Knihy
E-knihy

Fytoterapia v súčasnej medicíne

Osveta, 2012
Vydavateľstvo
Osveta, 2012

Publikácia Fytoterapia v súčasnej medicíne reprezentuje súhrn najnovších vedeckých poznatkov a historicky overených praktických skúseností najznámejších u nás dostupných liečivých rastlín. Cieľom autoriek...

Čítaj viac

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Publikácia Fytoterapia v súčasnej medicíne reprezentuje súhrn najnovších vedeckých poznatkov a historicky overených praktických skúseností najznámejších u nás dostupných liečivých rastlín. Cieľom autoriek Doc. RNDr. Daniely Košťálovej, CSc., PharmDr. Silvie Fialovej, PhD., a Ing. Lucie Račkovej, PhD. je oboznámiť odbornú i laickú verejnosť s vlastnosťami obsahových látok 167 liečivých rastlín a ich účinkami podloženými vedeckými a medicínsky overenými výsledkami. Dnes, keď záujem o využívanie najmä prírodných látok čoraz viac oslovuje spotrebiteľov, je táto kniha reakciou na nie vždy kvalitné na trhu ponúkané výživové doplnky a rôzne voľne ponúkané prípravky a pochutiny. Autorky veľmi precízne definujú jednotlivé obsahové látky, ich chemické zloženie, fytoterapeutické účinky, ale i možné riziká súvisiace najmä s ich nadmerným užívaním. Mnohé z uvádzaných bylín sa využívajú aj v kulinárstve na prípravu pokrmov ako koreniny či ochucovadlá s nenahraditeľnými aromatickými látkami. Tieto látky výrazne zlepšujú organoleptické vlastnosti pokrmov a prispievajú aj k lepšiemu tráveniu, a tým k lepšiemu využitiu výživových látok organizmom.

Kniha ďalej umožňuje lepšiu orientáciu v súčasnosti ponúkaných početných výživových doplnkoch, nutraceutikách a produktoch s liečivými účinkami. Veľkú pozornosť venujú autorky užívaniu liečivých rastlín aj pre diferencované výživové skupiny, predovšetkým tehotné a dojčiace ženy i starších ľudí, u ktorých užívanie fytoterapeutík a výživových doplnkov musí byť kontrolované vzhľadom na možné vedľajšie účinky obsahových látok. Rovnako upozorňujú na riziká, ktoré sa môžu vyskytnúť pri samoliečiteľstve hlavne nesprávnym dávkovaním užívaných prípravkov v kombinácii so syntetickými liečivami. Uvádzané poznatky sú podložené početnými literárnymi prameňmi prestížnych odborných a vedeckých článkov, najmä zahraničných, ktoré sa zaoberali aj klinickým výskumom ich účinkov, čo presviedča čitateľov o serióznom prístupe autoriek pri písaní. Kniha je doplnená názornými a aj pre laika zrozumiteľnými tabuľkami, schémami reakčných mechanizmov účinných látok a obrázkami. Titul osloví široký okruh záujemcov o túto problematiku a bude vhodnou príručkou tak pre študentov, ako aj pedagogických i vedeckovýskumných pracovníkov z oblasti farmácie, medicíny a potravinárstva.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Fytoterapia v súčasnej medicíne - Daniela Košťálová, Silvia Fialová, Lucia Račková
Neželaná príťažlivosť - Kristi Ann Hunter
25,59 €
Ušetríte 1,91 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,8 / 5

6 hodnotení

5
1
0
0
0

Eva Račková
29.5.2019
fytoterapia v súčasnej medicíne
Kniha je poučná, obsahuje mnoho informácií o účinkoch cca 167 druhov rastlín, ktoré sú použiteľné okrem alternatívnej medicíny aj v bežnej kuchyni, rastliny s liečivými účinkami sú aj základnou zložkou mnohých liečiv, homeopatík a výživových doplnkov
Čítaj viac
Eva Račková
17.5.2019
Fytoterapia v súčasnej medicíne
Páči sa mi, spoluautorkou je moja dcéra Ing. Lucia Račková, PhD., dnes oslávi krásnych 44 rokov. Pekný deň

Eva Račková
Čítaj viac
Alena Kusnyér Šišková
1.2.2016
výborná kniha
Jedinečná kniha na slovenskom trhu. Publikácia určená odbornej verejnosti, pre laika zrejme bude málo zrozumiteľná. Okrem praktického herbára s dobre popísanými liekovými interakciami a kontraindikáciami, ponúka aj niekoľko konkrétnych terapeutických možností v prípade vybraných ochorení.
Čítaj viac
miska
30.1.2016
spokojnost
krasna kniha pre cloveka so vzdelanim v oblasti farmacie, mediciny alebo chemie. dava prehlad o obsahovych latkach v rastlinach a ukazuje silu rastlin z chemickeho pohladu.
Čítaj viac
5.2.2014
Obsah
Obsah by som v prípadnej dotlači určite zmenil. Je to kniha o rastlinách, tak by sa hodilo aby mala obsah odvolávajúci sa na jednotlivé rastliny a nie typu "Liečivé rastliny od A po E............165".
Čítaj viac

O autoroch

Čítaj viac
Kúpte spolu
Fytoterapia v súčasnej medicíne - Daniela Košťálová, Silvia Fialová, Lucia Račková
Neželaná príťažlivosť - Kristi Ann Hunter
25,59 €
Ušetríte 1,91 €

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“