čo je má skutočne zmysel :) Čítaj viac
Simona
26.5.2019
Čas je dôležitý
Táto knižka na mňa pôsobila veľmi pozitívnym dojmom. Predovšetkým ma primäla zamyslieť sa nad tým, ako čas zohráva veľkú rolu v našich životoch a plynie rýchlo na to, aby sme si to stíhali vôbec uvedomovať. Sú momenty kedy si hovoríme, že by sme chceli zastaviť čas. A naopak dni, kedy by sme ten čas chceli posunúť dopredu. Každopádne čas plynie rýchlo, je vzácny a preto ho treba využiť tak, aby to človek v posledných dňoch svojho života neľutoval. Čítaj viac
Zuzka
28.6.2017
Krásna..ale...
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha je konečne dočítaná. Noo.. myslím si, že naozaj stojí za to prečítať si ju. Mitch vie nádherne a jednoducho písať, na to som v jeho tvorbe zvyknutá s tým, že vždy po prečítaní v nás zostáva taký oblak myšlienok a zamyslení o živote. Na jednej strane mi táto kniha pripomínala Dickensovu Vianočnú koledu, kedy Strážca času sám zažíva prebudenie a pochopenie a otvára oči tým, ktorí si mysleli, že môžu určovať začiatok a koniec svojich životov. Ako je v knihe písané: "Boh má dôvod, prečo určuje začiatok a koniec našich dní- aby urobil každý deň vzácnym. A ešte sa mi páčila jedna veta v tejto knihe, ktorú by som vypichla- Len čo sme raz (my ľudia) začali rátať každú hodinu, prišli sme o pochopenie tešiť sa z nej! To je obrovská pravda. Aj keď je táto kniha trošku viac abstraktná a vymyslená, take sci- fi, hlboká podstata knihy zostáva krásne jasná. Dovoľuje nám uvedomiť si podstatu času, jeho rýchleho chodu aj toho, že za čas sme ochotní platiť,no jeho obrovskú silu si neuvedomujeme práve preto, lebo sa z neho nevieme tešiť. Osudy hlavných hrdinov Dora, Sarah a Victora zvedie dokopy, aby tým spolu dávali celok pochopenia skladačky času, ktorý každý z nich vníma celkom inak. Písané jednoducho, bolo to také ľahké oddychové čítanie. Pri Mitchových knihách som zvyknutá plakať, táto kniha sa o to snažila, ale nebolo tonapokon také dojímavé. Taktiež za mínus by som dala to, že to sci fi bolo až veľmi uchytené a veľmi postavené na hlavnú líniu, sem tam až tak neprimerane vymyslené, až mi to prišlo ako rozprávka pre deti , no v konečnom dôsledku je to rozrpávka pre deti s hlbokým odkazom ľudstvu a každá naša generácia po nás by si k nej mala nájsť cestu. Čítaj viac
Lenka
20.1.2016
Kniha nie pre kazdeho...
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Toto je nezvycajna kniha, aspon pre mna. Chvilami ostra realita, potom zasa ciste duchovno, ani nie tak v zmysle nabozenskom. Prelinaju sa tu v podstate tri pribehy. Dva svetske s jednym - hm, da sa povedat - nadludsky vnimanym. Uz mnohokrat sa mi stalo, ze ked som sa pozrela na svoje problemy s odstupom, nadhladom, tak mi to velmi pomohlo. Tu je to v podstate tiez tak: az ked sa dve hlavne "svetske" postavy pozru na svoj zivot aj ocami inych, resp. pozru sa do buducnosti, tak az vtedy si uvedomia, o co vsetko by v zivote prisli. Mozno aj nam v nasich zivotoch az prilis casto chyba ten nadhlad... Autor Vas nuti zamysliet sa, ze cas je naozaj len relativny pojem a ze stoji za to zastavit sa a porozmyslat, ci v honbe za niecim, alebo v snahe usetrit cas, vlastne len tym svojim casom nemrhame. Lebo dlzku svojho Casu tu na Zemi naozaj nik z nas nepozna...
Pribeh sa cital mimoriadne lahko, prijemny je aj format knihy, trochu vacsi, co ju robi tiez osobitou. Kniha nie je pisana zlozito, a predsa nie je prostoducha. Ludia, co ziju len pre seba, alebo pre tuto chvilu, ju urcite nedocenia... teda ibaze by im otvorila oci. Mozno ten potencial v istych pripadoch "pri dobrej konstelacii hviezd" na to aj ma. Ale cynikom a pragmatikom ju radsej ani neskusajte darovat ;)
Čítaj viac
JanaB
5.1.2016
Na zamyslenie
Prečítaná za dva večery. Nádherné myšlienky, nad ktorými sa treba zastaviť. Kúpila som si ju, lebo som od jej autora čítala knihu Nestrácajte vieru a veľmi na zaujala. Táto kniha ma tiež nesklamala a odporúčam ju ostaným čitateľom. Čítaj viac
Veron P
21.11.2015
Výborná
Táto kniha ma neuveriteľne prekvapila. Nečakala som veľa, skôr som si ju kúpila vďaka cene. Ale bola to chyba. Hoci je pravda, že takéto typy kníh nie sú pre každého, táto rozprávka pre dospelých má veľmi hlboký význam, ktorý vo Vás zanechá veľa a začnete sa ne svet pozerať inými očami. Jednoznačne odporúčam tým, ktorí sú ochotní porozmýšľať o slovách napísaných na papieri. Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Čítať bez rozmýšľania je ako jesť bez vychutnávania.“

Edmund Burke