Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra - Gabrielle Zevin, Motýľ, 2023
Kráľovná krvi - Michaela Ella Hajduková, Motýľ, 2022

14,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Kráľovná krvi

Jednej noci neďaleko Čachtického hradu zachráni mladá Cigánka Darvulia život šľachtickej dievčine. Ani jedna z nich netušila, že sa ich cesty opäť spoja. Na dlhý čas... Čítať viac

4,8 77 hodnotení
Vydavateľstvo
Motýľ, 2022
384 strán
5-6 hodín čítania

Jednej noci neďaleko Čachtického hradu zachráni mladá Cigánka Darvulia život šľachtickej dievčine. Ani jedna z nich netušila, že sa ich cesty opäť spoja. Na dlhý čas... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

14,90 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Naši škriatkovia odporúčajú

Volanie krvi - Michala Ries, Slovenský spisovateľ, 2023

Viac o knihe

Kto v skutočnosti bola Erzsébet Báthoryová?

Jednej noci neďaleko Čachtického hradu zachráni mladá Cigánka Darvulia život šľachtickej dievčine. Ani jedna z nich netušila, že sa ich cesty opäť spoja. Na dlhý čas. Darvulia patrí k spoločnosti komediantov, no vyzná sa v tajoch bylín i liečenia ako málokto a to je dôvod, prečo ju grófka Erzsébet Báthoryová chce stoj čo stoj do svojich služieb. Darvulia však ovláda nielen oheň, ale aj čosi, čím sa ženy zaoberať nesmú. V temniciach grófky tečie krv a za jej chrbtom sa dejú veci, o ktorých nemá ani potuchy. Intrigy, politika, nenávisť... Po smrti manžela sa stáva ohromne bohatou vdovou a krvavé potoky z jej hradov vyvrú na svetlo sveta.

Mocná, rozhodná a inteligentná žena? Krutá a prchká majiteľka panstiev a poddaných? Alebo krvilačný démon, sadistická beštia a sériový vrah? Pravda ostáva ukrytá v žalároch a svetlách sviec, v krvi a smrti.

Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac
Počet strán
384
Väzba
pevná väzba
Rozmer
140×205 mm
Hmotnosť
497 g
ISBN
9788081642845
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1397195
Štýl
historický
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Motýľ
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

77 hodnotení

70
3
1
1
2

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

8

Vždy čítam knižky , ktoré ma zaujmú popisom , či názvom. Preferujem vybraných autorov , ktorých mam overených a zatiaľ ma nesklamali. Ale keď ma zaujme kniha a popis, tak sa nebránim zmene a prečítam si knihu.

Darina Deáková
Overený nákup
25.4.2023
Skvelá kniha
Dlhé roky čítam všetko ohľadne Erzsébet Báthoryovej, fascinuje ma jej osoba a jej osud, takže rada si prečítam knihy, čo sa venujú jej života.
Konečne sa napísala kniha, s ktorou sa aj úplne stotožňujem.
Ja osobne som rovnakého názoru, že sú to len zlé jazyky a vymyslené reči , aby s diskreditovali a zničili bohatú šľachtičnú a pripravili ju o majetok.
Kniha je super napísaná, úplne ma pohltil dej. Veľká spokojnosť a odporúčam prečítať každému koho zaujíma téma Erzsébet Báthoriovej, je to ďalší pohlaď, ako to mohlo byť.
Pravda už asi neuvidí svetlo sveta, keďže dôkazy nie sú , len klebety a pretláča sa len ten hororovejší názor. A preto by sa mal aj opačný pohlaď písať / čítať.
Čítať viac
Andrea Gajdošová
Overený zákazník
4.3.2023
Historický román inšpirovaný životom a o živote Alžbety Báthory. S podtitulom „Najdeštruktívnejšiu silu vo vesmíre majú klebety „ a „Stokrát opakovaná lož sa napokon stane pravdou“. Kto bola Alžbeta Báthory? Ako žila? Vládla? Kedy vznikol mýtus o jej krvilačnosti? Autorka vychádza z historických dokumentov, denníkov, listov a kroník a konzultácií historičkou Tünde Lengyel. A tomu všetkému dala románovú podobu. V prvom rade si treba uvedomiť, že to bola nesmierne bohatá žena. Po spojení rodov Báthory a Nádasy vlastnili manželia rozsiahle územia od východného Slovenska cez dnešné Rakúsko a Maďarsko. Manželstvá sa dohovárali, rody sa spájali. Alžbetu zasnúbili keď mala 12, vydali keď mala 15. Žena patrila mužovi. Muž mal plné právo na ženu, či už to bol otec alebo manžel. Ženy nemali žiadne práva. Autorka kúsok po kúsku spája príbeh o silnej žene ako sa mohol stať. Alžbeta bola nesmierne vzdelaná, ovládala niekoľko jazykov aj matematiku. Aj pred smrťou manžela Ferenca Nádasyho mu pomáhala so spravovaním rozsiahlych majetkov. Spisovala počty a mená ľudí v dedinách, zvierat, pozemkov. Boli to poddaní. Musela mať prehľad o majetkoch na všetkých panstvách, aby mohli byť spravodlivo odvádzané dane. Bola „mužom v sukni“, nezniesla odpor, mala kritické myslenie. Alžbetino vzdelanie a rozhodnosť sa preukázali aj pri vedení domácnosti. Vládla prísne, kriticky a jasnozrivo. Mala rešpekt. Bolo bežné na dvoroch potrestať sluhov bičovaním a inými telesnými trestami. Tak to robila aj Alžbeta. Okrem iného sa venovala aj liečiteľstvu a ránhojičstvu. Zrejme bola aj anjeličkárka. A venoval sa aj chirurgii. V tom čase by ránhojič odrezal hnisajúci prst, Alžbeta strhla necht a poliala ho pálenkou. A to všetko okolie ťažko prijímalo, najmä palatín Thurza. Mal zálusk na jej majetok. Ako prvé po zatknutí Alžbety zisťoval na čo má on a kráľ nárok. No, ak sa chcete dozvedieť viac o dobe v ktorej Alžbeta žila a o nej, úprimne román odporúčam. Je napísaný zaujímavo, pútavo a myslím že pravdivo. Čítať viac
25.2.2023
Spokojnosť
„Po tejto knihe patrí Erzsébet Báthory k mojim obľúbeným historickým postavám.“
Celý čas po dočítaní knihy mi v hlave beží táto veta. Myslím, že by som na začiatok mala vysvetliť, prečo keď som taká nadšená, po prečítaní knihy som v hodnotení strhla pol hviezdičky. Je to z toho dôvodu, že niekde v začiatkoch knihy by som jej asi dala 2 – 3 hviezdičky, keďže som sa hneď zo začiatku stratila. Predpokladám, že to je preto, že nie som zvyknutá na štýl písania tejto autorky a zo začiatku som vôbec nechápala, o čom sa v úvode hovorí.
Hneď ako som sa dostala do príbehu Erzsébet, ma príbeh mimoriadne chytil a skvele sa mi čítal. Chcela by som veľmi oceniť autorkin talent. Napriek tomu, že o sebe tvrdí, že je laik, famózne dokázala využívať historické pramene a kvalitu knihy som vytušila už pri poďakovaní, v ktorom som videla, že konzultácie poskytovala pani doktorka Lengyelová, ktorá píše perfektné odborné historické publikácie.
Tiež mi je veľmi sympatické, že spisovateľka jasne vytýčila roviny príbehu, čo patrí do fikcie a čo je reálne historicky podložené. Konkrétne toto fantazijné doplnenie príbehu mi je veľmi sympatické a želala by som si, aby to takto bolo aj v reáli.
Príbeh vás prevedie celým životom na svoju dobu mimoriadne mocnej grófky Erzsébet Báthory a ponúkne vám pohľad na vec, ktorý je však úplne iný, ako tie spopularizované, chcené a ponúkajúce krutosť, ohúrenie a veľa krvi. Keď sa tak zamyslím aj nad dnešnou dobou, myslím si, že to nie je nič nemožné, skôr vysoko pravdepodobné, že z Erzsébet bola a je cielene urobená krvavá grófka. Smerovanie príbehu autorka trefne dopĺňa citátmi z listov a to, čo nie je faktom, vyvracia jasnými dôkazmi.
Myslím, že po prečítaní knihy si ešte stále každý môže vytvoriť vlastný názor, mňa príbeh Erzsébet Báthory a jej manžela Ferenca Nádasdyho mimoriadne zaujal, ďalšia kniha, na ktorú sa vrhnem, bude práve od pani doktorky Lengyelovej k tejto téme a veľmi sa teším, že je táto kniha súčasťou mojej osobnej knižnice, určite si ju niekedy rada prečítam opäť.
Aby som nezabudla, Darvulia a jej sčasti fiktívna osobnosť, keďže netušíme, či bola skutočne Cigánka a ako skončila v službách grófky, mi v tomto príbehu bola veľmi sympatická.
To, čo mi zvyčajne v knihách prekáža –preskakovanie v rokoch, opisy miesta a i., bolo v tomto diele napísané tak majstrovsky, že som si to užívala. Ešte raz klobúk dole pred autorkou.
Čítať viac
11
Vtedy a tam - Juraj Gerbel, 2021
Práve čítam
Vtedy a tam

Knižky milujem od detstva, keď mi otec čítal rozprávky na dobrú noc. A už som s čítaním nikdy neprestala. Prečítala som Štyria pátrači, všetko dostupné od Julesa Verna, knihy o Winnetuovi som prečítala viac krát, v škole pod lavicou a doma pod perinou dlho do noci som hltala historické romány ako Gričská čarodejnica. Nasledovalo vela romantických príbehov o láske. Dnes je v ponuke množstvo výborných kníh, dávam prednosť kriminálkam, severským trilerom, historickým románom....jednoducho vždy mám nejakú knihu rozčítanú.

Julka M.
Overený nákup
12.2.2023
Královná krvi
Toto bola moja prvá prečítaná kniha od Michaely Hajdukovej a doslova mi učarovala. Postava Erzsébet Bátoryovej ma zaujímala už dlho, čo to som si prečítala, zaujímavé bolo aj Jakubiskove filmové spracovanie. Ale takýto pohlad bol mimoriadne zaujímavý. Velmi sa mi táto kniha páčila, určite ju odporúčam prečítať každému koho zaujíma nezvyčajný pohlad na históriu. Má mojich 5 hviezdičiek, už mám pripravenú ďalšiu jej knihu na prečítanie. Čítať viac
Martina M
Overený zákazník
6.1.2023
Kvalitna
Dalsia kvalitna slovenska autorka, ktorej knihy si rada precitam. Zatial je toto moja tretia a som spokojna. Čítať viac
Tamara
Neoverený nákup
30.9.2022
Palatin Thurzo násilník?
Zaoberam sa historiou a studujem slachticke rody,hlavne Thurzovcov.Nepacilo sa mi to že autorka vykresluje palatina Juraja Turza ako násilníka a zvrhlika.Tak isto ho vykreslil aj J.Jakubisko co svojom filme Bathory,vyjadrili sa k tomu aj cirkevni predstavitelia evanjelickej cirkvi a.v. ako bol dehonestovany uprimne veriaci clovek a milujuci manžel a otec.Viem že je to román a nie faktograficka literatura,ale aj historický román má svoje pravidla,a toto bolo už cez čiaru. Čítať viac
14

Som knihomoľ odkedy som sa naučila čítať a bez mučenia priznávam, že trpím aj bibliosmiou. Milujem staré knihy, nové knihy a čítačku u mňa nenájdete. Potrebujem cítiť vôňu knihy :)

Michaela Ella Hajduková
Neoverený nákup
30.9.2022
Pekný deň prajem. Ďakujem za reakciu, no je to trošku vytrhnuté z kontextu. Thurzo nebol v celej knihe takto vykreslený. A ak narážate aj na to, že polámal palicu na darobnom sluhovi - to nie je fikcia, ale citacia z jeho listu. S úctou autorka. Čítať viac
12

Lesná Elfka čo miluje všetko čo dýcha mágiou a fantáziou. Les a príroda je mojím domovom. Som fotografka a silný introvert s dušou osamelej vlčice a zároveň dračej bojovníčky......dobrá kniha, šálka čaju, hra Elder Scroll online , Skyrim svet a fantasy to som ja :)

Veronika Pindešová
Overený zákazník
26.9.2022
Erzsébet Báthoryová - Krvavá pani?
Erzsébet Báthoryová ma prenasleduje od mojich cca 14 rokov, ako prvú knihu (vlastne všetky časti) som dostala od mojej mamky na Vianoce -od autora Andreja Štiavnického, odvtedy som sa zaľúbila do tejto záhadnej ženy, ktorá rozmútila vody myšlienok a otázok po celom svete. Otázka kto bol Alžbeta Báthoriová? pravdu sa už nikdy nedozvieme jedine keby vstane z mŕtvych a sama nám rozpovie svoj príbeh :) Keď mi Miška oznámila že píše knihu o Báthoričke prešli mi po chrbáte zimomriavky, tak som sa tešila! Nádherne s citom vyjadrila svoj obdiv k tejto silnej a výnimočnej grófke ktorá si toho životom prešla mnoho a v tých časoch to bol riadny extrém. Absolútne sa príbeh dotkol mojej duše, presne takto si predstavujem jej príbeh (život) aj ja. Verím že každý čitateľ si z tejto knihy niečo vezme k srdcu. Priznám sa úprimne gratulujem Miška zatiaľ tvoja najlepšia kniha! Čítať viac
20.9.2022
Miška patrí medzi moje TOP obľúbené autorky, najmä jej romány s inou, než vojnovou tematikou, mám v obľube. Som pri nich zvyknutá na jej štýl písania, kde prepája životy, minulosťou s prítomnosťou. Tento román bol však iný, takmer ako biografia a ja som si hovorila, že presne takto mohol vypadať život čachtickej grófky. Dej bol veľmi pútavý a autorka sa držala všetkých dostupných faktov. Už Jakubiskova verzia ma prekvapila a pri čítaní tohto románu som si potvrdila, že v tých temných časoch, keď ľudia žili a boli ovládaní strachom, nebolo nezvyčajné obviniť kohokoľvek z čohokoľvek. A tak si hovorím, že sa to kľudne mohlo stať presne tak, ako v tejto knihe. Ďakujem za ďalší čitateľský zážitok. Čítať viac
3.9.2022
Bathory
Postava Báthoričky je pre mňa svojím spôsobom zaujímavá. Nikdy som sa však hlbšie nezamýšľala nad tým, koľko z legiend o tejto žene môže byť pravdivých a kde vôbec vznikli, na čom sa zakladajú.
Po dočítaní tohto skvostu mám rôzne zmiešané pocity. Nie z knihy, či spôsobu, akým bola napísaná. Moje pocity plynú z toho, že by som chcela stroj času, aby som zistila, ako to skutočne bolo.
Na jednej strane sú rôzne články a pod., ktoré ju vykresľujú, až neskutočne, sadisticky. A potom je tu táto úžasná kniha, kde sa pohľad na ňu uberá trochu iným smerom. Pravdu sa žiaľ už nikdy nedozvieme. Možno je niekde uprostred.
Však mám pocit, že i ja som si vybrala. Táto kniha sa mi dotkla duše. Je napísaná s citom a láskou. A ďakujem autorke za iný uhol pohľadu.
Čítať viac
9
Dom na sklonku noci - Catherine Banner, 2016
Práve čítam
Dom na sklonku noci

Som čitateľka, ktorá od detstva rada číta až do dnešných čias. Knihy sú mojou súčasťou, je to môj veľký koníček.

Jaroslava Šoltýsová
Overený zákazník
19.8.2022
Ja som si vybrala
Po prečítaní knihy mojej obľúbenej slovenskej autorky som Erszébeth Báthory nemohla dostať z mysle, čo sa mi často nestáva. Prečítala som viac kníh o Alžbete, videla som filmy a dokumenty, ale až pri tejto knihe som zistila, že o nej toho vlatne veľa neviem. Pri návšteve Čachtického hradu pred pár rokmi sa ma nemenovaný spisovateľ snažil presvedčiť, že Alžbeta bola bosorka a krvilačná beštia, čo sa mi už vtedy nepáčilo. História živí legendy, ale 100 rokov po Alžbetinej smrti sa jej meno nespomína, legendu oživil až jezuita Turóci okolo roku 1720 a odvtedy ju poznáme ako krvavú grófku. Možno sa venovala mágii, jej rodičia boli v príbuzenskom vzťahu, tak určitú dispozíciu ku krutosti mala aj v génoch, ale to nič nemení na tom, že sa nekonal žiaden súd a nebola právoplatne odsúdená. Dejiny vedia pravdu, a ja som si podľa slov Mišky vybrala jednu z ciest. Čítať viac

Michaela Ella Hajduková

Čítať viac

Vydavateľstvo Motýľ

Čítať viac

„Jediné, čo som dostal od života zadarmo, boli ovčie kiahne. Na všetko ostatné som si poctivo zarobil vlastnými rukami.“

Mafiánska poprava? - Peter Šloser, 2019
Mafiánska poprava?
Peter Šloser