Prednemocničná urgentná medicína - Viliam Dobiáš a kol.
Prednemocničná urgentná medicína
38,90 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Knihy
E-knihy

Prednemocničná urgentná medicína

Osveta, 2012
Vydavateľstvo
Osveta, 2012

Vďaka čitateľom, ktorí prejavili záujem o prvé vydanie knihy Prednemocničná urgentná medicína, dostávate do rúk druhé, doplnené a prepracované vydanie...

Čítaj viac

38,90 €

Bežná cena Bežne 39,00 €

Posielame do týždňa

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Vďaka čitateľom, ktorí prejavili záujem o prvé vydanie knihy Prednemocničná urgentná medicína, dostávate do rúk druhé, doplnené a prepracované vydanie. Do autorského kolektívu boli prizvaní 4 ďalší spoluautori a pribudlo 27 nových kapitol. Ostatné texty boli prepracované, aktualizované o nové poznatky tak, aby ešte lepšie vyšli v ústrety záujemcom o prednemocničnú neodkladnú starostlivosť z radov lekárov urgentnej medicíny, ale aj lekárom z iných špecializácií, zdravotníckym záchranárom, sestrám pracujúcim v záchranných službách a na oddeleniach urgentnej medicíny (urgentných príjmoch), ako aj niektorým dobrovoľným záchranárom a laikom školeným v prvej pomoci.
Ako autori ďakujeme všetkým nemenovaným užívateľom prvého vydania knihy za záujem, prejavy uznania, odborné námety aj kritické pripomienky. Pri príprave druhého vydania nám pomohli všetky vaše reakcie, jednoducho nám dodali chuť na písanie a potrebnú energiu.
Od prvého vydania sa zmenila situácia v záchrannej zdravotnej službe v tom, že sa zmenila štruktúra diagnóz, ku ktorým prichádza posádka RZP alebo RLP. Zvýšil sa počet posádok v rokoch 2005 a 2006, v dôsledku zmien spoločenskej klímy sa zvýšil aj dopyt zo strany geriatrických a onkologických pacientov, pribudli pacienti s poruchami psychiky (neurózy aj psychózy), pacienti z marginalizovaných skupín obyvateľstva (bezdomovci, neprispôsobivé menšiny) a pacienti s následkami chronických toxikománií. Vďaka pokrokom v liečbe ubudli pacienti s chronickými respiračnými problémami a s arytmiami. V nemocniciach vznikajú urgentné príjmy, niekde iba podľa názvu, niekde skutočne v zmysle filozofie urgentnej medicíny. Druhé vydanie knihy reaguje aj na tieto zmeny.

Nikde v medicíne sa nevyskytuje taká kombinácia nepriaznivých faktorov – nedostatok včasných informácií, časový tlak, nedostatok techniky, ľudí a diagnostická neistota – ako je to v urgentnej medicíne. Urgentná medicína vrátane svojej neoddeliteľnej súčasti – medicíny katastrof – preto nie je len subšpecializáciou alebo suprašpecializáciou, ale odlišnou špecializáciou. Vyžaduje unikátne zručnosti a špeciálne vedomosti.

Táto publikácia spolu s knižkou Medicína katastrof (ed. T. Bulíková) tvoria kostru vedomostí pracovníkov záchranných zdravotných služieb a urgentných príjmov.

V mnohých prípadoch sa stretávame s pacientmi, ktorí podľa nás, záchranárov, nie sú indikovaní na výjazd záchrannej zdravotnej služby, nepatria do čakárne urgentného príj - mu. Je to dané pretrvávajúcim povedomím, že o zdravie sa nemá starať chorý človek, ale zdravotníctvo. Roky sa všetkým vštepovalo, že zdravotníctvo je zadarmo, každý má nárok takmer na všetko podľa svojich potrieb, a teraz len žneme úrodu ešte z predchádzajúceho režimu. Druhým faktorom „zneužívania“ záchrannej služby a urgentných príjmov je náš vybudovaný imidž. Ukázali sme, že prídeme na každé zavolanie rýchlo, dokážeme diagnostikovať ak nie priamo chorobu, tak aspoň problém, nečakáme s liečbou na dodanie všetkých konziliárnych vyšetrení, vieme zmierniť najakútnejšie ťažkosti, a ak nie sme s výsledkom spokojní, navrhneme pokračovanie liečby v nemocnici. Pacienti náš operatívny prístup oceňujú tým, že pri zopakovaní ťažkostí sa už ani nenamáhajú vyhľadať zmluvného lekára alebo ambulantného špecialistu, ale oslovia priamo tiesňovú linku. Mali by sme to brať ako kompliment a tešiť sa z tejto niekedy bezhraničnej a často naivnej dôvery. Na druhej strane máme mnohokrát vyššiu autoritu ako lekári prvej línie a môžeme to využiť na osvetové pôsobenie. Vysvetlenie stavu a príčin, ktoré k nemu viedli, možnosť svojpomoci liekmi a postupmi dostupnými v každej domácnosti akceptujú klienti od nás viac v dôsledku vybudovanej dôvery. Aj v našich rukách je zníženie množstva výjazdov k ochoreniam, ktoré neohrozujú život, ako sú rôzne hraničné hypertenzie, neurózy, manželské a rodinné konflikty, problémy s návykovými látkami. Inou možnosťou
znižovania tzv. neindikovaných výjazdov je zavedenie triedenia na urgentných príjmoch, aby pacient privezený záchrannou službou nebol automaticky považovaný za takého akútneho, že dostane ošetrenie skôr ako množstvo ďalších pacientov v čakárni, ktorí disciplinovane prišli vo vlastnej réžii a môžu mať ochorenie vyžadujúce prednostnú liečbu. Tiež by nemal byť samozrejmosťou odvoz sanitným vozidlom domov, ak je pacient po ošetrení mobilný a nevyžaduje dozor zdravotníka. Nedostatky verejnej dopravy a cena taxíka nie sú indikácie na dopravu sanitným vozidlom!

V posledných rokoch sa skvalitnila poskytovaná starostlivosť. Pribudli lekári s atestáciou z urgentnej medicíny a množstvo zdravotníckych záchranárov a špecializovaných sestier s univerzitným vzdelaním. Snažme sa nielen udržať si vysokú úroveň profesionality, ale neustálym prehlbovaním a doplňovaním teoretických vedomostí a praktických zručností ju aj zvyšovať. Dôvera našich pacientov a ich rodinných príslušníkov je taká obrovská výhoda, o ktorej mnohí iní zdravotnícki pracovníci iba snívajú. Nech je to pre nás povzbudením a drogou zvyšujúcou chuť do práce.

V dnešnom svete sa štáty aj ich obyvatelia napriek globalizácii stále delia na rozvojové a rozvíjajúce, na sever a juh, východ a západ, demokratické a nedemokratické. S vedomosťami z tejto knihy zotriete všetky rozdiely a stanete sa rovnoprávnymi členmi celosvetovej záchranárskej obce. Ak by sa ktokoľvek náhle ocitol ako člen záchranárskej posádky v USA, Kanade, Japonsku, Austrálii, Turecku alebo kdekoľvek v Európe a robil by to, čo vie, ostatní by si ani nemuseli všimnúť, že je tam niekto cudzí. Nech vám je aj tento pocit spolupatričnosti a svetovosti povzbudením.

Nebude väčšou odmenou pre autorský kolektív ako vaša radosť z práce a jej pozitívne dôsledky pre pacientov, o to viac, ak to bude postavené na vedomostiach, ktoré ste získali aj z tejto publikácie.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Prednemocničná urgentná medicína - Viliam Dobiáš a kol.
Neurologické ošetrovateľstvo - Zuzana Slezáková
42,90 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
737
Hmotnosť
1716 g
Rok vydania
2012
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Osveta
Rozmer
170×240 mm
ISBN
9788080633875
Naše katalógové číslo
137881

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,9 / 5

40 hodnotení

35
5
0
0
0

Zuzana
22.3.2019
Je to kniha, ktoru odporucam. Obsahuje vela odbornych informacii, ktore pre poskytovanie urgentnej starostlivosti su alfou a omegou. Čítaj viac
Zuzana
22.2.2015
Názor čitateľa
Zdravím :)
Viete mi niekto, prosím Vás, napísať mená zvyšných autorov, teda tých ľudí, ktorí sa "ukrývajú" pod pojmom "a kolektív" ? Veľká vďaka :)
Čítaj viac
Ado
27.2.2015
Názor čitateľa
Odfotil som stranu autorského kolektívu:
https://drive.google.com/file/d/0BxenlIOWgu6HbFhEV3A2UXN0dmM/view?usp=sharing
Čítaj viac
Ado
2.1.2015
Subj.
Spracovanie obalu je dobré a pekné. Po otvorení sa naskytá pohľad na akúsi reklamu, leták spoločnosti Falck. Beriem poskytli predsa 3-4 fotky do publikácie no trošku to s úmerou vďaky podľa mňa prehnali. Takú reklamu na začiatku knihy na dve strany a na konci na obale by chcel mať predpokladám každý.
čo sa týka obsahu pár múch sa nájde všade nič predsa nie je dokonalé. čo vadí/ prekáža/ nepasuje mne iným môže vyhovovať.
Reklamu som už spomenul vyššie.
Murphyho dovetok na konci každej sekcie je pravdivý a zvyčajne aj pobaví a núti zamyslieť sa nad danou problematikou. Ak by bol v knihe spomenutý pár krát bolo by to fajn. No sprevádza celou knihou a to mi nejako nepasuje do odbornej knihy.

Odborné/ latinské názvy niekde sú spomenuté a niekde nie. Pre vysvetlenie. Dva odstavce pod sebou v prvom sa spomína orbita ale v druhom je používaný výraz očnica.
Tak isto ako v pod nadpisoch je uvedený slovenský anatomický pojem a niekedy je za tým v zátvorke latinsky a niekedy nie. (Prečo?)

Ak si dobre pamätám tak na strane 312 je použitý výraz "krkavice" to by sa hádam stať nemalo keďže to je český výraz.

Inak knihu hodnotím pozitívne. Príjemné čítanie zrozumiteľne vysvetlené, doplnené tabuľkami rôzneho druhu. Pre odbornú verejnosť to je správna voľba pre získanie potrebných informácií.
Odporúčam!
Čítaj viac
Miroslav Gecovič
14.5.2012
Super
Chcel som si len tak pre svoju vlastnú iniciatívu naštudovať niečo o prvej pomoci a nevedel som v tých časoch po akej knihe siahnuť. Tak si kúpil túto. Som s ňou nadmieru spokojný, pretože ma previedla všetkými kapitolami a keďže som už mal predošlé vedomosti z biológie, chémie a prvej pomoci tak to pre mňa nebolo zložité čítanie. Čítaj viac
Alena Škutchanová
11.2.2009
...
Táto kniha sa stala mojim miláčikom, je zrozumiteľná, jasná, bez zbytočných podrobností - a Murphyho dôvetok na konci každej kapitoly... Podla mna by si ju mal prečítať každý, čo má čo do činenia s medicínou a má nejaké základy, lebo sú tam informácie vážne užitočné.
(študentka všeobecnej medicíny)
Čítaj viac
MUDr.Jozef Tomčík
16.10.2008
Výborné!
Vynikajúca kniha napísaná jednoducho a zrozumiteľne,vychádza z praxe,oceniť ju môže len ten,kto pracuje v záchrannom systéme.Takýchto publikácií nepísaných len pre peniaze je veľmi málo. Čítaj viac
v.frýs
26.5.2008
Názor čitateľa
výborná kniha, studuji záchranáře a je to neocenitelná pomůcka, vše je napsáno jasně, stručně, je tam všechno co je třeba k orientaci ve všech případech! neocenitelná při psaní bakarské práce. Doporučuju! Děkuji doc. Dobiášovi za výborní dílo. Čítaj viac

O autoroch

Čítaj viac
Kúpte spolu
Prednemocničná urgentná medicína - Viliam Dobiáš a kol.
Neurologické ošetrovateľstvo - Zuzana Slezáková
42,90 €

„Čítal mi a ja som sa doňho zaľúbila tak, ako keď človek zaspáva. Pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne.“

Na vine sú hviezdy - John Green